Skocz do zawartości
TMK

Dlaczego taki podział?

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy przeglądałam koleny raz forum, nasuneło mi się pytanie- nawet dość oczywiste.

Jakiś nowicjusz na pierwszy rzut oka pomyśli że dzielimy akwaria na FO, takie z miękasami, nemo i ukwiałem, oraz koralami twardymi. Ewolucja akwarysty rozwija się zwykle od miękkich do twardzieli.

Wchodząć w szczegóły -ten podział jest trochę błędny.

Trzymając zwierzęta w akwarium, zależy nam na ich utrzymaniu, rozwoju-rozmnażaniu i utrzymaniu kolorów.

No i teraz przestaje mi pasować stary podział. wyglada na to ze LPSy i SPSy , mają nieco sprzeczne wymagania co do parametrów wody (Z forum bo praktycznie to ja ciągle miękkie)

O ile co do róznych akropor maksymalnie czyścimy wodę- np zeovitem i mają piekne kolory(trochę wolniej rosną) to już dla LPSów takich sprawdzonych wyśrubowanych metod brak. Nie wspominam juz o miękkich gdzie też wybarwienie się zmienia. Oczywiście akwarium z niefotosyntetyzujacymi miekkimi to już bardziej specjalistyczna broszka.

Ryby -ich ilość i karmienie bierze sie pod uwagę, a co z np małżami? ukwiałami?

Mnie najbardziej bodobałby się morski holender. Ale tu niestey nikt nie opracował metody utrzymania takiego akwarium. glony to coś co rosnie jak chce , po roku, dwóch nie rośnie i już...:)

A jak bym chciała baniak z kolorowymi LPS? Do tego bardziej pasuja chyba miekkie?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Proponujesz stworzenie jakiegoś sensownego podziału?

Skoro napisałaś coś takiego to pewnie masz już jakiś pomysł.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę o tym i dochodzę do wniosku, że do pewnego poziomu stary podział nie jest całkiem zły. Dopóki nie wchodzą w grę ekstrema to jakoś się trzyma. U mnie i akropory i zoantusy żyją w zgodzie i rosną nie tracąc kolorów. Może ma znaczenie jakieś zrównoważenie obsady i pogodzenie się z tym, że pewnie nigdy nie będę miał takiego zbiornika jak andrniew, Szymon czy Adam.

:)

Dlaczego nie zmieniłaś stopki?

300 wciąż w produkcji czy zapomniałaś zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sobotę bedzie szkło :) i bede mogła zmienic stopkę

a nad podziałem zaczełam sie zastanawiać bo tal mi przyszło do głowy akwa dla LPS-ow. ale jak przegladam forum to mam wrażenie ze są bardzo złosliwie toksyczne w stosunku do innych, mało kolorowe i w ogóle nieciekawe- moze trochę przesadzam, ale...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesadzasz ale...:)

Rzeczywiście LPS'y sprawiają więcej problemów... organizacyjnych. Wymagają zwykle więcej miejsca itp.

Miałem podobne odczucia gdy galaxea albo euphylia zabijały mi jakiegoś spokojnego SPS'a. Wtedy byłem zły i na nie i na siebie ale teraz gdy widzę malutkie, falujące euphilki, które się odradzają z odłamanych kiedyś gałązek to też mam ochotę na coś bardziej dynamicznego niż np. akropory. Coś co się będzie ruszać, pompować, rozwijać w nocy czy co tam jeszcze. No i nie będzie wtedy plątaniny sps'owych krzaków.

Ale jak to się ma do podziału to pojęcia nie mam.

Może dzielić akwaria na te z wodą czystą, brudną i bagnem?

Albo ze względu na złośliwość mieszkańców, np. najbardziej wredne czyli ryba Hexatenia z galaxeą na pierwszym miejscu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tamara "mam wrażenie ze są bardzo złosliwie toksyczne w stosunku do innych, mało kolorowe i w ogóle nieciekawe" z tym "malo kolorowe" to rozumiem taki maly zarcik mial byc? Jesli nie, to prosze pokaz jakiegos SPS-a bardziej kolorowego niz Trachyphyllia czy Acanthastrea? :)

LPS-y wcale nie sa takie latwe w hodowli, zaryzykuje stwierdzenie, ze niektore z nich sa trudniejsze niz SPS-y. Nie dalej jak wczoraj rozmawialem z wlascicielem 22000L zbiornika (pokazywalem na forum filmy) - facet przejmuje sie wylacznie LPS-ami, na SPS-y nie zwraca uwagi, bo jak mowi: "rosna sobie i tyle". Wg. niego LPS-y sa o wiele bardziej wrazliwe, z byle powodu potrafia zejsc, ostatnio wlal za duzo wody RO na raz - jedna Catalaphyllia zeszla od razu, pozostale walcza do dzisiaj o przetrwanie. LPS-y sa tez strasznie wrazliwe na uszkodzenia mechaniczne, bardzo latwo dochodzi u nich do infekcji, a te maja przewaznie piorunujacy przebieg.

Powodzenia w budowie nowego zbiornika, juz myslalem ze nigdy go nie postawisz, ten maly to juz stoi u Ciebie od kiedy tylko pamietam :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

...Powodzenia w budowie nowego zbiornika, juz myslalem ze nigdy go nie postawisz, ten maly to juz stoi u Ciebie od kiedy tylko pamietam :)

I miejmy nadzieję, że mały stać będzie nadal (o małym zbiorniku piszę) równolegle do dużego.

Ten widok wentylatora obok...

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK - ja mam prawie morskiego holendra co mam nadzieję potwierdzą Ci co widzieli mój zbiornik na żywo :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja trochę z innej beczki, jeśli pozwolicie. Qbab, masz jeszcze apogony, miewasz młode? Czy jest jakaś szansa na kilka? Kiedyś tam...

Myślisz, że TMK się zdecyduje na lanie kranówki żeby mieć holendra?

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie mam już niestety pterapogonów, ale ciągle o nich myślę problemem jest niestety kupno. Ale chodzi mi po głowie jeszcze para błaznów i może tam młode :)

Co do lania kranówki to dlaczego nie ? Ja ciagle jadę na kranówce i mam kilka twardych i sobie żyją i rosną


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.