Skocz do zawartości
radek911PL

[45 l] Nano-Rafka, Low Tech,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Niestety moje plany postawienia 3 metrowej rafy przesuną się w czasie. Jednak te kilka miesięcy jakie spędziłem czytając forum razem z Wami, sprawiły że nie wyobrażam sobie mojego pokoju bez akwarium morskiego.

Pomysł zrodził się w sumie od niechcenia. 2 tygodnie temu założyłem sobie mini krewetkarium [20l] na stole. I kiedy tak obserwowałem sobie moich nowych podopiecznych w głowie zaczął gnieździć mi się pomysł by postawić podobne maleństwo tylko że morskie.

Poleciałem więc prędko do piwnicy i odgrzebałem gdzieś stare akwarium :waving Decyzja robimy morskie. Jako, że mam teraz sporo innych wydatków ma to być totalny Low Tech. I tak oto co planuję użyć:

Akwarium: 50cm x 30cm x 30cm [45 l]

Cyrkulacja: 2 x głowica od filtra JBL CristalProfi i60 (wydajność 300 - 800 litrów na godzinę), jest fajny bo skonstruowany jako narożny, więc nie zajmie dużo miejsca

Oświetlenie: tu mam dylemat. Najchętniej to widziałbym HQI 70W aby uzyskać te piękne refleksy. Tylko czy to nie za dużo?

Odpieniacz: narazie brak, jak będę wprowadzał jakieś życie wtedy zainstaluje jakieś maleństwo, najchętniej zewnętrzny.

Żywa skała: Na początek myślę nad 5 kg, zwykłej gołej skałki, jak akwarium już lekko dojrzeje to dołożę ze 2 - 3 kg skały od Przemka.

Do tego wiadomo grzałka, podstawowe testy, sól (jeszcze nie wybrałem), salimetr.

To by było tyle na początek. Mam prośbę o wypowiedzi w sprawie tego HQI, czy to nie będzie za dużo?

Pozdrawiam


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie to jest ok ja mam jeszcze więcej światła;-)

zastanów się nad Tunze Reefpack 200, polecam, będziesz miał odpieniacz i filtr.

mam taki sam zbiornik :-) i będzie ci brakowało jeszcze czegoś do kontroli temp i chłodzenia.

u siebie mam około 8 kg skały i worek żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie odpalę z samą solą i grzałką. Jak będzie się przegrzewał dokupię ze 2 wiatraczki i zobaczymy. A mam jeszcze pytanie. Czy można przerobić zwykłą oprawę halogenową taką z Castoramy po 20 zł na HQI. Mocowania żarnika kosztują niecałe 10 zł, a gotowa lampa kurcze 140. Więc sporo bym zaoszczędził. Tylko nie wiem czy to tylko mocowania żarnika się różnią czy statecznik również.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no pewnie caly uklad zaplonowy jest w hqi najlepiej kup uzywana lampe i bedziesz mial z glowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do lampy to mozesz dac 70W tylko tak troszke wyzej i mozesz ja zrobic w oprawie 500W z hipermarketu ale bebechy musisz i tak wymienic pod hqi

jak kto woli, dla mnie szkoda zachodu i lepiej kupic :waving

a osobiscie do malego baniaka dalbym PC zamiast HQI :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę to palniki HQI też różnią się wielkością od zwykłych żarników z Castoramy. No i elektronika do zamontowania.

zako ma racje. Lepiej kupić kompakty i zrobić oświetlenie na kompaktach.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na kompaktach nie uzyskam tych świetnych refleksów.

A co do oprawy, to jeśli trzeba wymieniać bebechy, to zamówię gotowca na Aqua-Light.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że samo HQI nie wygląda wcale super. Bez aktyniki morskie dużo traci. Zatem albo świetlówki albo HQI+świetlówki. Weź poprawkę na zużycie energii elektrycznej.


ubd8010tk6.png

1211431349.png

1211431357.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tego się obawiam. Planuję dać żarnik 14ooo K firmy BLV. Chyba żeby od razu dać żarnik 20ooo K.:waving Sam nie wiem. HQI pasowałoby mi jeszcze ze względu, że mam pomysł na fajną oprawkę. Narazie chyba jednak pozostanę przy pierwszym pomyśle a jak coś to może później dołożę PC aktynikę. A zużycie nie będzie tragiczne. Przy powiedzmy nawet 12h świecenia HQI 70W wyjdzie niecała 1 kWh. Także to akurat spoko.

Jeszcze jedno. Czy morska sól się "starzeje". Chodzi mi czy ma jakiś termin ważności? Myślę nad zakupem soli Kent'a Marine w opakowaniu 25 kg. Z tego co policzyłem to przy cotygodniowych podmianach 20% wody wystarczy mi ona na blisko 2 lata :)


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz sam zarnik,to proponuje 20KK,a sol Kent,no niestety ma niskie Mg i raczej bedziesz przy niej skazany na ciagle dozowanie preparatow na Mg.Proponuje sol Preis.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze tylko sól Preis'a jest droższa, a ja chce na maxa zjechać z kosztów. Aż tak tragicznie jest z tym MG w Kent'cie?? I jak z tą ważnością. Czy dłuższe leżakowanie może mieć jakieś konsekwencje?


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek ale na zasolenie 45L potrzebne Ci jest okolo 1,5 kg na start. Co tygodniowa podmiana to okolo 0,3 kg soi. Miesiecznie 1,2 kg. 10 kg soli np Tropic Marin kosztuyje w granicach 120 do 140 zł. Starczy na zasolenie i 7 miesiecy.

1. Masz lepsza sól

2. Niski koszt

3. nie martwisz sie o starzenie, czy zawilgocenie soli

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że dużo jej nie potrzebuje. Wybrałem Kenta bo był w całkiem przyzwoitej cenie. Ale jeśli jest słaby to raczej wolę zapłacić parę złotych więcej niż później kombinować.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy do budowy skałek mogę użyć starego koralowca, który leży u mnie w domu od niepamiętnych czasów? Widać go na drugiej fotce.

A to pierwsze fotki:

81604992ep5.jpg

59253959oh3.jpg


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to nie koralowiec tylko lawa, tej bym do zbiornika nie pchał. A'propos zjeżdżania z kosztów, to moim zdaniem przy takim małym zbiorniczku na Twoim miejscu nie oszczędzałbym na soli i na... estetyce :) Wnętrze wygląda na ładne i ma jakiś styl, nie psuj go jakimś halopakiem czy czymś podobnym. To Twój wybór ale jeśli zakładałbym takie małe akwa, choćby i na maxa low tech to dopieściłbym je w najdrobniejszych szczegółach, dążyłbym do stworzenia takiej "perełki" a nie zbiornika retencyjnego :waving kibicuję Ci i czekam na postępy, aha i nie zmieniaj podpisu w stopce, będzie Cię to dopingowało, masz do czego dążyć :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe oj jak już to akwarium będzie tętnić życiem to wtedy już dostane powera na maxa żeby postawić wymarzone 3 metry :waving Co do lampy to może nie widać za dobrze ale w tej oprawie która wisi już nad akwarium ukryję obudowę HQI z Aqua-Light. A skałka wygląda tak (i wydaje mi się że to koral bo od środka gdzie niegdzie widać szkielety małych rurówek):

92710180ds6.jpg


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To szkielet Tubipora muzika.Wiec raczej mozna wlozyc go do akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz widać, tak czy inaczej ja bym tego nie pchał do akwarium. Co innego skala która kiedyś była żywa i nawet jeśli została przesuszona, po porządnym "wygotowaniu" czyli kilkudniowym odpienianiu z silna cyrkulacją może się nadawać, ale nie jakieś suche szkielety korali, tym bardziej jeśli zostały sprowadzone z przeznaczeniem do użytku typowo dekoracyjnego, wiem że kiedyś wybielano takie rzeczy za pomocą chloru, nie wiadomo jaki syf w tym siedzi...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozna wymoczys w wodzie po RO zeby sie oczyscil.Oczywiscie jesli sie okaze ze jest w tym szkielecie duzo syfu to faktycznie lepiej go nie wkladac do akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy w początkowej fazie dojrzewania zostawić gąbkę na filtrach czy włożyć same głowice??

Filtr CristalProfi i60 JBL'a.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku mozesz dac gabki,ale przynajmniej co drugi dzien je dokladnie wyplucz.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK tak zrobię :waving

Dziś nastąpiło oficjalne solenie :) Po Waszych namowach zdecydowałem się na sól Preis'a. W akwarium zainstalowałem też dwa filterki JBL'a. Robią niezły sztorm :) Aż sam się zdziwiłem. Jutro jadę po pierwsze kawałeczki żywej skały tak ze 4 kilogramy. Szczerze to najchętniej pojechałbym już teraz :) Ale skoro wytrzymałem już tyle to i wytrzymam do jutra.

A tu foteczka już ze sprzętem, na której dobrze widać jakie mam fale na powierzchni :)

81145432ho8.jpg

Mam jeszcze dylemat co do żarnika do HQI. Zastanawiam się ciągle czy zamówić 14kk czy 20kk oba firmy BLV. Ma ktoś może gdzieś zdjęcia jak wygląda akwa oświetlona takimi żarnikami??


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam prace? Jest juz skala? Moze jakas aktualna fotka jak postepy?

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :waving

Prace powoli posuwają się na przód. Po wczorajszym soleniu wody (1,023) dziś przyszedł czas na kolejny krok :) Do akwarium powędrowała żywa skała w ilości 8 kg. Początkowy plan był że kupię 5 kg, ale w sklepie wydało mi się to jakoś mało i dołożyłem jeszcze do 8. I kurcze nadal mało :) W piątek ma przyjechać dostawa to jeszcze ze 3 kg dołożę i powinno być super.

Na skałce jest sporo życia. Zielone i czerwony glony (algi??), sporo rurówek w przeróżnych kolorach (różowe, żółte, czerwona), kilka mikroskopijnych ślimaczków, jeden ciut większy bardzo ładny (ostatnie zdjęcie), jakiś małż, i niestety dwie małe aiptasie. Te ostatnie za jakiś czas wylecą ale na razie zostawię je sobie celem obserwacji.

A oto zdjęcia:

80226573lk8.jpg

36166152hv4.jpg

30440951za3.jpg

61279218jw7.jpg

26665780fs9.jpg

25296063de4.jpg

35955398jd2.jpg

Właśnie wypatrzyłem kolejnego zwierzaczka :) I o ile się nie mylę jest to malutka rozgwiazda :) Mam rację ?? Ma ona szanse przeżyć w tak świeżym baniaczku?? A oto jak wygląda:

20758539ns7.jpg


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sie zaczelo:)


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tak co kilka minut znajduję kolejnych mieszkańców. Kurcze aż nie mogę się od szyby odkleić :) A rozgwiazdy mam już dwie :waving


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.