Skocz do zawartości
Konrad_wawa

Zbiornik i sprzęt - zaczynam, prośba o poradę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! Poczytałem forum i zaczynam łapać temat, ale niestety nie mogę znaleźć odpowiedzi na kilka podstawowych informacji które są mi potrzebne na starcie:

1. Czy do założenia akwa morskiego nadaje się plastykowa pokrywa od akwarium słodkowodnego? Tzn. czy plastik nie zmienia tutaj warunków chemicznych wody, czy da się zamontować w zwykłe gniazda specjalistyczne świetlówki i czy nie będzie problemów z odprowadzeniem ciepła lub zainstalowaniem innych urządzeń np. odpieniacza?

2. Poczytałem o sumpie i panelu. Chociaż akwarystykę słodkowodną mam w jednym palcu, to zakładanie tego typu filtracji wydaje mi się dosyć skomplikowanym przedsięwzięciem jak na początek. W związku z tym mam pytanie czy istnieje możliwość, aby akwarium ok. 120l działało w miarę normalnie przy zastosowaniu samego odpieniacza umieszczonego w zbiorniku? Oczywiście wiem, że potrzebna jest jeszcze filtracja w postaci żywej skały, ale pytam tutaj o sprzęt i możliwość całkowitego wyeliminowania sumpa lub panelu.


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

standardowa pokrywa używana w akwarystyce słodkowodnej jest strasznie niepraktyczna do akwariów morskich, latem zbiornik bedzie sie przegrzewac, pozatym ciazko jest tam sensownie upchać odpowiednią ilość światła oraz zmieścić odpieniacz pod pokrywą

Kosztem estetyki odpieniacz możesz umiescic bezpośrednio w baniaku, włożyć odpowiednią ilość zywej skały ktora bedzie filtrowac wode i powinno byc OK... ale chyba nie o to chodzi aby patrzec sie na plastik w akwarium wiec polecam sump albo przynajmniej panel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Konrad.

Uwzam ze pokrywa powina byc OK i nie bedzie mmiało złego wpływu na chemie wody. Ale jezeli chodzi o światłośc to musisz sie zaop. także w jakieś oświetlenie nocne.

A sump czy panel to tylko zależy od wymiarow tego zbiornika.

Napisz cos o wymiarach lub wklej jakieś foto.

Pozdrawiam


Pozdrawiam.

380 + 170L SUMP, ATI 10x39w LIGHT,Deltec APF600,Eheim compact3000 obieg,2xTunze6055+ 2xTunze6045 cyrkulacja,55kg LR,30kg LS,top-up aqua-medica,Carbon,Balling i takie tam cary. http://www.ultimatereef.com/TOTM/2011_july/

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to może zapytam inaczej :D Planowałem kupić akwarium 216l (120x40x50 cm), jednak po lekturze tematu napisanego przez SMK, stwierdziłem że nie stać mnie na zakup takiej ilości żywej skały i sprzętu żeby wszystko ładnie działało. Dlatego mój wybór padł na akwarium 112l (80x35x40 cm) z szybą profilowaną. Linka nie będę wklejał, bo każdy wie jak to wygląda :D Tylko teraz problem polega na tym, że po obejrzeniu pokrywy zastanawiam się jak to wszystko zgrać, aby pasowało do morskiego. Świetlówki mają chyba inny rozmiar wtyku, a ich ilość też się nie zgadza, bo w pokrywie jest miejsce na dwie sztuki, podczas gdy na forum wyczytałem, że potrzeba 4 sztuk. Poza tym wentylacja i włożenie odpieniacza - jak powycinam tyle dziur, to wszystko zapadnie się do środka. Dlatego pytanko czy ktoś kupował taki zwykły zestaw i używa go w akwarium morskim? A jeżeli tak, to jak go przystosować?

No a moje drugie pytanie dotyczyło tego czy po założeniu odpieniacza i pomp cyrkulacyjnych akwarium utrzyma swój naturalny ekosystem? Pomijam już kwestie estetyczne, bo wiadomo piękne to nie będzie :D Chodzi o to czy wklejanie dodatkowej szyby, która utworzy panel daje aż tak kolosalną różnicę, że warto się bawić w jej montowanie?

Z góry dziękuję :D


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad_wawa witaj :D

Z tego co piszesz wynika że za dużo to Ty tego forum nie poczytałeś:D ale wszystko przed Tobą. Przede wszystkim nie powielaj czyichś błędów tylko się na nich ucz, bo w tej chwili jesteś na najkrótszej drodze do "niezadowolenia" z solniczki. Po pierwsze poczytaj jeszcze, pytania które zadajesz pojawiają się na forum kilka razy w tygodniu, po drugie nie kombinuj z odpieniaczem w akwa, prędzej czy później będziesz tego żałował, jakiego zbiornika byś nie stawiał to pomyśl nad sumpem, ma same plusy, minusów nie znam, jeśli nie sump to chociaż panel. I odpuśc sobie tą pokrywę, niepotrzebnie wyrzucisz pieniądze na coś co się nie nadaje... Kolego Stancor, dlaczego twierdzisz że oświetlenie nocne jest niezbędne? Pierwsze słyszę:D_o

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium z panelem i uwazam ze to byl moj najwiekszy blad,sump i tylko sump zadnych paneli i innych cudow techniki osobiscie nie polecam.Napisze dlaczego,w panelu zazwyczaj ciezko jest zrobic dodatkowa filtracje w postaci np filtra glonowego ,wlozenie pochlaniacza fosforanow i wegla aktywowanego i naprawde dobrego odpieniacza,obsluga tego wszystkiego tez jest nie za ciekawa no i koniecznosc ciagniecia wszystkich kabli do akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek:clapping w końcu głos rozsądku:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...jak chcesz zobaczyć o czym tu wszyscy mówią to zapraszam do mnie na Ursynów na początku roku,zanim wstawię 600 litrów z sumpem i wszystkimi ułatwieniami...

Na początku miałem 150 litrów na stelażu zrobionym pod 600 litrów...potem dodałem sumpa 110 litrów wstawiając go za tamto...niby sump równoległy co by trochę energii oszczędzić...ale to wszystko lipa,bo pomp i innych filtrów musiałem nastawić sporo,nie wspominając o refugium, które jest bardzo korzystne dla ekosystemu ...

Popytasz się a ja postaram Ci się odpowiedzieć na część z nich w miarę doświadczenia i zdobytej wiedzy z tego forum ...

A o resztę dopytasz szanownych kolegów na forum...

Polecam odwiedzić parę osób,a w Warszawie nie brakuje morszczaków i zobaczyć ich rozwiązania z opisem plusów i minusów tychże rozwiązań...

Są to bardzo mili ludzie i myślę że z chęcią opowiedzą o swoich solniczkach...

A jak już zalejesz i dojrzeje Twój baniak , to pozostaje już tylko czekać aż ktoś będzie sprzedawał jakieś szczepki i budować swoją rafę...

Pozdrawiam serdecznie ...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Elvis - A gdzie na Ursynowie? Tak się składa, że ja mieszkam na Miklaszewskiego i też bym chętnie obejrzał to cudo. Sorki, że tak się narzucam ale sam niedługo przesiadam się z roślinnego na morskie i mnie ciekawią takie technikalia. Robię jeszcze jedną aranżację żeby wysłać na konkurs i finito. Później daję zbiornik do przeróbki (wklejenie komina) i odpalam rafę. Akurat przez kilka m-cy poczytam sobie na spokojnie lekturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
stancor :

Witaj Konrad.

Uwzam ze pokrywa powina byc OK i nie bedzie mmiało złego wpływu na chemie wody.

może nie mieć, może mieć - zależy od materiału

Ale jezeli chodzi o światłośc to musisz sie zaop. także w jakieś oświetlenie nocne.

nie nie musi

A sump czy panel to tylko zależy od wymiarow tego zbiornika.

Napisz cos o wymiarach lub wklej jakieś foto.

Pozdrawiam

od wymiarów też, ale bardziej od metody filtracji, są 20 litrowe zbiorniki z 100 litrowymi sump'ami


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem z sumpem, teraz mam bez, odpieniacz wisi z boku, pompy nie słychać za to zasysanie powietrza bardzo, następne na pewno będzie z sumpem.

co do rozmiarów akwarium nie rezygnuj z dłuższego bo póżniej będziesz żałował, do 120cm możesz kombinować ze świetlówkami 39W lub 54W, przy 80cm zostaje HQI lub 24W z T5 ewentualnie coś z powercompact.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.