Skocz do zawartości
lukaszmozdzen

Przelew, dobudowa i wytrzymałość 240l akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem troszkę niepewny co do swojego pomysłu dlatego pytam o rade.

Akwa 240l (120x40x50), szkło 8mm. Nie ma opcji by bawić się w komin, wiercenie w akwa itp. Pomyślałem nad przelewem takim jak ten:

3524-608-sump%20007.jpg

Fot. Roman Rożek

Z tą różnicą, że mój będzie na tylniej ścianie po prawo.

Mój projekt wygląda tak:

doklejam do ścian akwa jeszcze po 5cm w góre jak na zdjęciu. Przelew o szer. 25cm. Z tyłu doklejone 85cm x 5cm - przelew - 10cm x 5cm (mam nadzieję, że wiadomo o co się rozchodzi). Z obawy dodaję 8mm grubości wzmocnienia wzdłóż akwa o szer. 7cm. Na środku wzmocnienie (połączenie obu szyb widokowych) prostopadle gr. 8mm szer 15cm.

Jak duże ryzyko istnieje przy podniesieniu poziomu wody do maksimum oryginalnej wysokości a właściwie jeszcze wyżej? Czy to ma rację bytu? Chcę już szkła zamówić dziś u szklarza ale wolę się upewnić by potem nie spaprać.

Dzięki

PS: Przy okazji wybieram się też po rurki. Na stronie sklepu rozmiar 32mm. Czy te 32mm to sam przelot czy cała rura? Jeśli całość to 33mm w szkle chyba starczy.

Druga sprawa. Spływ, powrót, rewizja. W planach wszystko tej samej wielkości. Jedni rewizję i powrót mają tej samej wielkości a spływ większy. Mi się wydaje że może lepiej tej samej bo gdyby pompa nie dała rady wody zwrócić to mi się w sumpie nie przeleje. Z drugiej strony może większy a potem dać tylko regulację (kurek).


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem konstrukcja dosc ryzykowna Jesli chcesz sie zastanawiac codziennie siedzac w pracy czy Ci cos nie pier... to sobie zrob cos takiego Ja bym raczej wiercil dziure lub kupil gotowe akwarium z kominem Oprocz tego wyglada to badziewnie.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że takie cuda nie robi się z wyboru tylko z musu - jak ktoś ma funkcjonujące akwa bez sumpa i nagle dochodzi do wniosku, że jednak by mu się przydał :) W sytuacji gdy zakładasz nowy zbiornik to nie baw się w takie prowizorki tylko rób/kup akwa z kominem.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik już jest. Bez komina. Chodzi o to, że mam stracha przed wycinaniem dołu, lataniem do szlarza. A tym bardziej po wklejeniu go będę myślał czy aby sklejone szczelnie i dobrze. Głównie tym się kieruję. Poza tym mam małe dziecko, nie chciałbym by coś się jej stało tylko dlatego, że jej tata niedokładnie wkleił dół. Z drugiej strony przy Waszym 'ciemno to widze' taka obawa mnie ogarnęła także z moim pomysłem. Co mogłoby się stać z takim akwarium wg Was? Nie wytrzyma wysokości wody? Co do wyglądu to przecież będzie przelew z tyłu niewidoczny, a miejsce doklejenia będzie okryte pokrywą.

Dzięki za dotychczasowe porady, dają do myślenia :)

Pozdrawiam


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj zbiornik i kup nowy z kominem uwierz mi dziadoski zbiornik jakas tam prowizorka duzo mniej cieszy niz porzadny zbiornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak twierdzisz to chyba bardziej przystanę na oddaniu do szklarza spodu i wklejeniu go samemu. Akwa jest nówka, zanim się jakiś kupiec trafi to pewnie troche potrwa. Poza tym kasy strace więcej na tych transakcjach niż pracy własnej :)


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez bym nie ryzykowal i nie podnosil supa wody, a druga sprawa to estetyka. Jezeli akwarium juz kupione i nie istnieje mozliwosc wymiany na akwarium z kominem. (napewno roznica w cenie) To zrob sobie taki przelew.

2683-img_1581.jpg

2683-img_1583.jpg

2683-img_1584.jpg

2683-img_1585.jpg

2683-img_1586.jpg

2683-img_1587.jpg

2683-img_1588.jpg

2683-img_1589.jpg

2683-img_1590.jpg

2683-img_1591.jpg

2683-img_1592.jpg

2683-img_1593.jpg

2683-img_1594.jpg

2683-img_1596.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że z tym będą jeszcze większe problemy. Niby bezpieczniej, ale chyba o zatrzymanie takiego przelewu nietrudno. Sam nie wiem co o tym sposobie myśleć. Jeśli się opowie za tym więcej osób to może przejdzie. Jeśli za kominem będzie komin. Jak wielkim fachowcem trzeba być by nie spaprać wklejenia spodu? Szczerze powiedziawszy parę lat temu skleiłem akwa 50l z samemu sobie wyciętych szyb (niedokońca równych). O dziwo było szczelne, parę dobrych dni poleżało w piwnicy zalane wodą i nic się nie stało. Dla wiadomości: nie używałem go, miałem na stanie trochę szkła do wywalenia i chciałem sprawdzić umiejętności manualne :) Niby się udało, nie wyglądało uroczo ale było i działało. Tak więc przy większej precyzji i dokładności pomysł z kominem może przejść. Jeszcze pytanie do Grzegorza (poszło zapytanie na gg ale bez odzewu): W jakiej cenie liczą sobie w UK szkło 8mm i 6mm za m2? I masz może pojęcie o cenie za wycięcie otworu 32mm?

tHx


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jako że przez przypadek zostałem wywołany do tablicy bo zdjęcie zamieszczone przez @lukaszmozdzen jest mojego autorstwa, pozwole sobie na zabranie głosu w tej sprawie

Najpierw kilka słów do @ Muniek:

- takie "badziewne" rozwiązanie i "dziadoski zbiornik" jak określiłeś to rozwiązania sprzed około 7 lat były podyktowane sytuację w jakiej się znalazłem a raczej jak na owe czasu brakiem informacji i chociażby takiego forum, po prostu adoptowałem swój zbiornik "słodki" na morski a wtedy każda złotówka się liczyła więc była oszczędność np. na sumpie co w praktyce okazało się wielkim błędem. Oczywiście trzeba było poszukać rozwiązania na etapie gdy już działa 220 litrów z pełną obsadą (ryb i koralowców), i to właśnie "badziewne" rozwiązanie dało zamierzony efekt czyli pozbycie się "filmu" z powierzchni i napowietrzenie wody oraz wprowadzenie do obiegu sumpa. To tyle odnośnie wydaje mi się nietrafnych komentarzy.

Natomiast dzisiaj mając drugie akwarium morskie i obecne doświadczenie, oczywiście nie proponowałbym takiego rozwiązania, myśle że znalazłbym sposób na przeniesienie "życia" i wykonanie nowego zbiornika z sumpem. Paradoksalnie owo "badziewne" rozwiązanie było "muzą" :) przy następnym zbiorniku i jego projektowaniu, tak powstał w moim przypadku "komin zewnętrzny z wewnętrznym balkonem" który okazał się idealnym dla mnie rozwiązaniem.

Podsumowanie :), niekedy na przestrzeni czasu rozwiązania na pozór absurdalne stają się pewnym podłożem dla dobrych pomysłów.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romanie, przepraszam za niepodpisanie zdjęcia ale niepotrafiłem sobie przypomnieć skąd je znalazłem. Widziałem Twoje obecne rozwiązanie. Dlaczego zdecydowałeś się na to rozwiązanie a nie na komin? Może lepiej w moim wypadku wyciąć boczną szybę i oddać do szklarza na odcięcie małego prostokąciku niż spód na otwory? Sam nie wiem co robić. A może sposób Grzegorza? Podobno jest zadowolony.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz sprzedac to zawieź cale do punktu to Ci wywierca dziurke bez rozklejania Jesli nie to kup wiertla i sam sprobuj oczywiscie najpierw pocwicz na jakies szybie miejsce wiercenia musi byc pod woda. Podobno nie jest to takie trudne paru kolegow zrobilo to z sukcesem

Kolego Romanie mowiac badziewie nie mialem nic osobistego na mysli. Chcialem odradzic koledze ten pomysl jesli nie musi go stosowac.

Jesli czujesz sie urazony z gory przepraszam.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do tego przelewu u gory tam gdzie jest ta rurka co tp jest zaworek zwrotny i czy cos musi byc podlaczone pod rurke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz może pojęcie gdzie takie kupię w Anglii, albo jak to się może po angielsku nazywać? Czy wierci się je normalną wiertarką równie dobrze? W dzienniku znajomego wyczytałem że on używał ręcznej. Taką teraz to chyba niełatwo znaleźć.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak trzeba bedzie pogowkowac ze srubunkiem bo akwarium zaloze sie jest w takiej plastikowej runience jak wiekszosc standardowych zbiornikow w UK. Cale akwa stoi na wzmacniajacej ramce a powiedzy szyba a powierzchnia szafki jest jakies 6,7 milimetrow wolnej przestrzeni.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze wystaczy zwykla reczna wiertarka ale propnuje wylaczyc udar. Wiertarka kosztuje jakies 150zl. Wiertlo jakies 20 zl.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojego akwa usunąłem ten plastik. Właśnie z tego powodu. Trochę ciężko bo silikonu nieźle nawalone było :) Ale się udało. Zresztą pokrywa też na tej samej zasadzie z tym że silikon był przyklejony na całym obwodzie pokrywy. Zresztą, jaki sposób na spływ by nie był, i tak to akwa będzie miało wzmocnienia boczne i poprzeczne (dla świętego spokoju).


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apofis, to z kolei mój kolega Paweł z mojego miasta w Polsce :) Nieraz widziałem jego nano-rafę i to właśnie jej widok i rozmowy z nim pchały mnie do przodu ku akwarium morskim. Zresztą jego pomoc wcześniej zaciągnęła mnie do Malawi :) Facet z głową do wody :):):)

Nie wspominając o tym, że to jego dzienniki głównie pomagają mi w budowie akwa.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam przelew TUNZ"A i bardzo go chwale ,nigdy nie było problemu a iszyby nie są osłabione przez otwory.Nawet gdybym zmieniał zbiornik też w nowym bł by przelew!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi to moze walnij fotki i powiedz jak to dziala bo ja tu nie moge dowiedziec sie od nikogo jak dzialaja te otworki z rurkami na gorze wiem ze pelnia role odpowitrzaczy ale jak to dziala czy sa to zaworki zwrotne czy jest pod nie podlaczona pompka wycigajaca powietrze poprostu jak to dziala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to działa? poprostu wieszasz na akwa , podłanczasz rure odpływową , zalewasz wodą obie komory, zasysasz - napełniasz rurki przelewowe(ja to robię ustami) i po wszystkim. Przelew raz uruchomiony nigdy się nie zapowietrza! ,chyba że pompa obiegowa zatrzyma się na tyle długo że wyparuje woda z obu komór przelewu,czyli jakieś 3-4 dni?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zakupiłem dziś wiertarkę z regulowaną prędkością, odpowiedniej wielkości wiertło diamentowe. Pytanie: jak utrzymać pion wiertarki? Próbowałem na denku od szklanki i strasznie jeździło na boki. Nie mam za bardzo odpowiedniego sprzętu do tego jaki miał Filavandrel. Z drugiej strony gdy wiercił otwór w refugium raczej nie miał nic prócz wiertarki i wiertła. A jednak mu się udało. Jak? Próbuję się z nim skontaktować od paru tygodni i nic. Macie jakiś pomysł?


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie otwór w desce który pózniej posłuży jako prowadnica ,mocując ją ściskami


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.