Skocz do zawartości
Storn

Czy będzie dobrze??

Rekomendowane odpowiedzi

Niektorzy pewnie pamietają jak kiedyś planowałem akwa ok 100 litrów na ścianie, naszczęście skończyło sie tylko na planowaniu :)

Od jakiegoś czasu zaczeło sie planowanie nr2 w nowym miejscu (teraz już realne plany a nie marzenia), i mam kilka pytań, lecz troche innych :)

Mianowicie "część pokazowa" (czyt. główny zbiornik) będzie miał ok 43 litrów (50 x 25 x 35 wys). I tu jest problem, a dokładniej nie tu tylko w sumpie :) W samym akwa będzie ok 30 litrów wody (po odjęciu skały i komina) a ja jestem (hmmm a raczej będe) początkującym morszczakiem, i obawiam sie takiej małej ilości wody.

I tu mój pomysł na złamanie proporcji (i proźba do was o ocene czy trafny czy nie :) ). Zreguły sump jest to ok 20% zbiornika ( o ile dobrze pamiętam) a ja chciał bym zrobić większy tak ok 30 litrów co będzie stanowiło DUŻO więcej niż 20%. Tym sposobem w obiegy by było ponad 60 litrów wody przez co jej ewentualne wahania były by mniejsze co dla początkującego ma ogromne znaczenie. I pytanko do Was czy można tak zrobić i faktycznie by sie to sprawdziło??

"Odpowiedź uzasadnij" :)

Po odpowiedzi na to pytanko zadam kolejne, nie chce dawać naraz bo sie wkońcu pogubie :)

Pozdrówka i z góry dzięki za odpowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też dopiero zakładam akwa :) ( 60l.)

Na razie bez sumpa :) Ale z tego co czytałem to nie ma zadnych przeciwskazań do robienia duzych sumpow.

W planach mam zrobić do tego akwa 50-cio litrowy sump !!

W takim duzym sumpie zrobisz sobie super filtr glonowy i nie bedziesz mial problemów z miejscem na rozne uzadzenia, nie bedziesz musial pozniej kombinować jak tu cos nowego upchać :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im sump większy tym lepiej, dobrze by było, gdybys zrobił tam refugium lub filtr glonowy. Oświetlenie naprzemienne lub 24/7 zmiany parametrów powinny byc dobowo niewielkie(szczegolnie pH) Uważam jednak, ze nawet 60 litrów wody w obiegu t0o i tak bardzo mało jak na morskie... Będzie wymagało olbrzymiej systematycznosci i wyczucia od Ciebie takie akwa.

Ja szczerze powiem, ze nawet akwa słodkiego nie lubie przy tej wielkosci, szczególnie latem... Ale to moja subiektywna ocena, troszke moze nie na temat...

Swoje pierwsze morskie wystartowałem 2 lata temu był to 125 litrowy zbiornik i... totalna porażka przez pierwszy rok... (oczywiscie z mojej winy) potem zaczelo sie wszystko stabilizować i przez kolejny rok było fajnie, ale bez rewelacji... teraz kończy sie dojrzewanie 330 litrów wody ze 100 litrowym sumpem... A juz wiem, ze na tym sie nie skonczy... :)

Radze ci wiec jak największy zbiornik, około 160 litrów przynajmniej, bo wtedy unikniesz niepotrzebnych porażek... Oczywiscie masz duze szanse na powodzenie, ale w tak małym zbiorniku najtrudniej bedzie utrzymać jeden z najwazniejszych parametrow-temperature...

i tak życze powodzenia! i sorry, ze troche nie na temat sie rozpisałem.


3-city pozdrawia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale te 160 litrów trzeba mieć gdzie postawić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja tez sie boje temperarury latem, bez wiatraczkow sie nie obedzie. Ogolnie mam w obiegu 20.l wody bez sumpa, odpieniacza i takich tam :) Zobaczymy, akwa stoi niecale 3 miesiace, na razie wszystko ok, do tego jest to moje pierwsze morskie :) Za to mialem duzo nano slodkich, od 10l. do 60l. Mam wyczucie, jesli chodzi o male pojemnosci :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump wiekszy od glownego zbiornika ma sens

najwazniejsze w takim rozwiazaniu jest to, iz mamy spora stabilnosc parametrow, a zbiornik glowny jest ladny (zero sprzetow na widoku) i tani (mala objetosc - malo koralowcow)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli im wiekszy sump zrobie tym lepiej :)

W takim razie odrazu mi ulżyło :)

To teraz pytanko w sprawie odpieniacza :)

Oczywiście będe go robił sam, ale mam małą zagadke. Na stronie p. Jana F jest wszystko ładnie opisane, ale mam pytanko co do tej objętości zbiornika, czy to ma być objętość samego zbiornika głownego (tak rozumiem czytając tam na stronce), czy to ma być cała woda jaka jest w obiegu, bo na logike mi sie wydaje że cała ta woda co jest w obiegu, ale.....

No właśnie jak to ma być??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj, daj duzo dobrej skaly, podstawa. Moze zaszalej i zrob jakis refugio-sump, do takiego malego akwarium wkladac Caulerpe to akt sporej odwagi, rozrasta sie i zabiera miejsce, w takim duzym sumpie mozna komore przed odpieniaczem poswiecic na male refugium. Jedna swietlowka kompaktowa zalatwia sprawe, dobry i tani sposob na wyeksportowanie azotu i fosforu z systemu. A jeszcze jak swiecisz zamiennie z glownym zbiornikiem to Ci stabilizuje

pH. Mowie Ci, zastanow sie nad tym. Glony beda dobrze rosnac juz przy 6000K a mozna spokojnie kupic takie PC.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie też myślałem nad refugium w sumpie, a skoro sump może być większy od zbiornika głównego to moge go nawet zrobić na spokojnie z zachowaniem zapasu "aż" 45 litrów (75x20x30) i wtedy z wydzieleniem komory na refugium nie ma żadnych problemów.

A to świecenie na przemiennie to może być dobry pomysł, a to i tak będzie zasłonięte więc w nocy będzie ciemno w pokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Aquamaniac

"w takim duzym sumpie mozna komore przed odpieniaczem poswiecic na male refugium"

Z tego co wiem to chyba bez roznicy czy przed czy po odpieniaczu umiescimy komore z glonami(refugium) ale moze sie myle??

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko...

Czy jakby z tego sumpa woda byla pobierana przez filtr zewnetrzny i dalej do akw, czy to ma sens ???

Zastanawialem sie nad takim rozwiazaniem w moich 34 litrach z fluvalem 104 bo na pompke powrotna do akw narazie nie mam kasy;D a tak to jeszcze dodatkowa filtracja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sump bedzie pod akwarium, to albo fluval nei da rady, alebo bedzi ebardzo wolny przeplyw


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

porzadna pompa musi byc. Na tym nie warto chyba oszczedzac. A tzw. szybki filtr czyli pompka ok. 300-600 l/h z gabka nie bylaby zla, szczegolnie podczas dojrzewania tworzy sie mase osadu, twierdzilbym, ze jest on wrecz niezbedny.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.