Skocz do zawartości
lukaszmozdzen

Przelew, dobudowa i wytrzymałość 240l akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Lukasz, a w UK nie znalazł się szklarz co by wywiercił w sklejonym akwa ? w Polsce taki otówr kosztuje pare(naście) zł i tyle co to szklarz troche poględzi na początku, że nie bierze odpowiedzialności itp... no, ale skoro już kupiłeś sprzęt to nie zapomnij o ciągłym chłodzeniu wodą miejsca wiercenia oraz o tym, że "fachowo" otwory w szkle wierci się z obu stron - tzn musisz nawiercić trochę jedną stronę a potem przewiercać się od drugiej.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklejonym może by się znalazł, ale nie mam żadnego transportu :/


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest filmik jak wykonać otwór w np:gotowym baniaku...

Wiercenie w szkle zaczyna się na 5:50 minucie filmu..

Ja się mocno spinałem i zaczynałem wiercić otwór pod kątem,tylko częścią wiertła,bo jest dużo łatwiej utrzymać je w miejscu w którym chcemy go wykonać,a po chwili wracałem do pozycji pionowej...

Jak nie jesteś pewien to spróbuj na jakimś niepotrzebnym kawałku szyby,tylko co by była dobrze umocowana i nie przesuwała się podczas nawiercania,i nie zapomnij o chłodzeniu wodą,bo szybko zniszczy się posypka diamentowa..

Jak podczas wiercenia wiertarka nie będzie cały czas idealnie w pionie to nic się nie stanie...ja poruszałem lekko krążąc nią aby nie powstał równy rowek,bo potem jak poruszysz to rzeczywiście może się wykruszyć szkło,a poza tym jak dochodzisz do końca wiercenia to wiertło przewierca szybę po trosze a nie nagle przelatuje,mogąc powodować wyszczerbienia lub odpryśnięcia...

Pod koniec wiercenia ciężar wiertarki będzie wystarczający aby przewiercić szybkę do końca...

Polecam obroty w granicach ok. 1000 obr/min...

Wierciłem w szkle 10 mm parę otworów na przestrzał,uważając pod koniec co by nie naciskać za mocno,bo mogłoby się wyszczerbić szkło...

Wiercenie z jednej strony trochę i potem z drugiej uważam za niepotrzebne i szansa na spotkanie się tych otworów jest niewielka...

Ten gość na filmie coś przykleja od spodu co by mu wiertło nagle nie przeskoczyło,powodując wyszczerbienia...

Ja w bocznej szybie przyłożyłem deseczkę i złapałem ściskiem stolarskim z plastikowymi nakładkami,co by szkła nie uszkodzić...

A jak wierciłem w dnie to baniak postawiłem na sześciu kawałkach twardej pianki pod panele podłogowe z tym że w wierconym rogu był to odpowiednio większy kawał,co by znajdował się pod wierconym miejscem i wszystko poszło sprawnie ...

Zdziwisz się po pierwszym razie jakie to jest proste,tylko nie należy przesadzać z naciskiem ,no i polewać wodą lub zrobić basenik jak na filmie...

Pozdrawiam ....


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lukaszmozdzen :

Ja ze swojego akwa usunąłem ten plastik. Właśnie z tego powodu. Trochę ciężko bo silikonu nieźle nawalone było :) Ale się udało. Zresztą pokrywa też na tej samej zasadzie z tym że silikon był przyklejony na całym obwodzie pokrywy. Zresztą, jaki sposób na spływ by nie był, i tak to akwa będzie miało wzmocnienia boczne i poprzeczne (dla świętego spokoju).

Lukasz zaloz te ramke i to szybko i osadz na kleju tak jak byla !!!!!!bo bedziesz mial brodzik w pokoju. Ta rama nie dla picu czy ozdoby. Wiesz jak dziala cisnienie supa wody w dolnej szesci akwarium? czy chcesz sie przekonac. Jakiej firmy masz to akwarium? Juwel czy Fluwal? Zauwaz ze wszystkie szyby boczne NIE sa klejone na podstawie. Spodnia szyba jest wklejona w srodek. Oprocz podstawowej funkcji wzmocnienia akwarium (trzymania szyb do kupy) ta rama ma jeszcze jedan duza zalete. Rynienka w tej ramce jest po to ze jak pocieknie Ci troche wody po szybie to nie leci pod szafke i nie wsiaka,odparowywuje, po prostu chroni drewno. A po trzecie jezeli kupiles jedno z w/w akwarium to jest to bardzo estetyczne.

Moze te linki przekonaja Cie do zlozenia tej ramki

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=17033&d=0

http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=31847

PS.Trzymam kciuki przy wierceniu :)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Elvis :

Wiercenie z jednej strony trochę i potem z drugiej uważam za niepotrzebne i szansa na spotkanie się tych otworów jest niewielka...

no ja tam fachowcem nie jestem, napisałem to bo w ten sposób wiercą szklarze jak robią to ręczną wiertarką do szkła

edit: samemu zdarzało mi się wycinać w szkle mini-diaksem, frezem kulistym i stożkowym i szczerze mówiąc starałem się raczej nacinać też wycinany kształt od drugiej strony bo inaczej zawsze trochę wyszczerbiło.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu, po przeczytaniu tych postów stwierdzam, że ramkę mógłbym zostawić ale gdybym nie wycinał otworów w dnie. Tak wydaje mi się to zbyt ryzykowne. Zawsze sobie mogę listwy dokleić dla estetyki :) Wczoraj spróbowałem swoich sił i wycinałem otwory w szkle 3-4mm. Pierwsze 3 chrupły. Dopiero 4 wyszło choć zauważam wyszczerbienia. Mam nadzieję, że znajdę w domu jeszcze jakieś szybki dla testów. Musze się na necie podszkolić i ten filmik co Elvis zapodał zobaczyć


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas rozmowy z Grzegorzem coś sobie wymyśliłem. W zestawie od Fluvala dostałem filtr kubełkowy 1000l/h. A jakby w akwa dobudować komin nie za mały, nie za duży i do komina na dno puścić rurkę z kubełka a drugą końcówkę do sumpa? W czasie gdy kubełek się zapycha z sumpa wychodzi woda tylko z komory z pompą czyli ok. 22l. W razie awarii pompy filtr nie wciągnie więcej niż jest nad kominem poziomem komina i w kominie. Jedyne co musiałbym rozwiązać to miejsce na 22l z sumpa a w sumpie ew. na to co kubełek zassie po awarii pompy. Ogólnie "co by było gdyby". Kubełek oczywiście pusty, jako pompa. Mam małe obawy że 1000l/h to trochę mało przy 3500l/h od AM który idzie pocztą. Może ten kubełek puścić na sprzedać a kupić trochę słabszą od tego AM pompę? Jest to taka alternatywa do tego co ma Grzegorz Dyzma u siebie.

Poproszę za i przeciw (bardziej za bo to mnie bardzo ratuje, rozwiązuje problem :) ) i wszelkie sugestie.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubełek już poszedł na sprzedaż to się kaska na pompę pewnie znajdzie. Żadnych podpowiedzi??


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na małą moc "wydobywczą" będzie pompa zamiast kubełka. Poza tym mniej miejsca będzie zajmować. Miałoby to mniej więcej tak wyglądać:

3524-splyw.jpg

Woda Wpada do komina -> pompa (znajdować się będzie gdzieś na wysokości grzebienia z tyłu akwa lub w szafce, nie wiem gdzie lepiej) zassysa wodą z dna komina i puszcza ją do sumpa -> w sumpie sobie swoje chlupu chlupu -> pompa z sumpa wyprowadza wodę w górę gdzie dalej leci do akwa.

Wszystko oczywiście orurowane, lecz wejścia/wyjścia pompy będą krótkim 10cm wężykiem połączone z rurami.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz

To b. fajnie, ze sobie kombinujesz, ale to rozwiazanie sie niestety nie nadaje.

Nigdy nie zgrasz dwoch pomp, zeby mialy te sama wydajnosc. Nawet, gdybys mial miejsce w akwa na wode z sumpa a w sumpie na wode z komina, to po jednym dniu ktoras z pom sie zatrze.

Caly czas nie rozumiem, dlaczego nie porozmawiasz ze szklarzem, poprosisz znajomego lub taxi zeby zawiozl do niego akwarium, na drugi dzien odbierzesz z otworami i bedzie gotowe.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, zaraz ide do roboty to sie przejde do tego szklarza. Oby nie było problemów. Chyba nie będę miał wyboru :) tak czy siak fajnie było pokombinować :) późnym wieczorem dam znać co się dowiedziałem


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz tylko przed wyjsciem, jakie duze otwory potrzebujesz.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..a najlepiej pójdź na wiercenie już ze śrubunkami w ręku bo romiar rzeczywisty często się różni trochę od tego z opisu


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak... Szklarz mi to wywierci, ale nie w całym akwa. Jedynie w szybie. 2,5 funta (ok.12zł) za sztuke. Tak więc tak zrobie. Na necie musze tylko śrubunki i kurki zamówić. Wtedy się z tym do niego przejde dla pewności. Jeszcze na wszelki wypadek sprawdze u innego czy wytnie w całym baniaku. Będę relacjonował na bieżąco.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź, sprawdź, oni zawsze marudzą :) ewentualnie upewnij się, że ma specjalistyczną ręczną wiertarkę do szkła - ona ma taką specjalną podstawkę z chłodzeniem wodą, funkcjonuje coś jakby taka ręczna wiertarka kolumnowa (z dźwignią)

Czasem trzeba trochę podzwonić bo zawsze się znajdzie taki co to już robił, problem tylko w tym, że oni nie będą chcieli brać odpowiedzialności, że się nie rozwali w trakcie.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś i innego szklarza ale ten to jakiś ciemniak był. Kompletnie nie wiedział o co mi chodzi mimo, że wytłumaczyłem mu to najprościej jak tylko się dało. Podarowałem sobie. Wytnę spód z akwa i zaniosę do tamtego. Dziś zamawiam śrubunki pod 32mm. Na stronie produktu pisze, że przy tym rozmiarze otwór powinien mieć 43mm. Na aqua-reef wyczytałem że 45mm. To chyba po to żeby nie było na styk. Ktoś może potwierdzić zgodność tych informacji? Mógłbym już jutro iść z szybą do szklarza i potem czekać parę dni na wyschnięcie silikonu.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ktoś w stanie na szybko napisać rozstaw otworów? Jak daleko od siebie i jak daleko od krawędzi szyby? Wiadomo że w literę L ale jakie konkretnie odległości to nie wiem :/


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.