Skocz do zawartości
chodi

polsko - brytyjskie robieznosci ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Od kilku tygodni szykuje sie do odpalenia mojego pierwszego morskiego akwarium. Uleglem namowa szkockich

przyjaciol, ktorzy zgodnie orzekli ze slodkowodne przez tyle lat to grzech i czas awansowac, tym bardzie, ze

'przerobilem' juz chyba wszystko co mozna w slodkiej wodzie ;-) Wiec gromadze sprzet i doswiadczenie z ich

zbiornikow 'na sucho' i chlone wiedze z roznych zrodel. Pewnie gdyby mnie zona nie stopowala z wydatkami, akwarium

byloby juz dawno uruchomione, ale w koncu wszyscy sie zgadzaja, ze pospiech tylko szkodzi, wiec cierpliwie zmierzam

do celu malymi krokami ;-)

Od jakiegos czasu czytam namietnie tutejsze forum i edukuje sie u szkockich posiadaczy domowych raf koralowych. I

pojawia sie mnostwo podobnych stwierdzen, wiele odmiennych i kilka diametralnie roznych. I wlasnie je, chcialbym wam

przedstawic i poprosic o komentarze :-)

1.) Oswietlenie

Brytyjczycy zgodnie orzekli ze swiatlo HQI nadaje sie tylko i wylacznie do zbiornikow o glebokosci wiekszej niz ich

przeklete 3 feets, czyli w sporym zaokragleniu okolo metra. Do plytszych zbiornikow wynaleziono i wprowadzono

swietlowki T5. Dopasowane do dlugosci - rownomiernie oswietla akwarium, dopasowane kolorystycznie - zapewnia

odpowiednie swiatlo stworzeniom w zbiorniku. Eliminuja wady lamp metalhalogenowych, czyli, ryzyko porazania wysokim

napieciem, buczenie przy starcie, spore ilosci ciepla, koniecznosc podwieszania lamp pod sufitem w celu unikniecia

stref zacienionych spowodowanych zbyt niskim umieszczeniem lampy nad woda. I jeszcze kilka argumentow, ktore akurat

wylecialy mi z glowy. Ale co wy na to ? W jaki sposob uargumentowac przewage hqi nad t5, jesli takowa istnieje ?

2.) Bioballs

W jednym z postow w dziale dla poczatkujacych napisano zdecydowane 'nie' dla bioballi w akwarium morskim. I ja to

mowie, a koledzy pytaja dlaczego ? No i ja nie wiem ;-) wiec pytam, dlaczego ? :-) Brytyjscy akwarysci uzywaja

bioballi jako jednego z podstawowych materialow filtracyjnych w sumpie. Tlumacza to tym, ze bioball w sumpie

zachowuje sie jak zywa skala w akwarium. Jest siedliskiem pozytycznych bakterii bioracych udzial w procesie

oczyszczania wody. Poza tym to najprostsza metoda wyciszenia chlupoczacego przelewu. Wiec panowie, (i panie),

dlaczego bioballom mowimy nie ?

3.) Filtr RO

Zarowno polacy jak i mieszkancy wysp znaja magiczne zdolnosci filtra ro/di do przemiany kranowy w niemalze czyste

h2o. I nikt tego nie podwaza. Jednakze gdy uslyszeli, ze nie zalalem jeszcze akwarium bo czekam na filtr padl na

nich blady strach i przerazenie pojawilo sie w oczach ;-) Uslyszalem taka opinie. Filtry Ro dlatego maja tak male

przeplywy, poniewaz nie sa stworzone do przygotowywania jednorazowo tak duzych ilosci wody! Na podmiane i dolewki,

woda po ro jest niezbedna aby nie zachwiac rownowagi pierwiastkow w systemie. Przy swiezym zalewaniu to nie ma

znaczenia. Recepta - lejesz kranowe, odpalasz filtry, pompy. Po tygodniu solisz i znow zostawiasz na tydzien do

mieszania. Po tym czasie mozna ladowac do wody skale. Jesli po dwoch tyg w wodzie zostanie cos co moze zaszkodzic

organizmom morskim, znaczy to tylko tyle ze woda w kranie nie nadaje sie do spozywania przez ludzi i nalezy

zawiadomic policje ;-)) Ale zaden nie slyszal o takim przypadku. Tak wiec, drodzy akwarysci, jak to jest z tym

laniem wody ? ;-)

4.) Skimmer

I to jest cos, co mnie zatkalo calkowicie. W tym kraju z zalozenia dziwnym, panuje przekonanie że skimmer jest

ważny, potrzebny bardzo gdy rybek sporo, doslownie - zbyt wiele, niezbedny gdy akwarium pracuje bez sumpa, i

calkowicie niepotrzebny gdy ilosc zywej skaly jest odpowiednia do ilosci zwierzat, a sump jest wyposazony w podloze

zraszane ( co kolejna rzecza jest, ktora negowano). I tlumacza to tak, ze szalony skimmer w odpowiednio

zbilansowanym akwarium 'zaglodzi' bakterie zyjace w skale, odpieniajac z wody to, czym naturalnie zywia sie w

procesie oczyszczania wody mieszkancy mikrootworkow. Z kolei podloze zraszane powoduje mocne ruchy wody i jej

natlenienie, a wytracone w ten sposob bialka osadzaja sie w filtrze, gdzie z kolei zostana przetworzone przez

bakterie zyjace w bioballach. A jak do tego jeszcze dolozymy na koncu wieczna lampke, co by glony sumpa kawalek

porosly, to woda jak krysztal murowana. Wiec ja pytam o co kaman ? :-))

Jest tego wiele wiecej, ale prosze na mnie nie krzyczec ;-) Jestem obiektywny, neutralny i lekko zdezorientowan :-)

Widzialem zdjeciach waszych akwariow - piekne. Przepiekne. Widzialem tez awkaria brytyjczykow w domach, sklepach i

na wystawach, rownie piekne ;-) I w polsce to dziala i w szkocji to dziala. Wiec skad tak rozne i odmienne podejcia,

metody i techniki ?

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieje, ze nie zostanie moj nie co przydlugi post bez odpowiedzi ;-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki za rozstrzal tekstu, ale mam jakies niezgodnosci w przegladarce ;/


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

ad1 Oświetlenie jak się komu podoba przy czym do głebszych baniakow faktycznei t5 sobie nie poradzi

ad2 Nie wiem nie używam

ad3 W stosowaniu RO od początku nie chodzi raczej o to , że woda zabije życie tylko o unikanie przeróznych plag w przyszłości , zanim "wyczyścisz" wodę po takim starcie minie wiele czasu i osiwiejesz walcząc z okrzemkami , cyjano i innym badziewiem (oczywiście nie da sie uniknąć wszystkiego , ale po co samemu sobie robić kuku) , no chyba że wodę z kranu masz primo , bo ja takiej nie mam

ad4 co kaj to obyczaj :) panuje ogólnie moda na lekkość zbiornika i minimalizowanie ilości skały (sam mam gruzowisko:) ) więc owa zbilansowana ilość LR do zycia jest bardzo dyskusyjna

pozdrowienia z Jeleniej Góry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czes Chodi!

1) HQI daje bardziej intensywne swiatlo niz T5 i w zaleznosci od glebokosci zbiornika mozna znalezc lampe o odpowiedniej mocy. Dno akwarium o wysokosci np: 70 cm i wiecej jest pod T5 niedoswietlone, obojetnie ile ich zawiesisz. Zarnikiem 400 W lub nawet wiekszym jest to bezproblemowe. Plytkie akwaria mozna oswietlac i T5 i HQI i mieszanie przy czym, T5 oswietla bardziej rownomiernie (z kazdej strony).

Nowoczesne lampy HQI z zaplonem elektronicznym nie bucza. Trzeba je wieszac wysoko gdy jest ich za malo. Dwu metrowego akwarium nie oswietla sie jedna lampa :). Grzeja wode, to fakt. T5 mozna schowac w pokrywie i zamontowac wiatraczki.

Pod T5 korale ladniej sie wybarwiaja, pod HQI masz takie fajne blyski na dnie.:D

2)To ze biobale zastepuja lub pracuja jak zywa skala to oczywiscie nieprawda. W zywej skale istnieje srodowisko beztlenowe i tylko tam zyja bakterie denitryfikacyjne (lub np: w grubej warstwie piachu), ktore sobie powolutku przerabiaja nitrat NO3. W biobalach przeplywa tyle natlenionej wody, ze te bakterie tam sie nie osiedla. Za to osiada brud i osiedla sie bakterie nitryfikacyjne, ktorych produktem koncowym jest NO3. Tego stezenie bedzie narastac bo zaden odpieniacz nitratu nie wyrzuci.

3) Woda z kranu nadaje sie do picia ale przewaznie nie do akwarium slonowodnego. Wszystkie potrzebne pierwiastki sa juz w soli i z ta z kranu byloby za bogato. Ponadto wiele elementow tylko przeszkadza - chlor, silikaty, zwiazki metali i pewnie wiele innych.

4)pojecie o odpieniaczu maja koledzy zdrowe.:D Tylko z tym zlozem zraszanym to wiadomosci sprzed 30 lat.:D Woda ma wpadac do odpieniacza zanim na takie niepotrzebne cuda natrafi poniewaz i tam bedzie zachodzil cykl azotowy (natlenione, brudne podloze) a gdyby ta brudna woda od razu trafila do odpieniacza to wiekszosc bialek zostanie odpieniona a z reszta poradzi sobie zywa skala. Ale bez odpieniaczy, jak juz napisales, tez mozna. Warunek - malo ryb, duzo skaly, DSB, filtr glonowy.

Bialka osadzone na biobalach - patrz punkt "2".:D Powstanie NO3 i to bedzie koniec "super" filtracji.:)

Na dzisiaj wystarczy :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i klasa. Dziękuję panowie. :-) teraz tylko pozostaje jedno pytanie:-) kupiłem akwarium aqua-one w zestawie z sumpem, który to poza gąbka węglowa i bioballs nie ma nic więcej do filtrowania wody. I jeśli wywale kulki to czym je zastąpić? Z drugiej strony czy warto poprawiać producenta, który co by nie było nie jest najgorszy?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i znowu ja :)

Smialo mozesz poprawic producenta :) O biobalach, gabkach, watach i innej filtracji mechanicznej juz wiesz :D Produktem ich filtracji jest NO3. W slodkowodnym to nie jest wazne, ale w Twoim to bedzie pierwszorzedny problem. Oprzyj filtracje na dosyc silnym odpieniaczu i zywej skale. Mozesz nasypac do akwarium lub komory sumpa z 8-10 cm piachu (DSB), zrobic w sumpie filtr glonowy lub wlozyc kawalki zywej skaly i wystarczy.

Gdybys zostawil gabke lub wate to co tydzien ja zmieniaj.

Biobale mozesz sprzedac przez internet komus, kto tego nie czytal!:D:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani, kolego drogi :-) bioballi jest ok 75 litrów wiec zabawa dla dzieciaków przednia 'dziwnymi piłkami Hehehe. Ale tak mi się zrodziło pytanie po Twojej wypowiedzi. skoro w akwarium jest skała i piasek, i w sumpie ma być to samo, to po co ten sump tak właściwie jest? :-) pomijając oczywiście funkcję schowka dla sprzętu. Aż do teraz myślałem że sump to filtr :-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi moge CI tylko powiedziec ze w usa maja podobne zdanie.

1.CO do tego to w sklepach doradza to samo co brytyjczycy.

2.CO do biobali,to uzywane tu jest czesto,ale panuje przekonanie do uzycia w akwariach z duza iloscia rybek.

3.RO doradzono mi tak samo (lejesz wode i dodajesz uzdatniacz bio coat marine,czekasz tydzien,solisz,a ro na dolewki i podmianke)i dodano ze NY ma super wode :):)

4.Skimmer bez sumpa tak.

Czytajac fora z kazdego kraju mozna zwariowac,nie ma jednoznacznej recepty za akwarium morskie i wiele opcji sie sprawdza,bo w kazdym kraju te akwaria dziala i wygladaja pieknie.

Z czasem raczej kazdy opiera sie na wlasnych doswiadzeniach,ja jestem poczatkujacy i oparlem sie na poradach z tego forum z racji mojego pochodzenia i solidnosci polakow.

Z jedna rzecza nie moge sie zgodzic,a mianowicie ze gabka jest przyczyna powstawania no3,nie mowie tego jako akwarysta.

Dziekuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Chodi.

W Niemczech sump nazywaja "zbiornik techniczny". Przyznam, ze ta nazwa tez mi bardziej pasuje. :)

W sumpie schowasz odpieniacz, grzalke, pompe obiegowa, czujnik automatycznej dolewki i koniec weza tej dolewki. Z czasem moze bedziesz chcial cos dozowac pompami, to tez do sumpa itd. Tam, w szafce, jest przynajmniej taka mozliwosc. Masz racje, caly ten sprzet z wezami i kablami mozna wlozyc do akwarium.:)

Ponadto staramy sie aby do sumpa dostawala sie najbrudniejsza woda z powierzchni akwarium, dlatego mocujemy na kominie grzebien.

@Uczesany

2) Biobale uzywa sie czasami w zbiornikach FO, poniewaz na nich (i gabce i wacie i w filtrze zraszanym) dosyc sprawnie przebiega cykl azotowy. Chodzi o szybkie zamienienie mocno toksycznego amoniaku na stosunkowo mniej trujacy NO3. Ryby wytrzymuja o wiele wieksze stezenia niz korale. Tam, gdzie komus nie zalezy na koralach, to stosuja biobale i inne wynalazki sprzed lat. :D

3) RO i DI beda potrzebne. To po co zalewac akwarium brudna woda z kranu? Zaoszczedzisz 2 dolary? Nie musisz wierzyc w takie cuda, ze jak do tej wody dolejesz bio coat to wyprowadzisz z akwarium metale, silikaty, ew. zwiazki miedzi itp. To wszystko pozostaje w zbiorniku, tylko po dolaniu juz nie wiesz w jakiej formie. :D

4) Mozesz jakos rozwinac te wypowiedz, dlaczego na gabkach nie mialby powstawac NO3?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie tak zaciekawiło. Skoro w sumpie nie ma gabki, waty itd. To co usuwa z wody większe zanieczyszczenia? Zawsze jakies większe coś się znajdzie.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz dziala tez jako filtr mechaniczny.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaka w takim razie jest różnica między żywą skala i piaskiem w akwarium a w sumpie? A jeśli żadna to dlaczego w sumpie? :-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo DSB w baniaku nie każdemu pasuje ze względów estetycznych jak i "zaniżania " zbiornika , jak masz akwa powiedzmy 50 cm to po usypaniu z 10 cm piachu nie wyglada to ciekawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wsypanie 10cm piachu w glownym zbiorniku to spory koszt.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kompromis z filtrem ro wyszedł taki, że kupiłem olbrzymi filtr ro/di/tds który daje radę prawie 2500 litrów na dobę. Tylko że żona wcześniej została poinformowana, że filtr będzie pod zlewem w kuchni, a teraz gdy go zobaczyła, znów chce wszystko na zewnątrz wystawiać :-) hehehe. Jak wy przekonujećie te swoje kobiety? Ja ją nazywam blond utrudniaczem akwarystycznym :-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja wziela mnie z calym dobytkiem znaczy z akwariami wiec kwestie przekonywania mam niejakoza soba :)

Aczkolwiek czasem niestety musze cos tam zonie kupic zeby nie marudzila ze w akwarium utopilem wiecej pieniedzy niz w niej :)

No to teraz chyba wszystko jasne jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie. Coś kupić. Teraz to chce kupić ok 140 kg żywej skały. I żona przekonana że te tysiąc pięćset to o złotówki chodzi wiec się zgodziła. Hehehe. A ja nie mam sumienia żeby jej powiedzieć że to w funtach cena. Hehehe. Mogłem się wziąć za akwarium przed ślubem. Zdecydowanie :-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie ;-)

Praca wre i wszystko zmierza w dobrym kierunku. Chyba juz wiem dlaczego szkoci proponowali kranowe do zalania akwarium a RO tylko do uzupelniania. Czekalem z tymi rewelacjami az do momentu gdy kupilem drugi miernik TDS zeby nie wyjsc na niepowaznego czlowieka, ale tylko potwierdzil odczyt pierwszego. W szkockim kranie woda ma... 094 ppm !!!!! Biorac pod uwage np. warszawskie odczyty to naprawde nie zly wynik. Moze wlasnie dlatego tak nie bardzo przejmuja sie tym, ze kranowe leja ;-) Tutaj w koncu prawie bez przerwy pada, wiec nic dziwnego ze w kranie deszczowka ;-)

Pozdrawiam serdecznie ;-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.