Skocz do zawartości
Konrad_wawa

Filtracja biologiczna i mechaniczna - pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem właśnie po lekturze bardzo fajnie napisanego FAQ przygotowanego przez P.J. Rogalskiego. Jednak pomimo dokładnego przeczytania oraz przejrzenia innych wątków na forum, nie mogę zrozumieć dwóch podstawowych spraw związanych z filtracją:

1. Rozumiem, że do filtracji biologicznej konieczna jest odpowiednia ilość żywej skały i odpieniacz, który wyciąga z wody białka. Jednak wiadomo przecież, że filtracja biologiczna to jedno, natomiast potrzebna jest też filtracja mechaniczna, która spowoduje że woda będzie krystalicznie przejrzysta (dla oka oglądającego). Tak przynajmniej jest w akwariach słodkowodnych. Czy w akwa morskim nigdy nie stosuje się tradycyjnych metod w postaci filtra z gąbką, który wyciąga zmętnienie wody? A może morska woda jest tak sterylna, że sam odpieniacz powoduje iż jest ona krystalicznie przejrzysta? Proszę o wyjaśnienie, bo kompletnie nie mieści mi się to w głowie, w jaki sposób odpieniacz i żywa skała mogą oczyścić wodę także mechanicznie :D

2. We wspomnianym poradniku przeczytałem też, że podłoże w morskim powinno być pozbawione wszelkich elementów, a najlepiej również żywego piasku, ponieważ stosowanie piasku wymaga większej wiedzy akwarystycznej. A ja koniecznie chciałem zamówić piasek, bo super wygląda a poza tym czytałem, że wspomaga filtrację biologiczną. Na czym więc polega ta trudność z piaskiem? Potrzeba do niego jakiegoś specjalnego przygotowania? :D


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz w/w opracowanie oraz smk i na wszystkie pytania dostaniesz dopowiedż.....


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Odpowiednia ilość żywej skały i dobry odpieniacz załatwią całą filtrację. Możesz ją wspomagać poprzez zastosowanie DSB czy refugium. To ile zanieczyszczeń i jakiego rodzaju usunie odpieniacz zależy od jego ustawienia (na suchą lub mokrą pianę).

2.Piasek jest o tyle kłopotliwy, przynajmniej na początku, że trudniej będzie Ci teoretycznie usunąć zanieczyszczenia z dna przy dojrzewaniu baniaka.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Konrad_wawa :

[...]

1. Rozumiem, że do filtracji biologicznej konieczna jest odpowiednia ilość żywej skały i odpieniacz, który wyciąga z wody białka. Jednak wiadomo przecież, że filtracja biologiczna to jedno, natomiast potrzebna jest też filtracja mechaniczna, która spowoduje że woda będzie krystalicznie przejrzysta (dla oka oglądającego). Tak przynajmniej jest w akwariach słodkowodnych. Czy w akwa morskim nigdy nie stosuje się tradycyjnych metod w postaci filtra z gąbką, który wyciąga zmętnienie wody? A może morska woda jest tak sterylna, że sam odpieniacz powoduje iż jest ona krystalicznie przejrzysta? Proszę o wyjaśnienie, bo kompletnie nie mieści mi się to w głowie, w jaki sposób odpieniacz i żywa skała mogą oczyścić wodę także mechanicznie

[...]

gwoli ścisłości , w tym przypadku jaki opisujesz :

filtracja biologiczna to żywa skala : http://www.reefkeeping.com/translations/polish/2004-05/rs/feature/index.htm .

filtracja mechaniczna to odpieniacz.

czesto calosc jest wspomagana przez inne metody opisane w poscie @rysia, dodatkowo warto wspomniec, ze czasami stosuje sie okresowo gąbki, niektorzy cały czasy stosuja worki filtracyjne na splywie aby mechanicznie wychwycic wieksze odpadki i wstepnie oczyscic wode zanim trafi do odpieniacza. takie media trzeba jednak bardzo czesto oczysczac (wymieniac) bo inaczej nagromadzony w nich detrytus zaczyna po prostu gnic generujac jeszcze wieksze zanieczyszczenia.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.