Skocz do zawartości
seba75

Dodatkowy filtr Si do zestawu osmozy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam w akwarium od zawsze problem z glonami (wszystkie możliwe)

pomimo że parametry są raczej w normie:

No3=0 (zoolek)

Ca=460 (salifert)

Mg=1500 (salifert)

kh=10 (salifert)

Si=0

Po4 (nie mam czym zmierzyć)

dołożyłem absorber fosforanów (eco phos 50g planowana wymiana 1 porcja po tygodniu 2 po dwóch 3 po trzech tygodniach a następne co 4 tygodnie) właśnie jestem po wymianie pierwszej porcji)

i węgiel (eheim 70g wym. co 30 dni)

Problemem najprawdopodobniej są krzemiany w wodzie ro+di pomimo że tds pokazuje 0 to test (tropik marin) na krzemiany pokazuje ok 1mg/l (żywica ma ok 3tygodnie)

żywicę (mb-20) wymieniałem co miesiąc, a pobór wody w tym czasie niewielki ok 60-80l

(woda w kranie ma tds ok 540 a po ro ok 30)

Czy ta żywica jest jakaś podrobiona?

A może są jakieś wkłady które mógłbym zastosować do selektywnego usuwania Si w zestawie ro+di?

Czy pozostanie mi wymiana żywicy jeszcze częściej?(trochę to nie ekonomiczne)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz ze "parametry w normie" a NO3 mierzysz Zoolekiem a PO4 wcale...

Widzialem twoje akwarium w dzienniku, i jesli tak tam wyglada jak teraz, to parametry sa dość daleko od normy... No i co to znaczy "od zawsze"? Ile czasu stoi to akwarium? Bo jesli faktycznie od niecalych 2 miesiecy to bardzo mozliwe ze ono sie jeszcze nie ustabilizowalo (dojrzalo) i trzeba jeszcze po prostu poczekac.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche duży masz tds za ro.

Czy przypadkiem nie masz uszkodzonej membramy?

Ja dorobiłem się plagi przez uszkodzoną osmoze, tds pokazywał 18 za ro.

30 to chyba troche za dużo.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac

13 miesięcy

""parametry w normie" a NO3 mierzysz Zoolekiem a PO4 wcale..." dlatego dałem absorber Po4

kilka miesięcy nie miałem ryb i nic nie dodawałem do akwarium,a glony mam cały czas.

Wcześniej próbowałem z absorberem a-m,ale po nim wyrastało mi pełno brązowych glonów.

Testów na Po4 nie kupiłem bo kosztują 200zł a ich skuteczność mocno zakwestionował @Rebciu

Czekam bo @Przemek zakupił miernik elektroniczny,tylko jeszcze do niego nie dotarł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marti701

osmoza ma 13 miesięcy i tds ma ok. tyle od początku

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po ro jest 5.

Jakaś przyczyna musi byc utrzymywania się od 13 miesięcy glonów.

Ja bym stawiał na osmoze.

Kiedy wymieniałeś prefiltry ?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seba75 :

żywicę (mb-20) wymieniałem co miesiąc, a pobór wody w tym czasie niewielki ok 60-80l

Nie wiem czy mogę wtrącić swoje 3 grosze, bo jestem świeżynką :) i baniak też świeżynka, ale słyszałem dziś opinię że żywica mb-20 z allegro jest o d... rozbić, że to jakiś odzyskiwany syf .. itp.

Nie lubię mędrkować, ale przeglądając twój dziennik i zdjęcia widzę że masz bardzo dużo czerwonych (glonów) kulek.

Ja do swojego akwarium leję wodę tylko po RO, nie używam DI i też zaobserwowałem wzrost tych kulek co napewno spowodowane jest brakiem dobrego filtra DI.

Na chłopski rozum biorąc, wydaje mi się że masz jakąś trafioną żywicę, która nie spełnia swojej roli, a wszelakie glony są właśnie tego skutkiem.

Pogadaj z thcskibą o żywicy ... tyle ode mnie ...

Pozdrawiam

Sebastian


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seba75 mam jedną radę zmień skałę :)

Ps albo pomyśl nad jakimś innym sposobem filtracji (dsb i glonowy)

jeśli chcesz szczegółowych wyjaśnień zapraszam na priw :)


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obejrzałem fotki z twego dziennika.

Nawet z minusowym tds tego nie zwalczysz.

Ja wymiękam, a poprzednie moje rady nie bierz pod uwage :)


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile tej zywicy MB20 wchodzi do filtra? Az niemozliwe, zeby przy tak czestych wymianach zywicy cos sie przedostawalo.

Moze zeczywiscie zmien dostawce zywicy, choc to nie jest logiczne, bo masz TDS pokazujacy po RO dosyc duzo a po DI "0".

W akwarium musi byc cos, co te glony wyzywia. Samo Si im nie wystacza. Tam jest wystarczajaco NO3 i PO4, albo obydwa sa od razu wbudowywane wlasnie w glony. Chyba ze skala jest ze starego zbiornika, w ktorym uzywano kalkwasser.

Szczerze mowiac, to chyba po 13-tu miesiacach postawilbym sprawe zalatwienia glonow na pierwszym miejscu, nie patrzac na mozliwosc zniszczenia korali. Osobiscie powoli podnioslbym kH (nawet do 15) i utrzymywal dosyc dlugo.

Co tydzien podnosilbym kH o 1 stopien az glony moglbym zdrapac bez problemu szczoteczka do zebow. W miedzy czasie trzeba wyrywac ile sie da, bo gdy beda sie rozkladac to niezle uzyznia wode. Nie ma co rezygnowac i sie poddawac, tylko spokojnie wytoczyc glonom walke. Czekales 13 miesiecy to te kilka nastepnych tez spokojnie wytrzymasz.:)

Glowa do gory :yes

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sebastek :

Nie wiem czy mogę wtrącić swoje 3 grosze, bo jestem świeżynką :) i baniak też świeżynka, ale słyszałem dziś opinię że żywica mb-20 z allegro jest o d... rozbić, że to jakiś odzyskiwany syf .. itp.

Na chłopski rozum biorąc, wydaje mi się że masz jakąś trafioną żywicę, która nie spełnia swojej roli, a wszelakie glony są właśnie tego skutkiem.

Pogadaj z thcskibą o żywicy ... tyle ode mnie ...

Pozdrawiam

Sebastian

@Sebastek nie wiem czy do mnie pijesz ? mam nadzieje ze wiesz co robisz

Mpge sie mylic i niepotrzebnie na Twoja osobe naskakiwac bo nie jestem jedyna osoba na allegro ktora takowa zywice sprzedaje

Jeli jesdnak do mnie napisz tu na forum kto Tobie powiedzial ze moja zywica jest regenerowana chcialbym to wiedziec i chcialbym aby ta osoba przedstawila konkretne fakty na swoje twierdzenie

Zywica ktora ja mam jest bezposrednio od producenta i nie jest napewno regenerowana

Zywicy z moich dostaw uzywaja takie osoby pozwole sobie kilka wymienic : Andriew , Czarek , Synek , Robert K no i chociazby Szymon a ich zbiornikom raczej nikt nie przyczepi kartki ze tona w glonach ! przepraszam jesli ktos zostal nie wpisany na liste ale to tak na szybko

Zreszta wiele osob z forum uzywa tej zywicy nawet nie widzac ze pochodzi ona z moich dostaw choc nie kupili jej u mnie

Rownie dobrze kazdyt z was mogl kupic zywice MB20 firmy Bayer a nawet MB20 Rohm&Hass frakcjonowana u nas w kraju

To co wcisnie sprzedawca twierdzac ze to zywica MB20 oryginal to jego sprawa zwykly uzytkownik nie jest w stanie tego rozroznic dlatego najlepiej bylo by kupowac caly worek wtedy bedzie juz pewnosc lub z sprawdzonego zrodla

Ponizej fotki z dostawy zywicy MB20 Rohm&Haas Made in France

1279-mb20w.jpg

1279-mb2.jpg

Dla Nadzoru : nie jest to zadna forma reklamy i nie powinna byc tak odbierana

Powyzsze wypociny maja tylko dac poglad na opisywany temat i zawarte w nim uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seba75 :

A może są jakieś wkłady które mógłbym zastosować do selektywnego usuwania Si w zestawie ro+di?

Jesli koniecznie szukasz wkladu do uwuwania SI mozesz uzyc produktu AquaConect Silicarbon

Silicarbon to specjalny materiał filtracyjny do usuwania z wody Silikatów- Krzemianów. Poradź sobie z czerwonymi algami dzięki SIlicarbon!

Silicarbon 5000ml absorbuje 40000 mg SiO2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak.

W akwarium od początku było 20 kg skały z frachtu i 27kg żywego piasku,skały było zdecydowanie za dużo więc wywaliłem 5kg.

2287-1.jpg

po kilku miesiącach dojrzewania glonów było coraz więcej,postanowiłem wywalić żywy piach. był to "CaribSea - Ocean Direct Live Sand" a nie ma on najlepszej opinii.

W tym czasie miałem pięć różnych odpieniaczy (miniflotor,tunze 9002,SeaClone,skimm800,teraz mam midiflotor) wszystkie usuwały tyle samo.

Na początku akwarium było bez sumpa,ale szybko naprawiłem ten błąd.

Używałem przez kilka tygodni absorber AM,ale był on jakiś trefny (był suchy jak pieprz) i wyrastało po nim pełno brązowych

glonów (takie nitki)

Osmoza jest to zestaw z allegro z filtrami 10" filtr mechaniczny wymieniam co dwa miesiące,węgiel co 4,a żywicę od lata co miesiąc a wcześniej jak tds okazywał 1

Żywicę wcześniej używałem mb-400 w lato przeszedłem na mb-20,żywica ta wygląda dużo lepiej od mb-400 ma czyściutki bursztynowy kolor a przy wymianie jest tylko trochę ciemniejsza i po wymianie nie ma w niej krzemianów (teraz będę mierzył

za każdym razem jak będę brał wodę to zobaczę po jakim czasie pokarze się Si)

Żywicy do filtra wchodzi 400gr.

Poza podmianami na soli (Tropic Marin Pro Reef) teraz 10l na tydzień,przed latem 15l co dwa tygodnie nic więcej nie dodaję.

Ze dwa lata temu zmieniali ujęcie wody z którego jest zasilane moje osiedle (wcześniej miałem ro bez di i glonów nie było w poprzednim akwarium(kilka lat temu)miałem tylko skałę (bo wtedy piach w akwarium był be:)) i nie było w nim glonów)

Czy ten "Silicarbon" nadaje się do tego żeby filtrował wodę po ro+di (w takiej puszce jak żywica)

Jaki gotowy produkt polecasz do podniesienia Kh?

Czy jest szansa pozbyć się tych glonów?

A może vodka? trochę do akwarium ( a reszta dla mnie:))

@Stani już byłem bliski wylania wszystkiego do klopa,ale już mi przeszło więc parę miesięcy spokojnie wytrzymam i mam nadzieję że końcu mi się uda.

Pozdrawiam i dziękuje wszystkim za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
thcskiba :

Mpge sie mylic i niepotrzebnie na Twoja osobe naskakiwac bo nie jestem jedyna osoba na allegro ktora takowa zywice sprzedaje

Skiba piję do Ciebie :) ale źle mnie zrozumiałeś i niepotrzebnie naskoczyłeś :) ,a może ja też powyżej źle to ująłem.

W skrócie chodziło mi o to że Twoja żywica jest jedną z najlepszych :D i dlatego pisałem żeby seba75 pogadał z Tobą, a ty z mojego posta wyciągnąleś odwrotne wnioski.


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do podniesienia mozna wziasc NaHCO3 czyli Ballinga.

Silicarbon najlepiej jest wlozyc do kubelka, miedzy dwie wartstwy waty, zeby byl pradem wody poruszany od dolu. Sprzedawany jest z woreczkami ktore oczywiscie tez mozna stosowac, tylko warto ten woreczek codziennie reka pomietlic.

Wtedy wystarczy go zawiesic w np: sumpie w miejscu, gdzie jest spory ruch wody. Testowac w akwarium Si nie musisz bo przewaznie cale jest od razu zagospodarowane przez glony a raczej bakterie i test pokaze "0". Ale wode do podmiany warto sprawdzic. Czasami cos jest w soli.

Rebciu napisal o slabej jakosci testow na PO4 i moze ma racje, ale z czasem zauwazysz w akwarium roznice gdy test pokaze 0,01 a innym razem 0,05. Moze masz w wodzie PO4=0,2 i niepotrzebnie szukasz bledu gdzie indziej. Te 200 zl i tak pewnie wydales na rozne absorbery a nadal nic nie wiesz, takze moze Milkolaj przyniesie?:) W kazdym razie dokladnosc Rowy lub Macherey&Nagel jest w Twoim (i moim) przypadku wiecej niz wystarczajaca. Wazne, zeby PO4 bylo smialo ponizej 0,1.

Kiedys kupilem worek MB20 i zywica juz troche zciemniala, ale nadal wyciaga Si po RO takze ewentualnego bledu musisz szukac raczej gdzie indziej. Szczerze mowiac, dla pewnosci, wolalbym wiekszy filtr DI zeby miec wyzszy poziom zywicy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o te 200zł:) ale skoro czytam że nie działa to ...

Spróbuje znaleźć jakieś laboratorium w trójmieście i zmierzę Po4.

Zamówiłem już test No3 salifert;nową membranę ro;Preis - Wodorowęglan sodu;i wezmę dodatkową puszkę na żywicę.

Z tym "silikarbonem" się zarazie wstrzymam,bo jak piszesz w akwarium jest Si-0.

Jak przygotować ten "Wodorowęglan sodu" i ile go dodawać żeby podnieść to Kh?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wodoroweglan rozpusc ile sie da (czyli okolo 100g na 1 litr wody RO), i musisz sam okreslic doswiadczalnie ile potrzeba - sproboj np od 5-10ml dziennie i mierz kH.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sebastek sorrka zle to odebralem :) jeszcze raz przepraszam za zla interpretacje Twojej wypowiedzi

@Seba75 silikacarbon tak jak napisal Stani jest do uzycia wewnetrznego i zastosuj go ewentualnie wtedy gdzy wykryjesz Si w wodzie

Woda po filtrze DI z dobra zywica powinna wychodzic pozbawiona Si

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko Skiba, ja też swojego posta pisałem po pianie :) więc mogłem coś zagmatwać :)

Sorka za OT.


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seba

Wloz miedzy bajki, ze te dwa testy nie dzialaja. Moze test pokaze Ci 0,05 a naprawde jest 100% wiecej PO4 czyli 0,1 no i co z tego ? Inny test w tym czasie pokaze "0" albo 2.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seba75, a ja Ci powiem tak, przestań kombinować i cudować, daj sobie i zbiornikowi trochę czasu, trzymaj się regularnych podmian i zainwestuj w porządny odpieniacz. Efekty przyjdą z czasem. Aha... Jeszcze zainwestuj w PORZĄDNY odpieniacz :D Pisałem już?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, poczytałem trochę o Twoim problemie i oto co mogę Ci podpowiedzieć:

-jaką masz membrane(jaka wydajność i firma), tu może być pierwsza rzecz do wymiany?

-DI, najlepiej uderz do thcskiby i popytaj czy nie ma lub czy nie zrobi Ci filterka na żywice taki o pojemności ok. 3 l, do tego żywica Rohm&Haas Made in France:D

-podobnie jak prawi seb to odpieniacz dałbym tu mocno przeskalowany(deltec apf 600 lub ati 160)

-oczywiście stosuj absorber fosforanów i węgiel też(zawsze warto go wymoczyć kilka godzin w RO/DI pomimo, że węgiel Eheima i KZ ma tych fosforanów najmniej, przynajmniej tak mi się o uszy obiło)

Jak masz jakieś pytania pisz.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja radzę wywalić najgorsze kawałki skały i dać na jej miejsce trochę więcej nowej dobrej jakości skały ,takie jest moje zdanie i stał przy tym będę a lepszy odpieniacz nie zaszkodzi :D


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niestety nie wiem jaka teraz jest membrana,ale poczytałem na ten temat i zamówiłem filmtec,żywicy ilość też podwoje będzie jej 1,5l,to już zamówione ale będzie pewnie po nowym roku.

Żywicy mam na razie zapas,kupiłem ją tu mb-20 i nie wydaję się trefna.(chyba)

Z odpieniaczem problem jest taki że komora w sumpie ma 18,5x15cm i nie mam możliwości jej przerobić,ani postawić coś obok,ale w tej chwili jest włożony midiflotor ustawiony na mokrą pianę a kostki wymieniam dość często.

Węgiel jest moczony,absorber eco-phosp płukany,włożone to mam do takiego filtra turbo750.jpg

tylko z dwoma komorami, tylko się zastanawiam czy nie mam za mało wsypane węgiel 70g a ecophosp 50g (według przepisu z tego tematu)

Skały raczej wymieniać nie będę,bo nie wydaje mi się że to jej wina.

Tak to wygląda teraz,

przepraszam za jakość ale fotografowanie to dla mnie czarna magia

316km51.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.