Skocz do zawartości
nowy_zarażony

miekasy a spsy

Rekomendowane odpowiedzi

Oj wisal w powietrzu ten zeovit, iskierka wystarczyla i BUM!:)

Uwazam, ze to swietna metoda, nie ujmujac oczywiscie DSB. Nie mam jednak czasu na tak czeste dozowanie i nie chce innych do tego angazowac. Ciekawi mnie jednak metoda ktore przedstawil jakis czas temu Swir mianowicie Buntesriff. Dozujemy plyn all in one, dawka nawet 4ml na 100l, spokojnie podpiac moge pod dozujaca. Bakterie raz w tygodniu do tego i wymiana zloza co 6tygodni. Koszty nie sa jakos astronomicznie wysokie. Nie moge znalesc w necie baniaczkow na tej metodzie. Jedynie pochodzace ze strony firmy. Czy ktos ma zdanie o tym systemie?

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=166542#166542 poprawiony link, przepraszam.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=166542#166542

A teraz?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna metoda Zeo , mnie powstrzymuje tylko fakt posiadania stosunkowo małego akwarium , bo jak pisał wielokrotnie Andrzej dawki podane przez producenta są o wiele przesadzone , wiec dzielenie kropli na 4 do mojej 200-stu litrowej kałuży mi się nie uśmiecha. A jeśli chodzi o naturę i ceramikę to sądzę , że tu natura właśnie będzie "bardziej zadowolona" jak w naszych baniakach będzie ceramiczna skała niż odkuta rafa , nie wspominając o zaletach dla nas typu brak wielu urzekających stworzonek typu aiptasja , kraby , modliszki glony wyższe i inne atrakcje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile taki zbiornik z ceramika bedzie dojzewal rok? czy wiecej


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po miesiącu wywaliłem ceramikę, nie mogłem patrzeć na ten kolor skałki i kolejnych 3-4 bym nie wytrzymał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

błogosławieni cierpliwi....:)Widziałem u Andrzeja półroczną ceramikę,była nie do odróżnienia od skały


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
olekszwarc :

Ja po miesiącu wywaliłem ceramikę, nie mogłem patrzeć na ten kolor skałki i kolejnych 3-4 bym nie wytrzymał.

ceramika to srodek a nie cel. A Walker ma calkowita racje - cierpliwi maja wyniki, niecierpliwi rozczarowania


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą- zamawiacie gotowe skałki, czy całe konstrukcje pod wymiar z tej ceramiki?

Zgadzam się z Tobą Szymon, ja najwidoczniej dojrzałem do skały:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nowy_zarażony :

Oj wisal w powietrzu ten zeovit, iskierka wystarczyla i BUM!:)

Uwazam, ze to swietna metoda, nie ujmujac oczywiscie DSB. Nie mam jednak czasu na tak czeste dozowanie i nie chce innych do tego angazowac. Ciekawi mnie jednak metoda ktore przedstawil jakis czas temu Swir mianowicie Buntesriff. Dozujemy plyn all in one, dawka nawet 4ml na 100l, spokojnie podpiac moge pod dozujaca. Bakterie raz w tygodniu do tego i wymiana zloza co 6tygodni. Koszty nie sa jakos astronomicznie wysokie. Nie moge znalesc w necie baniaczkow na tej metodzie. Jedynie pochodzace ze strony firmy. Czy ktos ma zdanie o tym systemie?

pozdrawiam

Dla zainteresowanych Buntesriff. Ciekawe jak z dostępnością produktów.

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=13982


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Konrad B

Oj kurde - gdzieś mi się zapodział taki ciekawy link sklepu...z plastykowymi rybkami morskimi. Normalnie też fajne są - niektóre mają takie magnesiki, i można przyczepić np. na tylną szybę :) To tak ogólnie, że jak ktoś chce to wszystko można, a już szczególnie na własnym ogródeczku. :)

@ Stani

Święta racja - to już było tylko teraz przeżywa renesans. I tylko jeszcze przypomniał mi się taki film, co to badano zawartość cukru w cukrze :)

@ "ogół" - proszę analizować dogłębnie teksty - nikt niczego nie neguje - to tylko wspomnienia i co najwyżej dylemat w stylu : Quo Vadis Domine ?

Generalnie to co przedstawił kiedyś Andrzej (przykład baniaka na Zeo) mnie osobiście też powaliło na kolana. Sens więc oczywiście jest, i idea tez piękna. Trzeba mieć tylko aptekarską cierpliwość do tego (Szymon bez urazy) :) Ale fakt faktem nie liczy się gra tylko wynik. Pożyjemy zobaczymy.

Przy okazji trochę może dziwne pytanie, ale mnie to nurtuje : czy to oznacza, że Zeo vs DSB, Rova - się wzajemnie wykluczają ? Nie ma możliwości jakiegoś dublowania systemów filtracji ?

I jeszcze może drugie, już bardziej tematyczne dotyczące : twarde vs miękkie, ale z innej beczki. Dlaczego nikt nie bierze pod uwagę innych aspektów wzajemnego konfliktu koralowców. Toż jedne lubią błotko (cyt. Andrzeja):D, a drugie wodę czystą jak łza. Jedne lubią wodę o bardzo małym zasolenia, a te drugie wręcz przeciwnie. Przecięż to chyba też jakieś argumenty za lub przeciw ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek - bez urazy, ale po co gadka o plastikowych rybkach, ewolucji w kierunku planety malp, skoro zeovit to nie jest jakas nowosc, daje rewelacyjne rezultaty ( jesli chodzi o kolory i kondycje sps, jak na nieszczescie wiekszosc zeovitowcow to nogi jezeli chodzi o przemyslana kompozycje i stad malo zachwycajacych zbiornikow na zeo), wcale, co sie okazuje nie potrzeba do tej metody aptekarskiej cierpliwosci, w przeliczeniu i porownaniu metoda znacznie tansza niz system dsb+kilogramy rowy, ceramika pozwala ograniczyc pozyskiwanie zywej skaly bezposrenio ze srodowiska naturalnego (bardzo wazny aspekt!).

W dsb sa zupelnie inne bakterie niz te, ktore wprowadzamy przy zeo, uzycie rowy, czyli zwiazkow zelaza jest zabronione (nie wiem do konca z jakiego powodu, ale sie dowiem:)), tylko po co stosowac rowe przy metodzie, ktora pieknie i wystarczajaco dobrze redukuje fosforany?

co do aspektow konfliktu koralowcow - jednym wielkim konfliktem jest to, ze wogole istnieje akwarystyka morska, ze jest gro ludzi, przez ktorych ginie duzo ryb i innych zwierzakow odlawianych z rafy. To, ze xenia bedzie ciut gorzej wygladac w srodowisku, w ktorym spsy maja sie swietnie to pikus. Tak naprawde super czystej wody, odpowiedniej dla sps, nie lubia tylko nietore korale lps, jak cynariny, blastomussy, scolymie (te lubiace blotko wlasnie), wydaje mi sie wiec, ze branie tej strony konfliktu korali pod uwage jest niepotrzebne z powodu marginalsosci zagadnienia:)

Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zbyszek_dev, kompletnie nie rozumiem tej docinki do Konrada. Może masz zły dzień?

W Polsce nie było "mody na Zeovit" i porównania do dzwonów, powracającej mody itd. jest chyba jakimś nieporozumieniem. O konflikcie między koralami miękkimi, a twardymi pisałem na pierwszej stronie. Zeovit wyklucza DSB z powodu szczepów bakterii zamieszkujących DSB. Przy Zeovicie szczepy dominujące w zbiorniku mają być te "zeovitowe". Zresztą, jak wiadomo, przy Zeovicie usuwamy zanieczyszczenia na poziomie amoniaku więc przetabianie NO3 jest w sumie niepotrzebne, a DSB głównie to właśnie czyni. Absorbery fosforanów oddają "jakieś tam" ilości metali do wody co jest niebezpieczne przy stosowaniu Zeovitu.

EDIT:

Szymon był pierwszy :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek fajnie , że niczego nie negujesz , dobrze że masz swoje zdanie na temat prowadzenia akwarium, ale to co dla Ciebie może być zaletą dla innego będzie wadą .Nie chodzi tu o plastikowe rybki i przyczepiane krzaczki , bo w przypadku ceramiki jej sztuczność przestaje być zauważalna po kilku miesiącach , a korzyści z jej stosowania dla oceanów są ogromne (każdy kilogram ceramiki to teoretycznie kilogram , którego ktoś z rafy nie zabrał). Jeżeli tak rażą moje słowa o nieproszonych gościach w skale , to dlaczego praktycznie każdy zabija aiptasje wywala kraby , modliszki i inne żyjątka , skoro ma być "pro nature". Czeka mnie pewnie niedługo przeprowadzka na większe akwa i na pewno bedzie w nim przewaga ceramiki jak nie całość to na pewno 80% gruzowiska będzie na niej oparte , czy będzie to wspomagane zeo nie wiem ,ale jest sie nad czym zastanawiać.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj oj... niepotrzebne emocje. Tu nie chodzi wcale o docinki tylko o zwykła dyskusję. Po to jest forum. Wszystkie argumenty za i przeciw mają dać w miarę czysty obraz sprawy. Po to np. używam wspomnień (a dzwony to tylko przenośnia) bo były również długie dyskusje na temat skała odgazowana czy nie ? Proszę sprawdzić ile osób wypowiadało się za skałą prosto z frachtu i jakie były argumenty. Ironią losu sprawa aiptazji, modliszek itd. mało była wtedy brana pod uwagę. Dla jednych wiec dziś ceramika to nowość, a dla innych wręcz szok. Sama natura zasiedli wszystko co się nada. W ten sam sposób rafa osiedli sie na wraku statku wykorzystując wszystko. Dla jednych organizmów będzie to źródło pożywienia, dla innych budulec, a jeszcze innych tylko kryjówka. Im więcej takich dyskusji tym bardziej cała akwarystyczna wiedza - i co najważniejsze praktyka - może być wskazówką dla wszystkich pragnących założyć i pielęgnować z powodzeniem swoje morskie akwarium. Fakt, może niepotrzebne wstawki o plastykowych rybkach, ale to też przenośnia bo dla nich się nie robi tyle, zeszły na margines. I jeśli pójdziemy tokiem myślenia o ginących rafach to rybki podobnie jak skała też staną sie nie modne. Po co cała dyskusja ? Sądzę, że nie tylko ja w ten oto sposób dowiedziałem się konkretów dlaczego przy Zeo DSB jest niepożądane. Póki co więc wiadomo czym zastąpić DSB i Rovę. Jest tu też chyba sporo posiadaczy koralowców miękkich. Pewnie ich przybędzie bo szykuje się 40 % podwyżka prądu. I to chyba też dobrze, że w końcu może się dowiedzą co i dlaczego, co mogą a co nie. Może nie tylko w aspektach ekonomicznych (światło, filtracja, sprzęt, dożywianie, chemia). Wprowadzając do zbiorników zwierzęta z różnych biotopów też ingerujemy w naturę. I jakoś trzeba to pogodzić. Pozdrawiam.

@ Rebciu

Faktycznie miałem zły dzień - posta pisałem przed drugą w nocy... po spędzeniu 18 godzin za kierownicą i przejechaniu 1300 km :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dzis w nocy stracilem kolejnego chromisa, kupilem 7szt zostaly 2, podobnie bylo z krabami, nassariusami... Nowy baniak bedzie na ceramice:yes Wybiore kilka kg ladnej skaly, wyczyszcze ja dokladnie i dojrzeje z ceramika. Prowadzi ktos na forum baniak w 100% na ceramice?


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nowy_zarażony :

A ja dzis w nocy stracilem kolejnego chromisa, kupilem 7szt zostaly 2, podobnie bylo z krabami, nassariusami... Nowy baniak bedzie na ceramice:yes Wybiore kilka kg ladnej skaly, wyczyszcze ja dokladnie i dojrzeje z ceramika. Prowadzi ktos na forum baniak w 100% na ceramice?

Ja prowadzę na samej ceramice i chyba jest ok.

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=166542#166542


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

strasznie mnie nurtuje ta cala ceramika, anie moge znalesc nigdzie w uk by zobaczyc jak to wyglada na zywo


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno metoda zeo pozwala na wyluskanie z korali ich najpiekniejszych zalet - kolororow.

Mialbym tylko prosbe do osob, szczegolnie tych zaczynajacych z ta metoda (jeszcze nie jestem tak daleko :)):

czy moglibyscie przestac wstawiac ten kit o ochronie zywej skaly i inne takie? Najzabawniejsze jest to powtarzanie jeden za drugim :). Kiedys te same osoby pisaly "u mnie w akwarium nigdy nie bedzie chemii" - teraz jeszcze przed prawdziwym rozpoczeciem dozowania plynow, ktorego skladu sie nie zna, pisze sie o samych superlatywach metody!

Chetnie od dawna czytam o tej metodzie, ale tylu zwolennikow ochrony srodowiska i jednoczesnego nieuzywania chemii nie spotkalem na zadnym forum :D

Mysle, ze kiedys, gdy Herr Pohl naprawde nie bedzie mial co robic z pieniedzmi, wszystkie te kropelki (ktorych sklad zna mala rzesza wspolpracownikow) zostana zapakowane do jednej flaszki, podobnie jak w systemie Buntesriff (albo wlasnie ze wzgledu na konkurencje). A narazie, co tydzien, beda sie pokazywac nowe, jeszcze lepsze produkty w systemie.

Nie chcialbym, zeby moje slowa odbierano jako krytyke systemu.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Mialbym tylko prosbe do osob, szczegolnie tych zaczynajacych z ta metoda (jeszcze nie jestem tak daleko :)):

czy moglibyscie przestac wstawiac ten kit o ochronie zywej skaly i inne takie?

Czyli co? Mam sie nie odzywać? Mogę Cię prosić o jakiś znak kiedy będę mógł już coś napisać?

Stani :

Kiedys te same osoby pisaly "u mnie w akwarium nigdy nie bedzie chemii" - teraz jeszcze przed prawdziwym rozpoczeciem dozowania plynow, ktorego skladu sie nie zna, pisze sie o samych superlatywach metody!

Chyba mylisz trochę pojęcia. "Krucjaty chemiczne" zawsze dotyczyły środków typu lewamisol, a nie np. aminokwasów.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Czyli co? Mam sie nie odzywać? Mogę Cię prosić o jakiś znak kiedy będę mógł już coś napisać?"

Rebciu - to nie ten poziom. Na zaczepki nie odpowiadam. To nie bylo skierowane do Ciebie.

@Rebciu

Tu nawet nie ma mowy o myleniu pojec, chyba ze bedziesz stosowac metode "zeovit leight" tzn. bez tych dodatkow do dodatkow :)

Chyba zgodzisz sie z tym, ze w metodzie znajda sie i inne srodki o skladzie ktorych nikt nie ma pojecia i nie chodzi o aminokwasy. Nie rozmawiasz z jakims nowicjuszem, ktory nie zna roznicy miedzy lewamisol a aminokwasami, dlatego jezeli nie potrafisz spokojnie ze mna rozmawiac to nie wskakuj za moimi wypowiedziami z atakami, prosze.

Jest to dla wielu nowa, inna metoda i nie ma sensu przedstawiac jej jako o wiele lepszej od innych. Ma tez swoje slabe strony. Nie na miejscu wydaja mi sie "ugruntowane", wyzsze usytuowanie jej uzytkownikow nad tymi, ktorzy jej nie stosuja. Nie dla kazdego najwazniejsze sa kolory korali, na temat ktorych mozna dlugo dyskutowac. Niewatpliwie jest to metoda "zdrowsza" dla korali niz berlinska, jezeli potrafimy byc regularni i z obserwacji podopiecznych wysnuwac odpowiednie wnioski. Jak i w innych, tak i w tej zdazaja sie wpadki.

Moja intencja jest raczej dyskusja na temat tej metody (czytam o niej od lat ale dotychczas nie moglem sie na nia zdecydowac), a nie wykazywanie brakow "starej", metody, uwzgledniajac z dnia na dzien ochrone srodowiska!

Robi mi sie niedobrze jak czytam takie odpowiedzi.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wyskakuje z atakami na Ciebie - to ty atakujesz osoby piszące o Zeovicie i ochronie środowiska. Teraz wymyślasz jakieś "wyższe usytuaowanie jej użytkowników". Po co te teksty? Dawno nie było awantury na forum?

Jeśli będziesz tak atakował piszących to skończy się temat Zeovitu na forum, a może nawet kilka osób przestanie tu pisać z tego powodu. Proszę o refleksję i tolerancję dla innych użytkowników. Nie zawsze "mój punkt widzenia" jest słusznym punktem widzenia i można czasami pewne rzeczy przemilczeć, nawet kosztem dyskomfortu psychicznego.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zeovit jest na topie i każdy który ma spsy chciałby mieć tak bajeczne kolory ale to nie jest takie łatwe jak by się wydawało i nie radze tym co mają 50% sps i 50% lps,jak chcesz sie bawić w zeo to tylko same spsy.Ceramika też moim zdaniem jest dobrym rozwiązaniem bo nie robimy gruzowiska z lr żeby coś ładnie ustwić z korali,niema tego syfu z skały co drążą robaszki w skale,na początku zakładania zbiornika cyjano omijało ceramikę a lr nie ale to niewiem dlaczego,i nie tylko skała lr się nadaje na dojrzewanie zbiornika bo jest tez zywy piasek


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.