Skocz do zawartości
Silver200

"Fruwający" piach

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i Panie:)

przeszukałem, to co wypluła szukaczka i nie zostawia mi dużo nadziei, ale chwytam się ostatniej deski ratunku i zadaje pytanie wprost - od wsypania piasku ciągle lata mi on po zbiorniku, jak cokolwiek rusze, jest gorzej, poźniej w ciągu godziny - półtorej sytuacja się poprawia, ale cały czas piasek lata po zbiorniku, od 5 miesięcy kombinuję z cyrkulacją i nic się nie zmienia, a często jest gorzej, w tej chwili już mam dość i proszę Was o porady, co moge zrobić zeby wreszcie było "czysto" w zbiorniku. mam dwie pompy jedna to PVJ (5000l/h) a druga to koralia 4 (chyba 4000l/h), wcześniej miałem maree 10000 i wtedy to była tragedia, bo albo wszystko fruwało, a jak ją"skręciłem" to prawie nie działała.

Obecnie obie pompy sa na bocznych szybach i dmuchają po skosie na tylną szybę i jest chyba najlepiej, ale mam wrazenie, że z przodu jest słaba cyrkulacja, bo ciągle odkladają się okrzemki.

pomocy, bo zwiariuje, czy jednym wyjściem jest pozbycie się piachu, wolałbym tego uniknąć.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć niezły wir bo przy normalnej cyrkulacji w miejscach gdzie prąd wody wypłukuje piasek tworzy się poprostu dołek, czasem aż do dna ale nic nie fruwa, przynajmniej mi nic nigdy nie fruwało - miałem 2 rodzaje piasku (LS) i przeróżne ustawienia cyrkulacji (1-3 pompy i 3200/7600 na 120/250 litrów - 2 różne akwaria) i nic takiego nie zaobserwowałem.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja walcze z tym problemem od trzech dni i też dostaje "piany". Do cyrkulacji używam Tunze 6065 i wykonałem już chyba wszystkie możliwośći ustawienia pompy. Cały czas pełno drobnego piasku lata po całym zbiorniku.


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Timur :

Musisz mieć niezły wir bo przy normalnej cyrkulacji w miejscach gdzie prąd wody wypłukuje piasek tworzy się poprostu dołek, czasem aż do dna

no i tu jest problem, bo wcale wiru nie ma, a jeśli pompa jest trochę źle ustawiona, to najpóźniej rano juz jest goła szyba na dnie, a obok wydmuchana wydma. oczywiście za skała nie mam ani grama piachu, bo wszystko wydmuchane, ale z tym juz przestałem walczyć, chciałbym, aby przed skałą był piasek.

chętnie napoje piwem, lub innym napojem wyskokowym kogoś, kto miałby ochotę ustawić mi te pompy, zeby cyrkulacja była jak trzeba i bez ciągłej "burzy piaskowej"


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem też ciągły syfek na piachu, jak przestawiłem pompy tak, żeby nie przemieszczały piachu. Kupiłem 3 duże ślimaki kopiące i dwie rozgwiazdy piaskowe i problem zniknął, piach już jest czysty.

Mam główną OR 3500 i w środku 3 cyrkulacyjne po 5000 ltr/godz. każda i jest ok.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już pisałem że ustawienie cyrkulacji tak żeby "była" ta cyrkulacja jest drugą najtrudniejszą rzeczą zaraz po... ustawieniu zaworu na spływie :) Poprostu musisz dać sobie trochę czasu, w końcu znajdziesz złoty środek, a z czasem jak piasek zasiedlą Ci różne robactwa będzie on miał mniejszą tendencję do fruwania dzięki kanalikom które są pozlepiane z drobinek piasku i tworzą pewnego rodzaju "falochron" :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie skierowałem pompy nieco do góry akwarium i problem minął. Piasek nie jest już wydmuchiwany a na 240l mam 3 pompy Tunze 6025, 6065 i 6085 - więc trochę tych l/h jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zmienil piasek na ten o grubej granulacji ja dalem teraz taki i nic kompletnie nie fruwa dalem dokladnie taki

http://www.allegro.pl/item483824088_zywy_piach_gruby_aragalive_bahamas_9_07kg.html


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o zmianie piachu na grubszy też myślałem, ale na razie pokombinuje dalej z ustawieniem pomp.

@seb - wiem z zaworem juz wojnę zakończyłem, aczkolwiek jeszcze czasami go muszę ruszyć, ale to jak się nudzę:)

natomiast do pomp juz nie mam siły, moze ktś chce odkupic z 10 kg żywego piachu ?:) moze jak połowę wymienię na ten grubszy to będzie lepiej;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisaku bym nie mieszal bo to bedzie wygladalo jak by byl brudny i sie lepil, tak jak pisze seb daj mu troche czasu az zwierzeta troche go przerobia i wypluka sie z niego ten "mułek".

Co do pomp sprobuj ustawic je tak zeby strumien wody byl skierowany w lusto wody a dopiero w szybe ..powinno je troche wyhamowac, ewentualnie skierowane w siebie ale tak zeby oba strumiennie spotkaly sie nad zywa skala .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

big_ben - dziękuję za informację co do piachu, wiec poczekam, a wieczorem powalczę z pompami, może się uda;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.