Skocz do zawartości
MarcinP

Atak Glonów - Ratunku

Rekomendowane odpowiedzi

Pomocy, zostałem zaatakowany przez glony!

Moj zbiornik ma nieco ponad 3 tygodnie

Sprzet: Zbiornik 112L, Odpieniacz Mini Flotor, Pompa Tunze 2600, Filtr Kaskadowy, Oswietlenie 4x24W

Zycie: Eupchylia, Zoanthus, 2 Blazenki, 2 Krewetki Czyszcace, 4 Kraby Pustelniki, 6 Slimakow (4 kopiace, 2 turbo)

Na samym początku, kiedy w zbiorniku była tylko zywa skala nie wlaczalem oswietlenia, i wszystko bylo w porzadku

Po pewnym czasie zaczalem wlaczac swiatlo, nic sie nie dzialo wiec dodalem zycie..

no i mam... Zielone wstretne glony obrastaja wszystko - szyby w postaci osadu, i skaly a nawet zwirek w postaci wstretnej zielonej trawki

W dodaktu na skalkach zauwazylem babelki powietrza (ale moze od filtra kaskadowego)

Wyniki pomiarow wody:

Zasolenie 1,024, PH 8,2, MG 1400, CA 600, Kh 8, NO3 - pomiedzy 1 a 2

Jak pozbyc sie zielonego paskudzstwa?

Pozdrawiam,

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, spokojnie. Twoje akwarium dojrzewa. Daj mu trochę , az się ustabilizuje. Na forum jest dziesiątki takich tematów. Głęboki oddech i poczytanie tematy plagi, dla nowicjuszy rozwiąże Twoje obawy.

pozdrawiam Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnieś kh 10-12 tylko stopniowo sprawdz fosforany,steraj się ograniczyć z karmieniem nie dodawaj suplementów troszkę za szybko zagospodarowałeś zbiornik ile czasu masz zapalone światło cierpliwości zbiornik dojrzewa :)


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium ma 3 tygodnie więc dopiero dojrzewa a ty już wpuszczasz zwierzaki ? Aby na pewno przeczytałeś dział dla nowicjuszy ?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
akvarius :

podnieś kh 10-12 tylko stopniowo sprawdz fosforany,steraj się ograniczyć z karmieniem nie dodawaj suplementów troszkę za szybko zagospodarowałeś zbiornik ile czasu masz zapalone światło cierpliwości zbiornik dojrzewa :)

@akvarius - sam piszesz, że zbiornik dopiero dojrzewa więc dlaczego zalecasz zwiększenie KH do takiego poziomu?

@MarcinP - brzydzi dobrze radzi. Weź coś na uspokojenie, poświęć czas na czytanie lub inne przyjemności, ustaw odpieniacz na mokrą pianę. Można zacząć dozować jakieś bakterie, co trochę przyspieszy okres dojrzewania. I już ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Proponował bym sprawdzenie poziomu fosforanow i krzemianow w wodzie w akwarium jak rowniez po RO+Di.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swieta prawda,czytac forum i cierpliwie czekac az dojrzeje baniak,po drodze jeszcze bedzie pare niespodzianek


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcinP - chcesz powiedziec ze w trzytygodniowym zbiorniku trzymasz ryby krewetki i lpsy???!!!!!

przeciez ten zbiornik dopiero zaczyna dojrzewac, i po glonach sluzowych czyli brunatnych atakuja zielone. ktore po jakims czasie ustąpią, w trakcie trwania masz tez cykl azotowy, jakie masz NO2, NO3 tylko 1-2?? maloprawdopodobne... do tego światło 48W jak dla LPSow stanowczo za slabe i czy masz swiatlo aktyniczne?

glony to naturalna kolej rzeczy, z szyb usuwac mozesz skrobakiem z zyletka , ze skaly nie usuniesz, ona poprostu dojrzewa. jak wyglada twoje dokarmianie zycia i czym karmisz? ile czasu świecisz???

ps. babelki sa efektem odgazowywania skaly... to normalne

pozdrawiam


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się Marcin nie przejmuj, baniaczek dojrzewa jak już koledzy wcześniiej napisali, wiem, wiem, chciałeś mieć szybko, ładnie, kolorowo, niestety, morszczyzna uczy pokory i cierpliwości, ot natura poprostu, nie da rady zbytnio zaingerować, pewne procesu muszą poprostu zajść i koniec, ale będzie dobrze,

wytrwałości życzę i spokoju ducha,

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sam zaczynam dopiero

ale aby troche skrocic oczekiwanie wode z podmianek od starszych kolegow i kolezanek dolewam

to pomaga na brak cierpliwosci

:)


startuje 130L minifloter tunze 6045 12kg skały kilka A. ocellaris x2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akvarius, radziłbym wstrzymać się z udzielaniem porad na jakiś czas, a Tobie Marcinie życzę cierpliwości, to w tej chwili jedyne czego potrzebujesz :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dzieki za wiele podpowiedzi.. I za ekhm.. konstruktywna krytyke :)

Do tej pory swiecilem 12h.. zmniejszylem ten cykl do 7.

Zbiorniczek dojrzewa.. wiem o tym, ale przyznam ze ciezko mi bylo wyczekac... no to mam za swoje.. Na szczescie cale to zycie bardzo ladnie mi sie rozwija..

NO3 zmierzylem wczoraj i spadlo do 1.. Moze to zasluga bakterii ktore dozowalem od poczatku.

I pytanie ktore moze okazac sie glupie - mozecie sprecyzowac co znaczy "mokra piana" ?

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest mokra piana? Podpowiem Ci tylko, że na forum było już o tym kilka razy. Nie podam Ci linka. Jest taka fajna funkcja 'szukaj'. Proponuję też więcej czytać forum. Dowiesz się tu o dojrzewaniu i innych ciekawych rzeczach.

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macinie dalem Ci minusa, ale nie poto zebys dostal zalamki jako nowicjusz tylko zeby Cie zmobilizowac do czytania, i mam nadzieje ze za kilka tygodni dostaniesz ode mnie plusa.

"Cierpliwosc jest wielka cnota"


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, mokra piana jest... Przeciwieństwem suchej :) Widzę że podchodzisz z rezerwa do krytyki, a i poczucia humoru Ci ni e brak, to Ci dobrze wróży :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb: niby pojecie jest oczywiste, ale jak pytalem jak w konkretnym odpieniaczu uzyskac mokra piane to nikt na forum nie umial odpowiedziec.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak apropo parametrow przy dojrzewaniu, to zaciekawilo mnie strasznie, dlaczego skala, ktora lezala tydzien w sklepie wygladala pieknie, kolorowo i talalala super :-), a po wlozeniu do akwarium i uplywie tygodnia zarosla na brazowo-zolto-sraczkowato rzucajac to cholerstwo przy okazji na piasek i szyby? Dlaczego w sklepie tak to nie wygladalo ? Skala przyjachala kilka dni przed moim zakupem. Ta ktora lezy w sklepie nadal niczym takim nie zarosla. Soli uzywam tej samej co sklep - tetra marine. Woda po ro/di. A w sklepie skala nadal czysta :-) Nie panikuje - coz zrobic moge - przezyc to musze. Ale co ciekawe. Odpieniacz cos tam pieni, ale bardzo nie wiele. Dzis zrobilem wszystkie testy jakie mialem i juz w ogole nie bardzo wiem o co chodzi, bo wyglada to tak.

zasolenie: 1.026 SG

PH: 8.1

KH: 11 dKH

NH4, NH3, NO2, NO3 - 0 mg/l - nie wykrywalne

PO4: Lekko cos tam aby aby, 0,5-1 mg/l

SI mierzone przed soleniem - 0, przed wlozeniem skaly - 0, mierzone dzis - 0.

Bylem pewny ze w tym okresie paramtry powinny byc bardziej 'wyraziste'. :-) Chyba, ze wszystkie testy mam do d... ;/, lub jeszcze nie czas na azotowe szalenstwo.

Ale wracajac do sklepu to jedyna roznica jaka zauwazylem to oswietlenie. W sklepie bylo bardzo znikome. Pojedyncze biale T8 nad zbiornikami ze skala. U mnie swieci 2x54 reef actinic, 2x54 reef blue, 2x54 reef white i 150w HQI 14k. Wiec roznica kolosalna. Moze to jest przyczyna ? Co o tym myslicie panowie ?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie odpowiedział na mojego posta :-( Wiec go troche zaktualizuje. Minely dwa tygodnie. Glony i inne dziwactwa koloru brazowego zniknely. Za to teraz cale akwarium mam porosniete niezwykle gestym trawnikiem wysokosci ok 1cm. Skimmer daje o wiele lepiej niz na poczatku. Czy ta dzungla zniknie sama ? A jesli tak to ile to moze trwac taka inwazja ? Czy lepiej cos zaczac kombinowac ? Skrocic czas oswietlenia czy cos ?

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce cie martwic ja z taka dzungla walcze juz 2 miechy


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3377-glony.jpg

Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tego różowo nie widze...zdjecia,jak dla mnie mało czytelne...moze cos ze skalą ....niepodoba mi sie to dojrzewanie baniaka ....troche wiecej info ...i lepsze zdjecia....pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piona dlaczego mnie straszysz :/ te 80 kg skaly to prawie 20% mojego budzetu wpakowanego w te akwarium :/ nie stac mnie na wywalenie tego :))) jutro pozycze jakis dobry sprzet do fotografowania to zrobie lepsze zdjecia. Jakich informacji potrzeba by zdiagnozowac ten trawnik?

Pozdrawiam


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodi@ - nie trać wiary i daj szansę naturze ;-)

Zobaczysz, że za kilka tygodni będziesz żartował sobie z tych zielonych glonów.

Odpieniaj, podmieniaj, dozuj. I pamiętaj, (co do dozowania), że więcej nie zawsze znaczy lepiej.

BTW.

Pytałeś wcześniej, dlaczego skała ze sklepu zmieniła się w twoim zbiorniku i porosła jakimś świństwem, a ta w sklepie pozostała ładna. Odpowiedź - jak sądzę - jest bardzo prosta. Przeniosłeś skałę do niedojrzałego, nieustabilizowanego biologicznie środowiska, i to co na niej wyrosło nie było niczym wyjątkowym. Zwyczajnie. Jakieś okrzemki, glony i inne cholerstwo, które wykorzystuje fakt dłuższej adaptacji organizmów wyższych do zmieniających się warunków życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.