Skocz do zawartości
nowy_zarażony

miekasy a spsy

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo ze korale walcza ze soba, i zwykle jest to bron chemiczna. Jezeli nie stykaja sie bezposrednio ze soba logiczne jest ze wypuszczaja toksyny do wody. Nasze baniaki sa malymi systemami i z pewnoscia stezenie toksyn jest duze. Stad moje pytanie raczej dla wymiataczy tego forum. Czy obecnosc miekasow wplywa negatywnie na spsy?? Troche ogolne pytanie, ale rozwazam przestawienie baniaka na sps only:D i nie wiem czy kilka miekaskow jakos szczegolnie zatrzyma postepy w hodowli. Z gory dzieki za pomoc:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem ten sam problem (i chyba kazdy). Rowniez informacje mialem podobne.

Zlikwidowalem jakies 80% miekkich, odczekalem z miesiac sporo filtrujac weglem i robiac duze podmianki wody i wstawilem szczepki twardych. Problemow nie bylo. Nadal mam kilka miekkich i teraz zaluje, ze tych clavularii i innych zoanthusow sie nie pozbylem, bo tylko zabieraja miejsce i skutecznie walcza "fizycznie" z twardymi. Chemicznie pewnie tez, ale jest ich malo i codziennie wlacza sie na dwie godz. ozon.

Powodzenia:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy - jesli powaznie myslisz o spsach - zapomnij o xenii, grzybkach, zoanthusach, clavularii itp. Mozna zrobic jakies male szczepki jesli chcesz koniecznie, ale trzeba je trzymac na malych skalkach z dala od glownej konstrukcji. Obecnie jestem na etapie, w ktorym zastapie zywa skale w calosci ceramika, wlasnie z powodu ekspansywnych "pozornie niepozornych" miekkich.

Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Szymon. Juz widze ze mnie tez to nie ominie:( z xenia chyba nie wygram juz.

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

Nowy - jesli powaznie myslisz o spsach - zapomnij o xenii, grzybkach, zoanthusach, clavularii itp. Mozna zrobic jakies male szczepki jesli chcesz koniecznie, ale trzeba je trzymac na malych skalkach z dala od glownej konstrukcji. Obecnie jestem na etapie, w ktorym zastapie zywa skale w calosci ceramika, wlasnie z powodu ekspansywnych "pozornie niepozornych" miekkich.

Pozdrawiam

Szymon co sie dzieje nastepna ewolucja,LR zastepuje sie ceramika?


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to ceramika lepsza od LR nie moge w to uwierzyc to moze zaczniemy niedlugo pustaki ceramiczne wkladac


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomina mi to trochę historię z "dzwonami" (to takie spodnie...były modne w latach 60-tych, potem długo długo nie i nastąpił nawrót w późniejszych latach). Tak jeszcze dwa lata temu królowało oświetlenie HQI (jedyna słuszna metoda sukcesu z rafą) teraz widzę, że moda na T5. Jeszcze do niedawna TOP filtracja to DSB,a dziś widzę, że każdy zaczyna wywalać piaseczek bo ludzie uzyskują sukcesy na Zeovicie. Gdyby ktoś dwa lata temu napisał, że chce włożyć ceramikę zamiast "żywej" skały to by go chyba ukrzyżowali :) Jeszcze do niedawna trzeba było mocno i często karmić w nocy SPS-y kilogramami mrożonek, dziś są tendencje do głodzenia ich, aby wyżyłować na maxa kolorki. Na akwarystycznych portalach z zachwytu nie mogą wyjść opisując - Rovaphos jako najlepszy absorber fosforanów, a dziś czytam, że Szymon wywala Rovę. Już nawet nie wspomnę o biobalach. Normalnie koniec świata ! :) Hehe - ciekawe co jeszcze zostanie wymyślone i zmienione.

P.S.

Szymon , zaczekam na drugi TOTM (czego z całego serca życzę) już na Zeo. Ciekawi mnie co z tego wyjdzie. Rozumiem, że skoro wywalasz Rovę to nieliczne rybki też będą miały eksmisję ? :). Ale pewno jeden plus już na wejściu : nie będziesz musiał piaseczku białego dosypywać :) Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek - to nie jest moda, to nic innego jak ewolucja:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli u mnie przyczyną zdychania sps'ów mogą być miekie.....

Mam ich naprawdę dużo(xenia, zoa, discosomy itp.)


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur160 myśle że obecność miękkich może jedynie spowolnić rozwój spsów więc przyczyny zgonów dopatruj raczej gdzie indziej.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecność korali miękkich może powodować zgony wśród SPSów, a polega to na zarastaniu przez miękie korale gałęzi np. Acropor. Mi w ciągu roku grzybki i zoathusy załatwiły tak 4 szt. właśnie Acropor. Oprócz tego wydalane są duże ilości toksyn do wody (szczególnie miękkie) co z kolei powoduje stres SPSów. Mogą powstać problemy ze wzrostem, kolorem, żerowaniem itp.

Zeovit jest metodą znaną od ładnych paru lat. U nas staje się popularny dopiero teraz bo tak naprawdę od roku są dostępne bezproblemowo wszystkie produkty. Ja swoją pierwszą przygodę z Zeovitem miałem 2,5 roku temu - niestety wtedy zaliczyłem "glebę". Jakiś czas temu wystartowałem drugi raz i teraz "gleby" raczej nie będzie :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmyślacie nad ceramiką i zeovicie ?! A ja mam jedno i drugie w swoim akwa i wszystko wygląda http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=166542#166542


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi - spróbuj poprawić linka (takhttp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek_dev oba posty przyprawiły mnie o czkawkę, oba 100% trafne.

Jakoś zupełnie nie rozumiem tej metody od poczatku do samego końca.

Jeżdzę po zachodniej europie i oglądam naprawdę dużo zbiorników i jak do tej [pory nie widziałem akwarium na zeo które by mbnie powaliło.

Ale myslę że jest w tym i pozytywny aspekt najbliżesze 4-8 wydań "Dream Tank Of The Quarter"- DTOTQ na Zeovit.com będzie należeć do polaków.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zbyszek_dev

"Przypomina mi to trochę historię z "dzwonami" (to takie spodnie...były modne w latach 60-tych, potem długo długo nie i nastąpił nawrót w późniejszych latach). Tak jeszcze dwa lata temu królowało oświetlenie HQI (jedyna słuszna metoda sukcesu z rafą) teraz widzę, że moda na T5. Jeszcze do niedawna TOP filtracja to DSB,a dziś widzę, że każdy zaczyna wywalać piaseczek bo ludzie uzyskują sukcesy na Zeovicie. Gdyby ktoś dwa lata temu napisał, że chce włożyć ceramikę zamiast "żywej" skały to by go chyba ukrzyżowali Jeszcze do niedawna trzeba było mocno i często karmić w nocy SPS-y kilogramami mrożonek, dziś są tendencje do głodzenia ich, aby wyżyłować na maxa kolorki. Na akwarystycznych portalach z zachwytu nie mogą wyjść opisując - Rovaphos jako najlepszy absorber fosforanów, a dziś czytam, że Szymon wywala Rovę. Już nawet nie wspomnę o biobalach. Normalnie koniec świata ! Hehe - ciekawe co jeszcze zostanie wymyślone i zmienione."

Zbysio - mysmy juz troche kombinowali dwa lata temu:

Szukaj pod: Ogólny / "Nowa - stara metoda ? " - tylko nie dokonczylismy :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak ogolnie zapytam, co ogladam fotki akwa na Zeo to wlasciciele nie daja piasku.

Wiem ze to ulatwia sprawde prowadzenia akwa ale wyglada poprostu slabo.

Jak zawieszona w powietrzu konstrukcja koralowa, juz nawet spoko wyglada ta ceramika ale nie jak stoi na szkle.

Efekt jest taki ze pokazywane fotki korali z bliska zachwycaja do puki wlasciciel

nie ukazuje na kolejnych calego akwa - skala w szklanym pudelku. Wtedy caly urok pryska...

Takie mega oderwanie od natury, to takie moje spostrzezenie.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedzialem, ze dyskusja pojdzie w ta strone:) Mysle, ze najwazniejsza sprawa jest fakt, ze zeo dotyczy praktycznie tylko zbiornikow stricte sps-owych. Nigdy nie pokusilbym sie o instalowanie zeo w rafach mieszanych. Z dyskusji z uzytkownikami zeo wynika jeden prosty wniosek - nie ma lepszego systemu dla kondycji i wybarwienia sps niz zeo. Z natura moze i ma niwiele to wspolnego, ale naprawde nie chodzi mi ( i nie tylko mi) o odwzorowanie natury. Lukasz - moze w KZ cos schrzanili, ze zbiornik wygladal kiepsko? Na zdjeciach na oryginalnej stronie zachwyca (chyba, ze fotoszof robi czary w tym przypadku.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smithpl kolego,kto Ci powiedział,że nie będzie piasku???Nie będzie DSB,a to jest różnica


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bigwalker, mowilem o akwa robi'ego ogladajac jego fotki :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

... Z natura moze i ma niwiele to wspolnego, ale naprawde nie chodzi mi ( i nie tylko mi) o odwzorowanie natury.

Właśnie - nie raz się spotkałem z zarzutem w kierunku Zeovitu "...bo to takie nienaturalne...", a absorbery fosforanów typu Rowa co mają wspólnego z naturą? NIC :);):)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.