Skocz do zawartości
fm82

Prosba o pomoc w starcie

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie ,mam prosbe o pomoc i chetnie wyslucham wszych rad.Musze sie powtorzyc tak jak to robia nowi na kazdym forum (moim tez),a wiec,Jestem tu nowy i potrzebuje pomocy w skompletowaniu sprzetu by moc uruchomic solniczke.Nie jestem nowicjuszem w dziale akwarystyki bo dosc dlugo zajmuje sie tym (slodkowodne),ale slonowodna to odrebny temat, a wtm nie jestem mocny.Z forum mozna wiele sie dowiedziec nie zadajac zbednych pytan lecz ja raczej jestem zmuszony to zrobic.Chce wystartowac z 20-toma akwariami(sklep)kazde 30 gal.(2250 l)i mysle nad zastosowaniem centralnej filtracji(sump).Ten filter mysle samemu wykonac z akwarium i nie wiem jaka objetosc zbiornika mam uzyc.Jesli ktos ma jakies wzory konstrukcji takich filtrow to prosil bym o podanie lub przekierowanie mnie na odpowiednia strone. Czytalem ze zywa skala jest niezbedna i mysle by niezabierac miejsca w filtrze przeznaczylbym jeden zbiornik w ktorym bym ja umiescil(centralna filtracja)

Odnosnie odpieniacza(jestem zielony)prosilbym o wyjasnienie zasady dzialania i celu stosowania a takze ktory byl by

odpowiedni na te objetosci.Czy w takich akwariach stosuje sie napowietrzanie?

Wielkie dzieki za poswiecenie czasu na czytanie powtarzjacych sie pytan,ale mysle ze to bedzie dobry temat nie tylko dla mnie ale dla wielu urzytkownikow,-dziekuje za pomoc(odwdzieczyc sie moge tym samym lecz to slodkowodna akwarystyka)

Pozdrawiam Marcin NY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki ale to juz studiowalem i sa ta ogolne rady,a ja prosil bym o cos bardzie szczegolowego w moim przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jesteś trollem. rozumiem ze zakładasz sklep nie mając pojecia o tym co masz zrobić. Rozumiem pytania o działanie odpieniaczy u kogos kto zakłada swoje pierwsze 60 l.

Wszystko na jednym obiegu? czyli akwa 50 rybami bedzie mieć tą sama wodę co bardzo wymagające twarde i wymagajace czegoś innego miękkie? A co z kwarantanna chorobami itp?

Czy w NY nie ma zadnego sklepu zebyć mógł popatrzeć? Nie prosciej zapytać na miejscu? Tam chyba trochę inny rynek sprzetu. Nie ma tam forum morskiego? Jezeli chcesz jednak koniecznie kogoś mówiącego po polsku, to chyba musisz fundnąć przelot,zakwaterowanie itp komus kto ma doświadczenie i po sprawie.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym zdaniu - nie otwieraj sklepu, szkoda zwierzaków, Twojej kasy i nerwów potencjalnych klientów.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne by byly przynajmniej dwa niezalezne obiegi. Jeden dla ryb i korali miekkich a drugi dla twardych.

Dodatkowy obieg dla odgazowania zywej skaly, ktora kupujacy chcieliby tez od Ciebie kupic i czwarty dla kwarantanny ryb, gdzie ewentualnie moglbys stosowac lekarstwa. Wszystko to jest troche skomplikowane i kosztowne. Bez kogos, kto ma o tym pojecie, jako poczatkujacy w temacie mozesz nie dac rady. Ponadto nowicjusze zasypia Cie pytanimi i bez nie tylko postawowych, ale "ponadpodstawowych" wiadomosci trudno bedzie utrzymac renome sklepu.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary dzialaj z tym sklepem ;)

Jednego klienta juz masz ;);)

Jeszcze tylko powiedz na ajkiej dzielnicy chcesz to ulokowac ;);):p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli to nie jest trolling to serdecznie odradzam Ci zakladanie sklepu z akwarystyka morska


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc najpierw swoja mała solniczka potem więcej solniczek i większych...lata doświadczeń i sklep...można też inaczej..zatrudnić fachowy personel:)Wiedza kosztuje... i ma wartość handlową, co handlowiec wiedzieć powinien:)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak otoz wszyscy macie racje,ale to nie bedzie sklep typowy slona woda,ale tylko slona woda ma byc dodatkiem.Przede wszyskim to slodkowodny swiat(posiadam duzo wiedzy i doswiadczenia na ten temat),a slona woda to ma byc dodatek dla jej milosnikow.Dlatego wlasnie chcialbym zaczerpnac informacje na jej temat i rady by to uruchomic.Oczywiscie akwaria moge podzielic by wszyskie razem nie pracowaly(inne warunki poszczegolnych zyjatek),ale z tego co obserwuje to w sklepach tu dzialaja centralki,wiec zadalem takie pytanie(wiem ze co niektorym rece opadaja na tresci mych pytan,ale coz czytalem to forum i nie wydalo mi sie takie zajechane-na moim forum tez tak postepuja z nowicjuszami,ale mysle ze moje pytania nie naleza do tych standardowych)

Oczywiscie jesli nik nie doradzi to sie nie pogniewam.

Location long island

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to że ktoś się z Ciebie nabija czy źle życzy. Wręcz przeciwnie, chodzi nam o to że jeśli nie masz kompletnie żadnej wiedzy na temat akwarystyki morskiej, to nie bierz się za otwierania sklepu. Czy otworzyłbyś sklep z akwarystyką słodką nie mając o niej pojecia? Akwaryści to bardzo specyficzny zamknięty światek w którym opinie o sklepach rozchodzą się bardzo szybko, a złą renomę bardzo trudno odbudować. Na Twoim miejscu jeśli czujesz się mocny w akwarystyce słodkowodnej, nie rozmieniałbym się na drobne, uwierz mi, w słodkiej wodzie również można działać bardzo ambitnie i nietuzinkowo. Uważam że lepiej robić jedną rzecz profasjonalnie i na wysokim poziomie niż kilka tak sobie byle jakoś szło. Jest nawet takie powiedzenie że "jak ktoś gra na wszystkim, to na niczym dobrze".

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy doczytales ale to ma byc dodatek(ja nie jestem z tych ktorzy juz musza..)przeciez ja na 100%nie wiem czy bede mial te solanke,ale chce,wiec po to kieruje sie na te forum-nie wiem dlaczego nie chcecie dooradzic,podpowiedziec,byc moze to wam potrzebne sa jeszcze wskazowki,no coz mysle ze znajdzie sie ktos kto posiada jakas wiedze i udzieli kilklku odpowiedzi na 'az tak trodne moje pytania'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma to być dodatek to proponuję postawić jeden regał z 2-3 akwariami lub jeden duży zbiornik i na tym "nauczyć" się słonej wody. Można potem dział morski rozbudować.

Po pierwsze musisz pamiętać, że USA i Europa to trochę inna akwarystyka - chodzi mi głównie o podejście akwarystów do poboru prądu i ogólnie dostępnego sprzętu. W Europie, szczególnie w ostatnim okresie, uzupełnianie Ca, Kh i Mg następuje zazwyczaj metodą Ballinga, a u was Reaktorem i mikserem. W stanach oświetlenie na poziomie 2-3W na litr jest normą, a u nas 1W/litr. To samo odpieniacze - u nas zazwyczaj pompa ma wirnik igiełkowy, a u was głównie stosuje się DD i pewnie jeszcze kilka tematów nas różni. Wymieniłem te najistotniejsze bo przy naszych dyskusjach mogą pojawiać się tego typu problemy.

Ja bym zrobił tak:

1. Stawiam regał z 2 lub 3 zbiornikami. Zbiorniki najlepiej z kominami, do tego dobrej jakości hydraulika.

2. Na dole regału dobrze zaprojektowany sump + osprzęt - reaktor, mikser, odpieniacz, filtry fluizacyjne (np. na węgiel aktywny, rowaphos), dolewka wody, pompa czy pompy powrotne.

Tak naprawdę podobnie działasz jak przy zakładaniu pojedyńczego zbiornika tylko musisz "pogłówkować" nad hydrauliką aby to wszystko "zapiąć" w jeden obieg. Ja bym gdzieś nawet na zapleczu postawił zbiornik z kwarantanną. Prosty samo szkło, delikatne oświetlenie i odpieniacz. Wszelkie informacje odnośnie zakładania zbiorników, projektowania sumpa itp. znajdziesz na tym forum w archiwum. Co do bardziej skomplikowanych pytań odnośnie sklepu to chyba raczej apel do właścicieli takowych bo zdecydowana większość z nas tutaj nie projektowała takich systemów ;)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fm82 :

Nie wiem czy doczytales ale to ma byc dodatek(ja nie jestem z tych ktorzy juz musza..)przeciez ja na 100%nie wiem czy bede mial te solanke,ale chce,wiec po to kieruje sie na te forum-nie wiem dlaczego nie chcecie dooradzic,podpowiedziec,byc moze to wam potrzebne sa jeszcze wskazowki,no coz mysle ze znajdzie sie ktos kto posiada jakas wiedze i udzieli kilklku odpowiedzi na 'az tak trodne moje pytania'.

to że zakładasz sklep/poszerzasz jego asortyment nikogo nie obchodzi, obowiązują cię

takie same zasady. gdy ja niedawno założyłem taki temat dostałem podobne odpowiedzi

(tyle że łagodniejsze) a najważniejsza z nich zawierała link do działu "dla nowicjuszy"

tak więc radze spędzić tu trochę czasu czytając, a w przyszłości, minimum

za dwa tygodnie, w razie wątpliwości stworzyć nowy wątek, i spytać o wszystko

co cię dziwi, po co to jest, jak to działa, itd. ja również jestem nowym użytkownikiem

tego forum, i mi również tu przypomniano starą zasadę akwarystów, o której zapomniałem

- "przede wszystkim cierpliwość"

a przy okazji... przedmówcy w przeciwieństwie do mnie są już "morszczakami" z wieloletnim

doświadczeniem, co stwierdzam po tym, że niektórzy z nich nieraz rozwiali moje wątpliwości.

jak już wcześniej zauważono - jak chcesz prowadzić sklep z morszczyzną - zdobądź najpierw

wiedzę w praktyce i teorii, zakładając sobie jeden zbiornik jak nabędziesz trochę wiedzy

(skoro masz sklep z akwarystyką słodkowodną możesz zrobić 250l zbiornik morski

"wystawowy" etc.).

pozdrawiam


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki REBCIU,jeszcze jedno,a czy np.10 akw.moglbym polaczyc ze soba dla samych tylko ryb(tutaj tak jest,ze same akw. z rybami chodza na centralce),a glupio by bylo bym poszedl do innego sklepu by ktos mi doradzal-przeciez to konkurencja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fm82 :

Dzieki REBCIU,jeszcze jedno,a czy np.10 akw.moglbym polaczyc ze soba dla samych tylko ryb(tutaj tak jest,ze same akw. z rybami chodza na centralce),a glupio by bylo bym poszedl do innego sklepu by ktos mi doradzal-przeciez to konkurencja.

nie jestem osobą zbytnio doświadczoną, też dopiero się uczę teorii, ale myślę

że w największym z tych zbiorników (np 1 zbiornik 300l + 9 zbiorników 55l)

powinieneś mieć 120kg, jeśli wszystko będzie chodziła na jednym systemie filtracyjnym.

osobiście uważam że akwaria typu fish-only nie prezentują się zbyt ładnie, mi bardziej podobają się

akwaria na ceramice a najbardziej akwaria z żywą skałą i żywym piaskiem. poza tym, jak będziesz zakładał

sklep z akwa. morską, powinieneś mieć dodatkowy zbiornik na żywą skałę, w końcu twoi potencjalni klienci

do swoich akwarii też będą potrzebowali skały.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko mozna zrobic,tylko trzeba wiedziec jak.Oczywiscie jestem w stanie zrobic tak jak to ma byc tylko potrzeba mi odpowiedniego kierunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fm82 :

Wszystko mozna zrobic,tylko trzeba wiedziec jak.Oczywiscie jestem w stanie zrobic tak jak to ma byc tylko potrzeba mi odpowiedniego kierunku.

A ten kierunek znajdziesz duzo czytajac rozne fora,naprawde bardzo szybko zalapiesz o co w tym chodzi.

Domniemam ze chcesz zrobic jedno wieksze akwarium pokazowe ze 100 galonow,a reszta to tymczasowe hotele dla zwierzatek na handel?tak przynajmniej jest w wiekszosci sklepow :),wlasnie taki baniak pokazowy przekrecil mnie na zmiane orientacji ze slodkowodnego na solanke :).

Zycze ci powodzenia i mam nadzieje ze jak juz wszystko zorganizujesz to daj znac a napewno przyjade na Long Island zobaczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.