Skocz do zawartości
Marcin1305765940

Balling bez soli

Rekomendowane odpowiedzi

ocelocik: ale ilosci ktore podales to sie miesiecznie sypie do raczej duzego akwa, powiedzmy 600l, albo bardzo zarosnietego koralami mniejszego. W 600 litrach mamy kolo 21kg soli, w tym pewnie kolo 16kg NaCl. Dodajac rocznie tyle co piszesz, bez podmian posnosimy udzial NaCl z poczatkowych 75% do 85% (udzial NaCl w soli). Przy czym podmiany dodatkowo obnizaja ten udzial.

Nie wydaje sie to bardzo duza roznica, i pewnie malo kto jest w stanie to stwierdzic patrzac na akwa.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy regularnych podmianach wody ustala sie w akwarium maksymalny poziom roznych zwiazkow. Mysle, ze ktos bystry moglby po prostu wyliczyc, o ile % wzrosnie NaCl przy 5-ciu i 10_ciu procentowych podmianach. Nie chodzi o nastepny tydzien, tylko np: po pol roku, po roku i dwoch. Z tego co wiem, to przy 10% podmianach zadna sol bez NaCl nie jest potrzebna.

Podmieniajacy mniej, moga do podmienianej wody dodac sol bez NaCl zamiast normalnej, z tym ze 50g soli bez NaCl zastepuje 167 g normalnej.

Troche inna sprawa:

sporo napisano o bezkompromisowym prowadzeniu zbiornikow slonowodnych. To sa mocno radykalne stwierdzenia, z ktorych mozna sie smiac lub nie, ale napewno dlugo dyskutowac. :)

Podam przyklad: sol bez NaCl to sol morska z wszystkimi jej makro i mikro elementami (Mg,Ca,ale tez jod, stront i wiele innych), tyle ze nie ma tam NaCl. Jezeli w wodzie morskiej jest ok. 35 g soli i w tym ok. 80% NaCl to reszta to te "elementy".

Ciekaw jestem, kto da nam pewnosc, ze w mojej soli bez NaCl jest taki sam sklad makro i mikro-elementow (tylko bez NaCl) jak np: w soli Tropic Marin. A jezeli tak, to juz nie moge innej soli stosowac, bo tam sklad bedzie napewno inny. To znaczy, ze ustalajac rownowage jonowa zwiazana z nadmiarem NaCl zaburzam ja gdzie indziej.

Napewno mozna znalezc i inne kompromisy, na ktore idziemy nawet o nich nie wiedzac. Cale szczescie, ze kazde akwarium jest inne, bo by bylo nudno.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazde akwarium jest inne to fakt.

Może niech napisz a Ci , którzy nie dawali soli bez NaCl , a teraz dają i jaka jest różnica .

Ja do takich własnie sób należę i różnic jest kilka.

Kralownośc wody , zmniejszenie dawek CaCL2 i NaHCO3 i to bardzo duzo w moim przypadku.

Wcześniej lałem tylko dwa podstawowe roztwory w ilosciach 550-600 ml / dobę . Od czasu kiedy prowadziłem sól bez Nacl , dawki stopmniowo musiałem ograniczać bo parametry rosły , obecnie leje po 210 ml kazdego z nich.

Podmiany wody w moim przypadku to 2.5 % tygodniowo.

Jeszcze jedna wazna sprawa te płyny to czysta sól , więc nalezy wypompowywać z akwa tyle wody ile sie dolewa NaHCO3 inaczej zasolenie będzie stale rosło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Andrniew!

Dozujesz mniej roztworow niz ja w o wiele mniejszym akwarium. Mysle, ze zeovit gra tu swoja role, czy korale przestaly rosnac przed zmiana metody?

Rozumiem, ze cos Ci sie wytracalo (Ca) a po dodaniu soli bez NaCl juz nie?

Nreszcie cos ciekawego na forum!

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrniew ta mysle co napisałes na temat zmniejszenia dawek płynów od kiedy zacząłeś używać soli bez NaCl w odniesieniu do swojego zbiornika. Po przenosinach kiedy testy robiłem czesto poniewaz wydawało mi sie ze koralowce po stresie beda mniej budowały i chciałem na nowo ustalic ilości dolewanych płynów, przed przeprowadzka lałem po 250 ml/dobe kazdego.

Testy ( Salifert) ciągle pokazywały za duzo zarówno Ca jak i Mg, wiec dawki zmniejszałem, w miedzy czasie kupilem nowe testy ( Salifert) i ciagle za duzo az lac zaprzestałem wszystko poza salą bez NaCl bo to micro i macro i ciagle za dużo. Oczywiście zero przyrostów u koralowców ale wine zrzucałem na przenosiny i czynnik x . A wysoki poziom Ca i Mg tłumaczyłem ich duża zawartością w soli Preis i cotygodniowe podmiany . I teraz pytanie: czy nie uważasz że wyniki testów Cai Mg były zaburzone przez stęrzenie innych soli zawartych w soli bez NaCl?

W tej chwili leje tak jak lałem przed przeprowadzką koralowce przyrastają bardzo szybko a testów nie robieżeby się nie denerwować.


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byla juz na forum podobna dyskusja. Powtorze tutaj to co napisalem w tamtej:

Wychodzimy z zalozenia, ze zasolenie wynosi 34,5g, z czego mamy 18,88g Cl/L

w - wielkosc podmiany w %

l - pojemnosc zbiornika netto

d - cykl podmian, czyli co ile dni podmieniamy wode

Cl - dawka jonu chlorkowego, ktora wynosi tyle ile dobowa dawka Ca pomnozone przez 1,77 (wyrazona w gramach oszywiscie)

Zbudujmy sobie z tego piekny wzorek ktory pozwoli nam wyliczyc, jak nam sie zmienia zawartosc jonu chlorkowego:

z = 100 / w * Cl / l * d (w gramach/L)

z tego mozemy policzyc sobie inne ciekawe rzeczy, jak np.

odchylenie Cl od normy: a = z:18.88 * 100 (w % oszywiscie)

ilosc jonow chlorkowych po podmianie: n = (1 - w / 100) * (z + 18.8 + w / 100 * 18.88 ( w % oszywiscie)

a majac dane a i n mozemy sobie obliczyc teraz jakie mamy wahania stezenia jonu chlorkowego pomiedzy dwiema kolejnymi podmianami:

s = 1 - (18.88 + z) / n * 100 (wszszszystko oszszszywiscie w % hep!)

Niech jakis chemik sprawdzi czy dobrze rozumuje :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jeszcze dlaczego tak bardzo co niektórzy się wzbraniają przed laniem 3 roztworu , koszta z tym związane przy całości sa znikome , czasu więcej nie zajmuje , a i tak wgapiamy sie w baniaki czy gmeramy przy nich podająć jedzonko i inne specyfiki ileś tam czasu dziennie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, chłopy, że macie problemy z interpretacją prostych tekstów :) Pomogę wam. Nikt się nie wzbrania tylko padło pytanie czy koniecznie trzeba coś robić i pojawiły się różne odpowiedzi. I dyskusja chyba będzie trwać nadal bo kwestia jest otwarta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Konrad B

Jak juz sobie policzysz, o jaki % wzrosnie w akwarium NaCl przez rok, przy 10% podmianach, to bedziesz wiedzal.:)

Poza tym zauwazylem podobnie jak rs pewna nadinterpretacje odpowiedzi. :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dziwiłem sie słysząc wymiki badań,że 90% ludzi nie rozumie czytanych instrukcji...teraz coraz mniej się dziwię.

KOlego rs pytanie brzmiało :czy leje ktoś Ballinga bez soli...

Otóż metoda Ballinga nie istnieje dez lania soli dez NaCl


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani powiem Ci że nie mam zamiaru liczyć moli i innych bo sie na tym nie znam i nie mam zamiaru poznawać , ale jeżeli dodawanie soli nie zajmuje mi wiecej czasu , nie kosztuje mnie nie wiadomo jakich pieniędzy ,mało tego jest zawarte w metodzie czyli jak kto woli wytycznych w postępowaniu to przyjmuje na wiarę że tak ma być (zwłaszcza jak to jest sprawdzone).Faktycznie jak napisal bigwalker , jeżeli nie lejesz soli nie stosujesz metody ballinga , tylko cos tam swojego .I mozliwe że NaCl wzrośnie minimalnie i faktycznie bedzie to miało mniejszy lub wiekszy wpływ na zbiornik albo i zadnego , ale fakt jest niezaprzeczalny , że w metodzie ballinga stosuje się 3 roztwory :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad - wszystko ok. :)

Ja tez dodaje sol bez NaCl tylko nie z baniaka a przy podmianach. W ten sposob mam stale zasolenie w zbiorniku, choc te 80-90 g soli w 500 l nie ma wiekszego wplywu. Raczej balbym sie bledu pomiaru niz "przesolenia":D Ale jezeli nie robie trzeciego roztworu jak napisal Balling, to jaka metode stosuje? Nie lapmy sie za slowa, wszyscy wiemy o co chodzi.:D

Dziwia mnie troche tylko takie "dyskusje", ktorych wynik mialby zalezec od tego, ile osob cos robi a ile nie. I zaraz powstaja dwa obozy:baby . Nikt nie zna wplywu wiekszej ilosci NaCl w swoim zbiorniku, kazdy stosuje inna sol z inna zawartoscia NaCl, i sol bez NaCl niekoniecznie "dopasowana" do soli z NaCl, nie kazdy dozuje rowne ilosci Ca i kH, ale kazdy z nas cos slyszal o przesunieciu jonow. Stad tez takie madre dyskusje.:D

Pan Balling wymyslil metode z trzema kanistrami na CaCl2, NaHCO3 i sol bez NaCl i radzi to podawac w rownych ilosciach. Ktos tak robi? Bez korygowania? Przciez nie ma takich zbiornikow.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Ja tez dodaje sol bez NaCl tylko nie z baniaka a przy podmianach. W ten sposob mam stale zasolenie w zbiorniku, choc te 80-90 g soli w 500 l nie ma wiekszego wplywu.

Za kacze pióro nie mogę się doczytać co Wy za podmiany robicie. RO/DI + sól bez NaCl czy mieszaniana bez i z NaCl?

Pozdrawiam


130x64x60, ReefOctopus RO-PS3000Int, 2x150, 4x54, BP, OR3500, 21000 l/h, SPS, LPS, Zoa, Tubi.

czerwiec 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Tomek!

Caly czas tutaj mowimy, ze przy dodawaniu roztworow Ballinga powstaje w akwarium nadwyzka NaCl:D. Zeby ja zrownowazyc to masz kilka sposobow. Mozesz dodawac z trzeciego kanistra sol bez NaCl jak napisal Balling.

Mozesz te sol, zamiast dodawac pompa z kanistra, wsypac za jednym razem do wody ktora przygotowujesz do podmiany i oczywiscie zmniejszysz ilosc wsypywanej soli z NaCl i ta mocno dyskutowana trzecia metoda :D - robic 10% podmiany nie uzywajac soli bez NaCl.

Narazie lepiej jak sie skupisz na dwoch pierwszych.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za utwierdzenie mnie. Mam wiele wątpliwości ... Taki to stan :D

Pozdrawiam


130x64x60, ReefOctopus RO-PS3000Int, 2x150, 4x54, BP, OR3500, 21000 l/h, SPS, LPS, Zoa, Tubi.

czerwiec 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos wie co sie stanie gdy zmieszamy wszystkie preparaty ballinga w jednym baniaku?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witul, może wybuchnać...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od tygonia leje również trzeci roztwór, więc będę miał porównanie


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witul :

czy ktos wie co sie stanie gdy zmieszamy wszystkie preparaty ballinga w jednym baniaku?

gips taniej wychodzi w hurtowni budowlanej, Balling specjalnie wymyślił 3 roztwory żeby zatruć Ci życie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.