Skocz do zawartości
Marcin1305765940

aiptasia wundermani czy chelomon

Rekomendowane odpowiedzi

Co radzicie zastosować do tępienia tego diabelstwa, rośnie na potęge a nie chce się bawić w chemie, mogę troche powalczyć kwaskiem cytrynowym ale na dłuższą metę wolałbym jakiegoś naturalnego predatora.

Czy mieliście wundermani, które nie chciały jeść aiptasi?

Kupiłbym Chelomona ale boje się, że wyje wszystko ze skał a na końcu weżmie się za aiptase :clapping

Chyba, że jest inny naturalny wróg aiptasi, co radzicie z własnego doświadczenia?


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaczyna się wojna z aiptasią i właśnie zaopatruje się w wurdemani (25 szt.) i do tego chelmon :clapping


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim baniaku całkiem sporą plagę zwalczyła grupa szturmowa:

2x L. Wundermani

1x Ch. Rostratus

Z obserwacji wynika, że krewetki głównie blokują rozprzestrzenianie się plagi gdyż biorą się raczej za niewielkie sztuki.

Co do Chelmona to ewidentnie nie jest to dla niego smakołyk ale tak czy inaczej hobby tej ryby to przeglądanie skały i wyskubywanie z niej różności - mój je mrożonki i głodny raczej nie pływa ale i tak bawi się w męczenie rurówek (weź to pod uwagę jak masz jakieś ozdobne bo je zamęczy) w tym i w skubanie aiptazji.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@S_Y_N_E_K nie za dużo troche tych krewetek, to wyglada na nalot dywanowy :clapping

@Timur rurówki niech sobie zjada, oby tylko zjadał też aiptasie

wezme 2 wundermani i chelomona i zobaczymy co z tego wyjdzie.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na 160L miałem 3 wundermani i wygląda na to, że trzymają populację w ryzach:) ale ostatnimi czasy widuję tylko jednego osobnika.

BTW czy udało się komuś rozmnożyć L.Wundermani?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marcin mam nadzieje, że będzie to udany nalot bo tego badziewia ma za dużo i doprowadza mnie i korale zapewne też do szału:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marcin - dzikie rurówki co to często ze skałą trafiają to nie problem ale weź pod uwagę, że Chelmon wykończy także te duże, ozdobne, podobnie zresztą jak niektóre małże itp. - mój próbuje od czasu do czasu wyrwać oko któremuś ze Strombusów ale póki co chowają się jak tylko pojawi się blisko nich. Inna sprawa, że o ile Wundermani będą jadły pokarm podawany z zewnątrz to z Chelmonem nie jest to już taka prosta sprawa jak pewnie wiesz. Ja swojego przed wpuszczeniem do głównego uczyłem jeść mrożonki w kwarantannie - w higieniczym zbiorniku jest to dużo łatwiejsze niż w zbiorniku ze skałą, koralami itp. więc warto to wziąć pod uwagę bo IMO szkoda tej wspaniałej rybki tylko jako tymczasowy środek na aiptazje.

@Piotr - podobno to najłatwiejsze krewetki w rozmnażaniu, w ostatnim Koralu jest artykuł na ten temat - moje w każdym razie często noszą ikrę


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i ja wtrącę trzy słowa na temat aiptasi ...

Odkupiłem pare korali na sporych skałkach z likwidowanego akwarium gdzie,można było odnieść wrażenie że...hmmm...raczej były to aiptasie ze skałką i z koralem...prawie żyły jedna obok drugiej...

Po przywiezieniu skałek wyskubałem mechanicznie część z nich i wsadziłem do zbiornika (150 l-149x40x30) gdzie już miałem jedną L.wundermani którą,bardzo rzadko widziałem...

Więc dokupiłem jeszcze dwie,bo za wiele też nie można, i ...

W pierwszej kolejności jedna z nich zaszła w ciążę,no cóż...ale wracając do tematu...aiptasi zaczęło ubywać,najpierw z miejsc ukrytych a teraz załatwiają mi dużą sztukę(jak pokrywka-zakrętka ze słoika po musztardzie) ze skałki która, jest odsłonięta,wręcz wyeksponowana...

Trochę mi szkoda bo jedną chciałem sobie zostawić dla urozmaicenia życia w baniaku...i nawet ją dokarmiałem a tu patrzę,rano a ona ma poszarpane ramiona-parzydełka i jest jakaś przygaszona...

Po następnych paru dniach (2 dni) czyli dziś...widzę że już nawet tarczy gębowej nie ma, tylko pozostała resztka stopy,która próbuje się zregenerować,ale chyba nie będzie jej to dane...

Tak więc u mnie te krewetki,przyczyniły się do stosunkowo szybkiego (2 miesiące) ograniczenia populacji ze skierowaniem w stronę totalnej zagłady ukwiałów aiptasia...

Na koniec dodam że,rybeczek(5 szt.) nie przekarmiam...raz dziennie plus to co sobie upolują podczas dokarmiania korali...więc i krewetki wundermani się nie przejadają ,co może mieć wpływ na konsumpcję aiptasi...

Ps. można jeszcze spróbować i nabyć kukłę wodu w kształcie aiptasi i wbijać w nią szpilki zamaczane w jadzie z ukwiała...ale skuteczność tej metody walki nie jest jeszcze potwierdzona...:)


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Timur, ze chelmon jest ciezki do przestawienia na mrozonki przekonalem sie przy poprzednim akwarium, plan zaklada wydanie ryby po opamowaniu plagi aiptasi i zostawieniu wundermani, martwia mnie tylko ataki na strombusy bo mam cztery.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin,myślę że dwie krewetki to trochę mało,chętniej atakują w większym stadzie.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że noszą jajka to norma tylko czy komuś udało się odchować w głównym zbiorniku? To takie pytanie na marginesie:)

U mnie odpukać na razie brak aiptasi mimo iż okazjonalnie widze tylko jedną sztukę L.Wundermani:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako ciekawostke zapodam, ze bodajze calfo w jednej z ksiazce opisuje aiptasie w sumpie jako aktywny filtr biologiczny... :)


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marcin :

martwia mnie tylko ataki na strombusy bo mam cztery.

Te ataki nie są znowu w sumie takie częste (nie wiem jak głodny Chelmon by sie zachowywał) - czai się na nie nie za często, ot jak sobie akurat przypomni :) . Ślimak jest o tyle cwany, że Ch. nie zdąży się "przymierzyć" jak sie ślimak schowa. Gorzej mają rozgwiazdy bo czasem skubnie którejś nóżkę ale rzadko to obserwuję. Z rurówkami chyba najgorzej - jak tylko dostrzeże że jakaś wylazła to atakuje.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam parachaetodon ocellatus skuteczny w 100% - im wieksze osobniki tym chetniej "skubia" aiptasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed wpuszczeniem krewetek,dobrze jest upewnić się czy naszego zbiornika nie zamieszkuje modliszka.

Moje kilkanaście sztuk nie przeżyło tygodnia...dość droga przekąska:O_o


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie za aipazje zabrał się argus. Co prawda jakiś miesiąc z hakiem zajęło mu zanim się zorientował jakie to pyszności :), ale teraz zaczął wcinać aż miło. Nie wytnie całej w pień - za głęboko siedzą w szczelinach - ale efekty są widoczne gołym okiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetka krewetce chyba nie równa. U mnie 2 sztuki opanowały zmasowany atak aiptasi w 500 ltr. i są bardzo aktywne i widoczne w ciągu dnia. Przy karmieniu nie mają w ogóle oporów i przeganiają lysmaty. Jedyny poważny problem to ich apetyt. Są bardzo żarłoczne i wymagają intensywnego dokarmiania artemią i krewetkami. Myślę, że i tak nie nadążam z karmieniem i wyżarły mi kilkanaście ślimaków w tym strombusy i turbo. Wataha 25 sztuk może bardzo solidnie obciążyć zbiornik, a i ze ślimakami można się pożegnać. Jeśli już jest obawa o to, że będą wyjątkowo płochliwe to jednak ograniczył bym się do zakupu maks. 5 sztuk.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.