Skocz do zawartości
Konrad_wawa

Poradźcie w kwestii żywej skały (gdzie kupić i jaką)

Rekomendowane odpowiedzi

Wielkimi krokami nadchodzi ten moment, kiedy będę wkładał skałę do mojego pierwszego baniaczka. Jak pewnie większość początkujących, najbardziej interesuje mnie ta faza kiedy odnajdę w baniaczku podróżników na gapę czyli jakieś wężowidła, rozgwiazdy, kraba... :) Nawet bardziej mnie to kręci niż czekanie na wpuszczenie pierwszego błazenka :)

W związku z tym mam pytanko - gdzie kupić skałę, aby mieć pewność, że nie będzie jałowa i że będę miał co oglądać już w pierwszych dniach od włożenia? Czy opłaca się kupić skałę sprzedawaną tutaj na forum po 20-30zł, czy lepiej zainwestować w skałę z reefshopu za 50zł? A może kupić gdzieś w lokalnym sklepie (jestem z Warszawy)? Czy może raczej jest tak, że nigdy nie ma na to reguły i raz wyjdzie krabik, a raz nie?

Z góry dzięki za porady :)


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Priv.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sobotę robię małe porządki w zbiorniku,mogę podesłać Ci stadko wieloszczetów,dzikie rozgwiazdy i krewetkę pistoletową do kompletu:bow


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO nie ma to jak własne sprawdzenie naoczne, czyli kupowanie tego co się widzi. Bardzo rzako się zdarza aby w skale niczego nie było- nawet jak tego nie widzisz to rózne organizmy potrafia wykiełkować ze skały po kilku miesiącach.

co do reefshopu to przeczytaj ten wątek http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&highlight=skała&p=171256#171256

własnie stąd wniosek ze najlepiej kupować to co się widzi.

tu moje perypetie z zakupem skały.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że ,to co się widzi nie jest tak ważne jak to co jest w środku...Z tego co wiem Reefshop jest po dostawie skały,a w takiej świeżynce życia nie zabraknie:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilem zaraz po dostawie skale z reefshop zycia w niej bylo pelno.

kraby to do tej pory prubuje zlapac i zawsze przegrywam do tego wieloszczety krewetki i masa innych zwierzat :)


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę zdania podzielne :)

A czy w takim razie nie ma żadnych przeciwskazań żeby w jednym sklepie kupić 2kg, w kolejnym dokupić 2kg, później w trzecim i tak sobie pozbierać co lepsze kawałki?


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosto z frachtu...to niech stanowi90 % wkładu, z juz istniejacych zbiornikow pozostale 10% i bedzie oki .Tu sie nic nie przyspieszy..Przez internet odradzam kupowanie zywej skaly ,trzeba zobaczyc ,powachać (ma ladnie pachniec) nie jak torfowisko czy amoniak ....tyle w tym temacie .pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KOnrad statystycznie rzecz biorac, na kazde 10kg skaly przypada co najmniej jeden zywy krab, o ile skala byla transportowana w ludzkich warunkach. Tak jak Piona napisal: skala to jest akurat takie cos, co najlepiej jest kupic "na zywo" a nie przez internet.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil, dopiero teraz cię zlokalizowałem po nicku na forum :) Wcześniej nie bardzo wiedziałem, którym userem jesteś :D

Pamiętam, że pod względem skały doradzałeś mi Acroporę w Warszawie i właśnie tam zapewne się wybiorę. Tylko czy ta skała, oprócz tego, że jest porowata i ma dobre parametry, to czy zawiera trochę życia, które mi się rozwinie w akwa? Nie ukrywam, że kusi mnie ta z reefshopu, bo jest dosłownie oblepiona różnymi stworzeniami. W Acroporze są raczej "gołe" kawałki, chociaż nie znam się za bardzo bo to moja pierwsza morszczyna.

A nie lepiej kupić w Jankach w AnnaZOO? Mam dużo bliżej, a jakość chyba podobna jak w Acroporze...


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.