Skocz do zawartości
Tsol

Elektroniczny tester pH

Rekomendowane odpowiedzi

Mam możliwość kupna elektronicznego testera pH firmy HANNA. Lecz nie wiem czy jest on dobry, stąd moje pytanie

Czy wszystkie testery elektroniczne nadają się do słonej wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanna to firma produjująca sprzęt labolatoryjny (moim zdaniem -bardzo dobra).

Wszystkie pHmetry elektroniczne o pełnym zakresie ph 1-14 nadają się do wody słonej. pH jest to ujemny logarytm ze stężenia jonów wodorowych w roztworze i dla użądzeia elektrycznego nie ma znaczenia co to jest za roztwór.

A zatem jeśli masz możliwość tanio wyrwać taki pHmetr to bierz. Pamiętaj tylko że należy kalibrować użądzenie na roztworach buforowych oraz żywotność elektrody Phmetru wynosi ok 2-3 lata. Jeżeli nie można już wykonać kalibracji elektroda jest do wymiany a jeżeli nie ma takiej możliwości pHmetr do wyrzucenia tak więc uwaga na "używki".

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

To chyba mam dużo za małe pH. Zwykłe testy pokazywały że pH mam około 8,2 a ten elektroniczny pokazał że mam 3,9 :-(

Czy możliwe żeby aż taka różnica była ?

Używam testu firmy JBL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a napewno dobrze wykalibrowałeś miernik??

nie może być taka różnica!!! pH 4 to już środowisko silnie kwaśne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibrował go kolega , który zajmuje się sprzedażą tych testów. Niemniej jednak z tego co on mówil to kalibrował go dla PH około 4,0.

Czy może mieć to wpływ na taką rozbieżność ?

Pod koniec grudnia używałem kwasku cytrynowego do zwalczenia Aiptasi. Czy moze przez to być tak niskie Ph ?

Sprawdzałem PH dla wody po osmozie i ma około 3.0 PH. Sprawdziłem też tą wodę testem dla wody słodkiej i kolor testu był poniżej skali , która zaczyna się od 6,0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda po osmozie powinna mieć pH obojętne, czyli równe 7, raczej nie możliwe z chemicznego punktu widzenia żeby miała pH=3, ponieważ zależne jest od rozpuszczonych jonów wodorowych jak napisał rufi27.

Elektrodę trzeba po każdym pomiarze przepłukiwać wodą destylowaną (najlepiej po RO+DI w domowych warunkach), mam nadzieję, że o tym pamiętasz?


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph 3,9 to kwas, coś jest skopane.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tsol :

Kalibrował go kolega , który zajmuje się sprzedażą tych testów. Niemniej jednak z tego co on mówil to kalibrował go dla PH około 4,0.

Czy może mieć to wpływ na taką rozbieżność ?

Pod koniec grudnia używałem kwasku cytrynowego do zwalczenia Aiptasi. Czy moze przez to być tak niskie Ph ?

Sprawdzałem PH dla wody po osmozie i ma około 3.0 PH. Sprawdziłem też tą wodę testem dla wody słodkiej i kolor testu był poniżej skali , która zaczyna się od 6,0.

1. około??? Skąd miał wzorzec??? wzorce (roztwory buforowe) się kupuje o odpowiednim STAŁYM W CZASIE pH.

kalibracja polega na określeniu dwóch punktów pomiarowych i wykonuje się je dla ph 7 i 4 lub 7 i 9

nie można skalować miernika tylko w jednym punkcie.

2. jeżeli kalibracja przebiegła po jednym punkcie to nawet przy najdokładniejszym mierniku wskazania mogą być kosmiczne.

3.Woda po osmozie musi mieć pH 7 nie ma cudów. przy pH 7 (woda) wyniki testów kolorymetrycznych bywają odbiegające od rzeczywistej wartości. Z racji tego iż woda też podlega dysocjacji i są obecne jony H+.

Dlatego używa się pHmetrów są bardzo dokładne do 0.01 pH

Wniosek.

99% - Źle przeprowadzona kalibracja

1% -słaba bateria, uszkodzony pHmetr lub wyschnięta membrana elektrody (w tym trzecim przypadku należy namoczyć elektrodę pHmetru przez przynajmniej 24h przed podjąciem prób kalibracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda po RO nie ma zadnych wlasciwosci buforujacych,wiec nawet co2 z powietrza moze obnizyc jej pH.Wiec wcale nie musi miec pH 7.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

Woda po RO nie ma zadnych wlasciwosci buforujacych,wiec nawet co2 z powietrza moze obnizyc jej pH.Wiec wcale nie musi miec pH 7.

ale nie będzie miała przez to pH 3.0 :) chyba o kilka dziesiątych może być odchylenie z tego względu...


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem że kalibrowany byl na około 4 bo nie pamiętam dokładnie co on powiedział. Zapamiętal że kalibrowany był na około 4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.