Skocz do zawartości
Cetus

Tylko T5 czy HQI+T5

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad lampą do mojej 160L solniczki. Wyczytałem, że powinno być 1W na 1L, więc wymyśliłem sobie że 4x39W będzie w sam raz i jeszcze dobrze się wpasuje w akwarium 100x40x40. Ale widzę że mniej więcej w tej samej cenie są lampy 1xHQI 150W + 2xT5 24W. Czy jednak 200W nie będzie za dużo? Lampa ma 60cm długości. Czy byłaby dobra nad akwarium 100x40x40? A może zmienić wymiar na 80x50x40? Co mistrzowie radzą w tym temacie?

Pozdrawiam,

Cetus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mogę się wypowiadać w tym wątku bo mistrzem nie jestem ale 1xHQI 150W na 100 cm zbiornika to trochę mało. Zbiornik będzie lepiej i równomierniej doświetlony przy 4x39W. A co do pytania to 200W nie będzie za dużo.

Pozdrawiam:)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również pokombinowałbym z samymi T5, spróbowałbym wcisnąć 5 lub 6x39, zyskasz równomierne oświetlenie całego zbiornika i będziesz mógł dowolnie kombinować z temperaturą barwową dobierając takie świetlówki jakie będziesz chciał :googleye

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a mnie najbardziej podoba się oświetlenie mieszane:)czyli hqi plus t5

pozdr.Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam kolege u ktorego nad zbiornikiem 90x60x60 swieci wlasnie 1x150 hqi i 2x24 actynika i super to wyglada.ale zrobisz jak bedziesz uwazal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mieszane,najładniej oddaje urok morskiego akwarium


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mam teraz problem do przemyślenia. Wyczytałem na forum, że HQI daje jakieś ładne refleksy. Szkoda mi z tego rezygnować.

@georg.gg

Czy ta lampa wisząca nad 90cm akwarium miała też 60cm? Nie będzie to za długi zbiornik w stosunku do długości lampy?

Jeszcze raz pytam, czy 200W nie będzie za dużo na 160L? Bo przecież jest gdzieś jakaś granica. W wielu miejscach czytałem że najlepiej 1W na 1L. Sam już nie wiem... Ciężko zdecydować.

Pozdrawiam,

Cetus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cetus :

...

Czy ta lampa wisząca nad 90cm akwarium miała też 60cm? Nie będzie to za długi zbiornik w stosunku do długości lampy?

...

Długość lampy nie ma znaczenia bo HQI świeci punktowo. Jej długość raczej wynika z długości świetlówek jeśli są zainstalowane.

IMO żarnik 150W oświetli nie więcej niż 80cm akwarium.

Na początku miałem lampę HQi, potem zmieniłem ją na t5 (było dużo jaśniej) a teraz znowu myślę o HQI ale nie włożę już 150-tki tylko 250W i dodam 2 lub 4 świetlówki.

Jeśli budżet wytrzyma to oświetlenie łączone moim zdaniem będzie najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budżet przygotowany na zakup lampy i waham się teraz między

1. Blau Aquaristic 4x39W T5

2. Blau Aquaristic 150W HQI + 2x24W T5

3. Aqua Medic 150W HQI + 2x24W T5

Wybór wpłynie na rozmiary zbiornika.

Czy ta firma Blau Aquaristic to coś dobrego?

Pozdrawiam,

Cetus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej kategorii cenowej warto jest także zastanowić się nad ati sunpower 6x39, jeśli chcesz same T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs: jaki masz zbiornik, ja zalewam w przyszłym tygodniu zbiornik 150*50*60h zakładam 2*150hqi; 4*54 T5.

Zastanawiam się czy takie oświetlenie jest uniwersalne a nie znam się jeszcze na temperaturze, barwach oświetlenia.

SPS lubią chyba inną barwę LPSy chyba też inną. Jeszcze raz mówię że mogę się mylić bo jeszcze o tym nie czytałem a muszę poszukać.

Chyba nie chodzi tylko o doznania wizualne


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cetus, przy wymiarach 100x40 to chyba świetlówki będą najlepsze bo ryzyko rozczarowania najmniejsze. Na takiej szerokości zmieści się 6 sztuk. Będziesz miał oświetloną całą powierzchnię. Jeden żarnik chyba nie da rady. T5 24W mają tylko 60cm długości więc też mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozim, 110x40x50 h. Światło - 6x39W.

Doznania wizualne są bardzo ważne bo co to za przyjemność patrzeć na własne akwarium, które Ci się nie podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że doznania wizualne są bardzo ważne. Chodzi o moc emitowaną w porównaniu do długości fali. Jak wypada wtedy porównanie T5 do hqi a co się z tym wiąże jakie zwierzaki, które lubią oświetlenie.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olekszwarc,

czy ta lampa ATI Sunpower 6x39W ma odzielnie włączne/wyłączne grupy świetlowek? Nic o tym przy niej nie piszą.

Pozdrawiam,

Cetus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ozim :

... Chodzi o moc emitowaną w porównaniu do długości fali. Jak wypada wtedy porównanie T5 do hqi a co się z tym wiąże jakie zwierzaki, które lubią oświetlenie.

Nie bardzo rozumiem ale zwierzaki żyją i pod HQI i pod t5. I tak się muszą dostosować do bardzo nienaturalnych dla nich warunków a odpowiednim obsadzeniem akwarium można poradzić sobie z różną światłolubnością różnych gatunków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozim, jeśli zastosujesz jakiś sprawdzony schemat to ryzyko niepowodzenia jest niewielkie. Działaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzednio odpowiedzieliście, że 200W nie będzie za dużo na 160L. Z lampy ATI Sunpower 6x39W otrzymam 234 waty. Czy to też nie będzie za dużo na 160L? Jeśli nie będzie za dużo to jaka jest granica wg Was. Czy 1000W (poza wysokim rachunkiem za prąd) też będzie dobre? Wydaję mi się, że za dużo światła musi mieć też jakiś negatywny wpływ. Pamiętam jak kiedyś w pokoju w akademiku mieliśmy wkręconą żarówkę 250W i ja się z tym źle czułem. Poprostu było za jasno. Zmieniliśmy na 150W i było OK. Te stworzenia z baniaka też mogą mieć takie odczucie. Więc do ilu watt można "dojechać" dla zbiornika 160L?

Pozdrawiam,

Cetus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od zwierzaków. Może się okazać, że dla grzybków będzie za jasno ale sps'y będą zadowolone. 6 rur t5 ma tę zaletę, że nie muszą świecić wszystkie na raz.

Granica? Patrząc na amerykańskie akwaria leży bardzo daleko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jeszcze takie pytanie odnośnie łączenia HQI i T5. Wielu z was stosuje właśnie takie rozwiązanie. Jako główne światło stosujecie HQI i do tego actyniczne rury T5. Pytanko moje jest jakiej temperatury żarniki stosujecie wtedy? Myślałem na początku żeby dać 20kk plus 4 świetlówki białe i 4 actyniczne. Zastanawiam się teraz tylko czy to nie będzie za niebiesko? Jakie żarniki Wy stosujecie w połączeniu z aktyniką?


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam żarniki 20000K i do tego T5 2x blue plus, actinic i KZ FJ i nie jest za niebiesko. Żarniki BLV 20000K na balastach IceCap.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:googleye

Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.