Skocz do zawartości
inmar

Oświetlenie w refugium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Jako nowy szukałem tego tematu jak i wypytywałem kolegów na ten temat,ale zdania są podzielone.Chodzi o to jak ważne jest oświetlenie w refugium.Czy może być prawie byle co czy coś konkretnego.Może napiszecie co kto ma,jak długo i jak zachowują się roślinki w nim.Jeszcze jak długo świecicie,są zdania,że 24 godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie świeci się 24g w żadnym wypadku,ja mam naprzemian,w akwarium się wyłącza a na noc załącza się w sumpie,mam 2*8w philipsa 10000k akwarystyczne


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zależy Ci na rozwoju zielska to barwa powinna być cieplejsza niż mamy w zbiornikach, coś ok 6500K. Co do czasu oświetlania to nie zgodzę się z przedmówcą - w przypadku rozwoju zielonych części roślin cykle świetlne nie mają znaczenia, można świecić do oporu żeby zmaksymalizować przyrosty zielska. Cykl świetlny u roślin ma znaczenie dopiero gdy mówimy o kwitnieniu, owocowaniu itp. Oczywiście jeżeli w refugium przebywają zwierzęta, które będą się stresować oświetleniem 24h to należy robić przerwy.

...chyba, że jest jakaś inna konkretna przyczyna dla której glony miałyby nie fotosyntezować w momencie gdy w głównym jest "dzień" i stąd te świecenie na zmianę, więc jeżeli tak jest to też jestem ciekaw dlaczego..


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Timur :

...chyba, że jest jakaś inna konkretna przyczyna dla której glony miałyby nie fotosyntezować w momencie gdy w głównym jest "dzień" i stąd te świecenie na zmianę, więc jeżeli tak jest to też jestem ciekaw dlaczego..

Powodem świecenia naprzemiennego najczęściej jest chęć zminimalizowania dobowych zmian pH. pH w dużym stopniu zależy od ilość rozpuszczonego CO2 w wodzie, a jak dodasz do tego proces fotosyntezy organizmów zielonych, to wyjdzie Ci naprzemienny cykl oświetleniowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timur i właśnie kostek wyręczył mnie w wyjaśnieniu przyczyny świecenia naprzemiennego,a 2 sprawa,nie trzeba świecic 24g bo nigdzie w naturze słońce nie świeci 24g,czy to z roslinnoscią czy bez niej

pozdrawiam

Waldek


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juwewaldi, ta teraz rozumiem z tym naprzemiennym :D ...a konkretnie co do świecenia 24h to przecież nie piszę, że trzeba (sam też nie świecę 24h) tylko można jak się chce by glony non-stop pracowały, zresztą metoda stosowana często przy uprawie roślin.

Pozdrawiam,


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze mozemy zaufac odpowiedzi Juwewaldiego. W filtrze glonowym zyja nie tylko glony lecz rowniez cala planktonowa drobnica (i wiekszyca :)) Cale to talatajstwo potrzebuje przerwy w oswietleniu. Jednak podstawowa sprawa jest zahamowanie nocnych spadkow pH, jak napisal Kosek.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.