Skocz do zawartości
tomii

Pytanie o ceramike

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Jak to jest z tą ceramiką? toznaczy skąd tam sie biorą bakterie itp. bo z tego co doczytałem to wkłada sie do akwarium taka ceramike i ona po czasie obrasta glonami itp tak jak zywa skała?

Oraz czy są jakies minusy stosowania ceramiki? w akwarium mysle trzymać pare miekkich i około 3 rybki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ceramika ma być stosowana równolegle do zeovitu - to argument iż jej budowa umożliwia tworzenie ładniejszych konstrukcji niż żywa skała moim zdaniem odpada. W takiej sytuacji gdy akwarium jest wiecznie niedojrzałe(w dużym uproszczeniu - w tej sytuacji porowatość nie ma znaczenia) lepiej jest użyć całkowicie sztucznej, skały wykonanej z tworzywa sztucznego - ale już na starcie z naprawdę pięknymi kolorami - z czasem i tak wszystko zarośnie wapiennymi, dużo szybciej niż ceramika.

Taka "dmuchana" skała była na Interzoo dwa lata temu - kto był i widział, ten wie o co mi chodzi :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemo co ma wspólnego zeovit z konstrukją?Skała w akwarium prowadzonym na zeo również pięknie zarasta i założę się:),że po paru miesiącach nie odróżnisz jej od żywej.

pozdr Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,

Ale moge zrobic cos takiego:

-Odpalam zestawik zalewam solanką

-po około tygodniu dodaje ceramike

-Następnie po jakims czasie(wlasnie tylko po jakim?) dodaję załuzmy xenie i sacropytony

-Kolejno dodaję załużmy 3 rybki i mogę się cieszyć malym, ubogim skrawkiem rafy?

Chodzi mi o to czy takie akwarium jesli nie ma zywej skały moze funkcjonować w tak mało wymagającej obsadzie bez dodawania jakichs bakterii czy pierwiastków typu ca itp. będzie to akwarium do 80l z miniflotorem? Bazując na podmianach wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomii :

...

-Kolejno dodaję załużmy 3 rybki i mogę się cieszyć malym, ubogim skrawkiem rafy?

Z naciskiem na słowo "ubogim". Nie będzie to tak proste jak z żywą skałą ale pewnie się da, najlepiej z wykorzystaniem wody z dojrzałego zbiornika.

Zadam tylko pytanie: po co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Ceramika wydaje się duzo tańsza

2.Nie wyjdą mi z niej żadne niespodzianki typu aiptasia czy inne plagi oraz szkodniki, wydaje mi sie że wówczas będzie duzo łatwiej to wszystko utrzymać no chyba ze się myle to wyprowadzcie mnie z błedu? Może ktos posiada lub posiadał akwarium zakładane w taki sposób jak ja planuje i jest w stanie podzielić się doświadczeniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plagi i szkodniki też mają swoje dobre strony.

Np. za ich przyczyną możesz potrenować ortografię pisząc na forum posty z prośbą o pomoc.

A tak poważnie to żadna ceramika nie da radości podglądania pojawiania się coraz to innych stworzeń z żywych kamieni.

No ale każdy szuka własnej drogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomi,właśnie ze względu na nieproszonych gości zmieniam skałę na ceramikę.

rs,podglądanie dziesiątek aiptasii nie sprawia mi już przyjemności:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do aiptasii to akurat się nie zgodzę. Ja nie miałem przez 3 lata mając żywą skałę. Pewnego pięknego dnia kupiłem sobie koralowca twardego na malutkiej skałce. Po kilku dniach zauważyłem, że ze skałki wylazły 2 maleńkie aiptasie, potem jeszcze kilka. Nie zareagowałem od razu :). Po kilku miesiącach cały zbiornik został opanowany przez aiptasię.

Zatem możliwości wprowadzenia aiptasii są także przy zakupie koralowców. Skąd wiadomo, że w kawałku podstawy koralowca nie znajdują się małe aiptasie lub ich zarodniki?

A czy ceramika jest tańsza? Nie wiem. Jak się ma faktycznie koszt ceramiki do żywej skały?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

co ma wspólnego zeovit z konstrukją?

Wbrew pozorom dużo. Bo jeśli w systemie prowadzonym na zeovicie nie zachodzi cykl azotowy, to do wykonania konstrukcji można użyć dowolnego materiału, który nie będzie wchodził w reakcję z wodą morską. Bo jeśli nie zależy nam na bakteriach nitryfikacyjnych to po kiego grzyba dawać do zbiornika substrat o dużej powierzchni jakim jest ceramika? Równie dobrze nada się plastikowa żywa skała (wiem jak brzmi słowo plastikowa, ale wbrew pozorom nie wyglądała wcale kiczowato), jak to napisał Przemek. Tylko moim zdaniem od tego już tylko krok do plastikowych korali, które w ogóle nie rosną, więc są jeszcze lepsze niż te na zeovicie, no i można je myć w zmywarce...


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego "bigwalker" a ty jak zakładałes swój baniak na ceramice? cos w stylu tego jak ja planuje czy inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie chciałbym załorzyć baniak który mi nie sprawi problemów tak jak pisałem włorzyć ceramikę następnie dołorzyć pare miekkich zeby to fajnie wyglądało kolejno 3 rybki i co tygodniowe podmiany wody oraz pokarm dla ryb i tyle. Da sie coś takiego zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bigwalker, to miałeś strasznego pecha skoro z żywej skały wyrosły tylko aiptasie.

Z moich obserwacji wynika, że większość akwarystów dostaje znacznie więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho chyga jesteś w błędzie.Ceramika jest dużo bardziej "obstawna" , z tego względu jej masa w zbiorniku może być o wiele mniejsza niz skały.

A co do walorów estetycznych o którycz pisał Przemek,to dalej nie widzę związku z zeovitem.

Dziwi mnie też Twój atak,każdy prowadzi akwarium tak jak uważa za stosowne.Propomuje najpierw zgłębić temat i mim zaczniesz opowiadać bzdury o zeo i zmywarce...


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomii :

Ja właśnie chciałbym załorzyć baniak który mi nie sprawi problemów tak jak pisałem włorzyć ceramikę następnie dołorzyć pare miekkich zeby to fajnie wyglądało kolejno 3 rybki i co tygodniowe podmiany wody oraz pokarm dla ryb i tyle. Da sie coś takiego zrobić?

pewnie, że się da. Tylko jeśli już koniecznie chcesz ceramikę to na Twoim miejscu dołożyłbym choć pojedyncze kawałki żywej skały. Zrobiłem kiedyś akwarium FO, gdzie dekoracją był jedynie tuf wapienny. Materiał na pewno inny niż ceramika, ale sytuacja podobna - do morskiej wody wkładamy 'martwy' substrat. Akwarium działało, tylko to, co wyrosło na tufie na nie było estetyczne (delikatne określenie). Glony, glony, glony... najpierw wszystko było brązowe (dojrzewanie), później zielone, a na koniec zielone i falujące :)

Mówiąc, że ceramika po kilku miesiącach będzie nie do odróżnienia od żywej skały należałoby dodać, że stanie się tak w akwarium które ma powiedzmy się pół roku i w którym wcześniej była żywa skała, więc pompy, szyby są porośnięte wapiennymi glonami.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toznaczy nie oto chodzi ze chce konkretnie ceramike ale została mi ona doradzona ze na niej nie będe miał problemu takiego jak na żywej skale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

Snocho chyga jesteś w błędzie.Ceramika jest dużo bardziej "obstawna" , z tego względu jej masa w zbiorniku może być o wiele mniejsza niz skały.

A co do walorów estetycznych o którycz pisał Przemek,to dalej nie widzę związku z zeovitem.

Dziwi mnie też Twój atak,każdy prowadzi akwarium tak jak uważa za stosowne.Propomuje najpierw zgłębić temat i mim zaczniesz opowiadać bzdury o zeo i zmywarce...

Jaki atak, no kurna mać...

Nie pisałem o tym czego może być mniej, a czego więcej, tylko... zresztą wystarczy przewinąć kilka postów wyżej.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie koguty :) ja sobie myslę i z tego myslenia wychodzi mi że:

- ceramika zamiast skały jak najbardziej tak, ale w zbiorniku na zeo, gdzie bakterie odpowiedzialne za filtracje wprowadzamy do zbiornika "z zewnątrz"

-ceramika zamiast skały w zbiorniku prowadzonym "tradycyjnie"- ja bym się na takie rozwiązanie nie zdecydował, chyba że skała+ceramika, albo jeżeli komus zależy na "ustawności" to ceramika w zbiorniku, a skała w sumpie...

Moim zdaniem ceramika w zbiorniku prowadzonym tradycyjnie jako jedyny substrat może nam zafundować za czas jakiś niespodzianki w stylu owianego złą sławą tufu wapiennego, moim zdaniem nie ma między nimi różnicy jeśli rozpatrujemy sprawę pod katem tego że wprowadzamy do baniaka "martwy" substrat wyłącznie jako "rusztowanie" dla korali... To tylko takie moje luźne przemyślenia, mogę się mylić, ale ja tak to widzę.

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho nikt nikogo nie namawia a tymbardziej nie zmusza do prowadzenia zbiornika na zeovicie.Więc teksty o sztucznych koralach itp.proponuję zachować dla siebie.

Skończy sie tym ,że ludzie przestaną zadawać pytania,żeby nię narazić się na kpiny ze strony tych,którzy wybrali jedyną słuszną drogę prowadzenia zbiornika...


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomii ja uważam, że lepiej będzie gdy kupisz żywą skałę. Akwarium świeże, jak mniemam Twoje pierwsze. Skała ładniej wygląda natomiast ceramika potrzebuje czasu aby się pokolorować. Nie ma co się oszukiwać, brzydko wygląda przez pierwsze kilka miesięcy jest koloru żółto cielistego. Jeśli ma to być akwarium prowadzone metodą berlińską, czy wogóle- bez np. złoża zeolith to również skała- będzie filtrowała. Co do tekstów o sterylności itp. nie przesadzajmy, może w przypadku akwariów z lasem pięknych spsów te xenie, aiptasie, czy grzybki rzucają się w oczy, ale dla Ciebie będą świetną szkołą dowiesz się co nieco o ich zwyczajach itp. Zresztą nic tak nie cieszy na początku przygody z solniczką jak te pojedyńcze polipki, czy makroglony wyrośnięte ze skały:).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

Spokojnie koguty :) ja sobie myslę i z tego myslenia wychodzi mi że:

- ceramika zamiast skały jak najbardziej tak, ale w zbiorniku na zeo, gdzie bakterie odpowiedzialne za filtracje wprowadzamy do zbiornika "z zewnątrz"

-ceramika zamiast skały w zbiorniku prowadzonym "tradycyjnie"- ja bym się na takie rozwiązanie nie zdecydował, chyba że skała+ceramika, albo jeżeli komus zależy na "ustawności" to ceramika w zbiorniku, a skała w sumpie...

Moim zdaniem ceramika w zbiorniku prowadzonym tradycyjnie jako jedyny substrat może nam zafundować za czas jakiś niespodzianki w stylu owianego złą sławą tufu wapiennego, moim zdaniem nie ma między nimi różnicy jeśli rozpatrujemy sprawę pod katem tego że wprowadzamy do baniaka "martwy" substrat wyłącznie jako "rusztowanie" dla korali... To tylko takie moje luźne przemyślenia, mogę się mylić, ale ja tak to widzę.

-seb-

Ja mysle ze tradycyjnym sposobem tez by dało rade gdybysmy zastosowali porzadne DSB


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z powodzeniem można prowadzić akwa metodą tradycyjną na samej ceramice i nie ma tym żadnego problemu. Wystarczy markowy wydajny odpieniacz.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
-seb-

Ja mysle ze tradycyjnym sposobem tez by dało rade gdybysmy zastosowali porzadne DSB

Bardzo możliwe, nie twierdzę że nie, napisałem tylko że ja bym się na to nie zdecydował. Zauważ że zazwyczaj DSB zakłada się po włożeniu skały lub równocześnie, raczej nie robi się tego w odwrotnej kolejności. Skądś to życie musi się w zbiorniku znaleźć, a w "żywość" żywego piasku nie bardzo chce mi się wierzyć, przynajmniej nie na tyle że odpaliłbym zbiornik na nim samym i ceramice, bez dodatku zywej skały, zakładając że chciałbym prowadzić zbiornik metodami tradycyjnymi.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przylaczam sie do zdania olka.Mi z zywej skaly wyrosly po jakims czasie korale twarde Porites i Montipora oraz 2 rodzaje Rhotactisow.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.