Skocz do zawartości
sabo

Cyrkulacja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy post, chociaż od jakiegoś czasu byłem biernym uczestnikiem portalu.Planuje swoje pierwsze akwa morskie i mam problem z doborem pompy i średnicy rur. Mój zbiornik będzie z akwa słodkowodnego 160 litrów z przelewem owerflow . Pompę chcę zastosować Aqua Bee up 2000 lub up 2000/1, obie mają taką samą wydajność lecz inną wysokość tłoczenia. Którą wybrać uwzględniając spadek wydajności na podnoszeniu ok. 1.2 m i o jakiej średnicy zastosować rurę na spływ? Aha mam jeszcze pytanko: czy jak toczą się dyskusje o przekrojach to piszecie o zewnętrznych cz wewnętrznych średnicach?Pozdrowienia z Głogowa


160 w planach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Srednice np: 32 mm chyba podaja jako wymiar wewnetrzny?

Ja bym pomyslal nad takimi dwoma rurami, zeby na pierwszej zamontowac tuz przed sumpem zawor i tak go skrecic, zeby troszke wody saczylo sie ta druga, rezerwowa, o jeden cm wyzsza w kominie rura (bedzie cicho). Powrot mniejszy, moze byc nawet na zewnatrz, ponad krawedzia akwarium.

No i witaj na forum!;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do pompy to zawsze warto wziąć taką która ma mniejsze straty na wysokości, w razie potrzeby zawsze można ją skręcić. Witaj na forum:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki dla tych co odpisali, jednak dalej nie wiem co z rurami. Niedługo ferie i mógłbym troszkę poskładać sprzęt . Napiszcie jaką średnicę rury mam dać na spływ do Aqua Bee UP 2000/1 i cz chodzi o fi. zew. czy wewnętrzne. Oglądałem rury i kształtki w Castoramie i np. oni podają fi. zewnętrzną. Przypomnę że chcę zrobić przelew typu owerflow na jednej rurze bez rewizji(firmowe mają jedną).


160 w planach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiadłem się ostatnio z aquabee 2000 na 2000/1 - różnica jest kolosalna. Średnica rury spływu min. 32 - w 20-tce się nie zmieści cała spadająca woda jak trochę nie stłumisz pompy, plusem rury 20-tki bedzie za to brak konieczności wyciszania spływu bo możesz sobie tłumiąc pompę ustawić wtedy poziom wody w pobliżu grzebienia (tuż pod rewizją np.) i sporo ponad wlotem wody do rury spływu - żadnego siorbania czy plusku "wodospadu". Ja jeżelio chodzi o orurowanie to mam same 20-tki (co nie byo najlepszym pomysłem) ale właśnie nie mam problemu z hałasem dzięki temu. Spiętrzenie na grzebieniu o łącznej długości ok 45 cm mam ok 2 cm.

Średnice rur podawane w sklepach akwarystycznych są zewnętrzne - właśnie na tym się trochę przejechałem bo 20-tka ma 18mm wewnątrz a ja liczyłem sobie "na styk"


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez rewizji wszelkie zmniejszanie srednicy splywo moze miec mokre konsekwencje a bez tego zmniejszania bedzie glosno.;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojego zamówiłem 16, a jak przyszło to się okazało że wew. to 12(:


78+55 refugium, lampa DIY 4x24W T5+8W 6500K nad refugium, odpieniacz Beast400, 18 kg LR 7 gatunków miękasów, 6 gat.SPS, 2LPS,para błazenków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam dwa pytania: 1-czy systemy rur z marketów są kompatobilne z tymi ze sklepów akwarystycznych

2-jakiś dobry i niedrogi sklep netowy z kompletnym sprzętem do budowy hydrauliki

(znam reef shop i e-rybkę)


160 w planach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość musashimm

1. Z tego co się orientuję w sklepach(hipermarketach budowlanych) są systemy klejone ale rozmiar calowy.

2. Wszystko o rurach znajdziesz tu (systemy klejone i metryczne, klejenie itd):

Budmech

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie oszczędzajcie na rurach. To się robi "raz na zawsze", a wszelkie potem przeróbki są bardzo problematyczne, czasami wręcz niemożliwe bez robinia wszystkiego od początku. Różnice cen na większej średnicy też są minimalne.

Sami zobaczycie - ale będzie już za późno - że koszt "orurowania" przy całym koszcie systemu akwa jest znikomy.

Tak samo zawory. Droższa sprawa, ale potem ile nerwów jak coś się nie daje precyzyjnie ustawić, bo to był "tani zawór".

Rury kupujemy oczywiście klejone a nie zgrzewane. (chyba że ktoś ma zgrzewarkę i woli "dłużej robić, ale za to trudniej")

Rury i kształtki mają miarę metryczną i calową. Wzajemnie nie pasują. Oczywiście można zrobić np. spływ wody calowy, a powrót metryczny, to nie przeszkadza.

Do wyciszania spływu są różne "patenty". Poszukać na forum. Jak średnica rury będzie za mała, to już "umarł w butach", nic się nie zrobi.

Kolanka są dwóch rodzajów. Typowe kolanka 90* i łuki jak poniżej na foto (nie wiedzieć czemu dużo droższe od kolanek). Kolanka powodują większe opory przepływającej wodzie.

622-img_0024a.gif

Nikogo nie namawiam, bo to koszty, ale u siebie "wyciągając maksymalną efektywność" powrotu wody, na 25mm wyjściu OR3500 dałem redukcję na 32mm, do góry rura 32mm, łuki zamiast kolanek i na podnoszeniu 1,5 metra teoretycznie wydajność tłoczenia powinna być taka, że 32mm spływ spokojnie wystarczy.

Moje zabiegi tak podniosły wydajność tłoczenia, że spływ musiał być 40mm ;) Przy tym samym zużyciu prądu, tych samych pompach większy obieg wody.

Przez samo zastosowanie rur o większej średnicy i łuki zamiast kolanek.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :kapelusz


160 w planach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam Piotra wypowiedz.Zdałem się na gościa który teraz wiem,że mi źle doradził i po trzech miesiącach przymierzam się do wymiany całej hydrauliki.Jeszcze powiedział po co przepłacać.No i płacę dwa razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.