Skocz do zawartości
Paweł Piotrowski

Odpieniacz, oświetlenie; opinie, pomoc przy wyborze

Rekomendowane odpowiedzi

Ze wzgledu na niekorzystny kurs naszej waluty postanowiłem nieco przyśpieszyć kompletowanie sprzętu (dobrze że chociaż z literaturą zdążyłem :) ).

Wstępnie wybrałem kilka modeli lamp do oświetlenia zbiornika 90x45x45.

AM Oean Light 150 plus: 1x150 HQI, 2x24 T5

AM aquasunlight NG: 1x150W HQI, 2x24 T5

Blau Aq... 200C: 1x150W HQI, 2x24W T5

Blau Aq... Lumina Plus HQI: 1x150W HQI, 4x24 T5

ATI Power Module: 6x39W T5

ATI Sun Power: 6x39W T5

Blau Aq... Lumina 639: 6x39 T5

I teraz tak. Wolę mieć lampę z HQI, lubię blask (glitter lines) w akwarium i na suficie. Poza tym taka lampa będzie lżej wyglądać nad zbiornikiem. Ale jeśli mnie przekonacie, że te lampy z HQI będą nieodpowiednie to wtedy zamontuję T5. W akwarium z czasem będą wymagające SPSy, pod nie chcę dobrać światło.

Może ktoś użytkuje jeden z wymieniowych modeli i mógłby podzielić się spostrzeżeniami z eksploatacji.

Kwestia odpieniacza jest łatwiejsza. Nie może być on bardzo wysoki nie mam dużo miejsca pod akwarium (Deltec raczej odpada). Prawie zdecydowałem się na Bubble Master 160. Ale może jeszcze Grotech HEA 150? Kultura pracy też jest dla mnie istotna. Może nie aż tak jak pojemność portfela ale zawsze.

Maksymalnie na odpieniacz ok. 1500 zł. Na światło do 1800 zł.

PS. Nad cyrkulacją jeszcze sie nie zastanawiałem. Na Red Dragona nie będzie mnie stać to już mogę napisać. Czy u nas są dostepne cyrkulatorki VorTech, z silnikiem na zewnątrz? Widziałem taki na zdjeciu w książce. Fajna sprawa, nie dośc że nie grzeje wody tak bardzo to nie zabiera miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy Vortech sa dostepne na polskim rynku,cena ok 1600zl.Poszukaj w sklepie Acropora.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam lampę LUMINA 4x24W. Bez HQI ale obudowy są chyba te same. Mam ją prawie od roku i jestem z niej bardzo zadowolony. Nic się nie psuje, wiatraczki się ładnie kręcą. W komplecie są linki do powieszenia i można dokupić nóżki do postawienia na krawędziach akwarium. Łatwo można zdjąć plexi w celu wyczyszczenia. Ogólnie bardzo fajna lampa.

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam lampe Blau z HQi i świetlówkami.

Ogólnie super lampa za małe pieniądze ale widać gdzie po kosztach pojeachali.

Odbłyśniki to wąski kawałek foli, oprawki do świetlówek nieco tandetne i trzeba uważać na plekse ( "filtr" UV od T5 )

Po za tym super !


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A porównywaliście organoleptycznie ;-) ATI z Blau? Z ATI nie ma problemu bo do Acropory mam rzut beretem (nie moherowym) ale Blau to zupełnie nigdzie nie widziałem, tylko w sieci.

Kosiara -> Jaką długość akwarium oświetla Ci HQI z tej lampy? Przy wysokości 30 cm nad lustrem wody moje HQI daje na 50 cm po długości. Jakby ta 150 też tak dawała to będzie trochę mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampą OceanLight nie oswietlicz dobrze 90x45. Jesli chcesz AM to bierz NG.

Uzywalem OL+ do zbiornika 70x40 i uwazam ze jest to max chyba ze aranzacja bedzie miala uklad centralny w kształcie piramidy :)


130x64x60, ReefOctopus RO-PS3000Int, 2x150, 4x54, BP, OR3500, 21000 l/h, SPS, LPS, Zoa, Tubi.

czerwiec 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jestem tutaj nowy, więc nie wiem czy we właściwym dziale, ale mam pytanie odnośnie oświetlenia akwarium o wymiarach 100x50x50. Czy świetlówki T5 4x39W wystarczą czy może powinienem pomyśleć nad kombinacją HQL+T5? Będę wdzięczny za wszelkie uwagi. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za informacje. Powoli skłaniam się jednak ku świetlówkom 6x39 W. Przypuszczam, że za dużo będzie miejsc niedoświetlonych przy jednym jarzniku HQI.

A tak dam 3 rodzaje świetlówek, po 2 szt. z każdego np.

2 x Fiji Purple

2 x Coral Light

2 x New Generation

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
parman :

Witam! Jestem tutaj nowy, więc nie wiem czy we właściwym dziale, ale mam pytanie odnośnie oświetlenia akwarium o wymiarach 100x50x50. Czy świetlówki T5 4x39W wystarczą czy może powinienem pomyśleć nad kombinacją HQL+T5? Będę wdzięczny za wszelkie uwagi. Pozdrawiam.

Ja mam dokladnie takie oswietlenie nad praktycznie takim samym baniaczkiem i wydaje sie byc odpowiedniw. Przynajmniej narazie poki twardych brak:)


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do W32darWin:

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź! Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.