Skocz do zawartości
Neno

Plan na zagospodarowanie 450L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Ernest , lat 30 :) , kawaler :)

Szukam kilku porad by zaoszczędzic stres, zdrowie a moze zycie organizmów , swoje nerwy i ciężko zarobione pieniądze .

Otóż założyłem jakiś czas temu akwarium w biurze by nauczyc sie podstaw ( taki zbiornik dekoracyjny - MALAWI ) , nie mam z nim zadnych kłopotów ale... marzenia kosztują :) i chodza ciągle za mna. Zacząłem od słodkowodnego gdyż przerażały mnie koszty i totalny brak doświadczenia, morskie/rafowe zawsze było moim marzeniem .

Po ponad 1,5roku wertowania forum , po 14 miesięcznej przygodzie ze słodkowodnym ( mam tez w domu 660l i 1100L ale tego nie zlikwiduję za żadne skarby ) moge powiedziec , ze znam podstawy . Morskie forum czytam od ok. tygodnia , więc coś na ten temat już wiem ale nie zastąpi to jednak doswiadczenia i dlatego pytania ...

Może po krótce co mam :

1. Zbiornik 450L (150x50x60(h)) z poteżnym stelażem obitym płytą + oryginalna pokrywe WROMAK. I tu juz pierwsze pytanie ( może ktos juz to przerabiał )- czy zmieszcze tam świetlówki T5 80W .I czy wystarczy mi 5 szt? Jakie świetlówki dac oprócz aktynicznych ( 1 czy 2szt. )?

2. Zbiornik na Sump : 92x43x47(h) czyli ok 186L i większy mi nie wejdzie . Obok mam jeszcze wolną szafke

( 40x50x80(h)) na jakis inny sprzet potrzebny do obsługi zbiornika .

3. Pompa New Jet 3000l/h

4. Kubełki - pewnie się nie przydadzą więc pójda na allegro :D ( EX 700 + JBL CP500 ) , wewnetrzne filtry mam 2 szt ( AquaSzut 750l/h i AquaSzut 2000l/h ) ale wolę zakupic do środka np. Tunze - Turbelle Stream bo przy podobnej mocy mam jednak duzo większy i zapewne bardziej odpowiedni przepływ.

5. Grzałka 300W + termometr .

6. Mam tez mozliwośc podciagnąc w poblize dopływ wody oraz odpływ.

7. Testy JBL - NO2, NO3, Fe, PO4, pH,

8. Programatory czasowe

9. 2 stateczniki T5 - 2x54W

10. Zapał do pracy :D

Co chce hodowac : nie zalezy mi na niespotykanych gatunkach - ma byc po prostu pięknie , nie musi byc tanio i łatwo ale chciałbym maksymalnie zautomatyzowac obsługe . Powiedzmy , ze mam czas raz w tygodniu na podmianke ( choc chialbym to robic automatycznie) czyszczenie filtrow mechanicznych ( chcoc z tego co czytalem to chyba tylko gąbka w sumpie się tym zajmuje ), testy itp. prace serwisowe . Zbiornik bedę opuszczał max na 2tyg. ( urlop ) więc dobrze by było by zakupiony sprzęt pozwolił mi na spokojny odpoczynek w takim wymiarze :D

Najwazniejsze - teraz mam troche czasu by się tym zając , klientów teraz w firmie jak na lekarstwo więc i w biurze mogę zrobi mały bajzel :D Chciałbym akwa wystartowac do 20 grudnia a ostatnich mieszkańców wpuscic gdzies w maju .

Na pewno na dnie chce miec piasek , rozważam tez zakup zywego i usypanie duzej wartstwy - czyli coś na wzór DSB tylko na całej powierzchni dna (chyba ,że pod skałę lepiej nie dawac) , które wspomogło by filtrację prowadzoną za pewne przez żywa skałę (ok.60kg) . DSB oprócz dodatkowej filtracji to także obnizenie wysokości realnej zbiornika i mozliwoś doswietlenia tego za pomoca świetłówek T5 ( nie chce dorabiac pokrywy a jedynie ją przerobic).

Czekam na porady od forumowiczów co do tego konkretnego zbiornika kupic, co wykorzystac z juz posiadanego sprzetu itp. itd.

Ja zabiaram się za dalsze wertowanie forum :D

Dzieki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O odpieniaczu zapomniales i automatycznej dolewce ,testy JBL sa do niczego tylko Salifert albo Tropic Marin, na po4 Rowa albo Deltec,na Fe nie bedzie wcale potrzebny test.Czyli z testow to beda potrzebne na KH,pH,NO3, Ca i Mg.

Oswietlenie w obudowie to kiepski pomysl,mialem i nie sprawdzilo sie,poprostu swietlowki mocno grzaly wode mimo zamontowanych wiatraczkow,no ale ja mam akwarium na poddaszu i dosc cieplo w pokoju w lato,moze w chlodniejszym pomieszczeniu zda to egzamin.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

O odpieniaczu zapomniales i automatycznej dolewce ,

Nie zapomniałem tylko nie wiem który wybrac bo są i po 300zł , po 900zł ( skłaniam się do AM Turboflotor 1000 Multi SL 2500l/h )i pewnie droższe ... Automatyczna dolewkę tez sie zrobi :)

Testy najwyzej zostana do akwariów słodkowodnych a kupi się te które proponujecie na forum .

Co z dozowaniem Ca , Mg ? W co warto zainwestowac ?

Oświetlenie - i tak mam do wymiany więc może byc i HQI bez pokrywy . Obezne świetlówki 3x39W T8 nagrzewały mi latem wode do temp. 28*C , więc T5 pewnie ostro by podniosły temp. ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skoro to ma byc w biurze to nie ma mozliwosci zamontowania klimatyzacji? To by od razu kwestie i temperatury i wilgotnosci rozwiazalo.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Więc cały weekend siedze przed monitorem i uzpełniam wiedzę .

Za tydzień w akwa montuję komin , szklarz robi mi dziury , montuje hydraulike , wklejam przegrody do sumpa ( jedna komora na pompę obiegowa New Jet 3000l/h , druga na gąbki , trzecia na odpieniacz ) . Sump chce zaprojektować tak , że w komorze odpieniacza zrobię dziurę na śrubunek i zamontuje tam odpływ do kanalizacji. Wyłączając pompe gobiegowa woda z górnej części akwa ( znad komina ) zleje mi sie do sumpa i pójdzie do kanalizacji . Po zakończeniu tej operacji dolewka świezej wody RO+DI + sól i uruchamiam pompe - wlewam ja do sumpa. Jeszcze nie wiem gdzie bedę mieszał - byc moze postawie jakis zbiornik w szafce obok i tam bede gromadził wode na podmiane , solił i za pomoca pompy podawał do sumpa . Moge tam postawic zbiornik ok 50l - bedzie to stanowiło wiec ok . 10% całej wody w obiegu.

Wyklejam tło ( niebieska folia) . W miedzy czasie zamawiam oswietlenie (jeszcze nie zdecydowalem ale jestem coraz blizej otwartego zbiornika z 2x200HQI + 3x39W T5 z aktyniką), filtr RO i DI , aerometr .

Hydraulik zajmuje sie "dostarczeniem" w poblize wody i odpływu .

Zamawiam sól Preis MEERSALZ 40kg

Kupuje odpieniacz Turboflotor multi SL 2500l/h - Aqua Medic , powinien dać sobie radę razem z pompa obiegową New Jet 3000.

Montuję Niveaumat.

Na dno zbiornika wklejam na silikon akwarystyczny czarne 3mm spienione pcv (tak by sie nic pod nie nie dostało) .

Zalewam akwa przefiltrowana wodą + sól . Po kilku dniach wsypuje ok. 73kg żywego piachu (8opakowań) by utworzyc DSB ( nie wiem czy nie wymieszam go z rocznym piaskiem kwarcowym - pozostałość po akwa słodkowodnym ) . Jesli nie wystarczy na całą powierzchnię to zrobię po prostu spadek /zejście z 10 cm do 5cm - zadziała ? Najwyżej część będzie robiła za DSB a reszta jako deoracja :) Oczywiscie licze sie z tym , ze w przyszłosci nie wsadzę do zbiornika baki itp. stworzeń .

W miedzy czasie szukam taniego źródła dobrej skały :) i tu kolejne pytanie - skały ma być ok. 15% objetosci zbiornika czy całej wody w obiegu - łacznie z sumpem ? Liczyc wartosci brutto czy netto ? Wiem ,ze to i tak tylko orientacyjnie ale rozrzut jest duzy bo liczac wody netto wejdzie ok 380l a brutto z sumpem to nawet 635l wiec róznica to ok.70% !

Przed zakupem skały i włozeniem jej do zbiornika czyszcze ją , oraz montuje dwie pompy cyrkulacyjne Tunze - Turbelle Nanostream 6055 i zbieram kasę na trzecią :)

Wraz z 3 pompą kupuje też mikser i reaktor wapniowy , komputer , sondy , zawory , elektrodę pH , czujnik temperatury, butle CO2 i staram sie to wszystko jakos połaczyc by maksymalnie zautomatyzować obsługe , zachowac maksymalnie dobre parametry (bez skoków) .

Cos poprawić , cos zmienić czy plan jest do przyjęcia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko kolejność zmień skała a potem piach....


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyklejam tło ( niebieska folia) .

Zastanów się nad czarnym tłem. Wiele osób miało niebieskie i po przejściu na czarne do niebieskiego by nie wróciło. Ja mam też czarne i jestem tego samego zdania. Jakiś taki lepszy kontrast jest na tle czarnego i wrażenie większej głębi.

W miedzy czasie zamawiam oswietlenie (jeszcze nie zdecydowalem ale jestem coraz blizej otwartego zbiornika z 2x200HQI + 3x39W T5 z aktyniką), filtr RO i DI , aerometr .

Oświetlenie HQI może być 2x250W (200W nie ma) i do tego lepiej jednak T5 po 80W ze dwie sztuki na niebieskie i lub aktynikę. Niezależnie od tego jakie dobierzesz światło na HQI, czy coś o barwie 12000,13000, 14000 bądź więcej (ale im więcej tym dużo ciemniej) to świetlówkami dopełnisz sobie barwę do takiej jaka ci najbardziej odpowiada więc dobrze jest mieć ze 2 x 80W t5. Pod takim oświetleniem nie będziesz się musiał ograniczać, bo to już będzie mocne światło.

Na dno zbiornika wklejam na silikon akwarystyczny czarne 3mm spienione pcv (tak by sie nic pod nie nie dostało) .

Zalewam akwa przefiltrowana wodą + sól . Po kilku dniach wsypuje ok. 73kg żywego piachu (8opakowań) by utworzyc DSB ( nie wiem czy nie wymieszam go z rocznym piaskiem kwarcowym - pozostałość po akwa słodkowodnym ) .

Piasek kwarcowy absolutnie się nie nadaje. Nie wolno go stosować w morskim akwarium.

Jesli nie wystarczy na całą powierzchnię to zrobię po prostu spadek /zejście z 10 cm do 5cm - zadziała ? Najwyżej część będzie robiła za DSB a reszta jako deoracja :) Oczywiscie licze sie z tym , ze w przyszłosci nie wsadzę do zbiornika baki itp. stworzeń .

Raczej nie zadziała, bo piasek przy potrzebnej dużej cyrkulacji rozłoży się dość równomiernie na dnie. Będziesz musiał dokupić na min. 7 cm. Do DSB musi być piach o najniższej granulacji taki od 0,3 do 1 mm.

W miedzy czasie szukam taniego źródła dobrej skały :) i tu kolejne pytanie - skały ma być ok. 15% objetosci zbiornika czy całej wody w obiegu - łacznie z sumpem ? Liczyc wartosci brutto czy netto ? Wiem ,ze to i tak tylko orientacyjnie ale rozrzut jest duzy bo liczac wody netto wejdzie ok 380l a brutto z sumpem to nawet 635l wiec róznica to ok.70% !

Przed zakupem skały i włozeniem jej do zbiornika czyszcze ją , oraz montuje dwie pompy cyrkulacyjne Tunze - Turbelle Nanostream 6055 i zbieram kasę na trzecią :)

Liczy się ilość skały do objętości brutto zbiornika głównego, czyli 15% dla 450 ltr w twoim przypadku to ok. 67-68 kg.

Czyszczenie skały polega jedynie na powybieraniu martwych zwierząt, gnijących małży lub niepożądanych lokatorów, nie skrobiesz powierzchni do czysta.

Wraz z 3 pompą kupuje też mikser i reaktor wapniowy , komputer , sondy , zawory , elektrodę pH , czujnik temperatury, butle CO2 i staram sie to wszystko jakos połaczyc by maksymalnie zautomatyzować obsługe , zachowac maksymalnie dobre parametry (bez skoków) .

Co do dozowania wapnia i magnezu możesz to zautomatyzować również bez miksera i reaktora stosując metodę ballinga i pompy perystaltyczne do dozowania odpowiednich objętości roztworów.

To tyle uwag, co do reszty nie będę polemizował, bo każdy wybiera według własnych upodobań i pomysłów, a dróg do sukcesu jest wiele :)

Cos poprawić , cos zmienić czy plan jest do przyjęcia ?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>>Wyklejam tło ( niebieska folia) .

>Zastanów się nad czarnym tłem.

Wezme to pod uwagę - po prostu musze posiedzieć "chwilkę" na galerii :)

>>W miedzy czasie zamawiam oswietlenie (jeszcze nie zdecydowalem ale jestem coraz blizej otwartego zbiornika z >>2x200HQI + 3x39W T5 z aktyniką), filtr RO i DI , aerometr .

>Oświetlenie HQI może być 2x250W (200W nie ma) i do tego lepiej jednak T5 po 80W ze dwie sztuki na niebieskie i lub >aktynikę.

Po prostu chciałem wykorzystac stateczniki które mam ale zawsze można je odsprzedać lub zostawić na wypadek awarii na zapas do słodkowodnego .

>>Zalewam akwa przefiltrowana wodą + sól . Po kilku dniach wsypuje ok. 73kg żywego piachu (8opakowań) by utworzyc DSB >>( nie wiem czy nie wymieszam go z rocznym piaskiem kwarcowym - pozostałość po akwa słodkowodnym ) .

>Piasek kwarcowy absolutnie się nie nadaje. Nie wolno go stosować w morskim akwarium.

To była mała prowokacja :) Wolałem sie w ten spsób upewnić :)

>Liczy się ilość skały do objętości brutto zbiornika głównego, czyli 15% dla 450 ltr w twoim przypadku to ok. 67-68 kg.

Może jakieś sprawdzone dobre i przynajmniej w miarę tanie źródło ? Niby wszędzie mam daleko ale mogę podjechać osobiście jesli to bedzie miało wpływ na jakość skały . Swoją drogą to chetnie bym zrobił całe zakupy w jednym miejscu ( duże zakupy = duża szansa na jakis rabat )

>>Wraz z 3 pompą kupuje też mikser i reaktor wapniowy , komputer , sondy , zawory , elektrodę pH , czujnik >>temperatury, butle CO2 i staram sie to wszystko jakos połaczyc by maksymalnie zautomatyzować obsługe , zachowac >>maksymalnie dobre parametry (bez skoków) .

>Co do dozowania wapnia i magnezu możesz to zautomatyzować również bez miksera i reaktora stosując metodę ballinga i >pompy perystaltyczne do dozowania odpowiednich objętości roztworów.

Gdzies na forum juz to widzałem ale sie za mocno w to jeszscze nie wczytywałem . Narazie za mna jedynie 25% archiwum dla nowicjuszy :) Ale cała noc przede mna :)

Chetnie spotkał bym sie z kimś z podlasia/Warszawy , popatrzył jak to wszystko działa , może pomógł w czasie podmianki - nie ma to jak kikadziesiat minut podpatrzenia tego z kims doświadczonym. Jak by ktoś miał czas i ochotę - proszę dać znać .

Jeśli to zgodne "z regułami gry" chetnie przyjmę 200l dojżałej wody z podmiany :) w celu przyspieszenia dojzewania zbiornika :)

P.S. Filtr RO o jakiej wydajności wybrać ? Jakieś konkretne modele ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.