Skocz do zawartości
seb

TOTM styczeń 2009

Rekomendowane odpowiedzi

Talerzowa swietnie wyszla:) Zaowazyliscie, ze jedne z ladniejszych baniaczkow leca na reaktorze??;)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Stanach Balling nie jest popularny. Chociaż z drugiej strony w Europie niektórzy wracają do reaktorów, generalnie jakiś tam odłam akwarystyki morskiej "wraca do korzeni" i sprzętowo i suplementowo... Może to jest klucz do sukcesu... Swoja drogą mnie się ten zbiornik bardzo podoba, chyba dlatego że jest taki "dziki" wygląda jak kawałek urwiska na rafie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb- masz racje zbiornik dzikawy taki ale ładny .:kapelusz


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

[...]generalnie jakiś tam odłam akwarystyki morskiej "wraca do korzeni" i sprzętowo i suplementowo... Może to jest klucz do sukcesu... [...]

Obie te metody suplementacji powstały w tym samym czasie. Kalkreactor po raz pierwszy zastosował Rolf Hebbinghaus w Aqua Zoo w Diseldorfie na początku lat dziewiećdziesiątych ubiegłego wieku, w tych samych latach Pan Hans-Werner Balling rozpoczął stosowanie swojej metody suplementacji którą opisał po raz pierwszy w 1994 roku w czasopiśmie DATZ (Die Aquarien und Terrarien Zeitung). Metoda Ballinga rozpowszechniła się od razu i to ją można by uznać jako pierwszą masowo stosowana suplementację, kalkreaktor był jednak bardziej skomplikowanym urządzeniem (dozowanie CO2) i zajęło mu trochę czasu trafienie pod strzechy ;) powrotem do korzeni byłby powrót do stosowania kalkwasser(Peter Wilkins) - to zdecydowanie najstarsza metoda ;)

A zbiornik naprawdę ładny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam genezy powstania tych metod, czas powstania wywnioskowałem z tego że zdecydowanie więcej osób przeszło z reaktorów na ballinga niż odwrotnie, stąd moje wnioski. Tak BTW, zastanawiam się ile osób które przeszły z reaktorów na ballinga choć trochę tego żałuje? Jakie widzicie minusy i plusy obu metod?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@froolk dzieki wlasnie mialem napisac, aby uswiadomosc nie uswiadomionych:) A zbiornik fajny, porwalem wlasnie kawalki czerwonej i zielonej monti i zamierzam zrobic podobne, ciekaw jak wyjdzie?;)


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - widzę, że zaczyna cię "coś" nurtować ;)

Zakładaj nowy wątek to się wypowiem ;) - bo robi się off topic ;)

EDIT:

Piotrek, ja rozumiem, że nie musimy do wszystkich "pałać sympatią" ale trochę przesadzasz.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

W Stanach Balling nie jest popularny. Chociaż z drugiej strony w Europie niektórzy wracają do reaktorów, generalnie jakiś tam odłam akwarystyki morskiej "wraca do korzeni" i sprzętowo i suplementowo... Może to jest klucz do sukcesu... Swoja drogą mnie się ten zbiornik bardzo podoba, chyba dlatego że jest taki "dziki" wygląda jak kawałek urwiska na rafie.

Pozdrawiam

seb

a w uk to nie wiedza co to Balling pytalem goscia o sole to mnie wysmial i powiedzial ze cos sobie wymyslilem


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hajtaler wiedzą tylko, o tym że wiedzą, nie wiedzą ;)

Zapytaj o two-part solution lub two-part supplement. Oni zazwyczaj nie stosują soli bez NaCl.

Balling zalecił stosowanie soli bez NaCl wiele lat później w czasopismie Koralle, do Stanów to już nie dotarło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj:

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=1531276&perpage=25&pagenumber=1

jest swietny temat (poparty tez czesto zdjeciami) co sie stalo z niektorymi TOTM na przestrzeni paru miesiecy/lat po wyborze. Niektore zbiorniki staly sie delikatnie mowiac bardzo brzydkie, inne zostaly zlikwidowane, niektore trzymaja sie dzielnie, ciekawa lektura.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka sytuacja niestety jest ściśle związana z naszym hobby - raz jest lepiej, a raz gorzej ;) Szczególnie dotyczy to zbiorników nastawionych na "lasy SPSów". Czasami małe podknięcie może doprowadzić do "armagedonu" i pomimo naszych usilnych starań akwarium zostaje "wywalone w powietrze".

Jedni z nas zostają wierni przez wiele lat konkretnemu "stylowi" prowadzenia akwarium, inni kierują się ku "nowym wyzwaniom" czy "jakąś tam modą" ;) Jedni i drudzy akwaryści niestety często mają wzloty i upadki. Dla jednych jest to irytujące, dla innych motywujące ;) Nie znam zbiornika, który przez dłuższy czas (powiedzmy 3 lata) był ciągle w takiej samej kondycji. Tylko od doświadczenia akwarysty i skali "armagedonu" zależy w jakim czasie uporamy się z problemami. Takie życie ;)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu - masz sporo racji, przy czym ja bym upatrywał przyczyn załamania systemu w problemach akwarystów ze sobą - człowiek zawsze dąży do czegoś nowego - wojny przez to wybuchały, państwa znikały z mapy itp. Są akwaryści którzy powolutku dążą do celu - tacy prawdziwi maniacy, ich zbiorniki do czasu aż ktoś ich namówi na "lepsze" są bardzo długo stabilne. No ale przecież znamy: "lepsze jest wrogiem dobrego" (właśnie zobaczyłem, że Seb to samo napisał w innym wątku ;) ).

Może to jest motto dla młodszych akwarystów. Inna sprawa że ja też lubię eksperymentować ;)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka prawda... Mam wrażenie że coraz częściej zapędzamy się zbyt daleko i im bardziej kombinujemy, tym gorsze efekty osiągamy. Właściciel tego TOTM wyznaje z tego co napisał inną zasadę mianowicie "Jeśli coś nie jest zepsute - nie naprawiaj tego" ;). Może tu jest pies pogrzebany? A tak normalnie, to zmieniamy pompy z dobrych na lepsze, lampy z mocnych na mocniejsze, odpieniacze z wydajnych na wydajniejsze, ale do diabła gdzie jest granica? Może czasem warto przestać czytać foldery, wdrażać nowinki i po prostu z uporem maniaka realizować założony plan? Z tego co obserwuję to właśnie tacy ludzie osiągają w tym hobby sukces. W światku samochodowym jest takie powiedzenie że "Lepiej byc martwym niż drugim", ale czasem warto odpuścić bo należy pamiętać że "zawsze będzie ktoś szybszy od Ciebie". Ja w morszczyźnie dopiero raczkuję, cały czas się uczę i wszystko szło jak po grudzie dopóki nie zacząłem stosować zasady nabytej przez kilkunastoletnia zabawę i pracę w akwarystyce słodkowodnej czyli "przede wszystkim nie psuć", dopiero wtedy jakoś dziwnym trafem glony zaczęły odpuszczać, sps-y zaczęły nieśmiało pokazywać kolorki, pojawiły sie pierwsze jasne tipy świeżych przyrostów, wreszcie jest tak jak chciałem. Teraz tylko potrzeba czasu i żelaznego trzymania się planu który sobie założyłem i wiem że w końcu osiągnę to co chcę. Może nowi adepci naszego hobby powinni pójść właśnie taką drogą, czyli przestać kombinować i naprawiać to co nie jest zepsute, przestać lać do akwarium wszelakie cudowne specyfiki, a wszystko będzie dobrze? Nie wiem... Podobno dróg do sukcesu jest wiele, a z własnego doświadczenia mogę jeszcze dodać że w akwarystyce na tych drogach jest jeszcze pełno skrzyżowań, rond i wiaduktów... Troche odbiegliśmy od tematu, ale chyba było warto ;)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;) o i tu Sebastian się z tobą zgodzę w 100%

370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a moim zdaniem fajnie jest sobie pokombinować;),spróbować nowych metod i rozwiązań.Takie działania stymulują rozwój i sprawiają,że hobby to jest takie piękne:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że na tych często nie udanych kombinacjach i eksperymentach cierpią żywe zwierzęta.


1000L +sump z refugium, 3x250W HQI +2x54W T5, AM AT-Control, ATI Power Cone 250, 2xTunze 6105+multicontroler, Red Dragon 6500 i cała masa innych dodatków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego gdyby nie postęp w akwarystyce ,to do dziś woziło by się wodę w zbiornikach z morza.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bandi :

Szkoda tylko, że na tych często nie udanych kombinacjach i eksperymentach cierpią żywe zwierzęta.

Dlaczego zakładasz, że nie udanych i dodatkowo nie przemyślanych na tyle, że w konsekwencji zwierzęta cierpią?

Myślę, że nie wiesz o naszym podejściu do akwarystyki prawie nic.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

Dobrze prawisz Qubab:)

jak zwykle ;)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.