Skocz do zawartości
lukaszmozdzen

260l morza, czyli gdzie je ustawić

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem tu nowy, dopiero zaczynam z akwarystyką morską (po wielu latach spędzonych z Malawi). Sprzęt najważniejszy w większości zamówiony (czekam na przesyłki) w tym akwarium. Szkło 260l, 120x40x55. Jak przyjdzie szafka itp. bede myślał nad sumpem i rozłożeniem tego w niej. Problem mój jednak polega na tym, że mam mały dylemat gdzie te akwarium postawić. Nie z braku miejsca, lecz z planu salonu. Otóż w najlepszym możliwym chyba miejscu czyli pod oknem we wnęce znajduje się grzejnik (P2). Mieszkam w Anglii i zimy tutaj nie są takie jak w Polsce, mimo to grzeje się tu często. Niby nie aż taki duży problem ale jednak. Myślę że wiatraczki dla chłodzenia itp. będą pomocne. Wkońcu grzejnik nie będzie przecież gotował mi wody w akwa, a jest on przecież do utrzymania ciepła w salonie czyli także po części w akwa ;) Naturalnie grzałka w sumpie będzie. Z drugiej zaś strony dobre miejsce na akwa jest w miejscu TV (P1). Wtedy TV poszłoby pod okno przy grzejniku. Z jednej strony ta wersja byłaby ok, gdyby nie to, że nie wiem czy aby napewno dobrym pomysłem jest ułożenie TV (LCD) pod grzejnikiem. Jest także wersja trzecia (P3). Tam też by mogło stać, gdyby nie to, że może troche być za blisko schodów. Można czuć się trochę ciasno w przejściu.

Tak więc, niby nie wielki problem, ale wkońcu. Akwa powinno przyjść ok. piątku, wiec wolałbym się upewnić i zdecydować wcześniej gdzie zrobić na nie miejsce. Dla porównania stolik TV jest porównywalny rozmiarem do akwa, wszystko dokładnie mierzone wiec schemat salonu jest w 95% realistyczny.

A oto schemat:

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3524-salon.jpg

Z góry bardzo dziękuję za porady

Łukasz

PS: Poniżej skład mojego sprzętu. Myślicie, że światła wystarczy? W postach paru osób zauważyłem taki dobór świetlówek. Mi się wydaje, że możeby po jednej jeszcze dokupić (Reef white & reef blue). Lub ew. jedną ale którą? Reef White? tHx


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

No nie wiem, czy jak Ci napisze, ze mi najbardziej odpowiada p3 to Ci pomoge?;)

Swiatla dla miekkich korali wystarczy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P3 z akwarium ustawionym długą szybą do sofy - zamknie ładnie przestrzeń


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiem Ci Qbab, że ten pomysł jest dosyć ciekawy ale jest jedno ale... Akwa będzie bez panelu/komina.

Dokładnie jak tu http://www.nano-reef.pl/datas/users/3524-608-sump%20007.jpg Z tym że normalnie myślałem o instalacji tego przelewu na dłuższej tylniej ścianie. W przypadku Twojego pomysłu przelew ten musiałby się znaleźć na bocznej ściance akwa czyli między akwa a ścianą musiałbym puścić rurki. Druga sprawa to po odliczeniu teraz tych 120cm przy sofie mam utrudnione przejście, musiałbym przenieść TV pod okno. Co Wy teraz na to?


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam tak ustawione i rurki idą za akwarium - całość obudowana tak że tworzy jeden element z szafką - zaleta jest taka że i kable od świtała i pomp tamtędy idą.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Moim zdaniem to masz troszke problem, pod oknem gdzie grzejnik TV czy akwarium raczej nie bedzie pasowac nie ze wzgledu juz na sam grzejnik i jego dzialanie, ale swiatlo wpadajace przez okno ktore bedzie swiecic Ci w oczy.

..... kiedy zalozysz akwarium morskie to tylko jedna sofa do awaryjnego spania bedzie Ci potrzebna ;) Telewizje napewno bedziesz ogladal rzadko, ale zostaw dla swojej "Drugiej Polowy" lub innych domownikow ;)

Mam na mysli te przylegla do kuchni, na przeciwko wejsca do salonu. Nie bedziesz biegal z wiadrami po pokoju i przeszkadzal kiedy ktos bedzie ogladal telewizje, woda tez lubi sie rozlac wic nie bedzie to na srodku pokoju.

Nie mozna miec wszystkiego kiedy w domu przybywa sprzetu

Kiedy przyjdzie juz akwa i szafka to pokombinuj z ustawieniem, mysle ze wtedy bedzie latwiej podjac decyzje

Pozdrawiam, milego zalewania ;)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym oknem to ciekawa sprawa (a właściwie nieciekawa) bo słońce pada z drugiej strony. Tzn. z powodu tej wnęki i tego że światło nie pada do okna, to w salonie jest jak dla mnie trochę ciemno w ciągu dnia. Poza tym żaluzje na oknach mam pozakładane (nie lubie jak ktoś mi kuka wieczorem ;) ). Tak więc pod tym względem nie będzie problemu.

Myślałem niedawno o jeszcze innym ustawieniu (fatalnie wyglądało bez akwa). Mianowicie sofa przy kuchni zostaje, a na przeciw niej staje druga (stolik między nie). Wtedy akwa stałoby wg P3 tuż za drugą sofą wzdłóż. Obawiam się jednak, że to może zabrać mi jeszcze więcej miejsca niż wersja Qbab'a :/

Dla ciekawostki piwnica przerobiona na bar & games room jest 2 razy większa, ale dla gości mało widoczna a ma to być po części dekoracja.

Co do reszty: żona ogląda i lubi TV. Raczej latanie z wiadrami nie będzie kłopotem. Myślałem ostatnio o zakupie akwa ale raczej zielenina i stado nenek. Ale jak byliśmy w sklepie to trochę mnie namawiała na solniczke. Sam kiedyś chciałem ale w Polsce koszty nie pozwalały, dlatego powiedziałem sobie: czemu nie ;) Córeczka też się pewnie ucieszy ;)

Troche dziś jeszcze pomierzę i pokombinuję. Ale chyba zrobie tak jak mówisz, przyjdzie to sie pokombinuje.

tHx

Pozdrawiam


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, pojawił się problem. Dziś przyjechało akwa i szafka. Po złożeniu szafki okazało się, że w środku jest podzielkona ścianką na dwie części: 1/3 i 2/3. Co gorsza, te 1/3 jest dalej od ściany czyli rury z i do sumpa musiałyby przechodzić przez tą ściankę co jest jak mi się wydaje troche głupim rozwiązaniem. Akwa by się prezentowało wyśmienicie gdyby była zakryta tylko jedna szyba akwa. W takim wypadku może będzie trzeba ustawić je wzdłóż ściany. Jak sądzicie? A może tak długi spływ i odpływ nie będzie problemem? Proszę o szybką radę bo nie wiem jak się zabrać ;)

Dzięki


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zmontujesz to tak, że nie będzie problemu z ewentualnym przetkaniem w razie awarii, to długość spływu nie ma znaczenia.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moc szafki nie będzie zachwiana jeśli w dwóch z trzech ścian (równoległe) wywierce po 2-3 otwory na rury? Krótko mówiąc: dojdzie woda, skała itp. nie zawali się to? Ściany tylniej nie ma, prześwit. I z innej beczki. Zamówiona jest pompa Aqua Medic Ocean Runner 3500l/h. W zestawie z akwa jest już filtr kubełkowy Fluvala 1000l/h. Przyda się on do czegoś, czy raczej go sprzedać? To samo pytanie o świetlówkę Power Glo 15k (niby do słonych akwariów).

Pozdrawiam

PS: Przyszła także grzałka Hagen Tronic 300W. 2 dni temu przyszła zamówiona ta sama 200W :/ Wydatki niepotrzebne, bo na stronach zaogólnikowo piszą ;)


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci nie da gwarancji tak z opisu na szafkę, ale stara zasada inżyniera mówi - jak wygląda że wytrzyma to wytrzyma - jak masz wątpliwości to wzmocnij ;) Ponoć odnosi się i do mostów i do szafek ;)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu wzmocniłbym szafkę, dorób jakieś "plecy" albo coś na tylnej ściance licz się z ciężarem (akwa+woda+skała+piach+sump+cała reszta) jakieś 450kg. Troche jest:D

pozdro

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Jeśli okno nie będzie walić południowym światłem, a grzejnik da się skręcić, to P2 "daje rade". Ja mam akwa tuż koło grzejnika i rur które robią się gorące w zimie. Grzejnik jest prawie zakręcony a rury zaizolowane, więc nie ma najmniejszego problemu. Jak masz 260l o stałej temp 26C i odparowaniu dobowym ~10l, mocy oświetleniowej proporcjonalnie, to naprawdę z ciepłem w pokoju nie będzie problemu....

P1 dla mnie odpada bo nie ma gdzie ustawić telewizora, a P3 odpada ze względów bezpieczeństwa->tam są schody, masz dziecięta, akwa jest ze szkła... o bum nietrudno.

A jeśli miałbym dowolność to wstawiłbym między sofy, równolegle do TV. Problem zrobi się przy grzebaniu w akwa, bo gwarantuję że wszystkie przybory będziesz odkładał na stolik, a to nie wiedzieć czemu doprowadza do szału płeć piękną;)

Zaplanuj tak by móc wygodnie akwarium oglądać(najlepiej siedząc) , z niedużej (~100cm) odległości. Gwarantuje ci, że jeśli nie będzie jak siąść to będą bolały cie plecy(moje pierwsze akwa tak miało), a jeśli siedzenie będzie niewygodne będzie bolała d....;) Moje akwa teraz...wygodna kanapa prostopadle do akwa a wszyscy biją się o miejsce na poręczy.

Co do rur to nie musisz mieć do nich dostępu, zawory możesz umieścić już nad sumpem. A jeśli coś zatka rurę to i tak czeka dobierzesz się do niej od dołu.

Zgadzam się z @enigma17 porządne plecy ustabilizują szafkę, ewentualnie dorobić profil zamknięty na kątownikach pod blatem, da ci to spokojny sen;)


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Akwa jednak stanie w P2 a TV pod grzejnikiem. Reszta zostaje bez zmian. Już jest tak ustawione. Nie zauważyłem żadnych problemów. Przelew wtedy też jest w dobrym miejscu. Wygląda to tak:

3524-salon2.jpg

Na wzmocnienia wczoraj kupiłem już grube ok. 5-6cm belki. Wzmocnienia zamierzam prozkładać w ten sposób (białym kolorem rozłożenie ścian nie licząc drzwi z frontu bo nic nie dają, czerwonym belki):

3524-wzmoscnienie.jpg

Wydaje mi się, że teraz jest dobrze. Po bokach wzmocnione, na środku belka, przód i tył na środku też. Myślicie, żeby jednak te plecy dorobić? Z uwagi, że z tyłu nie ma ścianek prawie to rury pójdą tyłem. Nie będę musiał wiercić w boku, czyli konstrukcja się nie zachwieje. Poza tym miejsce, w którym akwa stoi jest dobre, gdyż tam są właśnie belki w podłodze. Nie będzie ryzyka zawalenia się ;)

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz,

w tej mniejszej czesci w szafce moze stac zbiornik na dolewke. Potrzebna bedzie tylko malutka dziurka na wezyk 6mm i kabel.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.