Skocz do zawartości
enigma17

Żywa skała w panelu?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanie, otóż panel w moim Red Sea Max 130 jest podzielony na 3 części, patrząc od prawej do lewej jest to, odpieniacz, później woda leci przez wąską przegrodę z grzałką i ostania przegroda gdzie są dwie pompy cyrkulacyjne, pod nimi wg producenta powinienem umieścić ceramikę i węgiel (15x15x30wys, tyle mniej więcej mam tam miejsca), ale nikt nie poleca tego rozwiązania, bo z czasem staje się to złoże "trucicielem" całego systemu (są to wypowiedzi wielu osób z zagranicznego forum, którzy taki zestaw posiadają i przerabiali umieszczanie ceramiki w siateczkach:D). I teraz czas na właściwe pytania:P Czy w to miejsce mogę dać żywą skałę? Czy będzie ona spełniać swoją funkcję filtracyjną przy zacienionej szybie dzielącej panel od akwa (oświetlenie mam 2x55W)? Jeśli nie, to co wg Was mógłbym tam umieścić (szkoda miejsca)?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz dac skale, jesli nie osadzi sie na niej jakis osad / mul to bedzie dzialala jak ta w zbiorniku, jako dodatkowa powierzchnia filtracyjna, w ciemnosci przynajmniej glony nie powinny jej obrastac :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. I tak też zrobie każda powierzchnia filtracyjna się przyda:D

Najbardziej obawiałem się tego zaciemnienia, ale zastawia mnie jedno, czy to całe życie na tej skale nie zginie i nie zacznie gnić (chodzi mi o zmniejszone oświetlenie)?

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedys skałę w sumpie i moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie.

Pod skałą zbierał siE straszny "syf'i cięzko było go usunąć przy podmianach wody.

pozdrawiam


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie mam skale w sumpie i to co napisal Bigwalker to sie zgadza. Zbiera sie syf I niestety chcac trzymac skale w sumpie czy w panelu musi byc ona regularnie zruszana, lub zastosowana jakas pompka cyrkylacyjna zeby zapobiegac gromadzeniu detytrusu

Problem jest jeszce w tym ze najczesciej komora ze skala jest juz za odpieniaczem i nie ma on mozliwosci opienienia tego dziadostwa.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie że nie bardzo mam tam miejsce na jeszcze jedną pompkę, częste czyszczenie też nie wchodzi w grę, bo konstrukcja baniaka tu uniemożliwia (a nie chciałoby mi się raczej ściągać pokrywy przy każdym czyszczeniu, za dużo roboty). Z drugiej strony szkoda miejsca. Czy jest może coś co można by było tam umieścić, bez potrzeby częstej ingerencji?

pozdro

m


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ewentualnie kilka większych kawałków jest sens umieszczać? Chodzi o to, aby nie ograniczyć za bardzo przepływu wody, wtedy mniej syfu się będzie zbierało(tak myślę, poprawcie jeśli jestem w błędzie), a zawsze to więcej powierzchni filtracyjnej.

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z przedmówcami odnośnie brudzenia żywej skały w sumpie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby chyba umieszczenie kawałków skały na jakiejś kratce od podżwirowego i pod tym porządna cyrkulacja. Także zrezygnowałem z trzymania skały w sumpie bo rzeczywiście ciężko to opanować, jeśli masz możliwość ustawienia skały na jakiejś kratce i zamontowanie cyrkulacji to próbuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspominałem nie dam rady umieścić pompki. A jeśli umieściłbym tam kilka kratek od podżwirówki, coś na wzór bioballi ale troche "rzadszych"? Umieściłbym je z jakieś 5cm nad dnem. Co Wy na to, ma to sens? Spełniałoby to swoje zadanie?

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak bedziesz tam mial 2 pompki obiegowe nad ta czescia, to cyrkulacja powinna tam byc, i ew. przeplukanie skalek strumieniem wody tez powinno byc dosc proste, ew. takie podlaczenie choc 1 pompki zeby brala wode spod tych skalek moze pomoze.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już jest bardziej wykonalne, mam możliwość przedłużenia wlotu pompki nawet do samego dna (albo przedłużkami, albo wężykiem gumowym), myślę, że 550l/h da radę. Powiedzcie jeszcze czy te kratki też się nadadzą, tak pytam jakby skały nie starczyło:D.

pozdro

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.