Skocz do zawartości
magu

Hydraulika - średnice rur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem na etapie kompletowania sprzętu i utknąłem na zupełnie mi nieznanym temacie hydrauliki. Przeglądałem forum i dowiedziałem się że warto stosować sprzęt firmy VDL, jednak chciałem prosić o pomoc w doborze średnic orurowania. Kilka szczegółów technicznych :) akwarium ma mieć rozmiar 130x50x50, komin w prawym rogu o rozmiarach 16x16, pompa podnosząca wodę wydajności 2500l/h i będzie zmuszona wypchnąć wodę na wysokość 130cm. Woda z komina przez bajpas do deltca APF600. I teraz to co mi się wydaje, główny spływ (durso) 35mm (update 32mm), rewizja 35mm (update: 32mm), powrót 25mm. Zastanawia mnie czy pompa powrotu potrzebuje aż tak dużej średnicy rury (czy sobie z tym poradzi), czy rozsądne jest puszczać powrót przez komin (woda wypływa w pobliżu grzebienia i mam trzy dziury w dnie baniaka)?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obawiam sie ze w kominie 16x16 nie zmiesisz 3 przepustow takiej srednicy. Ja dla podobnej pompy (3000 brutto) mam spust i rewizje 32mm (czy fakycznie VDL robi 35mm? nie chodzilo o 32?) i powrot 25mm czyli tak jak piszesz i jest OK.

To zludzenie ze wieksza srednica powrotu zrobi pompie wiekszy problem, jest wrecz odwrotnie, opory beda mniejsze i efektywna wydajnosc pompy bedzie wieksza.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, powinno być 32mm. Na kartce otwory się mieszczą, przy założeniu że D32 potrzebuje otworu 45mm, a D25 35mm. Co do oporów to kombinowałem raczej, że jeżeli jest grubsza rura to i w niej wody więcej a co za tym idzie masa płynu który ma zostać podniesiony jest większa, co obciąża pompę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolicz jeszcze średnicę nakrętki przy fi 32mm=59mm a przy fi 25mm=49mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale poszukaj nie srednicy otworu w szkle, ale srednicy srubunku (tej najwiekszej) - to z reguly (tak jest np w GF) ta czesc od srodka akwa przylegajaca do szkla). GF potrzebuje 65mm, i na to musisz wziac poprawke.

Dla pompy liczy sie wysokosc na jaka ma podniesc wode, i opory w rurze (wynikajace z jakichs walsciwosci przeplywow cieszy zwiazane ze srednica, i z ilosci "zakretow"), a srednica nie ma znaczenia - po prostu w wiekszej rurze ta sama ilosc wody bedzie plynac wolniej, ale dzieki temu opory beda mniejsze.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dolicz jeszcze grubość ścianki szafki lub stelaża o którą musisz odsunąć śrubunek od krawędzi akwarium (no chyba że to komin na środku baniaka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenne informację. Po wykonaniu nowego rysunku okazało się że śrubunki wejdą w komin (wew rozmiar 15x15), przesunąłem wylot trochę w lewo (teraz jest ok 3cm od ściany baniaka a grubość płyty z której zbudowana jest szafka to 18mm). Interesuje mnie jeszcze sprawa wylotu wody w pobliżu komina. Załączam rysunek poglądowy z zachowanie skali.

srednice.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie szklarz lekko skopal sprawe i zrobil za duzy komin (aktualnie jest jakies 16x26), i zal mi bylo czasu na wymiane komina, i srubunki 2x32 i 1x25 mieszcza sie spokojnie, 15x20 byloby tez OK, ale teraz przynajmniej moge cos stamtad wylowic jak wpadnie :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos wie jaka srednica splywu (po wewnetrznej) odbierze 6000L/H ?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 na spływie da radę spokojnie . Większa średnica nie ma sensu . Ja załozyłem 40 i muszę zamykać zaworem na 3/4 przepływu . To była pomyłka z mojej strony . W nowym zbiorniku będzie 32 spływ ,32 rewizja ,25 zasilanie . Sprawdzone tematy u innych bardziej doświadczonych kolegów . Pozdrawiam .:clowning


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 40mm na splywie i zeczywiscie trzeba przymykac zawor,


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Weź też pod uwagę odstęp między nakrętkami śrubunków, jak ci zostanie tam po pare milimetrów luzu

to ciężko będzie je przytrzymać podczas skręcania,nie mówiąc już o włożeniu ręki do komina z jakimś kluczem do rur, no chyba że będziesz wklejał na sylikon czego nie polecam bo jak przyjdzie coś przerobić czy wyczyścić to jest kłopot.

Najlepiej kup śrubunki zanim zaczniesz wiercić i zamawiać szkło,będziesz miał wszystkie potrzebne wymiary. Rozłóż je na karce papieru tak żeby było dobrze to później poskręcać i odrysuj.Wymiary komina też będziesz wtedy znał.

Ja mam zasilanie 3/4", a powrót 1" przy pompie 3000 l/h spływ za mały się okazał :clowning

pozdro...Eridanus


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.