Skocz do zawartości
Zatorek

Już mi ręce opadają

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wyglądało moje akwarium dwa miesiące temu Nie była to rewelacja ale zaczynało mi się podobać.

Teraz wygląda tak:

2627-20081124_01.jpg2627-20081124_02.jpg2627-20081124_03.jpg2627-20081124_04.jpg2627-20081124_05.jpg2627-20081124_06.jpg2627-20081124_07.jpg

Parametry wody:

- temp. 26-27

- zasolenie 1,023

- pH 7,9

- kH 8

- NO2 0

- NO3 15

- NH4 0

- PO4 0

- Ca 400

- Mg 1335

Woda RO/DI tds 000, podmiana 10% co około 10dni. Robi mi się na piasku brązowawy nalot. Filtry i żywicę wymieniałem niecały miesiąc temu.

Nie wiem co jeszcze napisać ale zaczyna mi się odechciewać. RATUJCIE PROSZĘ !!!

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po4 czym mierzysz? Jaka sól? Co zmieniałeś w ciągu ostatnich 2 miesięcy?

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, wg mnie to 7 spraw, które możliwe że się dzieją:

1. Jakiej soli używasz? Czy nie zmieniłeś soli jakiś czas temu?

2. Ten brązowy nalot, to najzwyczajniej pewnie okrzemki. Naruszona równowaga biologiczna. Czy nie wlewałeś czegoś ostatnio? Podniesione NO3 to znak, że działa dobrze denitryfikacja i azotany są przerabiane na azotyny (NO2 = 0, więc ok). Okrzemki się tym karmią, stąd nalot. Nie padło coś może? Wygląda na to, że coś się rozkłada gdzieś.

3. Skąd bierzesz wodę do RO? Nie Zmieniłeś źródła ?

4. Czy dokarmiałeś może czymś korale? Nie wlałeś czegoś za dużo? Nie jest przeterminowane?

5. Jak jest z redox? Wygląda na to, że akwarium ma zachwianą równowagę i nie może się oczyszczać?

6. Czy nie zmieniałeś ostatnio przypadkiem oświetlenia? Czy nie miałeś może wcześniej używanej świetlówki?

7. Dobry masz test Mg? Poznikały Ci glony wapienne, wygląda na to, że spadło Mg i przyswajanie Ca jest kiepskawe. To, że test pokazuje wyoki (?) wapń, wcale nie znaczy, że jest on dostatecznie dobrze wchłaniany przez koralowce.

Co zrobić?

Zacznij od intensywniejszej podmianki. Ale nie za często. Co 10 dni to za mało teraz. Co tydzień 15% będzie ok. Zbijesz w ten sposób NO3. Muszą spaść do 0. Będzie mniej jedzonka dla glonów. Nic więcej nie dolewaj. Potrwa to z miesiąc, czyli ze 4 podmianki. Powinien znowu pojawić sięzielony glon, ale wtedy to ekipa czyszcząca...

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym zrobil powazna rewolucje,inaczej skale poukladal,nie tak na kupie,tylko bardziej przestrzennie,zaloze sie ze sie syf zebral pod skala i teraz sie system zalamuje.I koniecznie pompa za skala.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli juz to redukcja no2 do no3.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! @Pieniek ma rację i ja też. Coś koledze @zielony mintaj się chyba pomieszało. A azotany NO3 to pochodna denitryfikacji. A NO2 to azotyny - pochodna nitryfikacji - zamiany przez bakterie nitryfikacyjne amoniaku NH3 na NO2...

W przypadku akwarium słodkowodnego, NO3 na poziomie 15 mg/l to jest norma, ale w morskim akwarium NO3 na poziomie 15 mg/l to jest DUŻA pożywka dla glonów właśnie! Te azotany nie będą już przeytwarzane, dlatego się robi podmianki żeby się ich po prostu pozbyć. Oczywiście z umiarem, żeby nie pozbyć się przy okazji zbyt dużo bakterii...

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Denitryfikacja - czyli przerabianie NO3 przez bakterie beztlenowe do postaci wolnego azotu.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dzieki za zainteresowanie i juz odpowiadam na wszystkie pytania:

@Przemek Test PO4 - Tropic Marin, Sól - Tropic Marin Pro Reef od początku. Zmieniłem ustawienie cyrkulacji, i wyjąłem filtr. Jutro przywracam poprzednie ustawienia.

@mufti

1. j.w.

2. Wlewam od miesiąca KH buffer Aqua Medic (miałem 4-5), od dwóch tygodni Ca(OH)2 GroTech na podniesienie pH. Nie widzę jednego pustelnika i zniknęły małe szczepki capnelli i xeni.

3. Woda z domu, przed RO tds ok.120, miernik sprawdzony. Nie zmieniałem źródła wody.

4. Dla korali mam: KorallFluid JBL (5 kropli dziennie), Coral-V-Power Preis 1/4 miarki co drugi dzień, Pro-Coral Zooton Tropic Marin 1 miarka co drugi dzień. Dwa razy wsypałem ZoPlanTwo Little Fishes ćwiartka łyżeczki. Karmię po zgaszeniu świateł. Od kilku miesięcy podaję tą karmę. Na suchym pokarmie nie ma daty ważności, fluid ważny.

5. Niestety nie mam pomiarów redox.

6. Oświetlenie mam od marca, nic nie zmieniałem.

7. Test Mg Salifert. Glony wapienne nie poznikały. Zeskrobałem je podczas zmiany tła. Za skałami są w dalszym ciągu, chociaż wydaje mi się, że robią się na nich zielone "placki"

@JanuszD to jest pompa z odpieniacza weipro. Włożyłem go wczoraj a wyjąłem Delteca do czyszczenia. Jutro wszystko wraca na miejsce.

@Pieniek fakt, że widać tam jakiś syf, którego nie było przy poprzednim ustawieniu cyrkulacji. Skała bardziej przestrzennie tzn. ułożyc ją bardziej na środku i w górę czy np. dwie górki na każdym boku? Niestety akwarium jest wąskie i nie ma tam za bardzo możliwości manewru.

Jak ustawić cyrkulację? Czy pozostać przy 2400 i 3200, czy którąś zamienić na dwie mniejsze? Czy puścić je na szyby czy na skały?

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatorek, czy oprócz karmienia dodajesz cokolwiek do wody? Jakieś mikroelementy, aminokwasy, fito?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu przestałbym dodawać cokolwiek nawet na miesiąc, przynajmniej na dwa tygodnie, bardzo oszczędnie karmił ryby raz dziennie (jeśli gatunki na to pozwalają), do tego odpieniacz na mokrą pianę i czekać cierpliwie. Piszę to wyłącznie ze swojego doświadczenia, miałem to samo, wyjatkowo upierdliwe dziadostwo ni to okrzemki ni cholera wie co. U siebie zastosowałem jeszcze kurację szokową i wyłączyłem zupełnie światło na bodajże 4 czy 5 dni. U mnie pomogło. Po skończonej "kuracji" możesz powrócić do suplementacji i karmienia korali, ale zacznij od naprawdę minimalnych dawek, ja zacząłem od 1/5 tego co zalecał producent i wprowadzałem produkty po kolei, do tego bacznie obserwuj co się dzieje w zbiorniku żeby problem nie wrócił. U mnie do dnia dzisiejszego nie wrócił :) Aha, najpierw wyeliminuj możliwość kiepskiej wody i zmierz po DI TDSem. Powodzenia, będzie dobrze :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw chyba wrócę do wcześniejszego ustawienia pomp i ograniczę karmienie. Może trochę przemieszczę skałę. Nie chciałbym wszystkiego na raz robić, bo jak pomoże to nie będę wiedział co :) A może ktoś jeszcze podrzuci jakiś pomysł.

Zostać przy soli TM czy spróbować Preisa?

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak uważasz, o to chodzi że włączając po kolei suplementację tak jak ja zrobiłem będziesz wiedział co, bo wyraźnie to bedzie widać czego nadmiar Ci szkodził :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Na 100% masz wysokie fosforany - jeśli mozesz, to kup kontrolnie(albo poproś kogoś znajomego) o zrobienie testu np. Salifertem.

Z cyrkulacją nic nie rób - odstaw całą suplementację także pokarmy płynne - przy takiej kondycji koralowce i tak nie myślą o pobieraniu pokarmu z wody. Rób podmiany wody po 10% co 3 dni .

pozdr

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rożne wersje tu przeczytałem i tak naprawdę tylko wersja Czarka jest ok.

Dla uściślenia:

1. DENITRYFIKACJA - Redukcja azotanów do azotynów to denitryfikacja częściowa, a denitryfikacja do azotu atmosferycznego to denitryfikacja całkowita. Ważne że proces ten zachodzi w warunkach beztlenowych

2. NITRYFIKACJA proces utleniania amoniaku do azotynów NO2 a następnie do azotanów NO3. Bakterie Nitrosomonas zamieniają amoniak w postaci jonu amonowego NH4+ w azotyny NO2-, które zostają później zamienione w azotany NO3- przez bakterie Nitrobacter. Proces zachodzi w warunkach tlenowych .

Zdrówko

Marcin:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja jeszcze kolegom przypomnę taki link:

http://www.nano-reef.pl/page.php?id=165


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, przestaję karmić, podmieniam wodę. Wrzucić absorbent fosforanów??

@Przemek dlaczego nie ruszac cyrkulacji? Poprzednie dmuchanie było efektywniejsze. Te podmiany do czasu zbicia fosforanów? Skały też nie ruszać?

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja nie jest przyczyną, poprostu w miejscach gdzie jest słabsza akurat tym glonom pasuje się rozwijać. Mam miejsca w akwa gdzie cyrkulacja to przysłowiowy żeglarski "glon na godzine" i piasek jest tam biały jak śnieg mimo to.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko jasne. Ewidentnie "Przesuplementowane" akwarium. @Zatorek, zrób tak jak @Przemek radzi. Zero suplementów i podmianki co 3 dni po 15%. Azotany muszą spaść do 0! Zmierz po 3 podmiankach NO2 i NO3. Zapodaj nam wynik.

Co do cyrkulacji, to jedynie sprawdź, czy nie ma gdzieś "martwych stref", czyli miejsc, w których woda "stoi". Jeśli wszędzie jest ruch, to wystarczy. Woda przepływająca przez skały jest tam filtrowana. Ważne, żeby płynęła, a nie stała.

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu po prawej stronie nad krewetką na skale widać takie małe wiszące kłaczki jakby kurz. W innych miejscach też się pojawia. Zła cyrkulacja czy woda?

Nie to, że na siłę chcę ją zmienić. Pytam tylko z ciekawości.

Absorbent fosforanów wkładać?

Dziś zaczynam mieszać wodę. Karmienie ryb ograniczam do minimum, chociaż i tak niewiele jadły.

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tym i tak tego nie zbierzesz. To rodzaj glonów. Samo zejdzie. Podmieniaj tą wodę.

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze do kompletu doszło cyano. Przy podmianie ściągnąłem to z piasku. Aha i torchę poprzestawiałem wczoraj skały i cyrkulację. Pomyślałem, że lepiej zrobić to teraz niż później jak mi woda wyjdzie na prostą. Zwierzaki w dobrej kondycji, brązowa clavularia zaczęła się w końcu otwierać, więc zmainy wyszły mam nadzieję na dobre.

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.