Skocz do zawartości
Artur T

brązowy nalot

Rekomendowane odpowiedzi

wode z podmianek trzymałem w misce i miałem tam pompę cyrkulacyjną aby zapewnić jej ruch,a co z PH ?


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam test Ph wynik 8,4 podałem z wczoraj dziś rano nie sprawdzałem to teraz już nie wiem co mam robić dalej napiszcie jak byście dalej to widzieli


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed momentem zrobiłem ponowne testy i tak Ca-420 (trochę spadło ostatni pomiar 27 stycznia, KH-8 spadek ost pom:28stycznia. a Ph 8,4 nie chce być inaczej


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz sprawdzałem to mam pomiędzy 8 a -8,4 czyli przyjołem posredni wynik


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może tam siedzi jakiś krzem albo miedź? i stąd ta brązowa plaga? nitkowate zielone glony trochę poznikały ale brązy ciągle namnażają sie w zastraszającym tempie; podniosłem trochę wapno jest ok 420 - było 380; 4 dni temu puściłem wodę przez węgiel JBL-a (ok. 20h); ściągnąłem brązowy nalot rurą; woda się wyklarowała ale na drugi dzień brązowy syf wrócił; wczoraj jeszcze raz puściłem wodę przez węgiel (choć nie wiem ile czasu to robić); mam jeszcze phosphat filter AquaMedica, którego jeszcze nie używałem; czy ktoś mógłby mi podpowidzieć czy puścić wodę przez ten filtr; jak długo przepuszczać wodę przez węgiel i czy kupić test na krzem lub miedź; mam do wyboru test Sera za 22zł i JBL za 52zł - to testy na miedź; czym zmierzyć poziom krzemu? Może macie jakiś inny pomysł co z tym zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.jeżeli to krzem albo miedź to zawlokłeś zapewne z instalacji wodociągowej wniosek sprawdź testami na Sio2 i Cu wodę z RO.Musisz mieć absolutną peność że woda którą będziesz dolewł jest najwyższej jakości.

2.Sprawdź czy nie masz wrzuconych do tanku podejrzanych materiałów mogących zawierać dziwne związki: węże, elementy plastikowe, el. metalowe, np. nie kleiłeś czegoś sam w baniaku na silikon budowlany?

3.Zadbaj o ph ok.8,5, aczkolwiek podbijaj do tej wartości powoli.

4.Masz żwir w zbiorniku. Ile zbiera się tam syfu? Dużo?

Jażeli tak to musisz się go pozbyć.

5. Nie stosuj węgla dłużej niż 48h.

6.Anitphos Medica ma sens jeżeli jesteś przekonany, że masz dużo PO4 (fosforanów). Jeżeli nie to lepiej go nie podłączaj.

Tak jak kiedyś pisałem przyczyn może być parę, a walka z glonami trwa dłuuugo.

Pisz na bieżąco co robisz to łatwiej będzie nam tobie pomóc.

życzę wytrwałości i pozdrawiam


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak reszta "poszkodowanych" przez cyjano na tym poscie ale wygląda na to że ja zaczynam wygrywać (mam nadzieje ze nie zapeszam).

Cyjano już prawie kompletnie zniknęły - z bordowo czerwonej galarety z bąbelkami zmieniły się w brązowo-żółty pył którego pełno jeszcze w akwa jako drobinki w wodzie i jako film na powierzchni, ale odpieniacz wręcz szaleje usuwając ten syf. Kraby to chętnie zjadają i wygląda na to że dosłownie znika to z dnia na dzień - piasek mam już prawie czysty, sporo jeszcze tego żółtego badziewia na jednej ze skałek.

A to wszystko dzięki 3 dniowej kuracji węglem aktywnym. Pomyśleć że już o mały włos bym się popłakał :) (żartuje oczywiście) jak zobaczyłem swoje akwa 4 dni temu całe zasyfione czerwoną galaretą na piasku i szybach, mimo że dzień wcześniej poodsysałem wszystko i wyczyściłem akwa. Poczekam jeszcze kilka dni niech znikną całkowicie i bedzie trzeba uzupełnić w wodzie mikroelementy.

Dzięki Swirlejowi i wszystkim innym za rady na forum i na priva :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha - czy ktoś z was zna skuteczny sposób na pozbycie się filmu z tego pyłu jaki się tworzy na powierzchni?

Pompka cyrkulacyjna jest blisko powierzchni i faluje, wylot z biostar flotora jest w formie wodospadziku więc też rusza wodą a ten syfek na powierzchni sobie nic z tego nie robi i blokuje moim koralom cenne światło :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe super :)

a inny sposob?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pływak żółtobrzeżek?ale nie wiem czy jest morska wersja :)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obejrzyj na stawach czy rzekach

piekny robaczek, przypomina lyzwiarza - zapyla jak maly motorek


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz SMK, to jest wlasnie wada systemow filtracyjnych nie pobierajacych wody z powierzchni. Ja daje swoje pompy wylotami moooooocno do gory, strumien prawie sie przelewa przez akwarium ale film na powierzchni prawie zniknal.

To, ze blokuje twoim koralom dostep do swiatla to pol biedy, gorzej, ze moze zablokowac wymiane gazowa w zbiorniku...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co gdybym zrobił coś takiego a'la "mini komin"

Mniej więcej wyglądało by to tak:

- rurka z grzebieniem wystająca na powierzchnie

- podłączona do pompy cyrkulacyjnej lub pompy odpieniacza (choć wolałbym nie bo wtedy mniej skutecznie odpieniacz by usuwał syf ze środka akwa)

czy ktoś z was coś takiego widział/próbował?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często widzę coś takiego w nano-rafach amerykańskich. Poszukaj na nano-reef.com, ludzie tam robią takie pudełka z pleksi albo plastiku, u góry wycinają taki grzebień a do środka wstawiają tą rurkę co zasysa wodę do filtra kaskadowego. Wymusza to przepływanie całej wody z powierzchni do pudełka i tym samym działa jak panel lub komin. Aha nie jest to pudełko przelewowe bo wsawione jest do środka akwa.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem na reefparku takie przerobki i to nawet do biostar flotora :)

http://www.reefpark.19a.net/forums/index.php?showtopic=10243&b=1&st=25&p=entry

a tu jest pikczers tego ustrojstwa:

818-surface-skimmer.jpg

nazywa sie Hagen - Fluval Surface Skimmer i można to u nas kupić za ok 40 zeta

Już zamówiłem bedzie w nastepny wtorek i dam znać jak to sobie radzi


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może być ciekawe rozwiązanie problemu filmu na powierzchni. Daj znać jak działa koniecznie


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Surface skimmer przyszedł dzisiaj ale biorąc pod uwagę dzisiejsze problemy z moim błazenkiem nie za bardzo miałem czas się tym zająć.

Podczas łapania błazenków musiałem zdemontować pompe i tuż przed wyjściem do domu zmontowałem tak na szybkiego tego surface skimmmera - przygaszone już miałem światła w akwa więc nie widziałem czy działa czy nie.

Zobaczymy jutro (dziś bo to 00:30) rano czy to coś pomogło.

Jak bede miał jutro chwile to zmontuje jakąś recenzję ale to raczej wieczorem bo dość zajęty dzień w pracy się szykuje.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - wygląda na to że to działa - nie ma warstwy kurzu na powierzchni, ale na razie ganiam się z komando foką (moj ślizg) po akwarium i woda jest mleczna od piachu i jak już będzie czysto to wtedy powiem czy dobrze działa skimmer czy nie.

Jak na razie to moge powiedziec że jest to dosyć spory sprzęcik o wysokości ok 20cm (jak nie więcej) i w moim małym akwa rzuca się w oczy. zmontował bym go obok pompki z tyłu w rogu ale tam na razie przeniosł się ukwiałek i to by było morderstwo tam stawiać wlot od pompki (czym teraz jest skimmer).

I trzeba go na początku wyregulować ilość powietrza pod spławikiem - najlepiej mieć do tego pipetkę (taką np. od testów)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skimmer działa rewelacyjnie - krystalicznie czysta powierzchnia :D

Mimo początkowych kłopotów z ustawianiem warto sobie to sprawic jak ktos nie ma komina.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.