Skocz do zawartości
Timur

pytanie dot. Tubastrea

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam pytanie do posiadaczy tego koralowca:

Jak długo czekaliście na pierwsze otwarcie się korala ? Swój egzemplarz nabyłem 6 dni temu i niestety do tej pory jeszcze się nie otworzył (niezależnie od pory). Polipy są nie tyle zamknięte co dodatkowo "wypompowane". Poza tym w zbiorniku mam sps-y, lps-y i nie mam z nimi żadnych problemów wszystkie ładnie się otwierają. Czy też mieliście tak długą aklimatyzację w przypadku tubastrei ?


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Timur. Możliwe jest, że przyjechała prosto z morza,jeżeli tak było musisz dac jej czas żeby się zaaklimatyzowala.

Wiem bo sama mam u siebie taką:)Tkanka jest zdrowa? Zaważyłes może w nocy czy nie wychyla choć na troche polipy?

Zrób zdjęcie, będzie można coś więcej powiedzieć:D


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja otwarla sie pare godzin po wlozeniu do zbiornika, moze ma za mocne swiatlo lub za mocny prad wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Timur :

Hej,

Mam pytanie do posiadaczy tego koralowca:

Jak długo czekaliście na pierwsze otwarcie się korala ? Swój egzemplarz nabyłem 6 dni temu i niestety do tej pory jeszcze się nie otworzył (niezależnie od pory). Polipy są nie tyle zamknięte co dodatkowo "wypompowane". Poza tym w zbiorniku mam sps-y, lps-y i nie mam z nimi żadnych problemów wszystkie ładnie się otwierają. Czy też mieliście tak długą aklimatyzację w przypadku tubastrei ?

Mam 2 sztuki. Jedna z nich w momencie zakupu była w stanie bardzo kiepskim. Ale otwierała się już pierwszego wieczora. Spróbuj tą swoją zachęcić trochę jakimś żarełkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest wypompowana to będzie kiepsko ją zachecić do otworzenia polipów, musi w tym wypadku otworzyc chociaż morde( widziałeś czy otwiera?) i tak jakby "zasmakować" wode, napompować tkanke.

A to troszke czasu potrzeba. Takiej prosto z morza,wymeczonej w transporcie zajeło to ok 1,5 tyg.

W tym czasie regenerowała małe ubytki,tkanka się robila bardziej elastycznam aż w koncu zaczeła się pompowac aż przyszedł czas na polipy.. ale nadal nie powiem, żeby tak super je rozciągała.

Ale można robić mix i taką papke wlewać do wody w nocy jak najbardziej.

Opisz wszystko co możesz bo tak to kiepsko cos można poradzić. I dalej apeluje o fote;)

pozdrawiam


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mozesz to pokaz na zdjeciu naszego pacjeta.

Moja otworzyla sie na drugi dzien kiedy zdecydowalem sie ja pierwszy raz nakarmic. Musisz ja czyms zachecic zeby sie wybudzila. Moja szybciej za pierwszym razem zareagowala gdy rozpylilem nad nia troche suchego pokarmu rozmieszanego z woda niz na mrozonke. Teraz przy karmieniu ze wzgledu na kraby krewetki i cyrkulacje, uzywam odcietej gornej czesci butelki PET jako parasola ochronnego. Badz dobrej mysli, ale jezeli kupiles ja w sklepie gdzie nie byla karmiona przez dluzszy czas moze juz nie miec wystarczajaco energi by sie otworzyc. Obym sie mylil. I podpisuje sie pod tym co napisala Merriq. Jezeli nie dawno przyjechala z morza to inna woda ( nie znaczy zla )ja po prostu zniecheca.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączam sie do tematu również kupiłem swoją Tubę w zeszłym tygodniu mozna powiedziec ze prosto z dostawy czyli z morza na chwile obecna trzymam ja w sumpie z srednim przeplywem wody , w zbiorniku głównym była moze kilka godzin i niestety podczas karmienia krwetki nie dawały jej szans na złapnie czegokolwiek co pewnie dodtkowo stresowała korala w nowym miejscu . Stan na dzisiaj rano jest taki ze otworzyły sie moze dwa polipy z tym ze pozostałe sa podpompowane a nie zapadnięte .


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułaa jak widze, słysze czytam sporo przybyło posiadaczy słonecznych, jak i samych słonecznych.

Teraz sklepy zaczęły ściągać tubastrea.

Oby wszystkie znalazły "dobry dom" bo jak nie, bez opieki padną z głodu w sklepach.

@Czerest: Krewetki to niestety w większości wróg nr.1 tubastrea. Jakie masz u siebie?

Ja swoje wurdemanni,musiałam wyłapać ze zbiornika bo zaczęły już być na tyle agresywne, że rozrywały polipy.

Póki tubastrea nie poczuje się lepiej trzymanie ją w sumpie to dobry pomysł- tam ją też narazie karm.

A potem karmienie najpierw ryb i całej obsady na koncu tubastrea i też zapewne "metodą butelkową"


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szeroki odzew :D

Tubę kupiłem oczywiście ze świadomością, że jest to koral wymagający karmienia, to akurat nie problem, karmię lps-y i na brak czasu na akwa nie narzekam :D Próbowałem ją już zachęcić mrożonkami, niestety nic to nie dało, może faktycznie spróbuję z rozkruszonym suchym. W sklepie nie widziałem jej otwartej - zapewniano mnie, że w nocy się otwiera ale polipy choć zamknięte były bardziej nadmuchane - teraz poprostu co jakiś czas trochę jakis podpompuje ale nie otwiera. Tkanka wygląda na zdrową w tym sensie, że nie widać by postępowały jakiekolwiek ubytki, kolor jest "łososiowy". Co do umiejscowienia korala to jest w takiej "wnęce" skalnej, nie pada na niego bezpośrednie światło hqi, prąd umiarkowany.

Wieczorem wkleję zdjęcie.

Pozdrawiam,

PS: .. Krewetki mam ochotę usmażyć sobie na kolacje (l. ambyonensis), ich beszczelność nie zna granic, pisać nawet szkoda... przy karmieniu korali musze je kijem odganiać, w końcu trafią do sumpa bo znudziły mi się warty nocne podczas gdy lps-y "przełykają" :D


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Merriqu krewetki o których pisałem to lysmaty - cztery debeliusy i trzy amboinensis . Oczywiście Tuba jest karmiona trzy razy dziennie miksem z kryla lasonogi artemi itp. Zaleta trzymania w sumpie jest jeszcze taka ze mozna odpowiednio dostosowac oświetlenie i długość świecenia badz tez nie świecenie wogóle.


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timur może nie tyle skuś ją suchym co zmiksowanym mrożonym, zrób zupe- użyj blendera.

No dobra coś ci pokaże-tubastrea tą wymeczoną,jak wyglądała na poczatku.. I tak wyglądała przez te 1,5 tygodnia.Powiedz co ja mialam wtedy myśleć.

Tzn nasuwaly mi się myśli typu żywa skamielina- zero ruchu i jakichkolwiek zmian w wyglądzie, wyglądała jakby już bylo po niej.

Szkoda, że nie mam fotki całości ale coś tam widać oprocz T. amboinensis(nie szkodliwych)

p1050280vr3.jpg

i zobacz cała była zapadnięta,pratycznie zamknięta w sobie.Jej otwór gębowy ledwo widać.

Probowałam ją zachecać- wyłączałam pompy (a tego nie robię na codzien ze względu na Dendronephthye)

Kładlam artemie, badż inna papke ze strzykawki na niej, zero efektu.

Najlepsza była zupa.Najpierw zaczeła bardzo szeroko otwor "wietrzyc":D a potem to juz poszło gładko.

Myśle, że w przypadku twojej też będzie dobrze:)

Skoro już się pompuje, to tylko daj jej czas.

Co do tematu krewetek- ja praktycznie wszystkie tubastrea przez okres chyba 2 tyg. trzymałam w sumpie bo im krewetki życ nie dawały.A ja nie miałam czasu zając się ich wyłapywaniem.

Faktycznie tubki w sumpie miały lepiej niż z krewetkami w tamtym czasie:)

Ale gdy w końcu znalazłam wolną chwile trzeba bylo coś z tym zrobić.

Przecież nie będe trzymać krewetek w głównym a moje słoneczka w nieskończonośc na wygnaniu,skoro to dla nich zrobiłam zbiornik

Niestety czasami albo krewetki albo tubastrea, wybór był dla mnie na szczęście prosty.:D

Krewetki są super sprytne, dacie wiare, że gdy karmiłam tubastrea pod butelką.Krewety szalały i robiły podkopki, nawet się siłowały by tylko się dostać do środka.Co by o nich nie mówić to mają anielską cierpliwość.


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Merriqu a masz moze fote po rozwinieciu polipow?


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie teraz robiłam zdjęcia zbiornika, tam jest.

Innych zbliżeń nie mam:( bo nie czułam takiej potrzeby, wole robić zdjęcia zdrowym.

Teraz to moge cyknąc ewentualnie telefonem ale bedzie kiepsko widać.

Moge też albo wstawić zdjęcia w swoim nieszczęsnym wątku albo Tobie na priv. to zobaczysz.

Poprostu nie chce robić Timur'owi bałaganu w temacie a moje fotki niosą ze sobą takową tendencje :D

Pozdrawiam serdecznie


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj fotki na priv ewentualnie podaj link


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i ja się wtrącę . Ja moją karmiłem sposobem w początkowej fazie . W butelce po wodzie odciąłem dno . Butelkę nasadziłem ( tak aby nie dotknąć korala ) z góry i strzykawką podawałem jedzonko . Tak bawiłem się przez kilka dni . :D


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęciem chwilowo lipa bo jestem po niedawnej reinstalce windy.. myślałem, że się ściągną z aparatu bez wołania o sterowniki ale niestety - muszę wykombinować dopiero jakieś z netu bo płytkę z nimi dawno gdzieś posiałem.

Jeszcze co do zdjęć to dawaj śmiało Merriq :D żadnego bałaganu mi w wątku nie robisz, raczej go wzbogacasz w ten sposób - po tej fotce już wiem, że moja tak się do końca nie "wessała" jak ta ze zdjęcia. Większość polipów jest zassana mniej więcej do krawędzi szkieletu, więc jeśli na to patrzeć to chyba faktycznie nie ma co już teraz panikować. Tymczasem popróbuję ją lekko podekscytować zupką :D

Jutro postaram się dla porządku umieścić w końcu fotkę.

Pozdrawiam,

edit: może to sugestia ale wydaje mi się teraz przy nocnym świetle, że 2, 3 polipy zaczęły już "wietrzyć" otwory, pomimo, ze nie są napompowane :D ... w każdym razie widzę w nich pomarańczowe "mordki"


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Timur :

edit: może to sugestia ale wydaje mi się teraz przy nocnym świetle, że 2, 3 polipy zaczęły już "wietrzyć" otwory, pomimo, ze nie są napompowane :D ... w każdym razie widzę w nich pomarańczowe "mordki"

To dobry znak takie otwarte mordki. Czy potrafisz opisac,ocenic stan i wyglad swojej Tuby porownujac do powyzszego zdjecia Merriq ? Kiedy obserwujesz otwarte otwory gebowe sprobuj uzyc butelki zeby jedzenie skoncentrowalo sie nad nia zeby poczula chocby zapaszek.

Trzymam kciuki


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to już ładnie ci się otwiera Czerest, dodam że moja się otworzyła po 5min od włożenia do baniak, normalnie byłem w szoku


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...właśnie powoli zaczyna wyglądać zdziwiona na świat :)

Trwało to 10 dni...

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi i sugestie, postaram się jeszcze dokleić potem to zdjęcie coby wątek był w miarę kompletny.

Pozdrawiam,


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.