Skocz do zawartości
outsider

Bez panela i sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Olek, ja tak przekornie tylko :D po prostu nie lubię jak ktoś generalizuje i nawołuje do "jedynej słusznej najmojszej" prawdy. Sump sam w sobie oczywiście nie ma żadnego wpływu na kolory sps-ów, ale już to co możemy w nim umieścić ma. O to tylko mi chodziło, no i na wakacje Smartem... w czwórkę... z bagażami??? To tak mniej więcej jak - piwo? Ciepłe? O siódmej rano? Z mydelniczki??? Dzięki, nie skorzystam :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb...pokaż bo nie mogę znaleźć, gdzie napisałem że bez jest lepsze od tego z sumpem? Ja nie generalizuje w żadna ze stron. Mówie tylko że można i to nawet z fajnym skutkiem realizować akwarystykę morską bez sumpa i ogromenj ilości sprzętu :D

pozdrowienia dla Ciebie i wszystkich forumowiczów.

Wesołych Świąt i super prezentów :D


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu, może źle Cię zrozumiałem, odebrałem Twój post jako nawoływanie do "pospolitego ruszenia". A co do skutków jakie można osiągnąć bez sumpa i całej tej "maszynerii" jak to nazwałeś to mogą oczywiście być "całkiem fajne" tyle że czasem to nie zadowala właściciela baniaka. Generalnie nie ma sensu przekonywać co lepsze a co gorsze, niech każdy robi według uznania, a tak w ogóle to Wesołych Świąt:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, przez 6 miesiecy mialem akwarium z spsami bez panela/sumpa, odpieniacza i ryb. Obsade stanowiły 2 krewetki.

Korale przeniosłem z akwarium 750l z sumpem i odpieniaczem-na poczatku stracily troche kolorkow ale potem zaczely szybciej rosnac i kolory mialy nawet lepsze. Mysle ze byla to kwestia przyzwyczajenia sie do nowych warunkow.

Akwarium mialo 100 l, narozne, oswietlenie 150 wat aquamedic 16000+pc36wat aktynika arkadia, cyrkulacja koralia 3, dolewka aqua medic, duzo zywej skaly, dozowanie balling reczne po tym jak pompy dozujace AM sie popsuly. Wymiana wody raz w tygodniu 20% na soli IO.

Zaznaczam ze w akwarium nie bylo ryb oraz ze utrzymanie stalych wartosci magnezu i wapnia bylo dosyc problematyczne (glownie z uwagi na niski poziom tych pierwiastkow w soli IO).

2042-100l22.jpg

2042-100l33.jpg

2042-pseudopterogorgia2.jpg

Uwazam ze uzycie sumpa ma znaczenie glownie estetyczne i ulatwia obsluge ale nawet w akwa bez sumpa mozna tak wszystko rozplanowac zeby bylo latwe w obsludze, nie mowie tu o duzych systemach gdzie chcemy zastosowac np reaktor wapniowy, duzo filtrow przeplywowych itp.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne:clapping dlaczego piszesz o nim w czasie przeszłym?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram Tomasza Kwidzyn-Mlot w akwarium bez sumpa mozna miec nawet najpiekniejsze spsy bo nie ma on zadnego wplywu na parametry wody. Jest kilka bardzo dobrych odpieniaczy ktore mozna zawiesic na tylnej scianie akwarium i nie potrzeba do tego zadnego sumpa. CO do mtedy filtracji mozna zastosowac:

1- Metode Berlinska

2- Metode Berlinska + DSB

3- System Zeovit

4- Zrobic akwarium Fish Only

Dlatego wybor jest duzy bez sumpa i mozna miec co sie chce ryby puls korale lub same ryby. Do tego mozna zastosowac Ballinga.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - zlikwidowalem bo przeprowadzilem sie do Szwecji, teraz planuje nowe akwarium 400-500 litrow i zastanawiam sie czy nie zastosowac tej samej metody- bez ryb, sumpa i odpieniacza, za to akwarium plytkie, max 40cm i dobrze oswietlone 10x 54wat plus bardzo dobra cyrkulacja, na multikontrolerze plus wavebox.

Pozdrawiam i Wesołych Swiat!


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu uważam , że jak się kocha to bez sumpa można mieć trudniejsze zwierzaki , wszystko zależy od rączki ale ci co mają sumpy a rączek brak to niestety ale żaden sprzęt nie pomoże teraz są odpieniacze zewnętrzne od 200 do nawet 500l mce600-TF3000blue może i pompa z TF szpeci ale śmietnik pod akwarium,wszystko uwalone i spaskudzone solą też nie wygląda pięknie.

Pod akwarium lub obok można bez problemu ustawić mniejszy baniaczek z pompą dozującą np 1,5-3l aquamedica i wysterować ją za pomocą timera ewentualne różnice liczone w ml skorygować w postaci wyrównania raz na 2-3tyg ręcznie, bo z tego co czytam ze spławikami różnie bywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.