Skocz do zawartości
Martin

Akwarium 300L - kwestie techniczne

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniam aktualnie zbiornik z 100L na 300L. Do tej pory miałem panel, teraz rzecz jasna przerzucam się na sumpa w szafce, tyle że chcę go zrobić "troszkę inaczej".

Filtrację chce oprzeć na żywej skale i dodatkowo refugium w sumpie.

Tutaj jest krótki opis planu:

http://www.nano-reef.pl/page.php?id=342

wraz z projektem sumpa, który ma dwie komory z tyłu (odpieniacz i pompa) i jedną większą z przodu na refugium.

Czy ktoś się spotkał z takim rozwiązaniem? czy poza utrudnionym dostępem do pompy i odpieniacza widzicie jeszcze jakieś wady?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie całkiem dobre, tylko musisz pamiętać że przy pompie 3500l/h będziesz musiał rozdzielić spływ i dać dwa zawory do regulacji (odpieniacz ma wydajność koło 600l/h) oczywiście jeżeli będziesz Deltka zasilał grawitacyjnie. Szybe pomiędzy odpieniaczem a refugium dobrze zrobić nie wyższą niż 30cm bo nie trzeba wtedy kombinować (kolankować) z odpływem odpienionej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyczytalem, najpierw woda pojdzie do odpieniacza, potem przeleje sie gora do refugium, a pozniej przez okienko do pompy. Jesli urwane glony nie beda plynac tym okienkiem do pompy to o.k.

Poza utrudnionym dostepem do pompy i odpieniacza :clapping

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani właśnie cały czas mi nie dają spokoju ogólnie pojęte "farfocle" które raz mogą zapchać kratkę a dwa być wpompowywane do akwarium na górę. Tylko jeśli zrobić tradycyjny przelew to obawiam się czy woda w refugium nie byłaby stojąca z racji sąsiadujących ścina pompy i odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno beda jakies straty na podnoszeniu, ale ponad 2 tys. l/h to tam poplynie, czyli taka stojaca to ta woda nie bedzie, obojetnie jakie dasz rozwiazanie. :clapping


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, już byłem prawie zdecydowany na odpieniacz Deltec AP600, a teraz naszło mnie czy by w jego miejsce nie wstawić ATI - Bubble Master 150. Różnica w cenie nie wielka, ktoś może doradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Martin :

Kurcze, już byłem prawie zdecydowany na odpieniacz Deltec AP600, a teraz naszło mnie czy by w jego miejsce nie wstawić ATI - Bubble Master 150. Różnica w cenie nie wielka, ktoś może doradzić?

[/quote

Ja na twoim miejscu brał bym ati może nawet BM 200 jak chcesz mieć dużą obsade twardzieli.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że jeśli ATI to powinien do akwarium 300L wystarczyć BM150 (w opisie jest do 600L). Ma też kolejny plus względem Delteca, a mianowicie bardziej kompaktową budowę. Jakoś coraz bardziej przekonuje mnie ATI :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.