Skocz do zawartości
vitekzawada

zawor zwrotny

Rekomendowane odpowiedzi

gdzie moge kupic zawor zwrotny 20mm,szukam i nie widze na tych stronach esklep,macie jakies namiary,chyba ze ty przemek masz tylko nie widac na stronie w sklepie na nano-reefie


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz założyć na obiegówce ten zawór to sie zastanów , Dany ostatnio pisał , że mu podlogę zalało i niemałe straty w akwa . Taki zawór sie zasyfi , kulka nie dociśnie i katastrofa gotowa . CHyba że gdzie indziej go montujesz to poszukaj u Siebie na ebay powinny być

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko jak nie zaloze zaworu na obiegowce to bede mial 250l na podlodze kiedy wylacza prad,zawsze mozna co jakis czas wyczyscic


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob maly otwor w rurze powrotnej tuz pod powierzchnia wody, i w momencie wylaczenia pradu rura sie zapowietrzy i nic nie poleci na podloge.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

THCSkiba ma takie zawory i z tego co mówi super sie sprawuja.

Ja w nastepnej isnatlacji taiego uzyje....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl: przez pewien czas pewnie dzialaja super, ale zawsze kiedys odlozy sie kamien, jakas mini rurowka czy cos, szczegolnie jak przez wiekszosc czasu zawor jest calkiem otwarty - a tak przy obiegowej jest, i awaria gotowa - metoda z otworkiem zapowietrzajacym jest IMO duzo bezpieczniejsza, szczegolnie ze mozna go kontrolowac na oko czy nie zarosl :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej stron tak, z drugiej nie, czesto karmiac korale (dodajac prodibo ) zatrzymuje obiegówke aby odpieniek chwile odpuscil zarciu :-) wtedy zawory sie ruszą....

Nie wiem faktycznie jak to wyglada w praktyce ale na zachodzie dosc powszechnie stosowane rozwiazanie wiec chyba nie moze byc az tak zawodne. No i pamietaj ze o otworek tez trzeba dbac :-) wiec bez roznicy.

Test 1 w tyg zatrzymujac oiegówke wystarczy... (mysle)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa spadku wydajności pompy gdy do obiegu podepniemy taki zawór?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

No i pamietaj ze o otworek tez trzeba dbac :-) wiec bez roznicy.

Test 1 w tyg zatrzymujac oiegówke wystarczy... (mysle)

Oj chyba jest różnica dziurkę wyczyścisz w 5 sekund ,a z zaworem się tak na pewno nie da zrobić.


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3Piotr4 - jak to nie, wlacze wyłącze 2-3 razy pompe i zawór zadziała czyli przeczysci sobie tor zamykania-otwierania.

Ja tam nikogo nie namawiam, poprostu pilnowanie dziurki w kolanku mnie nie przekonuje.

Każdy wybiera co lubi ...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i oczywiscie mozna miec oba zabezpieczenia - przeciez nie beda sobie przeszkadzac, a zapowietrzenie bedzie jako dodatkowe. Zreszta i tak wylot rury powrotnej malo kto prowadzi na dno akwa, a tylko w takim wypadku groziloby wylanie calosci akwa, wczesniej wylot rury powrotnej zapowietrzy ja.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MateuszD - wlasnie o tym myslalem.

Pamietasz twoja pompe do generowania ruchu za skala?

Idelany patent - wychodzisz z powrotu przy dnie i dajesz dual lockline.

Nie musisz czyscic pompy ani gimnastykowac sie aby ja z tylu z powrotem umieścic .

Robiac powrot ( nadmiarowo ) na 2 zaworach powrotnych masz 100% pewnosci ze jeden zadziala.

Kolejna zaletą jest to ze nie musisz sumpa obliczac na odebranie wody z komina i paru cm z tafli bo zatrzyma ci wode natychmiast.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompa za skalami siadla, i zaczela podawac napiecie do akwa, wiec ja wylaczylem, a nie chce mi sie skal wyciagac zeby ja wymienic. Zamontowalem lockliny na wylocie tuz pod powierzchnia skierowane tak zeby woda plynela za skaly, tyle ze od gory, ale patent i tak sprawdza sie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze można zrobić powrót nadmiarowo i założyć 4 zawory!! Jeśli chcecie mieć pewność ze was nie zaleje to przecież można wywiercić 3 dziury i na 200% któraś zadziała

Taki zawór na pewno zmniejszy wydajność obiegówki,koszt jednego zaworu 20mm to jakieś 45zł

quote]smithpl :

Robiac powrot ( nadmiarowo ) na 2 zaworach powrotnych masz 100% pewnosci ze jeden zadziala.

Kolejna zaletą jest to ze nie musisz sumpa obliczac na odebranie wody z komina i paru cm z tafli bo zatrzyma ci wode natychmiast.

@smithpl Samp musi mieć miejsce na przyjęcie wody spływającej z komina rur itp.bo jak cos źle zadziała to od razu masz powódź w domu.. Co do zaworu masz racje pewnie się trochę przeczyści, ale co zrobisz, jeśli jednak po jakimś czasie zawór zacznie przepuszczać/?Wytniesz go z instalacji, wyczyścisz i znowu wkleisz?

Ja tez nikogo nie namawiam, ale wydaje mi się ze to tylko skomplikuje układ..


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwole dodac od siebie cos do tej duskusji

Pierwsze co do niby dlawienia przez te zawory pompy :

Sumujac przykladowo dla srednicy 25mm zastosujemy rurke pvc 25x2 mm czyli realny przelot dla tej rury to 21mm a srednica przeplywu przez kanaly zaworu a sa ich 4 wynosi 26,4mm i to tak jest zanizony przekroj nie chcialo mi sie dokladnie policzyc bo wystepuja tam krzywe

Z kazdego kanalu wychodzi srednica prawie 7mm wiec jak to dodasz mamy przelot wiekszy niz przekroj rury ktora wkleimy do zaworu

Miejscem ktore ogranicza przeplyw jest miejsce wklejenia rury do przylacza skretnego zaworu poniewaz jest tam kolnierz o srednicy 20mm wiec w tym miejscu bedzie przewezenie od wielkosci rury o 1mm

Dodatkowo straty na pompie mogla by wywolac sprzezyna choc nie tak do konca

Powiedzmy ze pompa musi caly czas pokonywac opor ktory wytwarza sprezyna lecz po jej wyciagnieciu nie ma juz o tym mowy

Zreszta nawet ze sprzezyna by trzeba dokladnie to przeliczyc dlatego ze pole powierzchni od strony tloczacej jest wieksze niz od strony ze sprezyna czyli teoretycznie sprezyna nie bierze udzialu w pracy zaworu az do czasu zaniku cisnienia w instalacji wtedy dopiero pole powierzchni od strony tloczacej zostaje pokonane przez mniejsza powierzchnie wewnetrzna tloczka i dodatkowe dzialanie sprezyny

Ale wyplodzilem mam nadzieje ze zakumacie

Jesli zas nie jestescie pewien co do mojego wywodu zawsze mozna zalozyc zawor o wymiar wiekszy i zastosowac redukcje

Po drugie sam osobiscie mam pozakladane takie zawory i nigdy nie bylo mowy aby nie zadzialaly w poprzednim zbiorniku dzialaly bez zarzutu przez prawie 2,5 roku i ani razu zaden sie nie zawiesil

Inna sprawa na wlocie pompy mialem pozakladane kosze ssace ktore zabezpieczaly caly uklad przed wiekszymi zabrudzeniami a takze wszelkimi dzikusami

Powodem niedomkniecia takiego zaworu moze byc np. maly slimak ktory w nieodpowiednim czasie sie tam znalazl lub jakas wieksze "cialo obce"

Po trzecie nic nie trzeba wycinac aby taki zawor rozebrac i wyczyscic czy tez zmienic uszczelke

Zawor jest tak skonstruowany ze mozna bez zadnych problemow calego rozebrac

Uszczelnieniem w takim zaworze jest uszczelka typu oring ktora praktycznie kilka lat powinna miec swoja sprawnosc a zreszta mozna ja zmienic w dowolnym czasie

Koszt zakupu nowej uszczelki nie przekroczy zapewne 2 pln

Budowa tego zaworu na fotkach

Praktycznie u nas nie stosuje sie tych zaworow ale wystarczy popatrzec na zbiornika w Usa tam nie znajdzie sie zbiornika ktory dziala bez takiego zaworu

Zawory te maja jeszcze jeden wielki argument po chwilowym zaniku napiecia w sieci cisnienie zwrotne nie napiera na probujaca wystartowac pompe

Szczegolnie odnosi sie do pomp o malej mocy obiawia sie to "terkotaniem" pompa probuje zaskoczyc ale cisnienie zwrotne napiera z drugiej strony na lopatki co powoduje ze pompa z mala moca bedzie przez chwile sie gubic zanim sie odnajdzie i ruszy ponownie

I prosba do wszystkowiedzacych :

jesli nie wiesz jak to dziala , jak jest zbudowane nie zabieraj glosu po co macisz innym w glowach swa niewiedza !!

1279-zawor 12.jpg

1279-zawor 123.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@3Piotr4

Zaworu nie trzeba wycinać, można go wykręcić i wkręcić nowy w razie potrzeby.

[t=http://www.nano-reef.pl/datas/thumbs/1897-sump02.jpg]http://www.nano-reef.pl/datas/users/1897-sump02.jpg[/t]

U mnie działa z wyjętą sprężyną na zasadzie grawitacji mimo iż nie jest całkowicie pionowo. Do tego wstawiłem zawór kulowy na wypadek gdyby była konieczność wymiany bądź czyszczenia zaworu zwrotnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam też taki zawór od Rafała. Zbiornik pracuje od września i po kilku miesiącach zdarzyło mi się, że po wyłączeniu zawór nie zadziałał. Zorientowałem się dopiero po chwili, kiedy z sumpa zaczęła mi się wylewać woda. Szybko włączyłem pompę, żeby dalej mi nie leciało na podłogę, ale dla sprawdzenia pompę znowu wyłączyłem po minucie. I tym razem zawór zadziałał. Od tamtego incydentu nic mi się nie przydarzyło. Dla pewności podniosłem jednak trochę zanurzone końcówki Lock-Line, żeby mi w razie czego spływająca woda zmieściła się w sumpie. Nie rezygnuję z zaworu, bo jednak start pompy jest pewny, a niewielki przyrost wody w sumpie zabezpiecza mnie przed przelewaniem wody w odpieniaczu przy starcie.

Jeśli jakieś straty wydajności pompy przy zastosowaniu zaworu są to bardzo niewielkie. Polecam zawór, ale warto wziąć pod uwagę możliwość jego awarii i uwzględnić w projekcie spływającą wodę lub wywiercić otworek, który zapowietrzy rurę i przerwie spływ wody.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam dyskusje cala i nie spodziewalem sie nawet ze moje pytanie przerodzi sie na dyskusje,az 2 strony

ja zamowilem zawor u thcskiba i teraz bede spokojniejszy,nie dlugo u nas robia remont i jak wylacza prad to dopiero bedzie tragedia,rury puscilem za skale zeby byla lepsz cyrkulacje i nie zbieral sie tam caly syf,w moim przypadku to 80% wody by wyladowala w sumpie,sump moze odebrac tylko 60 litrow reszta wyladowala by na podlodze.wiec za namowa zony czy chce czy nie mam wstawic zawor zeby nie bylo wojny domowej


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście nie wiedziałem ze można go rozebrać! Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić,ten zawór montuje się tylko na powrocie wody z Sampa do akwarium tak czy nie?? Jeśli tak to ja naprawdę nie widze potrzeby żeby go montować woda i tak spłynie do sampa przez komin, wiec nawiercenie rury wystarczy.Jedyne, co mnie trochę przekonuje do tego zaworu to łatwiejszy start pompy obiegowej. Tak sobie myślę, dlaczego nie posunąć się dalej w tych zabezpieczeniach i założyć elektrozawory, które przy zaniku prądu zamykałyby wszystko. Tak tez przecież można tylko im więcej różnych zaworków cudów wianków tym więcej problemów.

Pozdrawiam Piotr


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i się zastanawiam po co rure powrotną a akwarium zanużać aż do dna? czy nie lepiej a przedewszystkim BEZPIECZNIEJ zanużyć ją ok 1 cm pod wodą (oczywiscie wylot).Mam tak u siebie od lat chwale to sobie i guzik mnie obchodzi czy zawór zadziała czy nie a i wydajności pompy zawór nie zmniejsza!!!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawory te montuje sie na wylocie wody z pompy maja one za zadanie raz ze ulatwic start pompy dwa maja nie dopuscic do tego aby woda cofla sie do sumpa przez orurowanie zanurzone w zbiorniku

Zazwyczaj wylot z pompy czy jako zwykla rura czy tez loc-line jest zanurzone w zbiorniku na dana glebokosc bez takiego zaworu czy tez nawierconej dziurki cala woda ponad wylotem zostanie zaiagnieta i wlana do sumpa

Poleci tak dlugo az koncowka wylotu pompy nie siorbnie powietrza

Na fotce widok zamontowanych zaworow choc tu akurat zostaly uzyte zawory zwrotne skosne ( sa lepsze ale za to k.... drogie )

1279-black-box10-2_gross.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.