Skocz do zawartości
Admed2

rachunek za prad - masakra

Rekomendowane odpowiedzi

witam .

dzisiaj dostalem pierszy w tym pieknym nowym roku rachunek i sie załamałem troszke. rachunek byl wyższy o 150 zł od tych z poprzedniego roku. mam wiec pytanko jak długo powinna palic sie lampa hqi? czy 9 h wystarczy? teraz pale 11 h a t5 - 12 h. mam oswietlenie 2x150 HQI i 2x54 T5. moze zrezygnowac z T5 albo zapalac je tylko jak nie pala sie Hqi no juz nie wiem ale musze cos zrobic bo jednak kasy szkoda troszke. Ide jutro pogadac bo podobno mozna zmienic taryfy i bedzie troszke taniej.


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmieniając dł. świecenia możesz zaszkodzić trochę zwierzakom, a tych 150zł rocznie z pewnością wychodzi taniej niż kilka padłych sps'ów które tego światła trochę potrzebują. osobiście uważam że lepiej nie zmieniać dł. świecenia (i intensywności) ew. możesz przejść na T5 i zmniejszy to twoje wydatki, ale zwróci się dopiero po kilku latach, tak

wiec na twoim miejscu bym nic nie zmieniał.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle że Admed2 miał na myśli że będzie płacił o 150 zł więcej w miesiącu.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie na 2 miesiace czyli 900 zł rocznie


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Admed2 a to przypadkiem nie była dopłata ze względu na wcześniejsze niezbyt poprawne prognozy??

Nie wiem jak jest u Ciebie ale ja dostaję raz na pół roku prognozy (3 sztuki - płatne co 2 miesiące) i po pół roku jest odczyt licznika + dopłata (nigdy nie udało im się dobrze wyliczyć prognozy) + nowa prognoza na kolejne pół roku.

No chyba, że co 2 miesiące masz odczyt licznika i liczą Ci za faktyczne zużycie prądu to wtedy te 150zł/2m-ce to spora dopłata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie powiedział że to hobby jest tanie. Gdyby ktoś kiedyś mi powiedział że będę tyle wydawał np na pompę dozującą i

Profiluxa to bym powiedział żeby puknął się w głowę. Ale chyba trochę się postarzałem i wydaję teraz na ślimaki i kraby po 500 zł :)


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z prognozowaną wielkością ostatnio jakoś w ogóle jest kiepsko. za gaz zawsze płaciłam ok 100 a teraz przez pól roku mam wyliczone 300. prad natoniast wzieli z jakiejś kosmicznej pólki bo rachunek jest 90 zł wiecej niż ostatnio, a zadnych zmian nie było- to jednak znacznie wiecej niz jakas podwyzka


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem napisac dokladnie to samo co @rpp.

@admed2 najpierw sprawdz dokladnie co jest na rachunku a pozniej majstruj przy akwarium. bo pozniej sie okaze, ze zlikwidowales HQI a rachunek jest taki sam bo to sasiad sie podlaczyl do Twojego licnzika... :)

wg moich z grubsza wykonanych obliczen bez czesci oplaty za dystrybucje energii, przy stawce sredniej za druga polowe roku w warszawie w gminie bielany 0,190211zł za kWh (jedna taryfa na cala dobę) wychodzi, że oswietlenie takie jakie masz bedzie kosztowac 26.47284 zł w miesiacu 30dniowym. czyli ok.158zł za pół roku. na pewno nie za miesiac.

zastrzegam, ze wyliczenia są z grubsza wg stawki usrednionej ktore u mnie sie zmieniala 3 razy w ciagu ostatniego półrocza. stawka u Ciebie pewnie jest inna, ale roznicy spodziwalbym sie rzedu kilku procent maks.

EDIT : a po dodaniu oplat dystrybucyjnych i innych policzonych per 1 kWh, to wychodzi, ze miesiecznie placilbys w w-wie 50Zł. z uwagą na to , ze moje wyliczenia sa przyblizone.

dodam, ze mieszkam na osiedlu na ktorym nie ma doprowadzonego gazu i wszystko co wymaga zasilania (gotowanie, prasowanie, zmywarka, mikrofala, pranie, suszenie, etc etc ) jest zasilane energia elektryczną. i miesiecznie w tym roku mam do zaplacenia 100zł za miesiac w tym jest zasilanie akwarium, ktore ma swoj udzial w kosztach na poziomie okolo 13 zlotych.

mam oswietlenie 4*39W, + 3 pompki po ok 11-16W, Twoje akwarium generuje znacznie wieksze obciazenie w calosci pewnie bedzie 3 razy tyle co moje, no ale nie powinno Cie kosztowac 150zł miesiecznie na samym oswietleniu.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile u was kosztuje 1kW prądu, bo u mnie we Wrocku na osiedlu 0,48zł za kW.

wyliczyłem ile kosztuje mnie prądu samo akwa 200L i wyszło 55zł za sam prąd miesięcznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem pewien czy dobrze to licze bo nie wiem czy w czesci dystrybucyjnej rachunku zachodza jakies zmiany wartosci i wg jakich zasad, ale biorac to tak jak jest przy zuzyciu energii za ostatnie 6 miesiecy wychodzi mi 0.360835Zł za kWh, czyli moje akwa tak naprawde miesiecznie ma swoj udział na poziomie 24zł za kWh.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko chyba coś mało wyliczyłeś do tego trzeba jeszcze dodać przesył prądu to już drugie tyle,ja w pruszkowie mam około 45 gr za kwh


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ja w Lublinie mam około 0,46 gr za kwh.

Stawiam teraz większe nowe akfa - około 400 l i jak podliczyłem ( program Aqua Center- ANDa ) wszytkie pompki, oswietlenie itp to wychodzi że miesięcznie akfa będzie mnie kosztować 105 zł - sam prąd oczywiście. :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie jest na rachunku taka pozycja ?

ja widze na koncu punkt 2.3 Dystrybucja i tutaj sa 3 pozycje "składnik staly stawki sieciowej" wartosc za 6 mcy 43.26zł, "opłata przejściowa" 36Zł, "oplata dystrybucyjna zmienna całodobowa" za 1620kWh wyszło 197,15Zł. nie mam nigdzie czegos takiego jak "przesył prądu".

jak wezme i policze sredni koszt z kWh z pozycji 2.2 Obrót to w sumie per 1kWh to wszystko daje mi właśnie ok 0.36Zł za kWh.

no właśnie, piszecie 0,46Gr czy 46Gr czyli 0,46 Zł ??


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ups faktycznie mnie poniosło :)

Piotrek ma rację nie 0,46 gł tylko 0,46 zł


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to w takim razie chyba moj excel nie umie liczyc, albo ja wypilem za duzo ginu z tonikiem.

umowe mam zawarta na grupe taryfowa G11, dystrybucja energii non-stop, stawki RWE.

w ciagu 6 miesiecy ubieglego roku zuzylem w mieszkaniu 1872.13 kWh. zapłaciłem za to ok.356Zł. to daje per 1kWh 0,19Zł czyli 19Gr. sprawdzenie 1872,13kWh * 0,19 = 355,70Zł.

http://www.rwe.pl/fileadmin/RWESTOEN/Taryfa/listopad/taryfa_grupa_G_6listopa08.pdf

strona 10. jak widac moje wyliczenia sa zbiezne. taryfa obowizuje od 6 listopada, jednostka zł/kWh.

do tego w sumie dystrybucja (zakładam , ze to właśnie przesył) 276,41ZŁ za ten sam okres. jedyne czego nie wliczylem to 2,58Zł opłaty rozliczeniowej, ale te dwa i pół złotego akurat nie wpływa istotnie na całość.

http://www.rwe.pl/fileadmin/RWESTOEN/Taryfa/listopad/Taryfa_OSD_11_2008.pdf

tabela 3, strona 33. nie chce mi sie tutaj akurat sprawdzac w szczegolach bo jest wiecej skladowych zaleznych od zuzycia, abonamentu etc etc , ale na pierwszy rzut oka wychodzi mniej wiecej tak jak liczylem.

wiec sory, nie wiem jak w Pruszkowie czy Wrocku moze wam wychodzic 0,46Gr za kWh...???

@PiotrS : ja sie przeprowadzam do Ciebie, jesli u was jest 0,48Gr za kWh... :)


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając fakt, że zakład energetyczny chce nas oszukać, i różne stawki za 1kWh u danego operatora, zalecam zwrócić uwagę na to jak zużywamy energię elektryczną. No niestety, hobby nasze sporo pobiera energii elektryczne, a ona nie jest tania. Myśląc o SPS trzeba pamiętać o przyjętej (z grubsza) zasadzie, 1W na 1 litr, i to czy będzie mieszanina HQI + T5 czy samo T5 to już nie ma różnicy. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, czy niepotrzebnie pozostawiamy światło w pomieszczeniach w których aktualnie nie jesteśmy, po drugie, wymienić zwykłe żarówki na energooszczędne, a w kinkietach i lampkach nocnych żarówki diodowe które pobierają zaledwie od 1 do 2 W !!!

Po co czytać gazetę przy pełnym oświetleniu pokoju (żylandor 3 x 40 W), jak można ją przeczytać przy lampce nocne z 3 żarówkami diodowymi (3 x 2 W), zapewniam że światła jest wystarczająco. A różnica jest widoczna na rachunku. Koszty związane z wymianą źródeł światłą są odczuwalne, ale bez przesady, natomiast efekt końcowy zadowalający jak przychodzi rachunek do zapłacenia za zużytą energię.

Nie oszczędzajmy na światełku dla naszych podopiecznych, bo możemy i zaszkodzić, rozejrzyjmy się w mieszkaniu i pomyślmy, które z lamp najczęściej używamy i wkręćmy tam żarówki diodowe.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Admed2 ja osobiscie uwazam ze mozesz spokojnie zejsc z 11 godzin hqi na 8-9 godzin. Ja nad swoim baniakiem ktory mial 120l i swiatlo 150hqi + 2*24watt t5 swiecilem 8h hqi plus 10h t5.

Teraz mam stare wysluzone i wiecznie krytykowane power compacty 4*96watt nad 400 litrami i swiece je po 10 godzin dzienne plus 11 godzin aktynike. Przyrosty mialem (mam w tym nowym zbiorniku rowniez), zmniejszylem swiecenie z 12 godzin do tych wartosci wymienionych wczesniej.

Ostatni TOTM na reefcentral cos chyba wspominal o swieceniu po 6 godzin, czytalem ze ludzie pozmniejszali dlugosc swiecenie i nie odbilo sie to na nich negatywnie.

Nie sadze oczywiscie zeby te przosty byly jak w akwarium Szymona, Rebcia i innych czolowych zbiornikach w Polsce ale zmniejszenie swiecenia (stopniowe) nie powinno sie odbic negatywnie na twoim akwarium.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy popatrzec na dane na temat slonecznych godzin np na malediwach w okresie calego roku :

http://pogoda.onet.pl/2,120,1243,3,2,miasto_klimat.html

jak widac to nie jest tak, ze słońce swieci tam intensywnie 14 godzin na dobe. 3/4 roku intensywne oswietlenie zamyka sie w granicach sredniej 6,7 - 7,5 godziny słońca. a to prawie równik.

oczywiscie z jednej strony trzeba pamietac, ze nie zapada zmrok po 7 godzinach swiecenia, tylko sie powoli sciemnia, ale tez drugiej strony to nie jest tak, ze slonce swieci caly czas tak samo mocno. w porze deszczowej moze sie zdarzac , ze cale dni tak zachmurzone, ze slonce bezposrednio nie dociera i nie oswietla ani morza ani ziemi, a to trwa od kwietnia do października jak pamietam.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr S :

ja nie mówię, że u mnie jest 0,46gr tylko 0,48zł i tak płacę i płaciłem.

jeszcze przed chwila we wczesniejszym poscie miales 0,48gr wyedytowales go na 0,48zł, rozumiem, ze sie pomyliles, to nie wstyd.

jakby nie bylo wspolczuje wysokich stawek , u mnie taniej.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kaziko :

wystarczy popatrzec na dane na temat slonecznych godzin np na malediwach w okresie calego roku :

http://pogoda.onet.pl/2,120,1243,3,2,miasto_klimat.html

jak widac to nie jest tak, ze słońce swieci tam intensywnie 14 godzin na dobe. 3/4 roku intensywne oswietlenie zamyka sie w granicach sredniej 6,7 - 7,5 godziny słońca. a to prawie równik.

oczywiscie z jednej strony trzeba pamietac, ze nie zapada zmrok po 7 godzinach swiecenia, tylko sie powoli sciemnia, ale tez drugiej strony to nie jest tak, ze slonce swieci caly czas tak samo mocno. w porze deszczowej moze sie zdarzac , ze cale dni tak zachmurzone, ze slonce bezposrednio nie dociera i nie oswietla ani morza ani ziemi, a to trwa od kwietnia do października jak pamietam.

Na rafach też są dni deszczowe, to fakt, tylko wydaję mi się, że przy tych deszczowych dniach to i tak ilość światła słonecznego jest większa, niż przy naszym odpalonym całym oświetleniu nad zbiornikiem.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eltom : nie uwazam sie za eksperta, ale bylem na malediwach na 3 wyspach, moje oko oczywiscie nie ma homologacji na pomiar natezenia swiatla pod woda ani widma :), ale wlasnie na oko mam wrazenie, ze jest przeciwnie. warunki na rafie sa znacznie bardziej zmienne niz to co mamy w akwarium, i w tym okresie kiedy ja tam bylem (kwiecien/lipiec) pod woda na glebokosci do 1m nie wygladalo na to, ze swiatlo jest znaczaco intensywniejsze niz w akwarium z HQI. jesli do tego dodac 'zapylenie' wody, ktore pochlania czesc swiatla, zachmurzenie, przyplywy/odplywy zmieniajace glebokosc wody na ktorej zyje koral (powiedzmy, ze jednego dnia jest nad nim 50cm wody, drugiego dnia 1,5metra...) to nie wiem jak to wyjasniac w kontekscie rozwazan nad oswietleniem akwarium. pomijam juz zmiennosc temperatury w cyklach przyplywu/odplywu kiedy to tworza sie silne prady, roznica temperatur bywa taka, ze mozna dostac gesiej skorki czasami, korale w tym przezywaja... oczywiscie wiadomo, kwestia dynamiki zmian, jesli zachodza powoli to zwierze latwo sie przestawia.

mysle, ze po prostu nie mozna rozawazc swiatla jako czynnika oderwanego od innych. moze po prostu w naturze koral przystosowuje sie do tych zmiennych warunkow i jesli swiatlo jest slabsze to zaczyna wiecej ssac z wody w ktorej pozywienia ma znaczaco wiecej niz w warunkach akwariowych i to pozywienie jest tam w wiekszym lub mniejszym natezeniu caly czas, a nie nie jak w akwarium gdzie są takie piki kiedy akwarysta cos doleje do wody. to tylko jeden z watkow jaki mi sie nasuwa.

e.qudricolor pojawia sie na glebokosciach do 30m. ja najglebiej zszedlem na 12m juz sie robi lekko szarawo. pewnie sa na forum doswiadczeni nurkowie ktorzy moga powiedziec jakie warunki swietlne panuja glebiej. a amerykanie uwazaja, ze ukwial to tylko pod 400W HQI ... u mnie rozmnozyl sie po 3 miesiecach siedzenia pod 2x39WT5 i rosl jak na drozdzach...

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=16509&d=0

tutaj sa fotki jakie robilem pod woda na glebokosci od 1,5 do ok.10m i one wydaje mi sie dosc wiernie oddaja rzeczywistosc. definitywnie w okresie kilku miesiecy pory deszczowej intensywnosc oswietlenia nie jest taka jak pod HQI. no oko... oczywiscie :)


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Eltom nie przejmuj sie rachunkiem za prad i przypomnij sobie, ze wlasnie mijaja miesiac z najdluzszymi wieczorami. Tez dostalem w tym miesiacu prawie 100 pln wiecej niz sie spodziewalem a akwarium juz stoi pare latek. Jedna z przyczyn to dluzsze niz z pozostalych miesiacach oswietlanie domu bo ze swieczka po domu to raczej nie chodzisz. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.