Skocz do zawartości
Timur

problem z odwzorowaniem kolorów

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Posiadam Canona S50, niestety jak robię zdjęcia zbiornika, a zwłaszcza zbliżenia to wszystko wychodzi mi niebieskie, zwłaszcza wszystkie fiolety i róże, zresztą jak fotografuje np. kwiatki to jest podobnie. Wcieło mi instrukcję i sie zastanawiam czy jest sens jej szukać, stąd pytanie - czy ktoś zna ten aparat i wie czy to można korygować ustawieniami ?

edit: jak robie z fleszem to wychodza w miare normalnie w sensie kolorów ale co z tego jak zdjęcia z fleszem są generalnie paskudne... :)


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, no balans bieli widzałem, że można ustawiać ale do głowy mi nie przyszło że to może mieć związek z kolorami - w sprawach technicznych związanych z fotografią i aparatami jestem zielony :)

Dzięki

pozdrawiam,


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

s50 to kompakt prawda? moze nie radzi sobie automat w trybie z wylaczona lampa, sciemnia zdjecie bo za krotki czas naswietlania ustawia, pytanie na co ostrzy automat, na szybe czy na fotografowany obiekt??? ja robie zdjecia lustrzanka nikona i jesli robie bez lampy to tylko i wylacznie w trybie manualnym, ale u ciebie to moze byc problem


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z fleszem sa ok poniewaz aparat automatycznie dobiera balans bieli do "koloru oswietlenia" jaki wytwarza flesz. Dlatego robiac bez lampy - ustaw balans na powiedzmy przedzial 13000-15000K , jesli nie masz - musisz popróbowac ustawic jeden z predefiniowanych balansow i wybrac ten ktory najbardziej bedzie Ci pasowal .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dragon, ten problem to raczej nie to - zresztą nie tylko przy fotograsfowaniu akwa to wychodziło także jak robiłem np. zdjęcia fioletowych kwiatów nawet w mocnym naturalnym świetle to wychodziły niebieskie, wk...wiało mnie to ale machnąłem na to ręką ale przy fotografowaniu akwarium to już totalne "zniebieszczenie" coś jak w starych telewizorach gdzie się regulowało kolory trzema suwakami - czerwonym, zielonym i niebieskim i jak przesunąłeś jakiś na maksymalne natężenie :)

Neno, dzięki, popróbuje z tym balansem bo napewno mam takie ustawienia - rozumiem, że należało by go ustawić na temp. barwową oświetlenia zbiornika, stąd te 13-15kK ?


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Neno moze miec racje, ew jesli masz ustawienia odwzorowania temperatury barw, ja mialem cos takiego w kompakcie nikona "VIVID" to sie nazywalo , podbijalo temp kolorow i dawalo duzo lepszy efekt. kolory byly nasycone a nie blade...


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Canon A340 (Czy A430, nia pamiętam teraz), a w nim możliwość przełączenia w trybie M rodzajów wzorów barw. Jedno ustawienie, zwane "Pobieranie informacji o bieli" umożliwia zmierzenie poziomu jaskrawości po namierzeniu aparatem na wskazanym punkcie - nacelowanie prostokącikiem na ekranie. Jak się naceluje na np. jasny piasek lub inny najbardziej biały przedmiot, to barwy rzeczywiście wychodza cholernie niebieskawe.

Żeby dobrze odwzorować barwy na zdjęciu, po wielu próbach doszedłem do następujących ustawień:

- lampa błyskowa wyłączona

- pobieram informacje o bieli nacelowując aparat na talerz sarcophytona (najbardziej zoptymalizowana barwa). Oczywiście sarco jest w stanie normalnym (niepozwijany).

- cykam zdjęcie

- jeśli źle wyszło, pobieram znowu barwę z mniej jasnego lub bardziej jasnego obiektu niż sarco.

oto przykład mojej ostatniej prób na mojej 30L rafce:

1586-img_1016.jpg

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Timur :

Neno, dzięki, popróbuje z tym balansem bo napewno mam takie ustawienia - rozumiem, że należało by go ustawić na temp. barwową oświetlenia zbiornika, stąd te 13-15kK ?

Dokładnie tak . Jesli masz przewage 15kK to na tyle ustawiasz ( nie wiem tylko czy Twój aparat na to pozwala ). Dlatego predefiniowane balansy bieli są ustawione dla słońca iles tam K (chyba ok. 5500-5600K) , dla zachmurzonego nieba iles tam K , dla światła żarowego ileś , a dla świetlówek jescze inne "ileś" :) K . Przy trybach definiowanych producent za ciebie odwalil robote , pomierzyl ile K ma wtedy aparat usawic , Ty tlko wybierasz jaka jest akutaulanie pogada czy iunne warunki , ewentualnie zdajesz sie na automat :)

P.S. Najlepiej kupic aparat ktory obsluguje format RAW - tam najpierw robisz zdjecie a potem suwakiem sobie ustawiasz odpowiednia temperature barwowa zdaje sie ze w duzym przedziale, powiedzmy ,ze : 1000-20000K ale dokladnie nie pamietam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Canon A340 (Czy A430, nia pamiętam teraz), a w nim możliwość przełączenia w trybie M rodzajów wzorów barw. Jedno ustawienie, zwane "Pobieranie informacji o bieli" umożliwia zmierzenie poziomu jaskrawości po namierzeniu aparatem na wskazanym punkcie - nacelowanie prostokącikiem na ekranie. Jak się naceluje na np. jasny piasek lub inny najbardziej biały przedmiot, to barwy rzeczywiście wychodza cholernie niebieskawe.

To bardzo przydatna funkcja - poczytaj tylko w instrukcji jak to dokładnie ustawic. Działa to mniej wiecej tak - wkładasz to akwa mozliwie płaski biały przedmiot ( np. talerz ) umieszczając go tak by był oświetlony w taki sposób jak elementy które chcesz fotografowac ( inna temp barwowa będzie pod HQI inna w tej części zbiornika gdzie nie dociera swiatło z HQI a tylko z T5 , jeszcze inna tam gdzie masz światło mięszane ) , ustawiasz tę funkcje , wciskasz przycisk migawki i aparat sobie zapisuje to ustawienie i chyba do wylączenia aparatu pamieta je ( byc może da się je zapisac na dłużej - zalezy od aparatu , znów kłania się instrukcja obsługi ). Mierzy po prostu ile tych K masz tak na prawde i ustawia to dośc porecyzyjnie np. 13,15kK lub powiedzmy 14,85kK . Ale jak już pisałem musisz dokładnie sparwdzic jak się to u Was w aparatch ustawia. Wiekszosc aparatów wyposazona w sterowanie reczne tzw. M , posiada opisana wyzej funkcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.