Skocz do zawartości
paulalukasz

Pomoc dla świeżaków :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy wszystkich morskich tubylców :)

Jak na świeżaków przystało, nie mamy zielonego pojęcia co za życie razem ze skałą do nas przywędrowało.

Pierwszy intruz został zidentyfikowany jako Paractaea monodi, podobno rzadki okaz kraba jaskinowego, a wygląda on tak:

c5fc0e940300b87cmed.jpg

Mam pytanie do znawców czy jest on szkodliwy dla korali i ryb? Co mu serwować na obiad? Jest glonożerny czy może woli mięsko? Nie ma na jego temat żadnych info w necie i literaturze fachowej. Jedyne co zaobserwowaliśmy to to, że jest bardzo płochliwy ale wieźliśmy go samochodem po strasznych dziurach:), a jak tylko go zauważyliśmy w baniaku to odrazu zrobiliśmy mu sesję fotograficzną:D Jest chyba duży jak na ten okaz, bo podobno dorasta do 4-8cm, a nasz ma już chyba ze 4cm.

Drugim, ale niestety niezidentyfikowanym stworzonkiem jest to coś na zdjęciu poniżej (sorrki za kiepską jakość zdjęć, ale jak widać zainwestowaliśmy w rafę i na dobry cybershot zabrakło::):

87c5ccf790a46177med.jpg

Trzecim chyba już zidentyfikowanym żyjątkiem jest aiptasia - jest ich ok. 20 większych i mniejszych, chowają się w porach skał i wiją białe nici.

46e1b8026ecaff5fmed.jpg

Jest jescze coś bardzo podobnego do aiptasi ale jest jaśniejsze i ma grubą białą nóżkę i ciągle gdzieś wędruje, bo nie lubi dużego ruchu wody. Nie mam niestety zdjęcia bo to coś się schowało w skale:( Wygląda jak to coś http://pl.reeflex.net/tiere/884_Anemonia_cf.%20manjano%20%20%20%20.htm ale jest jaśniejsze czy to może być również aiptasia?

Jest jeszcze cała masa małych niezidentyfikowanych "nóżek" z których jeszcze nic nie wyrosło.

Doradzcie co zrobić z aiptasią, czekać aż wyrośnie z tych wszystkich małych nóżek? Baniak ma ok. 2,5 tyg. Skała została wpuszczona dzisiaj. Czekać na rozwój sytuacji czy można już wpuszczać ekipę czyszczącą?

Pozdrawiamy z Łodzi, która coraz częściej wodą morską płynie:)


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Takich krabów jak na Twoim zdjęciu miałem kilka-kilkanaście. Mi raczej ryb ani korali nie atakowały ale z literatury wyczytałem że małą rybę mogą zaatakować. Ja je ścigałem ze względu na to że z upodobaniem zwalały mi korale.

Na drugim zdjęciu to chyba gąbka.

Aiptasie i Manjano musisz tępić bo się rozprzestrzenią. Są różne metody, naturalne (np.krewetki wurdemani, ryba chelmon) i chemiczne (gorąca woda, sok z cytryny, woda wapienna, preparaty firmowe).

Pozdrawiam :)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, chyba już wszystkow wiemy, aiptasia do kasacji, a drugi obiekt to napewno gąbka :) nie wiem tylko czy nadal żyje - jak to sprawdzić? Krab jak to krab, łazi po całym akwa, aż boimy się że koncepcję artystyczną nam popsuje bo na skały się wczłapał:D Czym go karmić jeśli w ogóle to robić?

pzdr


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sumpa to go raczej nie wrzucimy, bo go po prostu nie mamy:tongues, a w panelu z tyłu akwarium znajduje się całe to "medium filtracyjno-pompujące" więc miejsca raczej mało.Poza tym narazie nam nie przeszkadza, jak coś zmajstruje to będziemy mu szukali innego lokum:) Wczoraj doszukaliśmy się jeszcze małży, niestety chyba martwej, siedzi w skale z otwartą muszelką:) Małże bez wody umierają (prawda?) więc nie przeżyła biedaczka transportu, smutne:( Mamy jeszcze mikro ślimaczka - to chyba dobrze, bo zżera glony, ale jest taki mały, że zejdzie mu na tym z cały ruski rok:clowning

Mamy jeszcze do Was pytanie odnośnie linków do forum lub innych źródeł na temat tego od czego zaczynać zasiedlając zbiornik. W naszej mądrej książce jest napisane, że po okresie dojrzewania najpierw wrzucamy do akwa korale miękkie - w jak największej ilości w jednym rzucie (dziwne, bo wszyscy piszą na forum, że w małych ilościach), a potem korale twarde. A co z innymi stworzeniami? Ukwiały, gąbki, rurówki, glony(pożyteczne), grzybowieńce i inne bezkręgowce:con

Więc jak coś wiecie to dawajcie linki.


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z glonów chcielibyśmy, takie oto okazy:

chlorodesmis fastigiata http://www.scuba-equipment-usa.com/marine/JAN05/images/Chlorodesmis_fastigiata.jpg

lomentara articulata http://www.meerwasser-lexikon.de/images/kB15gnXWE2.jpg

Czy można je w ogóle w Polsce otrzymać i czy to dobry wybór?


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
UWAGA!!! Właśnie zmierzylismy stężenie NO2 wynosi 5mg/l Co robić? Wyciągać kraba czy przeżyje?

Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przede wszystkim nie panikować :),jest to całkiem normalny stan przy świerzo zalanym zbiorniku.

Jeśli chodzi o kraba to niestety jest loteria...

pozdrawiam Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie podac szczepy bakterii np Biodigest Prodibio .

Pozdrawiam


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie panikować:)Przez ile godzin dziennie powinno działać oświetlenie w akwa w okresie dojrzewania. Wyczytaliśmy z postów tu na forum, że 3 godz. to prawda? Karmić czymś tego kraba? W akwa nie ma nic do "jedzenia", jest tylko goła skała pokryta glonami o różnobarwnych odcieniach, gąka, mikroślimak, denatka małża, no i aiptacie, ale tego to on chyba nie je:)


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krabik sobie sam poradzi.Lepiej w okresie dojrzewania zbiornika niczego nie dokarmiać(wydłuża się dojrzewanie).

Jeśli chodzi o światło to te 3,4 godziny wystarczą.

P.S

Jakie macie oświetlenie zbiornika?


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie jest kiepskie 1x18W powercompakt 10000k biała i aktyniczna w jednym. Na dniach chcemy dołożyć jeszcze 18 lub 24W o ile wejdzie - mamy pokrywe na świetlówki powercompakt więc żadne t5 tam nie wejdzie. Pewnie to i tak za mało 18W+18W(lub24W) ale nie znam producenta żarówek kompaktowych, które by miały te brakujące nam 42watów, skompensowane w 22cm świetlówce (taka jest max. długość która wejdzie). Więc przy założeniu 1W na 1L brakuje nam jakiś 40W, mamy takie niestety specyficzne akwarium w kostce, 40x40 60l:(


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, proponuję załatwić sobie wodę od kogoś z podmiany przy 60L nie powinno być problemu a czas dojrzewania będzie

krótszy o połowę. Dwa razy 18 W trochę mało ale starczy dla miękkich i ryb.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch dni nie widujemy kraba, mamy nadzieje że żyje:( Zaczeliśmy walkę z aiptasią - na razie skasowaliśmy 5 sztuk, jedna z nich niestety się rozpadła od wrzątku, zassaliśmy ją strzykawką - mamy nadzieje, że się nie rozmnoży:( Odbyliśmy także maraton po sklepach akwarystycznych i hurtowniach elektrycznych, niestety z mizernym skutkiem - nikt nie słyszał o świetlówkach kompatowych powyżej 11W 10000k, a w największym sklepie zoo w Łodzi facet nawet nie wiedział co to jest. Pozostaje poszukać w necie eh... straszne te początki morszczyzny:)


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam w kwestii swiatelka, sugeruje odwiedzic strone aqualightu, reklama pojawia sie na nanoreef :) wlasciciel to super spec od swiatelka, a co do PC to nie ma problemu ze swietlowkami pow 11W np24 i 36W, ja mam akwa 54L i robilem swiatlo wg wskazan aqualight :D

pozdrawiam


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tych świetlówkach http://mcten.pl/index.php/cPath/53_140 są w wydaniu od 10000 do 30000K - czy 30tys.k to nie za dużo?Czytałem, że jest to barwa światła emitowana przez błyskawicę:) Jeśli zdecydujemy się na te żarówki 2x26, będziemy mieli do sprzedania naszą nową 18W 10000K biała i aktyniczna w jednym + starter + statecznik w komplecie. No więc kupować te 2x26W?


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jakie kupić? 10 czy 30 tys. kelvinów:)


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wygląda że ta i ta ma 30tys co się różnią to jedna ma plus 10tys czyli biała+niebieska.Wątpię żeby ktoś miał takie świetlówki tu na forum i czy jest sens je kupić bo nie wiadomo jak świecą tym bardziej że nie piszą wymiarów


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki, faktyczne przydałby się tłumacz bo z niemca jakoś opuszczałem lekcje:) A co do żarówek założyłem temat w dziale dla nowicjuszy, może ktoś z doświadczeniem w tej dziedzinie się wypowie http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=186285#186285 Nigdzie w sieci nie mogę dorwać tematu ani fotek o 30000k chyba, że na forum o xenonach:clowning Chcemy kupić pożądne świetlówki w myśl zasady raz a dobrze - biedni studenci nie mają kaski na ekspermentowanie z oświetleniem:)


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i znalazlem, z mojej skromnej angielszczyzny wynika, że "30000k is too much blue for reef" więc po co je produkują? Amerykańscy spece od morszczyzny polecają, że nalepsze są świetlówki od 6500 do 14000k i że wyższa temperatura barwowa nie rekompensuje watów:(


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasze akwarium powoli zaczęło ożywiać:) Zaobserwowaliśmy wysyp mikro rurówek i innych żyjątek w tym takie oto robactwo http://pl.reeflex.net/tiere/2522_Nemertea_sp..htm jest długie, białe i pełza w skałach przechodząc z dziurki do dzurki - mamy tego na pęczki. Czy to coś jest pożyteczne, czy należy je usunąć i ewentualnie jak to zrobić?

Zaobserwowaliśmy jeszcze, że na skałach pojawia coś na wzór "białej glizdy" ale nią nie jest, bo się nie rusza i jest tego coraz więcej - gdzieś czytałem, że to są jaja jakiegoś ślimaka. Wiecie coś na ten temat?


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mi sie tylko wydaje, czy juz pisalem o tym, ze 30000K jest bez sensu?:)

Polecam ATI Blue i ATI Blueplus.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.