Skocz do zawartości
Matii-Lub

[20l] Projekt Nano Rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

na forum jestem nowy ale od jakiegoś miesiąca prawie codziennie czytam ucząc i doszkalając się w dziale akwarystyki morskiej ;-D A więc na początku wszystkich Was serdecznie witam, jestem Mateusz i mieszkam w Lublinie.

Planuję założyć nano rafe w akwarium 20 litrowym.

A więc zacznijmy od tego co już mam na chwilę obecną:

-akwarium 20 litrów

-oświetlenie: 11W 10000K + 11W aktynika

-2x pompę cyrkulacyjną Atman 600l/h

-grzałkę z termostatem 25W

-termometr

-piasek i żwir koralowy

Co planuję w niedalekiej przyszłości:

-sól

-żywą skałę

-korale miękkie

-zrobienie refugium

co poszukuję i potrzebuję:

-najlepiej od kogoś z lublina glon spaghetti

-korali miękkich (szczepki

Proszę o waszą pomoc i cenne rady,

pozdrawiam

Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedno pytanko, gdzie planujesz zrobić refugium? jakiś zbiornik obok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o glon to mogę ci dać, na priv dam ci tel jak coś


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Poniewaz tak jak Ty jestem zdecydowany na zalozenie pikorafy (25l) z ciekawoscia bede sledzil ten temat. I przy okazji mam pytanie. Jaka swietlowke aktyniczna 11W i gdzie udalo Ci sie kupic?


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mati

Weź pod uwagę że jeśli planujesz refugium obok to musisz zastosować pompkę aby woda wracała do zbiornika oraz tak ustawić poziom wody aby nic się nie przelało. Osobiście uważam, że do tak małego zbiorniczka robienie osobnego refugium mija się z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mitii-LUB,planujac zalorzyc tak male akwa musisz sobie zdawac sobie sprawe iz najlepiej od samego poczatku zaczac od dojrzalej zywej skaly,rownierz super by bylo uzyskac od jakiegos morszczaka wode z podmiany[to znacznie powinno ukrucic caly cykl azotowy],mysle iz wiesz iz bez dobrej osmozy oraz zlorza DI nie sposob uniknac?,co do soli to polecam tropic marin badz preis,mysle iz te dwa produkty ktorych uzywamy najczesciej,co do tych pomp to nie lepiej by byly nano-koralie?,piasek-sa zwolennicy umieszczania wraz z zywa skala ,oraz po wczesniejszym dojrzeniu skaly ,a z koralami sie wstrzymaj ,wiedz iz niecierpliwoscia nic dobrego nie zdzialasz,w dalszym ciagu zdobywaj wiedze jaka oferuje ci dzial DLA NOWICJUSZY,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za linki. :kapelusz

Przgladalem ta strone i przegapilem te kompakty. Ech starosc ;)_o


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegrz.p- kupuję sól preis, skałe będę miał od bardzo dobrego Morszczaka z Lublina wody myślę że też trochę dostanę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny mi dzisiaj jakiś akwarysta z lublina najlepiej okolice kalina-turystyczna i bliskie okolice !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa zasolone i jest już żywa skała ;-D Szczególne podziękowania dla dwóch kolegów Morszczaków z Lublina na których na prawdę można liczyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj w Klubie :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

kilka miesiecy temu zaczynalem na 25L rafce.

W kwestii swietlowek Navra Daylight 11W i Navra Blue 11W to sam ich uzywalem , jedna nawet w tej chwili swieci jeszcze w zbiorniku.:)

na 25L mialem oswietlenie 3x11W white + 1x Blue, przy czym ta blue nie jest swietlowka aktyniczna a poprostu swietlowka o wzmocnionym niebieskim obszarze widma, jednak taki kwartet pieknie sie sprawdzal, znam osobe, ktora na takim zestawie miala w 25L LPSy:)

jesli chodzi o skale to proponuje 5-6kg + ok5kg zywego piasku. zapewni to dobra filtracje i dobre podloze na zwierzeta...

Jaką planujecie obsadę w waszych zbiornikach??

pozdrawiam

daniel


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa razy wieksze akwarium i moje zdanie jest takie ze jest poprostu za male na morskie sa to tylko moje spostrzezenia swoja solniczke posiadam prawie 2 lata,jest bardzo ciezko utrzymac dobre parametry wody w tak malym zbiorniku podstawowy problem to odparowywanie wody co sie wiaze zmianami zasolenia bardziej by ci sie przydalo cos do

schladzania niz grzalka przez dwa lata posiadania temperatura nigdy mi nie spadla ponizej 26 a 30 mialem czesto

wszystkie urzadzenia lacznie z oswietleniem beda oddawac duzo ciepla czas na reakcje gdy bedzie sie dzialo cos zlego

bedzie bardzo krotki no i nie mozesz zapomniec o filtrze RO DI chyba ze bedziesz kupowal wode w sklepie ja go nie stosowalem przez pierwsze pol roku choc mialem zewnetrzny filtr do kranu w pewnym momencie mialem bardzo duze problemy z glonami do tej pory bardziej to wszystko wygladalo na walke niz przyjemnosc ,jak tylko bede mial warunki napewno zmienie na wieksze a tobie zycze powodzenia


Baniak 15 Gal.Odpieniacz Aquarium system 75Gal.cyrkulacja max Jet 400,oswietlenie 50%daylight 10,000K,50% actinic 03 Blue (compact fluorescent) sol Tropic Marine Pro Reef

zwierzaki 3 slimaki ,1 krewetka ,1 blazenek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skały to mam jej ponad 5 kilo :) Po za tym w akwa są dwie pompy (jedną podłączona pod refugium) ruch wody jest silny i nie ma miejs w których woda by się nie ruszała :) Co do temperatury to powiem tak, od wczoraj mam ją 25'C zanim założyłem morskie w tym akwa próbowałem co do temperatury w lecie (w upał) i w zimie i powiem tak że nie będę miał z tym problemu. Soli jakiej użyłem to nie Kent jak miało być na początku a Tropic Marin Pro-Reef zamówiłem jeszcze małe opakowanie Preisa ;-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy tak malym zbiorniku RO odpada, bo bedzie wysychac i do wymiany, jesli chodzi o chlodzenie to przy tym oswietleniu wystarczy wentylatorek , u mnie 6cm srednicy 12V, przestawiony na 4,5V - wolniej sie kreci. utrzymuje stabilnie temperature, mam i mialem wtedy tez staly podglad na termoregulatorze na wyswietlaczu. przy tak ustawionym chlodzeniu odparowywanie to ok 400-500ml na dobe. w tak malym zbiorniku wystarczy ci taka cyrkulacja w zupelnosci , nawet moze byc miejscami za duza. wez pod uwage ze nie wszystkie korale jak np. xenia czy clavularia lubia silna cyrkulacje. te ktore nie lubia silnego nurtu wody nie beda sie w pelni otwierac, badz w cale. u mnie przykladem jest euphyllia, ktora lubi umiarkowany nurt wody, przy zbyt wysokim nie pompowala sie do konca. co prawda to LPS ale miekkich tez to dotyczy. ja stosuje sol HW i sobie ja chwale, wczesniej mialem tez sol AquaMedica. Utrzymanie W MIARE stabilnych parametrow w tak malym zbiorniku jest mozliwe, ale wymaga bezwzglednie regularnych dolewek i czestych podmian, wody. ja robilem podmiane co tydzien - 8-10%.

Jaka planujecie obsade??

Jesli chodzi o swiatlo , to proponuje dolozyc jedna biala 11W 10 000K swietlowke, wyjdzie wtedy ponad 1W/L wody, ja u siebie mialem jak juz wczesniej pisalem 3 biale i jedna niebieska, ktora nie jest stricte aktyniczna swietlowka, ladnie wybarwia., alternatywa moga byc swietlowki T5 8W, mimo mniejszej mocy np POWER GLO Hagen ma temperature swiatla 18 000K co da wiecej swiatla dla korali niz 11W G23 czy 15W T8 mimo mniejszej mocy.

pozdrawiam

daniel


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pojawił się pewien problem woda zrobiła się jak by mleczna a na skale pojawiły się farfocle takie długie glutowate nitki, co się może dziać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od kiedy masz zalane akwa? gco rozumiesz przez mleczna wode? masz jakies foto tych glutow i wody?

robiles cos w zbiorniku? wsztystko dziala jak nalezy??


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te gluty to prawdopodobnie glony nitkowate, ale nie mam pojecia czemu masz takie mleko w zbiorniku... nie dodawales nic , nic ci nie padlo???


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nic nie dodawałem skała była ze zbiornika kolegi z Lublina :) Co do wody to wczoraj wydawało mi się jeszcze że to normalne, coś w stylu dojrzewania ale teraz sam już nie wiem. może wyjąć skałę i ją porządnie umyć "wyszorować" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.