Skocz do zawartości
Fragles

Ułożenie skały

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Właśnie dostałem skałę (łącznie około 12kg na zbiornik 75l.) i próbuję ją jakoś sensownie ułożyć.

Oto co na razie stworzyłem:

3535-img1.jpg

Będę wdzięczny za wszelkie opinie i rady.

Czy warto kleić do siebie poszczególne kawałki? Mam wrażenie że konstrukcja jest średnio stabilna.

Dziękuje i pozdrawiam!


SPS + LPS 330l. + sump, Skimz SM-161, cyrkulacja: jebao wp-25 + wp-40, obieg: aqua-nova 3500, świeci LED + 3x39w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję odsunąć skałę od ścian zbiornika.Ułatwi to czyszczenie i zapewni lepszą cyrkulację.Dotyczy to również tylnaj ścianki akwarium.

pozdrawiam Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odsun skale od scianek akwa, conajmniej na grubość czyścika.

I narazie jej nie klej bo pewnie jeszcze bedziesz ja przestawial, jak dosypiesz piachu to sie ciut bardziej ustabilizuje, przynajmniej te dolne kawalki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak w ogole sie zastanawiam. KtĂłra opcja ze skala jest korzystniejsza.? Jednorazowe zapakowanie docelowej ilosci czy np. W kilku ratach?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wiem bigwalker. I z takiego zalozenia wychodzilem na poczatku. Ale pewien szkot znow dal mi do myslenia mowiac, ze mnostwo tego wszystkiego co w skale zyje, ginie w kontakcie ze swieza woda. I jesli zaladunek rozlozymy np. Na trzy rowne raty oddzielone od siebie o ok 2 tyg. To ten trzeci wsad zachowa o wiele wiecej tego co cenne bo trafi do wody w ktorej dojrzewanie juz trwa. A w sumie czas nie bedzie wiele sie roznil.

No i kurcze tak nawet troche sensownie to brzmi. Nie .? :-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

również zastanawiałem się nad tym wkładaniem skały na raz do zbiornika,

opinie są podzielone,

ale wydaje mi się że jest sens kupić np. połowę typowej żywej skały po ( o ile mnie pamięć nie myli 38zł/kg)

odczekać np. dwa tygodnie albo jeszcze więcej, i później dołożyć skały np.: http://www.reefshop.pl/eshop/zywe-zwierzeta_zywa-skala_ywa-ska-a-papua-nowa-gwinea-niesamowita.html

to co z dotrze do baniaka w drugiej transzy ma duże szanse na przeżycie, czego by nie miało w pierwszym rzucie.

poza tym budowanie dekoracji w całości z tej drugiej skały wyszło by zdecydowanie drożej, a i część z tego co jest na niej przywalone by zostało innymi kawałkami .. co myślicie ?

ja do takiej kombinacji się przymierzam :)

myślę, że każdemu kto zadaje pytania w tym dziale zależy by w skale do zbiornika dostało ( i ostało ) się jak najwięcej życia ( oby tylko tego pożądanego :) )

a co do samego ułożenia skały - wygląda super - nie jest symetrycznie, mimo że nie ma jeszcze korali, to już można doszukać się zastosowania zasady złotego podziału, zdecydowanie podoba mi się przerwa między prawą a lewą stroną. Tak jak powiedzieli koledzy - wadą jest to że skała jest b.blisko ścian zbiornika. Nie mam jeszcze morskiego, ale wydaje mi się że ustawienie pompy przy grzebieniu to zły pomysł - będzie syfki pływające zawracać z powrotem do akwarium - ale to tylko teoria :)

jaka jest szerokości zbiornika ? wydaje mi się że bardzo mała ...

Pozdrawiam :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym życiem dostającym się ze skałą,przy zakładasniu zbiornika rafowego,to bym nie szalał:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bigwalker - dlaczego ?

uważam że jeśli ktoś wystarczająco bardzo chce mieć solniczke, i jest w dodatku uparty i cierpliwy - to sobie poradzi z tym złym co ze skałą przylezie. Poza tym dla nowicjusza eksterminacja aiptazji, krabów, wirków, dino czy majano to będzie doświadczenie ( bardzo cenne uważam ). Mało kto zaczynał od ceramiki i zeo, raczej dla każdego początkiem to była właśnie LR. Poza tym np. Zoa które przeżyje ze skałą - bardzo ucieszy juz na początku wyżej wymienionego nowicjusza - i IMO doda zapału na przyszłość :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.