Skocz do zawartości
kono

Ciąg dalszy pytań.... - początkujący

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dziś dostałem przesyłkę z aqva-light z lampa HQI 150W, żarnik BLV 10000K. Jaka będzie najlepsza odległość oprawy od lustra wody Wymiary zbiornika to 68x34x50cm (wys.). W przyszłym tygodniu zanawiam kolejna "porcję" sprzętu i w związku z tym mam kilka pytań:

1. Zdecydowałem się na filtrację z pomocą Biostar flotora. Panel ze względu na wymiary zbiornika odpada, na sump tez nie ma szans, więc myśleż że to najlepsze rozwiązanie, co o tym sądzicie?

2. jakie podłoże polecacie i czy wogóle je stosować, w sumie to chciałbym...

3. W które i jakiej firmy testy sie zaopatrzyć, tzn. dokładnie które testy sa potrzebne przy starcie i dojrzewaniu zabiornika?

4. Która sól wybrac? Skłaniałem się do HW, ale może ktoś ma inne zdanie

5. Po ilu od zalania wkładać żywą skałę, na początek zamówię 12 kg, docelowo będzie ok 20.

6. Co jeszcze będzie potrzebne na start, oprócz cierpliwości?

7. RO, HQI i pompy cyrkulacyjne już mam.

Pozdrawiam

kono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie a propos dyskusji na rafie o glosnosci pracy HQI sprawdzales jak sie spisuje pod tym wzgledem ten co kupiles ?

K.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie dołączam się do pytania czy ta lampa głośno buczy?

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do soli to ja startowalem na aqua medic reef salt ( ma niskie kh)ale teraz zwiększając obsade przechodze na tropic marin pro-reef. Mam żwirek koralowy 5mm ale na początu tylko leciutko posypalem zeby się życie ze skały też mogło zasiedlić a po zakończeniu dojrzewania zbiornika dosypałem reszte.Do mieszania w piachu "stosuję" rozgwiazde piaskową to zwir lepiej wygląda .Testy saliferta : NO2 , NO3, Ca, Mg, kh,Ph, to mi starczyło .


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie polece bo wciaz jade na resztkach tej HW, a polecam tylko to co znam


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nikt nic nie napisał na temat Biostar Flotora. Interesują mnie i kolegę Kono opinie użytkowników tego urządzenia. CZY WARTO ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jade na HW :D ale i tak wapń trzeba jakąś metodą uzupełniać więc nie jest to tragedia.

A HW ładnie i szybko się rozpuszcza.

Sporo osób chwali sobie Tropic Marine Pro Reef.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam w tej chwili TM Pro Reef b.dobra sól bardzo ładnie się rozpuszcza bez żadnych osadów ma bardzo dobre parametry (wapno, magnez)zwierzaki lepiej wyglądają na niej

wcześniej miałem Instant Ocean też dobra sól ale miała gorsze parametry Wapno i magnez więc zrezygnowałem z niej:)

Polecam ci TM Pro Reef

Co do podłoża u siebie mam żwir koralowy ale ci go nie polecam przynajmniej na razie dopóki zbiornik nie dojrzeje (jakieś 3-4mcy)

bardzo ładnie pokryje się glonami i nici z czystego białego piasku - najlepiej będzie jak kupisz piach koralowy. Lepiej go będzie utrzymać w czystości

Skałę należy włożyć po 4-5 dniach od zalania

I na koniec cierpliwości:D i dużo węgla:)

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dziękuję za wszystke dotychczasowe odpowiedzi. co do lampy ta załączyłem ją na próbę na godzinę i na początku troche buczy, ale wmiare rozgrzewania się buczała coraz cieszej, nazwałbym to nieprzeszkadzalnie, napewno ciszej niż brzęczyk...

Jeszcze powtarzam pytanie o odległość oprawy hqi od lustra wody i o opinie o Biostar flotor (patrz 1 post)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja właśnie posoliłem (pierwszy raz)

Uzylem soli Reef Crystals. Rospuscila sie bez problemu

w ciagu 2 godz.

Co prawda jeszcze nie badałem parametrow wody , ale to niedlugo sprawdze.

Dziś po 4 dniach woda jest klarowna , nie ma zadnych osadów, wiec za dzien lub dwa wkladam skalke :D))

Pozdrawiam

Maciek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kono...

sam stosuje t-5 -ki do oswietlania ..nie ma "blików" w wodzie ale cos za cos....

...a wysokosc hqi to minimum 30 cm...pamietatj ze hqi wydziela duzo ciepla...i moze pojawic sie problem z przegrzewaniem sie wody...

a biostar flotor...poza tym ze test tego ustroistwa jest na pierwszej stronie nano-reef...to ktorys z forumowiczoe zakupil takie "cóś".....chyba @smk....jesli sie nie myle...

ale przeszukalj jeszcze forum...teraz wyszukiwarke mamy i jest to o niebo latwiejsze niz wczesniej

pozdr


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt mam biostar flotorka od 1,5 miesiąca i moim zdaniem do akwa do 200L to najlepsze rozwiazanie dla poczatkujacego akwarysty morskiego.

Zadnych kominów, sumpow czy paneli - po prostu podwieszasz "plecaczek" na szybie tylnej (lub bocznej) akwa, wsadzasz pompkę do środka i to wszystko.

Pompa Aquamedic PH 2000 wytwarza piękne bąbelki i odpienia bardzo skutecznie, a dodatkowo masz jakby filtr biologiczny (kółko w biostar flotorze na którym osiadają bakterie nitryfikacyjne).


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biostar flotor ma to do siebie, że jego pompa zassysa wodę kilka centymetrów pod powieszchnią, a z czasem na powieszchni będzie tworzył się korzuch (jedna z kilku wad). Lampę powiesiłbym 25 do 30 cm. nad powieszchnią. Jestem przekonany do soli T.M. pro-reef i taką polecam. Skałę moim zdaniem najlepiej włożyć po dwóch tygodniach i jeżeli będziesz ją miał prosto z frachtu to oprócz wymienionych testów będziesz potrzebował jeszcze test na amoniak. Może jednak znajdziesz szanse na sump?

Powodzenia

noell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi na moje pytania. za niedługo dam kolejną porcję pytań. Narazie jestem na etapie zakupów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, njapierw małe podsumowanie, mam juz Ro Puricom, HQi 150W + 2x18 Wat Leuci Aquarium Blue(T8) i filtr z odpieniaczem AM Biostar Flotor, p. cyrkulacyjne AquaSzut. Przymierzam się do kolejnych zakupów i w sumie we wszystkie niezbedne rzeczy na poczatek chciałbym się zaopatrzyc za jednym razem. Oto moja lista:

*testy JBL: kf, ph, ca, mg, no3, no2

*sól TM Pro Reef

*hydrometr JBL

Czy jescze cos potzrebuje na start, czy zaopatrzyc się już w jakieś uzdatniacze wody, pokarmy itp. Co byście jeżecze dołozyli do listy?

Dla przypomnienia akwa ma wym 68x34x50cm (wys)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kf to pewnie KH?

przydalaby sie grzalka i termometr, ale to pewnie masz

wlaczniki czasowe do swiatel

wentylator do chlodzenia

jak bedziesz uzupelnial wapn?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem na którą metodę się zdecydować, co byś polecił początkującemu, dodam, że z koralowców w przyszłości będa tylko miękkie. Jak Ty uzupełniasz wapń i magnez?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja robie kolejne podejscie do reaktora

kalkwasser niestety sie u mnie nie sprawdzila

tobie wystarczylby Balling


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje kupic jakies ustrojstwo do uzupełniania odparowanej wody skoro masz HQI - wygoda i stabilne zasolenie za stosunkowo niewielkie pieniadze

przyda sie tez przy dodawaniu np. kalkwasser

i test NH3, przyda ci sie tez PO4 (fosforany) gdy bedziesz np. walczył z glonami


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiscie chyba jednak zdecyduje sie na to urzadzenie do dolewania odparowanej wody AM, a wracajac do tematu uzupelniania wapna - to czy nie da sie tego urządzenia wykorzystac do uzupelniania poziomu Ca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra sol + kalkwasser moze wystarczyc

u mnie nie wystarczylo, al emoze dlatego ze mam slaba sol (HW)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się - ja tak robie - do wody RO dodajesz odpowiednią ilość kalkwasser + elementy śladowe (ja daje sera marinvit) i to jest woda jaką podaję do uzupełniania wody odparowanej.

Cały problem w tym żeby odpowiednią ilość kalkwasser dodać - ja jeszcze eksperymentuje i na razie podłączam do niveaumata ro z kalkwasser na zmiane z samym RO.

Koralom się na razie mimo eksperymentów podoba bo ładnie się rozwijają

tak wygląda moj pierwsze i jedyny w życiu akwarium po... 52 dniach od zalania

818-akwa_lluty_3.jpg

To dzięki wam i waszym radom (+ ekspresowe wdrażanie :D )


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.