Skocz do zawartości
Troman

Hodowla phytoplanktonu

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś się jeszcze w to bawi, od jakiegoś czasu mnie to zaciekawiło i bliski jestem założenia takiej, ale w ofercie sklepów widzę tylko produkt GroTech naprzyklad w erybce ale tam jest tylko jeden rodzaj phyto :)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AM chyba też oferuje


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, sporo ludzi hoduje. Ja akurat: Nannochloropsis i Brachionusa. W nano-reef'ie jest, u skiby sporo znajdziesz, a i zielony_mintaj miał hodowle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie bawie:waving

Hodowla fitoplanktonu jest bardzo prosta. Wystarzcy zdobyc go troche na start. Rafal Skiba ma napewno a samo zalozenie hodowli to nic prostszego.

Banika 5L

Swieza solanka 1,019

3ml nawozu do kwiatow w ogrodzie

3ml fitplanktonu zakupionego ze sklepu.

Oswietlenie na wylaczniku czasowym 16/24 na zwyklej zarowce o niskiej temperaturze barwowej 2700K

Temperatury nie mierze

Zwykly brzeczek do lekkiego mieszania i napowietrzania

Zdjecie z wczoraj a sama hodowla wystartowala w ostatni piatek wieczorem.

2683-fitoplankton.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy trzeba stosować nawóz do kwiatów jakoś mnie on przeraza ;/


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na czyms ten fito musi sie rozwijac to nic innego jak pokarm. Sprawdz na etykiecie z tylu i upewnij sie zeby nie zawieral zadnych dodatkow chemicznych np przeciw chwastom. Sa nawozy do oczek wodnych i do akwariow holenderskich. Pewnie tez sie nadadza.

Nalezy tylko uwazac zeby nie przedawkowac. Jak to w morszcyznie lepiej mniej i wolniej.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz i mintaj możecie zrobić więcej fotek i opisać ile lejecie do akwa i jak często ??/


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hoduję w butli 5 litrowej z napowietrzaniem z wężyka, oświetlenie to 15W 6500K kompakt. Nawożę Bio-florinem, kilka kropli co 2-3 tygodnie przy zlewaniu części hodowli (trzeba 'odświeżać' hodowlę, inaczej ulegnie zepsuciu). I tyle, banalnie proste a korzyści mnóstwo :p Leję ok. 20 ml/112 litrów akwarium.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#233200 zielony mintaj :

banalnie proste a korzyści mnóstwo :p

mógłbyś rozwinąć? z góry dzięki! :p


250L + sump, start = 2010.06.29

Illumagic LEDs M-90S, BubbleMagus 180-CS, 2*JVP-201, NewJet 3000

BioPellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

* najmniejszy dostępny pokarm dla korali

* po pewnym czasie lania fito widać na skale dosłownie wysyp małych żyjątek-filtratorów, gąbek, rurówek etc.

* jedyna sensowna podstawa do hodowli brachionusa

Minusem lania żywego fito jest możliwy jego zakwit w akwarium (co u mnie nigdy nie miało miejsca).


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gabki, wieksza ilosc gabek dziala lepiej niz nie jedno refugium ze spagetti. Jest w sieci chyba na blassbox bardzo fajny artykul gdzie pewien uczony zrobil dokladne badania i wybadal ze gabki nie do konca odzywiaja sie samym fitoplanktonem. Wchlania tez zwiazki wegla i inna szkodliwa chemie.

Fitoplankton to poczatek lancucha pokarmowego. W jednyym z filmow z seri Planet Earth "Shallow Seas fantastycznie jest to pokazane jak jak fitoplankton kreci calym zyciem w oceanie.

W akwarium praktycznie identycznie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze Ja zapytam o kilka spraw korzystając z rad zaawansowanych botaników :]

Proszę wytłumaczyć mi na czym polega "odświeżanie hodowli" tak jak krowie na rowie :p(jak to robicie słyszałem o chowaniu próbki do lodówki ale kiedy próbkę pobrać jak już się namnoży((z tej mojej wyhodowanej/ile to może w lodówce leżeć przecież na ogół po zamknięciu drzwi lodówki robi się w niej ciemno?)za cenne uwagi dziękuję:p

Druga sprawa czy po ściągnięciu pewnej ilości zielonej wody uzupełniacie ją morską o tych samych parametrach? Czy może zużywacie całość butli i nastawiacie od nowa?

Dlaczego według was im niższa temperatura barwowa tym lepiej? Przecież fitoplankton posiada taki sam fotosystem jak bardziej zaawansowane wielokomórkowe organizmy roślinne(ta sama zasada działania) hm?

P.s 1 nie polecam AM phyto bo to raczej nie są żywe kultury lecz zwykła karma "tak na raz"

p.s 2 Wypadałoby poprawić zapis "chodowla" nie sądzicie? :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżenie- odlanie 1-2 litrów fito i dolanie świeżej solanki z nawozem. Podobno plankton może wytrzymać w lodówce 9 miesięcy, ale ja odświeżam 'kopie bezpieczeństwa' co kilka tygodni, potrząsając co kilka dni flaszkami.

#233302 Grzegorz Dyzma :

Fitoplankton to poczatek lancucha pokarmowego. W jednyym z filmow z seri Planet Earth "Shallow Seas fantastycznie jest to pokazane jak jak fitoplankton kreci calym zyciem w oceanie.

W akwarium praktycznie identycznie.

Oglądałem, ciekawy film :p


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Hodowla" no gdzie Ci moderatorzy? :p

My tu bardziej jestesmy skupieni nad wartoscia merytoryczna watku i niz na ortografii, acz kolwiek swieta racja. Juz poprawione. Juz nie dziwota ze potem ludzie sie skarza ze wyszukiwaka nie dziala jak z bykami piszemy o takich sprawach.

Ja zaczynam Hodowle od zalania siwieza solanka i zakropienia fito orginalnym fito z butelki. Zdarza sie ze podczas hodowli fito pewne gatunki zaczynaja dominowac po przez szybsze namnaznie sie. I po kilku pokoleniach okazuje sie ze w butelce mamy juz tylko jeden gatunek. Nizsza temp barwowa bo taka lubia glony, gdybym uzyl 14000k pewnie tez by cos dalo sie wyhodowac tylko znacznie duzej by to trwalo.

Tu juz link do wczesniej wspomnianego artykulu


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy do hodowli fitoplanktonu niezbędne jest oświetlenie? czy moze to byc zwykla zarówka np 25 wat?


45 literków,konikarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pozwolcie, ze sie wtrace. Mianowicie, jaka sola zasalac wode??

Pozdro


w realizacji- 120x60x60h

105 l sump, 2xAPF600:)DIY,

NJ6000,

2x T 6100,

1x6055

2x250 HQI +4x54W

masa innego drobnego sprzetu

Walka z glonami trwa - chyba wygrywam:D

http://tablica.pl/of...-20130829202216

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lecie gdyby nie temperatura swiatlo sloneczne robiloby lepsza robote niz najlepsza zarowka.

Zarowka 25W chyba troche za slaba, bardziej oplaca sie energooszczedna 7W czy 11W.

Jaka sola zasalac? czy tu jest jakis hak?

Za chwile pojawia sie pytania czy butelka do hodowli ma byc po wodzie gazowanej czy zwyklej:bow

Oczywiscie ze sol morska taka jaka zasalasz wode na podmianki


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często zdarzało mi się używać do hodowli wody z podmiany- negatywnych skutków nie zauważyłem.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dodać, że warto tą wodę z podmian podgrzać/zagotować ,co by się jakieś drobne życie nie dostało i nie zniszczyło/zjadło całej naszej kultury...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę, nigdy nie podgrzewałem- a nic się nie dostało. Może mam fart :p Z drugiej strony, jak się coś dostanie, to mamy hodowlę zooplanktonu :p


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.