Skocz do zawartości
Sunflower

Koszty utrzymania ...

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna interesuję się tym tematem bo dotychczas nie miałem warunków - niedawno zacząłem a już muszę podejmować pierwsze decyzje. Wiem że niektóre z poniższych pytań jest dla większości z Was sprawą jasną ale proszę o 2 słowa :

- miejsce na zbiornik w pomieszczeniu całkowicie ciemnym bez okna - czy brak światła dziennego mi w czymś przeszkadza?

- czy w związku z tym mogę przestawić fazy dnia i nocy ze względu na cenę energii elektrycznej? czy to ma jakieś przeciwwskazania?

- robię podmurówkę na zbiornik tak aby przestrzeń pod miała 75 cm wysokości - czy to wystarczy czy mało? Jakie są zalecenia? na jakiej wysokości powinno być dno?

- czy przy podłączeniu wody podłączyć tylko zimną czy ciepłą też?

- wodę brać przed przejściem przez stację zmiękczania czy po?

- w jakim stopniu energia elektryczna stanowi koszty utrzymania? więcej idzie na grzanie czy na oświetlenie? pomieszczenie "zimne" temp średnia roczna 17st C. planowana wys zbiornika to 65cm więc ok 4*250 HQI + T5ki. Czy HQI da coś ciepła zbiornikowi czy całość liczyć z grzałek?

- ile kosztuje utrzymanie reaktora dla 1000 litrów + sump?

- ile chemia, testy ... itp?

- ile inne poważne koszty?

- czy przy dużych zbiornikach praktykuje się dogrzewanie z wymiennika ciepła - grzałka dogrzewa ostatnie 2 stopnie a podstawowa moc idzie np z pompy ciepła na wymiennik i do sump'a?

(pomijam wszelki koszty zakupu - zakładam że sprzęt jest porządny i tak dobrany aby koszty utrzymania nie były kosmiczne)

ps gdzie w okolicach 3miasta jest godny polecenia sklep z akwarystyką morską?


bardzo pierwsze kroki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odp.

1-nie

2-nie

3 troszke mało ale westarczy, zalezy od sprzętu

4-tylko zimna i odpływ

5-to ze zimne to super , hqi da sporo ciepła a grzałka to tyko profilaktyka w morskim

koszty to kazdy ma inne ale ja nie licze więc moze ktos inny powie.


Ja jestem jaki jestem inny nie bede solniczka 80L.+ 325L. 130X50X50 2XHQI 70W.+ aquastarlight T5 4X54W. , CYRKULACJA 2x JVP102 + JVP101, odpieniacz N/N ??, sól Tropic Marine pro-reef, skała kg.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze mógłbyś zacząć od jakiegokolwiek przywitania się a nie od stu pytań Drogi Słoneczniku :) Po drugie odpowiedzi na większość swoich pytań znajdziesz czytając dział dla nowicjuszy więc zachęcam do czytania :) Sklep w trójmieście to reefshop na morskiej w Gdyni.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb - masz rację, sorki za formę

przede wszystkim witajcie,

- stres związany z pierwszym wyjściem na forum :-)

pozdrawiam

Piotr


bardzo pierwsze kroki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o koszt utrzymania, najwieksza pozycja to rachunek za prad, wode i tak bierzesz zimna, u mnie przy osmozie wodmierz nawet sie nie kreci, co do kosztow zalozenia, policzylem w excelu wszystkie pozycje jakie przyszly mi do glowy, dla 200 l wyszlo mi 3 tys, pomnozylem przez 30% i taki budzet zalozylem, takie akwarium uruchomilem i calkowita kwota z zyciem na dzien dzisiejszy wychodzi 3500 zl, te same obliczenia dla 500l wyszly okolo 8 tys wiec w 10 tys powiniem sie zmiescic.

inne powazne koszty to np. akwarium, pompy, skala, odpieniacz, sterowanie itp..


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO jeśli pomieszczenie jest zimne to powinieneś dać większą grzałki niż 1W/1 l. Będzie szybciej dogrzewać wodę. Co do wymiennika to może być problem. Musiałbyś znaleźć taki którego obwód wody morskiej jest z plastiku bez żadnych elementów metalowych. A z tym raczej ciężko. Jak Ci się uda to generalnie ogrzewanie masz półdarmo. No i ta zmiana cykli świecenia. W dzień kiedy masz droższy prąd będzie ciemne akwa więc jak je będziesz oglądać? Chyba że Ty też w dzień sypiasz a aktywny jesteś nocą?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sunflower, ja bym się na Twoim miejscu nie martwił ogrzewaniem na zapas, 17 stopni to nie jest mało, a przy oświetleniu jakie planujesz i przy normalnej temperaturze pokojowe czyli około 20 stopni na 100% miałbyś raczej problem z chłodzeniem niż z grzaniem. Przy takiej różnicy temperatur pokój/akwarium będzie sporo wody parowało więc weż pod uwagę jakiś wyciąg czy coś podobnego żeby nadmiar wilgoci wyciągać z pomieszczenia bo inaczej będzie sauna i boczniak pospolity na ścianach :). 65 cm to trochę dużo jeśli chodzi o wysokość, ze względów funkcjonalnych, ciężko będzie w takim zbiorniku "grzebać", ważniejsza moim zdaniem jest głębokość zbiornika (szerokość) niż wysokość. Co do kosztów, to policz wszystko dokładnie, pomnóż razy dwa, dodaj jeszcze ze 30 procent i bedziesz blisko realnych kosztów :) ale nie przejmuj się, warto :) No i witamy morszczaka znad morza:kapelusz

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.blum.com.pl/rafa/c_kuar.htm - koszty utrzymania

http://www.blum.com.pl/rafa/c_kzam.htm - koszty założenia

jedno i drugie było juz kilkakrotnie omawiane.

zmodyfikuj na aktualne stawki, przyjmij pewne proporcje na inny wymiar zbiornika, inne oswietlenie etc. z tego mozna dosc precyzyjnie wyliczyc ile bedzie Cie to kosztowało.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów, polecam Ci program ( Aqua Center ) naszego kolegi AND-a.

http://www.aqua.ck.pl

W programie można dokładnie policzyć koszty (energia, woda i inne z tym związane rzeczy), prowadzić dziennik itp.

program też pomaga w wyliczeniach soli do podmiany wody, ballinga itp, itd.....


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb chyba popłynąłeś z tym wyciągiem:D Nie sądzez,że kolega Sunflower planuje 1000L zbiornik w kawalerce .


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy zobaczymy... Walker, akurat Ty nie powiniwneś się w tej kwestii wypowiadać myślę, kto miał 900 litrów w kawalerce? :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie dlatego się wypowiem.Miałem kiedyś 1000L w kawalerce i przy normalnie wietrzonym pomieszczeniu nie była zadnego problemu z wilgocią w domu.

Obecnie zbiornik znajduje się w pokoju gdzie latem temp nie przekracza 19st.,więc parowanie też jest spore(ok 5L dzinnie)i jakoś nie przyszło mi do głowy zakładanie wyciągu w salonie:D.

Widziałem dużo większe zbiorniki w mniejszych pomieszczeniach niż moje i też wyciągów ani śladu:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje 1000 litrów było oświetlone kilkoma T8 i szczelnie przykryte pokrywą, to ma być oświetlone 4x250 Hqi + kilka t5, Ty masz teraz 400 litrów i salon 8 metrów wysokości, nie ma czego porównywać moim zdaniem. Zresztą nie wiemy gdzie ten zbiornik będzie stał i czy w ogóle stanie :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę co się dzieje u mnie, wiecznie para na oknach, u Ciebie własnie z racji wielkości pomieszczenia taki problem nie występuje wiięc nie wiesz o czym mówię.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sunflower,

moze akwarium bedzie mialo 2 wzmocnienia poprzeczne, "dzielace" powierzchnie na 3 czesci? Wtedy chyba lepiej pasowaloby swiatlo 3x250 W (poza planowanymi T5) i gdy pod lampami ustawisz 3 kolumny z koralami to czwarta lampa bedzie zbedna. :)

Ladnie sie nazywasz :love

Pozdrawiam:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz? Bez sensu ta rozmowa.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zjechałeś chłopa,że sie nie przywitał,a nastepnie zacząłeś straszyć grzybani:D...rzeczywiście bez sensu


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście :) (poczuj się poklepany po plecach:D:D:D)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy,nowicjusz potrzbuje pomocy i odpowidzi na nurtujace go pytania a wy piszecie o wszystkim tylko nie o tym co potrzeba i nie odpowiadzacie na pytanie tylko sie sprzeczacie i koszty ktore sa podane sa za male wiem cos o tym.wszystko zalezy od sprzetu w jaki zainwestuje,czy bedzie to sprzet uzywany czy nowy i jakiej klasy.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego,to jest dyskusja merytoryczna na temat celowości montowania wyciągów nad zbiornikami:)

pozd Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gregor, przeczytaj co napisałeś i zastanów się kto z nas odpowiedział na więcej "nurtujących" kolegę pytań... I tak przy okazji to zacznij używać przecinków, łatwiej będzie zrozumieć "co poeta miał na mysli".

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.