Skocz do zawartości
radek911PL

Mangrowce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam takie pytanie. Czy ktoś orientuje się, czy gdzieś w Polsce można dostać sadzonki mangrowca? Wiem, że jest szkoła, w której umieszcza się je w sumpach i jest to ponoć świetna metoda na oczyszczanie wody z azotanów. Może ktoś spotkał się więc z nimi w którymś ze sklepów z akwarystyką morską?

A może jest na forum ktoś, kto zna się na roślinach, i jest w stanie powiedzieć czy któryś z domowych kwiatów pokroju drzewka może rosnąć w akwarium, ale z normalną słodką wodą. jedyne co mi przychodzi do głowy to papirus i bambus, ale one rosną na kształt pojedynczych tyczek, a mi raczej chodzi o coś na kształt drzewka, najlepiej jeszcze jakby miał rozbudowany system korzeniowy, ala właśnie mangrowce.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@radek911PL,jest to jak najbardziej mozliwe aby wykorzystac rosline doniczkowa do oczyszczania wody z azotanow i fosforanow rownierz,wiele roslin pnacych[ale nazw ci nie podam bo jestem z tego noga],ma na swoich pedach,"WYROSTKI KORZENIOWE"[sorki za tak glupie nazewnictwo-nie wiedzialem jak to sprecyzowac],zaraz jak sie aczyna blaszka liciowa,taka rosline trzeba by umiescic blisko nad lustrem wody-pod wplywm wilgosci z tych wypustkow urosna korzenie ktore beda mialy staly kontakt z woda i wtedy beda wyciagaly z niej wszelkie szkodliwe zwiazki,zwlaszcza bluszczom urastaja te korzenie,widzialem w necie kilka takich wariantow ,przypominajacych zetkniecie sie nadziemnych roslin z powierzchnia wody-poszukaj w kategoriach aquascaping-lub akwarystyce roslinnej,napewno cos znajdziesz,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtr hydrophoniczny szukaj pod takim hasłem w sieci,

super sprawa i do słodkiej wody nadaje sie sporo domowych roslin. miedzy innymi kwiat z zielono-bialymi lisciami rosnacy jak bluszcz( pojecia nie mam jak to sie nazywa, sasiadka moja ma to na klatce),


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
na tej fermie chłop ma filtracje po części oparta na mangrowcach , do tego całkiem fajnie to by wygladało jakby umieścić w bardziej widocznym miejscu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o tym bluszczu - trzykrotce, czy jakkolwiek się to nazywa wiem. Widziałem takie coś w akwarium ze słodkowodnymi płaszczkami we wrocławskim ZOO. Mi chodzi raczej o coś "drzewiastego". Choć mam już pomysł jak zrobić samemu takie drzewko ale z normalnych roślin, no chyba że jeden gościu, który zajmuje się handlem roślinami egzotycznymi, będzie w stanie mangrowce zamówić. Tylko zastanawiam się czy one mogą rosnąć w słodkiej wodzie ?? Ma ktoś pojęcie jakieś na ten temat ??


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@radek911PL, mangrowce to rosliny rosnace na styku wody slodkiej i w pelni slonej,zasolenie tam wystepujace nie jest juz takie jakie jak na rafach ,co wcale nie przeszkadza zwierzakom w pelni rafowym tam bez problemu egzystowac,szczerze nigdy nie slyszalem aby wlasnie mangrowce rosly bardziej w gore ujscia rzek,sa to rosliny typowo zwiazane ze srodowiskiem ktore nosi nazwe ESTUARIA-jak dla mnie nie mniej fascynujace od rafy,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mangrowiec w tym sklepie prezentują mangrowce jako nowość trzeba kliknąc w link "nowosci"

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzegorz.p -> Chodzi Ci o korzenie przybyszowe.

Cibora tak jak bambus nie będzie tworzyła drzewiastej formacji bo to trawa. Ale wcale nie musi być pojedynczą łodygą w zbiorniku.

Jeśli chodzi o bardziej drzewiaste to może być monstera. Ona wypuszcza takie korzenie. Bardzo dobrze w hydroponice radzi sobie scindapsus (ten jest pnący). Przypuszczam ze syngonium też da radę.

Mangrowiec tylko estuariów i morskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! hodowałem kiedyś i są dostępne kilkanaście sztuk. efekt taki --ładne drzewka wyrastają z akwarium. do metra podobne do fikusa. nic więcej za wolno rosną i nie jest prawdą że pomogą w akwarium powyżej 40 l w usunięciu zaburzeń stężeń po4 i no3 i 4 mogą być jedynie jakąś ozdobą choć słabą.. ja je spaliłem po wyrośnięciu przez HQI-- były za blisko i wyschły.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie, zdania co do skutecznosci sa podzielone. Wielu ludzi mowi, ze mangrowce pomagaja, ale na advanced aquarist ktos opisal proste badania, ktore wykazaly , ze znaczniej lepiej spisuja sie glony w refugium. co prawda dla mnie dyskusyjna jest metodologia badan, jak tez pojawia sie pytanie o rozne gatunki mangrowcow, ktore moga sie wykazywac roznymi zdolnosciami wchlaniania fosforanow, a badany byl tylko jeden. ale watpliwosci pozostaly.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.