Skocz do zawartości
fal

dinoflagellates

Rekomendowane odpowiedzi

A według mnie w żywym piasku są na pewno bakterie które przeżyją transport itp. Na pewno nie przeżyją w nim drobne skorupiaki i inne robactwo ale bakterie powinny dać radę.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dotarł do mnie prodibio , i pierwsza dawka poszła wieczorem do akwarium , ciekawy jestem czy będą efekty.

Jednak jeśli efektów nie będzie i zdecyduję się na wygotowanie piasku , zakładam że bakterie się wygotują i zbiornik na nowo trzeba zasilić w bakterie więc ile lać prodibio po wygotowaniu ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobna ciekawostka , po dodaniu jednej dawki prodibio , fosforany spadły z 0,04 do 0,02.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie dałem rady , postanowiłem wygotować piasek , nie wiem czy dobrze zrobiłem , ale dino każdego dnia mnie dobijało.

Tak sobie myślę ile rzeczy po drodze zrobiłem , a dziadostwo jak było tak jest

1. Zaciemnienie zbiornika ( efekty populacja się nie rozwija , ale ewidentnie nie słuzy to koralom )

2. Duże podmiany ( masakra dino atakuje z podwojoną siłą )

3. Nowa membrana , dołożenie dodatkowo prefiltrów ceramicznych , założenie nowych filtrów DI 5 litrów

4. Dołożenie Rowy na obniżenie PO4 ( zejście do poziomu 0,04 a momentami do 0,02 )

5. Utrzymywanie NO3 w ryzach ( NO3 - 2 )

6. Dodanie prodibio

7. Wymiana świetlówek na nowe

8. Odmulanie co drugi dzień

9. Dołożenie miksera wapiennego w celu podniesienia ph ( nic z tego nie wyszlo ph nigdy nie doszło do poziomu wyzszego jak 8,2 )

Jaki jest efekt , no cóż wczoraj wygotowałem żwir , ciekawe czy to coś da , jeśli nie to co powinienem zrobić ?

Kupić skałe z frachtu ? Przypominam , że moja była odkupiona

Zrezygnować z piasku ? Czy może kupić nowy ? Piasek też byl odkupiony.

Pytań pewnie mam milion no i tyle samo odpowiedzi , pozostaje mi w tej chwili czekać co się wydarzy po wypłukaniu i wygotowaniu piasku , jak znam życie to po tygodniu będę znał odpowiedź , a potem zobaczymy.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem na początku:

1. kup żywą wodę z ustabilizowanego baniaka o dobrych parametrach,

2. wywal piach

3. zrób wielka zadymę w baniaku za pomocą pompy (przedmuchaj skały) i odlej ok. 50% pojemności baniaka

4. wlej wodę z działającego zbiornika

5. wsyp nowy żywy piasek (jeśli chcesz)

6. lej bakterie Nutrafin Cycle (jedna butelka po podmianie), później jak na podają na opakowaniu opakowaniu przy starcie bainiaka

U mnie to pomogło. Miałem taką sytuacje jak u Ciebie, nic nie dawało rady (nowe świetlówki, zaciemnianie itp. można było o kant d..y walnąć).

powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Martin :

Pisałem na początku:

1. kup żywą wodę z ustabilizowanego baniaka o dobrych parametrach,

2. wywal piach

3. zrób wielka zadymę w baniaku za pomocą pompy (przedmuchaj skały) i odlej ok. 50% pojemności baniaka

4. wlej wodę z działającego zbiornika

5. wsyp nowy żywy piasek (jeśli chcesz)

6. lej bakterie Nutrafin Cycle (jedna butelka po podmianie), później jak na podają na opakowaniu opakowaniu przy starcie bainiaka

U mnie to pomogło. Miałem taką sytuacje jak u Ciebie, nic nie dawało rady (nowe świetlówki, zaciemnianie itp. można było o kant d..y walnąć).

powodzenia!

Martin

Nie mam możliwości kupienia żywej wody , pamiętaj że w moim przypadku jest to 250 litrów , jak sobie wyobrażasz przytargać to do domu ? W moim przypadku taka operacja jest nie do wykonania.

Bakterie dodaję od tygodnia prodibio biodigest.

Co do nowego piachu , czym będzie się różnił , jeśli piasek który jest w akawrium został wypłukany i wygotowany ? , jesli dino jest w wodzie to teoretycznie powinno osiąść na piasku , bez względu czy jest to nowy czy stary piach , chyba że nowy żywy piasek ma zdolność do samo oczyszczania ze względu na bakterie , ale jeśli tak nie jest to po co kupować nowy ?

Sam zastanawiam się co jest z tym cholerstwem , że zachowuje się jak OBCY niczym nie można tego wytępić , wszystkie metody są nie skuteczne w moim przypadku. Nie mogę zrozumieć jednej rzeczy i może mnie uświadomicie , dlaczego dino siada tylko na piasku , skała jest czysta , żadnego glonu. Czy jest to spowodowane bakteriami które nie pozwalają dino osiąść na skale ? Cały czas uczę się tej morszczyzny i wiem dzisiaj , że na początku popełniłem dwa błędy , których dzisiaj już bym nie powtórzył.

1. Skałę kupować z frachtu , a nie jak zrobiłem to ja , odkupiłem i tak naprawdę nic o niej nie wiem

2. Żywy piasek nowy ze sklepu , a ja kupiłem używany i też nic o nim nie wiem.

Żałuję tylko , że muszę uczyć się na swoich błędach.

Dzisiaj mija trzecia doba od momentu wygotownia piasku , efekt jest taki , że piasek jest czysty ale czy operacja powiodła się , na to pytanie będę mógł odpowiedzieć dopiero za jakiś czas.

Pozdrawiam

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fal

kupienie dwóch baniaczków na 50L wody to wydatek rzędu 60zł, gorzej jeśli nie masz w pobliżu dostępu do wody morskiej, ja do Krakowa wiozłem sobie z Zabrza.

Może być taki problem z piachem że jest złej jakości i zamiast działać jak żywy piach dostarcza do akwarium pożywienie dla dino, a wygotowanie nic nie daje.

Moim zdaniem kupno żywej skały z frachtu nie jest dobrym pomysłem, lepiej jest poszukać skały odgazowanej bo taką z frachtu dopiero można sobie "zadymę" w baniaku zrobić.

Powodzenia w walce, bo to straszne dziadostwo jest, jak sobie przypomnę to ... brr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fal :

Jednak nie dałem rady , postanowiłem wygotować piasek , nie wiem czy dobrze zrobiłem , ale dino każdego dnia mnie dobijało.

Tak sobie myślę ile rzeczy po drodze zrobiłem , a dziadostwo jak było tak jest

1. Zaciemnienie zbiornika ( efekty populacja się nie rozwija , ale ewidentnie nie słuzy to koralom )

2. Duże podmiany ( masakra dino atakuje z podwojoną siłą )

3. Nowa membrana , dołożenie dodatkowo prefiltrów ceramicznych , założenie nowych filtrów DI 5 litrów

4. Dołożenie Rowy na obniżenie PO4 ( zejście do poziomu 0,04 a momentami do 0,02 )

5. Utrzymywanie NO3 w ryzach ( NO3 - 2 )

6. Dodanie prodibio

7. Wymiana świetlówek na nowe

8. Odmulanie co drugi dzień

9. Dołożenie miksera wapiennego w celu podniesienia ph ( nic z tego nie wyszlo ph nigdy nie doszło do poziomu wyzszego jak 8,2 )

Jaki jest efekt , no cóż wczoraj wygotowałem żwir , ciekawe czy to coś da , jeśli nie to co powinienem zrobić ?

Kupić skałe z frachtu ? Przypominam , że moja była odkupiona

Zrezygnować z piasku ? Czy może kupić nowy ? Piasek też byl odkupiony.

Pytań pewnie mam milion no i tyle samo odpowiedzi , pozostaje mi w tej chwili czekać co się wydarzy po wypłukaniu i wygotowaniu piasku , jak znam życie to po tygodniu będę znał odpowiedź , a potem zobaczymy.

Na takie epidemie, jak każdy pewnie wie, nie ma jednoznacznej recepty.

Zrobiłeś dużo i moim zdaniem powinieneś dołożyć do tego jeszcze tylko więcej cierpliwości. Wiem, że to niełatwe, ale niestety konieczne.

Moim zdaniem myślenie o wymianie skały jest zbyt wczesne. A sama wymiana zrujnuje równowagę całkowicie.

Myślę, że powinieneś lać bakterie, dawać im jakieś wspomagacze, odsysać i czekać.

Generalnie uważam, że w takich przypadkach trudno jest wygrać metodą radykalnych posunięć, a właściwy sposób to utrzymywanie w długim czasie względnej równowagi.

Ale to tylko moje zdanie, a ja nie mam dużego doświadczenia z wodą słoną, jednak jest mnóstwo analogii do słodkich zbiorników, gdzie przechodziłem kilka razy problemy z różnej maści plagami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak często dodawać prodibio biodigest , w instrukcji jest napisane, raz na 2 tygodnie lub jesli jest mocno zabrudzony raz na tydzień. Jakie jeszcze inne uzdatniacze ?

Oczywiście zgodzę się z przedmówcą , że do wszystkiego potrzebna jest też cierpliwość , której mi zabrakło, jednak z drugiej strony walczę z tym pewnie już z 3 miesiące , a może dłuzej.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fal, oznacza to jedynie ze walczyles nie skutecznie lub nie kompleksowo.

Przeczytaj ten artykul a dowiesz sie jak rozwijaja sie dinoflagellates.

Z tego co wnioskuje wykonales wszystkie metody ale... po koleji, czyli stosujac jeden sposob zostawiales im mozliwosc rozwoju lub utrzymania "inna furtka"

Przeczytaj artykul i zastosuj wszystkie metody na raz w takiej ilosci aby skutecznie zablokowac dinoflagellates mozliwosc rozwoju ( oczywiscie w miare rozsadku i uwzgledniajac inne zycie a akwa )


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykuł czytałem , tylko przez tlumacza na google więc w niektórych przypadkach muszę się domyślać o co autorowi chodzi np: gnojowica ?

Może ktoś z was na chłopski rozum mi podpowie ile dodać kalkwasera , na 100 litrów wody żeby podnieść ph o 0,4.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem jeszcze raz ten artykuł i w samej końcówce jest napisane :

Zgodnie z ogólną wytyczną, dodając równowartość 1,25% pojemności zbiornika wielkości w nasyconych limewater podniesie pH o 0,66 jednostki pH. That increase may be more than desired all at once, but that volume, or more, spread out over the course of a day may be necessary to maintain high pH. Ten wzrost może być bardziej pożądany niż wszystkie na raz, ale głośność, lub więcej, rozłożone w ciągu dnia mogą być niezbędne do utrzymania wysokiego pH.

Czy rozumiem to dobrze :

Do zbiornika 500 litrów dodać 1,25% pojemności zbiornika rozrobionego kalkwasera w wodzie RO ? Co spowoduje podniesienie ph o 0,66?

Jesli dobrze to rozumiem to powinienem dodać rozrobionego kakwasera w wodzie RO 6,25 litra na akwarium 500L ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada podstawowa, nie uzywaj automatów do tlumaczenia :-)

I zacznij moze od poczatku i ostroznie:

1. Reduce available nutrients in the water ( ogranicz im pożywke czyli postaraj się wyeliminować azotany i fosforany, najszybciej będzie podmianami z dobrą solą - jeżeli są wysokie )

Mało karm, nie karm pokarmem suchym, a mrożonki płucz dokładnie w RO

2. Reduce the photoperiod to four hours per day. ( zmniejsz naświetlenie - np do 4 godzin dziennie )

3. Use more than normal amounts of activated carbon ( użyj wgla aktywowanego, tylko nie w jakimś worku tylko zrób filtr przelewowy aby faktycznie wykorzystać złoże węgla )

4. Odciagaj miejsca gdzie masz mega nasilenie ( ale nie wywalaj )

5. To mój dopisek - podbij kH do 11-12 na ten okres.

I upewnij się że twoja woda po RO jest napewno 0TDS :-)

no i na koniec... odezwij się za tydzień :-)

aaa... i umieść gdzieś fotkę baniaka z dzisiaj, ocenimy za tydzień czy się coś zmieniło...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i mnie dopadła mała plaga (piach i skały) tego świństwa. Z racji że nie chcę czekać na rozkwit tego dziadostwa od wczoraj wieczorem zrobiłem zaciemnienie, w kaskadę włożyłem węgiel aktywowany, odpieniacz na mokro, woda do podmianki już się miesza. W niedzielę rano robię podmiankę i powoli będę zwiększał cykl świetlny. Mam tez problem z wysokim KH. Otóż u mnie wynosi 12,8 KH. Co jest tego powodem?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :... 4. Odciagaj miejsca gdzie masz mega nasilenie ( ale nie wywalaj )

...

ja nie rozumiem pkt 4., "odciągaj"-o.k. ale "nie wywalaj" ? czyli co?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nika :
smithpl :... 4. Odciagaj miejsca gdzie masz mega nasilenie ( ale nie wywalaj )

...

ja nie rozumiem pkt 4., "odciągaj"-o.k. ale "nie wywalaj" ? czyli co?

Chyba chodzi o to, że przefiltrowaną wodę przez jakiś filtr (np.: skarpetę) wlać do akwarium


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w klubie dino, fal napisz jak u Ciebie sytuacja wygląda bo po ostatnich na prawdę pięknych fotkach wnioskuję że walka trwa.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja w moim zbiorniku się poprawia , nie mam aż tak dużej inwazji , ale jednak cały czas jest. Najgorsze w tym wszystkim jest to , że tak naprawdę nie wiem co pomaga , bo na raz wykonałem dużo czynności.

Wygotowałem żwir - glon wrócił po tygodniu , o równowadze nie wspomnę ,pokazał się glon czerwony.

Podnosiłem ph - nigdy nie doszło do wartości zakładanejczyli 8,5

Wymieniałem wodę - tego nie należy robić , dino po wymianie wracało z podwojoną siłą , dzisiaj wygląda to tak ,że przez miesiąc nie podmieniam i poprawa jest znaczna , jednak kiedyś będę musiał wymienić

Zbiłem PO4 - do wartości 0,02 odnoszę wrażenie , że to wcale nie pomogło. Dzisiaj jest na poziomie 0,07 i to wydaje się być optymalne w moim zbiorniku

Wymieniłem świetlówki - czy pomogło ? Nie potrafię odpowiedzieć

Jedno jest pewne , poprawa jest znaczna , ale co pomogło nie wiem , nie potrafię odpowiedzieć.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też dino pokazało się po większej podmianie, zbiornik mam podobny do Twojego wielkością i chyba wiekowo też zbliżony. Napisz jak mocno obciążyłeś zbiornik tzn ile miałeś już ryb i korali po czterech miesiącach.

Dla pocieszenia napiszę że skałę kupiłem odgazowaną z frachtu i piasek też nowy Ocean Live Sand czy jakoś tak się nazywa więc nie ma znaczenia że kupowałeś z funkcjonującego zbiornika.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest to samo dziadostwo co ja mam,no chyba 6 tygodni,też wszystko wymienione i może trochę lepiej,ale trzepie ten piasek co dziennie


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba bym sie wkurzyl i zastosowal Anti Red (zdaje sie Aqua Medic).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Chyba bym sie wkurzyl i zastosowal Anti Red (zdaje sie Aqua Medic).

Muszę Tobie Stani powiedzieć , że bardzo się nad tym zastanawiam. Ręce człowiekowi opadają , tym bardziej jak zmienia i zmienia a efektów nie widać. Już przestałem liczyć ile kasy wydałem , a efekty w mojej ocenie mizerne.

Mocno zastanawiam się nad Antired , muszę tylko jeszcze przeczekać bo leczę ryby na ospę , niestety też z mizernym skutkiem. Ostatnio mam ostro pod góre.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pokażę wam jak się to g.... u mnie rozwinęło.

3258-imgp3543a.jpg

3258-imgp3544b.jpg

3258-imgp3545c.jpg

3258-imgp3547d.jpg

3258-piasek.jpg

Wlazło tez na zoa które niedawno przywlokłem ze sklepu:

3258-zoa.jpg

Po zalaniu wodą z dojrzałego zbiornika (parametry wtedy były No3- 5, Po4-niby 0 ale coś tam jednak zabarwione było, No2-0, amoniaku brak). Chciałem zbić No3 do 0 (wtedy myślałem że tak trzeba) i zastosowałem vódke. Przez 2 tyg. dawkowałem kończąc na dawce 0,1 ml. Po tym jak Pavona zaczeła tracić tkanke doradzono mi odstawienie vódki. Tak też zrobiłem i Pavona ozdrowiała. Wywaliło mi natomiast dino. Na początku na piachu. Zrobiłem zaciemnienie 24h, wrzuciłem węgiel. Po tym zabiegu wydawało sie że wygrałem. Ależ byłem naiwny. Wróciło i to z posiłkami. Obsiadło glony wyższe. Z racji takiej że nie mam sumpa ani panela a wkaskadzie się nie zmieszczą przyczepiłem je do ścianki.

Na dzień dzisiejszy dino oblazło glony, tylną ściankę, pompę, trochę sinularię no i termometr. Włazi tez powoli na zoa. Do tej pory brałem wodę od kolegi z Kielc. U niego też ostatnio wyszło troszkę dino ale nieporównywalnie mniej niż u mnie. Z racji że się dorobiłem wreszcie swojego zestawu RO/DI od ostatniej soboty jadę na "swojej" wodzie. Filtr składa się z 10" wkładów: 5 mikron, węgiel, 1 mikron, RO (używana 9 miesięcy), MB20. Zobaczymy czy dino zacznie padać. Z aktualnych pomiarów to zaraz wrzucę jak tylko zrobię.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.