Skocz do zawartości
hatiras

Plan pierwszego szkła - prośba o ocenę, porady, sugestie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Może nie jestem nowy na forum, ale to chyba mój pierwszy temat. Czytałem, czytałem i w końcu jest szansa na zrealizowanie pierwszego zasolonego szkła. Będzie stało w sklepie, ale „kontrolę” nad nim będę sprawować ja. Żeby uprzedzić pytania, laikiem w akwarystyce nie jestem, słodkowodna raczej problemem dla mnie nie jest:)

Chciałbym Was prosić o pomoc w ustaleniu ostatecznego kształtu techniki w tym zbiorniku.

Lista jest jedynie poglądowa, prosiłbym o zwrócenie uwagi na to, czy czegoś nie pominąłem:

Akwarium: 300 litrów (100x60x50cm) lub 240litrów (100x60x40cm)

Odpieniacz: Sera – odpieniacz zwenętrzny Marin Protein Skimmer do 600l; lub

Aqua Medic Midiflotor odpieniacz wewn. do akw. 400 litrów; lub

Weipro Odpieniacz zewnętrzny 2015 do 760litrów

Oświetlenie Juwel 2x High-Lite Blue 45W i 2x High-Lite Marine 45W + odbłyśniki

Hydrometr Sera - Salimeter spławikowy

Testy Red Sea Marine zestaw

Termometr Aqua Medic T-meter elektroniczny

Grzałka 2x Jager 150W

Sól Aqua Medic – Biosal 20kg; lub

Aquarium System Reef Crystals na 750litrów

Inne Aqua Medic Skim Box – komora przelewowa

4x wentylatorki komputerowe Arctic

Aqua Medic Kalkwasserpowder

2x Aquarium Systems New Jet NJ 1200 - pompa cyrkulacyjna

2x zegar sterujący analogowy

Żywa skała 60kg

RO już jest, więc nie dopisywałem.

Czy zbiornik drugi, niski, sprawdzi się lepiej? Pytam w szczególności o doświetlenie.

Stosuje się grys koralowy?

Ile kilogramów żywego piasku, który wybrać i jak to w końcu jest. Stosuje się piasek, czy nie? W jednym miejscu znalazłem info, że lepiej go nie stosować, bo nie mają się wówczas gdzie gromadzić zanieczyszczenia – co jakby do mnie przemawia...

Z jakiego materiału powinna być wykonana pokrywa, czego nie stosować?

Czy pompa dozująca jest rzeczywiście tak istotna, bo przyznam, ze nie do końca rozumiem sens jej kupowania, poza wygodą rzecz jasna:) Codzienna kontrola zbiornika chyba załatwia problem ewentualnej odparowującej wody?

Czy dwie zaproponowane pompy cyrkulacyjne będą wystarczające?

Dlaczego żywą skałę przed wrzuceniem do szkła proponuje się włożyć na 2-3 minuty do wiadra z RO, żeby z niej nawiały? Nie lepiej, jak jakieś drobne „życie” zacznie tam funkcjonować? Czy chodzi może o to, że te wszystkie krabiki itp nie przeżyją w nowym zbiorniku i padając zanieczyszczą go? Można to to jakoś przechować i później zasiedlić w stabilnym szkle? I czy jest sens w ogóle;)?

Czy taka żywica się nadaje?:

http://www.allegro.pl/item553676114_zywica_zloze_mb20_rohm_haas.html

Którą skałę wybrać (pytam o aktualne oferty)? Wiem, że powinna być lekka i porowata, ale tego nie jestem w stanie oszacować, bo pewnie będzie zamawiana przez internet.

Nie mam jeszcze planów na zasiedlenie, ale pewnie nie zdecyduję się na żadne rarytasy, bo na czymś trzeba się nauczyć. Pewnie jakeś Amphiprion'y z hodowli i tanie krewetki, ślimaki, ale nie teraz mi o tym myśleć...

Podejrzewam, że te wszystkie pytania są dla was banalne, ale będę wdzięczny za wzięcie poprawki na moje blade pojęcie praktyczne w temacie.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Łukasz


Zajęcie? Mieszam w wodzie, czasem wyławiając trupy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie sump w tym wykazie?Bo uwazam ze przy tej pojemnosci bez sumpa sie nie obejdzie.Odnosnie sprzetu, do tej wielkosci akwarium nie wybral bym zadnego odpieniacza z Twojej listy(proponuje Delteca AP-600 lub ATI BM 160).Dlaczego chcesz sie zdecydowac na tak nietypowe oswietlenie Juwela?Proponuje jednak zdecydowac sie na powszechnie stosowane swietlowki t5 39w.2 razy maxi jet 1200 to ma znajomy w akwarium 54l,wiec nie wyobrazam sobie takiej cyrkulacji w akwarium 300l.W akwa 190l mam 10000l/h.na 2 pompach.Do twojego bedziesz potrzebowal 2 pomp po okolo 6000l/h.

Nie wiem gdzie wyczytales zeby zywa skale wkladac do wody ro,ale to moim zdaniem zly pomysl.Zywica mb-20 jak najbardziej moze byc do filtra DI.Hydrometr Sery to pomylka proponuje JBL.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj!

Możesz spokojnie robić zbiornik o wysokości 50cm. Masz już zbiornik czy będziesz zamawiał? jeśli tak to pomyśl nad wklejeniem komina, dla mnie to lepiej wygląda niż wiszące pudełko przelewowe.

Co do odpieniacza to się nie wypowiadam bo nie miałem do czynienia z żadnym z nich.

Oświetlenia zdecydowanie zbyt mało, wychodzi 180W na 300L, a powinieneś się starać utrzymać 1W na 1L. Przy tej długości akwarium możesz spokojnie wrzucić 8x39W T5 lub np. HQI 150W + 4x39W T5. Lampy gotowe można kupić, ale jeśli nie boisz się troszkę pomajsterkować to kup stateczniki, oprawki i inne klamoty, do tego spienione PCV o grubości 1cm i zrobisz pokrywę z oświetleniem jak ta lala, a zaoszczędzoną kaskę można dołożyć do lepszego odpieniacza.

Cyrkulacja zdecydowanie zbyt mała, rozumiem że te NewJety mają po 1200L/h?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co wyżej, to efekt całego dnia przed kompem i czytania n-r.pl:)

Martin, nic jeszcze nie mam, chcę najpierw zrobić kosztorys i zorientować się w sprzęcie. Juwel dlatego, bo będę go mieć poniżej cen hurtowych, a mają większą moc przy niewiele większej długości. Parametry: Blue 45W ma 20000K, Marine 45W ma 15000K, wydaje mi się, że nie jest źle, ale przemyślę. Znalazłem gdzieś w necie przebieg budowy pokrywy ze spienionego PCV, ciekaw jestem jaki jest ten materiał w obróbce. Tną to w Castoramie? New Jety odpadają, jeśli ma być cyrkulacja o jakiej pisze Peniek, nie dadzą rady.

Peniek, sump rzeczywiście pominąłem, 100 litrowy wystarczy, prawda?

Dobrze zrozumiałem? Do zbiornika 300 litrów potrzebuję pomp, które w ciągu godziny przepompują całą objętość 33 razy? Nie miałem pojęcia, że ruch wody musi być aż tak znaczny.

Tu przeczytalem o żywej skale w RO:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11046

"Po kilku dniach (przynajmniej 2) możemy dodać żywą skałę. Skała przychodzi w styropianowych boxach często owinięta wilgotną tkaniną lub papierem. Każdą skałę dobrze jest wsadzić na chwilę (2-3min) do wiaderka z wodą RO dzięki czemu eksmitują się z niej kraby, krewetki modliszkowe i wieloszczety. To co będziemy chcieli możemy wyciągnąć z wiaderka i wpuścić do akwarium, natomiast niepożądane zwierzaki możemy unicestwić wywalając do toalety. Każdy kawałek skały szorujemy np. szczoteczką z pozostałości gąbek i glonów &


Zajęcie? Mieszam w wodzie, czasem wyławiając trupy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum:wavingi jak juz kiedys napisalem od razu widac kto najpierw czyta i dopiero zalewa :)

Co ja mysle......

Powiem szczerze ze nic nie czytalem o testach ktorych zamiezasz uzywac, ale mam wrazenie ze wieksza czesc osob na nano-reef i nie tylko jedzie na testach saliferta i nie bez powodu.

Jezeli akwarium ktore jak sie domyslam ma stac w Twoim sklepie to tym bardziej powinienes zadbac o estetyke, wiec szafka i SUMP na wszystkie graty i bez tego nie ma o czym gadac.

Jezeli chodzi o temat "piach" na dodatek "zywy" to masakra dla nowicjusza:googleye. Kazdy powie Ci inaczej i kazdy czesciowo ma racje. Sypac na wstepie ( przyspiesza dojrzewanie) wsypac dopiero po kilku tygodniach ( bo syf leci ze skaly)nie sypac wogole,(bo zbiera sie syf, a szyba i tak zarosnie glonami). Zrob sobie DSB albo i nie itp (bomba z opoznionym zaplonem.)

Osobiscie nie wyobrazam sobie mojego akwarium bez piasku ktore jest pewnego rodzaju bioindykatorem. Jak cos jest nie tak z woda to wyjdzie Ci na pisaku. Polecam piach argoniotowy bo jest po prostu sprawdzony. Warstwa ze 1-2 centymetry zeby przykryc dno. Zwir koralowy jest grubo ziarnisty co otrudnia kopanie zwierzakom i napewno wiecej syfu sie zbiera.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum - pomysl o prawdziwym odpieniaczu, te co napisales to produkty odpieniaczopodobne.

oswietlenie - jesli swietlowki to t5, z juwelami daj sobie spokoj - chyba, ze nie zalezy Ci na dobrej kondycji korali i ogolnym atrakcyjnym wygladzie akwarium.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"jak juz kiedys napisalem od razu widac kto najpierw czyta i dopiero zalewa"

Jestem w redakcji innej storny tematycznej, wiem dobrze jaką zmorą są "dzieci neostrady" chcące mieć wszystko "na tacy":)

Nie jestem uparty:), ale chciałbym wiedzieć, czy T5-ki Juwela ktoś miał i nie zdały egzaminu, czy nie macie z nimi doświadczeń i dlatego są odradzane. Jeśli nikt nie miał ich w zbiorniku, to też nie chciałbym byc pierwszy:) W sklepie od roku funkcjonuje 400-stu litrowy zestaw Juwela na T5-kach z mchami i krewetkami i jestem zadowolony, ale wiem, że słodkie to inna bajka, inne parametry oświetleniowe.

Grzegorzu, testy były zaproponowane w linku, który podałm wyżej, ale poczytam o Salifert'cie:) Sump dopisany do planu:) Bomby z opóźnionym zapłonem nie chcę, zrezygnuję z piachu na początek.

Szymonie, a odpieniacz Deltec AP-600 zaproponowany przez Peniek'a?

Pozdrawiam, Łukasz


Zajęcie? Mieszam w wodzie, czasem wyławiając trupy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten odpieniacz jest ok. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.