Skocz do zawartości
TMK

design baniaka

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś mało dyskusji związanych z tym tematem.

Bo zwykle tak jest dokładnie planowany i dyskutowany set-up, potem ewentualnie pytania o to czy juz można dać twardziele. Ewentualnie pochwały za ułożenie skały.

Zakładając, że zakładajacy :) ma już pewne doświadczenie , mozna by zakładać ze coś planuje. Tak bardziej ogólnie- kolorystykę, układ itp.

A po przejrzeniu to zaczyna mi wyglądac tak... skałę układamy z tego co dostalismy, następnie dajemy szczepki jakie udało się wyprosić, czy tanio kupić do tego kilka korali, które wyjatkowo wpadły w oko w sklepie.

Czy nikt nie podchodzi do tego jak do projektu nie wiem... ogrodu czy domu? Tak bardziej całosciowo i z jakąś koncepcją? roslinne akwaria doczekały się pewnych zasad.

A moze sa jakieś strony na tem temat?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ambicje obecne akwarium po sprowadzeniu do parteru zaaranzowac wg moich wyobrazen - niedlugo odbieram ceramike od Balona, oparta na moim projekcie, korale sps podobnie jak w obecnym zbiorniku beda raczej pospolite i szybkorosnace. Ogolnie - wiem co chce osiagnac i bede sie tego trzymac:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie też chodzi po głowie sprzedanie prawie wszystkiego co żyje i postawienie na nowo :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Myslałam o technikach ,trikach i innych które ułatwiają osiagnięcie efektu jaki mamy na mysli. w roslinnym mozemy użyć drobnych roslin ,aby uzyskaś iluzję wiekszego akwarium- czesto sa tez projekty minimalistyczne. albi np z czerwonymi roslinami, albo... a wsród morskich mammy najczęściej jak najgęściej upakowane korale których kolorystyka jest zwykle losowa- jak ktos zostawia trochę przestrzeni z piaskiem to zwykle tylko po to aby połozyc tam jakiegoś małża.

No dobra przynaje się- nie sadzę aby udało mi się wyhodawać gąszcz akropor- dlatego szukam uzasadnienia dla innych rozwiązań


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu nie dorośliśmy. Chcielibyśmy mieć i dziesiątki odmian akropory i małże i ukwaiały i ryby i... tak dalej. I wcale nam się nie dziwię :)

Większość z akwarystów morskich jest wciąż na etapie zachwytu nad różnorodnością kształtów, barw i zachowań zwierzaków więc chcą poznać ich ile się da. Konsekwencją jest chaos w baniakach. Mam to samo ale mam nadzieję, że kiedyś mi przejdzie bo pierwsze symptomy już widzę - potrafię się opanować i czasami czegoś nie kupić :)

Bardzo dobry temat. Jeśli nie da nawet gotowych rozwiązań to przynajmniej zwróci naszą uwagę na tę stronę akwarystyki. Chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie musi byc gaszcz. Wystarszy niewielka ilosc skaly z kilkoma wyzej polozonymi punktami, na ktorych szczycie szczepisz acropory, ktore zawsze sa kolorowe i tworza regularne krzaki, nizej dookola kilka szczepek montipor talerzowych albo plasko rosnacych pospolitych acr (hyacynthus, millepora) i wcale nie trzeba korali jak pilki lekarskie. Taka filigranowa i delikatna kompozycja na srodku duzej powierzchni dobrze utrzymanego piachu i wsrod stada chromiskow czy anthiaskow wyglada....ech:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I niecierpliwość. To kolejna przyczyna. Chce się mieć jak najszybciej coś co będzie można nazwać akwarium.

Kolejna to ograniczony dostęp do gatunków, które chciałbym mieć. Wymaga długiego polowania. A jak brak cierpliwości na polowanie to znów rodzi się chaos :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon, masz rację ale zwykle te (często niezłe) projekty biorą w łeb przy w pierwszej wizycie w sklepie. Bo przecież ta Euphylia aż się prosiła...

A tak przy okazji, wklejajcie linki do ciekawych, nietuzinko zaprojektowanych zbiorników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no z takim podejsciem to nie ma co myslec o jakiejkolwiek aranzacji:) jak tylko uda sie to przezwyciezyc zaczyna sie prawdziwa przygoda. Wtedy wyciagasz "na maksa" z tego, co masz w baniaku, i po 1,5 roku widac efekt:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Tak naprawdę nie mam wielkich problemów z powstrzymaniem się. Pisałem bardziej ogólnie bo wydaje mi się, że ten aspekt ma poważny wpływ na nasze "aranżacje".

I nie uważam, że to źle. To chyba naturalny proces - trzeba nabrać doświadczenia.

Tylko teraz dochodzimy do momentu gdy należy coś w końcu zrobić z głową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z roślinnymi jest jakos łatwiej- same jak rosną to jest juz jakś aranżacja -tylko przycinac i regulować. W morskim trochę trudniej, chociaż wydawałoby się ze wiekszy wybór kolorów i ksztaltów. ale zwykle jest to klomb na którym rosną wszelkie dostępne kolorowe kwiatki.

Co widać czasem po dyskusjach typu: a takiej akropory nie mam zapisuję sie na szczepkę... Tak więc akwaria przypominają raczej kolekcję akropor (lub innych) a nie aranżację czy nawet wycinek biotopu.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wlasnie wiekszosc akwarii ktorymi, potencjalnie mozna sie zachwycic (z calym szcunkiem dla wiedzy, zaangazowania i szczerej frajdy tworcow) nie robia na mnie az takiego wrazenia - mowa wlasnie o tej "kolekcji". Na zeovit.com baniaczkiem chwali sie mlody koles, bodajze Mario - jego baniak jest przyjkladem, jak niewiele trzeba, aby stworzyc cos zupelnie innego, niz to, co zazwyczaj serwuja nam akwarysci


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qbab :

mnie też chodzi po głowie sprzedanie prawie wszystkiego co żyje i postawienie na nowo :)

Czeka mnie to końcem września/poczatkiem października i wiem, a przynajmniej mam zamysł jak zrobie to nowe akwa. Oczywiście nie wiem jakie będzie miało wymiary, bo będzie to zależeć od warunków lokalowych, ale w mojej głowie coś się stworzyło i od dłuższego czasu się nie zmienia:)

Szymon :

Na zeovit.com baniaczkiem chwali sie mlody koles, bodajze Mario - jego baniak jest przyjkladem, jak niewiele trzeba, aby stworzyc cos zupelnie innego, niz to, co zazwyczaj serwuja nam akwarysci

Szymon zgadzam się z Tobą w 100% to akwarium jest po prostu świetne. A najciekawszy w tym akwa jest zeovit + DSB

A teraz akwa które mnie urzekło, nie wiedzieć dlaczego.

imgp0992rz4.jpg


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to to jest wzór:

http://www.reefkeeping.com/issues/2007-12/totm/index.php

i weług mnie taki efekt mozna osiagnac tylko przez wczesniejsze przemyslenie aranzacji i obsadzenie szczepkami, a potem tak jak pisał Szymon wyciągnąc z baniaka co tylko się da i czekac na efekt :-)


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ostatnie akwarium tez bym zaliczył do typowych gruzowisk. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wymagało wiele pracy ale mówimy tu szeroko pojętym... designie a to w tym przypadku nie jest mocną stroną tego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz już dzisiaj to pisałem : nie ładne to co ładne ale co się komu podoba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
krzysiek l :

jak dla mnie to to jest wzór:

http://www.reefkeeping.com/issues/2007-12/totm/index.php

i weług mnie taki efekt mozna osiagnac tylko przez wczesniejsze przemyslenie aranzacji i obsadzenie szczepkami, a potem tak jak pisał Szymon wyciągnąc z baniaka co tylko się da i czekac na efekt :-)

Dla mnie jest to właśnie coś czego chcę uniknąć- zgadzam się ze wypieszczone i dopracowane.. składowisko korali

wyraźnie występuje lek przed pustą powierzchnią.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze, to bym chcial miec takie TOTM gruzowisko.....

jedyne co mi sie w nim nie podoba to brak podłoza.

Problem co do samej aranzacji polega na tym ze wiele osób nie ma konkretnego planu poza tym ze ma byc tylna szyba zastawiona calkowicie lub czesciowo, poza tym ukladajc skale chcemy zeby ladnie wygladala sama skala, a to nie do konca jest pomocne w zasiedlaniu zbiornika.

ktos kiedys podrzucal temat bonzai w akwarystyce morskiej i byl zbiornik z pieknie polaczona skała w formie wlasnie drzewka bonzai tylko jak to pozniej obsadzic?

Oczywiscie zalezy co sie komu podoba , a moje podejscie nie jest obiektywne :-)


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktores z tych akwarii przypadnie wam do gustu

http://www.acquaportal.it/_ARCHIVIO/madeinitaly_marino.asp


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK :

mnie się podoba to http://www.3reef.com/fish/sitepics/cpfarm.jpg

chociaż minimalistyczne nie jest

toż tam glony widać:)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt - jest kilka perelek, fajnie wogole ludzie maja wkomponowane baniaczki we wnetrza

Balon - juz sie nie moge doczekac ceramiki od Ciebie - zaczne moj designerski projekcik:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.