Skocz do zawartości
lukaszmozdzen

Wiercenie otworów a wzmacniane szkło

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa dni temu oddałem dno (120x40) do szklarza na wywiercenie dwóch otworów. Okazało się, że szkło jest wzmocnione (chartowane?) tak jak w samochodach itp. Wiecie o co chodzi. Powiedział, że nie da rady wywiercić otworów. Wiercić tak, ale że niby w pewnym momencie ta szyba i tak sie rozpadnie. Gdy dziś spojrzałem na tą szybę, miała zaczęte dwa otwory. Jeden ledwo co, drugi na oko na 4mm (szkło ma 8mm). Poprosiłem więc o wycięcie mi takiego samego kawałka szkła, tej samej grubości plus dwa otwory. Jutro odbiór. I się zastanawiam czy to nie będzie jakiś problem. Czy szkło aby wytrzyma? Akwarium zakupione w UK. Miało plastikową ramę na dno (coś ala stojak?). Wydaje mi się, że mogło być wzmocnione właśnie do tego celu. Ja zamierzam je ustawić na styropianie, więc może te zwykłe szkło wystarczy. Proszę o radę gdyż po odbiorze będę chciał je wkleić (ostatnio mam mało czasu na cokolwiek, toteż im szybciej wkleje tym szybciej zakończę całą budowę).

Dziękuję bardzo


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli szklo jest chartowane to faktycznie nie mozna w nim wiercic otworow bo sie rozsypie jak szyba w aucie (poto jest chartowana by nikogo nie zranic)

natomiast zwylke szklo samo w sobie jest na tyle mocne ze nic mu sie nie stanie majac te otwory

wiec bez obaw mozesz je zamontowac a podstawka spelnia role maty i wizualnie sie podoba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli uważasz, że lepiej tą ramkę zostawić? Tyle tylko, że całe akwa opiera się jedynie na krawędziach ramy. Cały środek dna jest ok. 1cm nad szafką. Mam co do tego obawy. Parę dni temu Grzegorz Dyzma podał dwa linki nt. tych rozwiązań, ale jakoś mnie to nie przekonuje. Może z tym chartowanym jeszcze ale zwykła... troche się obawiam.

Mimo wszystko dzięki Zako za uspokojenie.

Jakieś pomysły co zrobić z tą chartowaną szybą?? Skoro wiercić się nie da to może (chyba jednak naiwne pytanie) chociaż ją pociąć? :) Zamówione już jest szkło na komin i szybki poprzeczne do sumpa (były dziś ale grubości były na odwrót i czekam do jutra). Więc jeśli tak to może na wzmocnienie wzdłóż (w górnych partiach szyb widokowych).


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zako powiem szczerze ze jestem pelen podziwu pewnosci i czesciowej odpowiedizalnosci jak bierzesz w swoim poscie. Mam nadzieje ze widziales takowa ramke i takowe akwarium gdzie dno wklejone jest w srodek, a nie jak zazwyczaj kiedy dno jest podstwa dla wszystkich tafli i powierzchnie stanowi cala szafaka. Skoro prducent zastosowal szybe chartowana to mial ku temu powody. To w koncu ponad 200 kilo. Pamietam jeszcez ere brzeczkow i akwrii ramowych gdzie na dno stosowano szybe 2 milimetry grubsza niz boczne. ( tak bylo w tabelach i to samo kiedy pytalem szklarza) Zeby miec pewnosc.....

Ja w takiej sytuacji proponowalbym zadzwonic do producenta, opisac historie z otworami w hartowanym szkle i wymianie dna przy zastosowaniu zwyklej szyby. Albo tak jak zrobilem z u siebie zeby miec pewnesc mimo ze nie wycinalem dna. Podlozylem pod akwarium steropian grubisc ze 2 milimetry grubszy . Juz w polowie napelnione akwarium osiadlo na ramce, ale jestem spokojniejszy bo steropian przejal czesc sil, ramka dalej spelnia swoja funkcje, a szyba pracuje.

Jednak gwarancji Ci nie dam ze u Ciebie to sie sprawdzi.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, chyba się jednak trochę pospieszyłem. Mogłem wziąć jednak grubszą, 10mm. Rano wpadne do szklarza i zobaczymy czy już wyciął. Pewnie będzie gotowe. Z tym styropianem to masz na myśli, wsadzenie go w ramę pod akwa? Jeśli wysokość pomiędzy szafką a dnem (w ramie) wynosi 10mm to mam niby dać 2 mm więcej czyli 12mm? Bynajmniej tak to zrozumiałem.

Paskudna sprawa z tym szkłem. Co chwila jakiś problem przy zakładaniu :/ Ale... byle do przodu :waving


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukaszmozdzen chartowanego szkla nie potniesz bo sie pokruszy w drobny mak

Grzegorz Dyzma jesli dno jest wklejone w srodek to masz racjie ale ja jakos tego nie wyczytalem w poscie

i caly casz myslalem ze dno jest podstawa.W takim przypadku dalbym zeby szklaz nie wklejial szyby w srodek a dal ja na zewnatrz i nie bedzie zadnych problemow, ramki wtedy bym nie dawal bo jest nie potrzebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to po ptokach... Szyba raczej napewno będzie już gotowa na moją wizytę. Cóż, obym miał więcej szczęścia niż rozumu :waving Szybę sam wklejał będę, zrobię tak jak wywnioskowałem z postu Grzegorza o czym dwa posty wyżej.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz zrobic fotke jak to bedzie wygladac?

czyli rama i scyropian pod dno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz dobrze zrozumiales.Podloz pasek steropianu lub karimaty 110cm x 30cm


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukaszmozdzen czy dobrze zrozumiałem że chcesz wkleić dno bez rozklejania boków ?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie chce zrobić. Coś w tym złego? Dno w środek więc nie widzę większych problemów. A skoro nie widać problemów to po co się niepotrzebnie bawić. Jeśli pamiętasz to Filavandrel robił to samo na akwa bodajże ok. 50l. Wiem, to nie ta sama wielkość ale system ten sam więc nie widzę obaw.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz 50l to jeszcze nie taki litraż, ja miałem podobną sytuacje w mojej 300tce z tym że mi dno dupło podczas wiercenia,i żaden szklarz mi się nie podjął wklejenia dna bez rozbierania całości - więc musiałem przykleić dno od zewnątrz czyli spód jako podstawa, i w sumie się nie dziwie tym szklarzom.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że Ci szklarze co już ew. kleją akwaria są przyzwyczajeni kleić je od podstaw. Wiedzą, że od dnia się zaczyna a nie kończy więc pewnie nie decydują się na takie klejenie z obawy, że komuś się coś stanie a on kleił. Jak dla mnie to tylko taki stereotyp. Ja swoje już dziś wkleiłem więc teraz poczekam z parę dni na wyrobienie się silikonu i zobaczymy. W każdym bądź razie dzięki za rady.

PS: Zostawiłem u szklarza tą chartowaną szybę. Jeśli się w ciągu 5 dni po nią nie zgłoszę to idzie na śmietnik. Ma ktoś jakiś pomysł na zastosowanie tej szyby? Pytanie głupie bo głupie ale cóż. Mi sie wydaje, że do niczego mi się już nie przyda ale wole być pewnym. tHx


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wklejałeś już kiedyś dno pomiędzy szyby boczne, w kazdym razie powodzenia rzyczę żeby zrobić to trwale i estetycznie bez rozklejania boków, w takiej sytuacji dociąłbym dno tak żebym mógł na nim "postawić" boki, tak jest dużo łatwiej. Co do klejenia zbiornika od podstaw to nieporównywalnie łatwiej jest kleić akwarium z dnem "wpuszczonym" między boki niż z bokami "postawionymi" na dnie :waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.