Skocz do zawartości
sebastian2000

lampa HQI - czy jest dobra dla nowicjusza +kilka pytań dodatk...

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

przeglądając ofertę reef-shop'u znalazłem lampę HQI 150W wraz z żarnikiem za... 299zł, z czego też wzięło się moje pytanie, czy ta lampa(i żarnik 10000k) jest dobry dla nowicjusza który dopiero swoją przygodę z morszczyzną zaczyna. pozwolę sobie przypomnieć że warunki mieszkaniowe pozwalają mi na założenie akwarium o pojemności ok. 50-150L, które będzie nastawione na koralowce miękkie oraz LPS'y i może w przyszłości jeden do dwóch SPS'ów.

proszę też o ocenę sprzętu który wybrałem decydując się na obsadę złożoną z:

- 2 błazenki

- 1 ukwiał symbiotyczny

- koralowce miękkie i LPS (ok. 3-10 szt. zależy ile miejsca będzie)

- 1 gąbka

- 1-5 krab(ów) pustelnik(ów)

- kilka ślimaków

- 1-2 pokolce (zależy czy założę 150L, jeśli nie, to nie będę męczył ryb i zostanę przy samych błaznach.)

sprzęt który wybrałem to:

- odpieniacz AM miniflotor lub AQuael

- oświetlenie T5 lub HQI (raczej jestem za HQI ponieważ będę mógł dać więcej watów na litr tzn. przy T5

planowałem 2X54W= 108 a przy HQI wychodzi 150W czyli T5=1,1/L a HQI=1,5W/L a wiec wychodzi spora różnica,

czyli 0,4W/L*)

- grzałka obecnie AQuael, w przyszłości jagger. (50W)

- chłodzenie - zwykły wiatraczek używany do chłodzenia komputera.

- cyrkulacja: na początek użyje tylko obiegówki, ponieważ zacznę od k. miękkich.

- p.obiegowa: Atman - 2000 l/h

- preparacja wody: filtr RO3 75GPD

- testy wody: prze trzy miesiące będzie tylko LR, chcę mieć czas na dokształcanie.

- akwarium: A/jeśli HQI - kwadrat B/jeśli T5 - prostokąt (podłużny) jeśli się uda zrobię 100/l

ad. a 50X50X40 ad. b 120X30x30 + sump lub panel

- pokrywa: brak - chce akwarium "otwarte"

poniżej pozwolę sobie zamieścić szkice poglądowe jak ma wyglądać akwarium w.d. rozmiarów A i B

(proszę nie spodziewać się czegoś specjalnego, nie mam specjalistycznych programów graficznych)

A.58418b527e535ec1m.gif

B. 1406ab53c2f6f2efm.gif

myślę że na dziś to wszystkie z moich pytań, w razie czego cos jeszcze napiszę. proszę o bardzo długie i jasne odpowiedzi

pozdrawiam

sebastian.

* - dane podaje przyjmując że zbiornik będzie miał 100L


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elo

150 W ale pytanie jak duży zbiornik :), przy 50l ci go ugotuje, przy 150-200 może być ok + jakieś świetlówki aktyniczne (10KK jest żarnikiem dającym stosunkowo żółte światło)

z pokolcami do 150l to za mało nawet na 1 sztukę, one naprawdę rosną i potrzebują dużo miejsca do pływania

zresztą najlepiej na dyskusję zapraszam do mnie :D

PS mam zbędne 50l akwarium z otworami i przepustami z szafką brakuje tylko sumpa ale całość jest (no i by trzeba na nowo nad samym oświetleniem pokombinować (jest korona, brak świetlówek i stateczników)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filavandrel :

elo

150 W ale pytanie jak duży zbiornik :), przy 50l ci go ugotuje, przy 150-200 może być ok + jakieś świetlówki aktyniczne (10KK jest żarnikiem dającym stosunkowo żółte światło)

z pokolcami do 150l to za mało nawet na 1 sztukę, one naprawdę rosną i potrzebują dużo miejsca do pływania

zresztą najlepiej na dyskusję zapraszam do mnie :D

PS mam zbędne 50l akwarium z otworami i przepustami z szafką brakuje tylko sumpa ale całość jest (no i by trzeba na nowo nad samym oświetleniem pokombinować (jest korona, brak świetlówek i stateczników)

dziękuje za zaproszenie, ale niestety nie mam kiedy. właśnie się przeprowadzam, i dlatego właśnie planuje nowe akwarium. myślę że zdecyduje się na 100L i zrezygnuje z pokolców, błazny też są fajne.

ps. gratuluje świetnie napisanych dzienników, bardzo mi pomagają w planowaniu nowego akwarium.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałbym na twoim miejscu midiflotora jeśli nie chcesz innego droższego odpieniacza...

Też kiedyś się wahałem i wybrałem midiflotora...wielkość taka samo,no może wyższy o 2 cm,ale w podstawie mają po 15cm,wydajniejszy,no i firma która od lat zajmuje się akwarystyką morską...

jedyny mankament to:

-praca wewnątrz akwarium/sumpa

-wymiana kostek co jakiś czas jak spadnie wydajność

U mnie śmigał w 150 litrach a jakiś czas temu dołożyłem al'a sumpa 110 litrów i sprawuje się dobrze...

Ale już po przenosinach zapinam albo delteca apf600 albo ap850...

Lepiej dołożyć trochę kaski na wydajniejszy sprzęcik niż później kombinować i zmieniać...

Na forum często ktoś sprzedaje używane midiflotory więc i cena będzie porównywalna z sklepowym miniflotorem...

miniflotor

Średnica 50 mm

Długość 40 cm

Szerokość całkowita 15 cm

midiflotor

Średnica 75 mm

Długość 52 cm

Szerokość całkowita 15 cm

A światła nigdy za mało...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Elvis :

Wybrałbym na twoim miejscu midiflotora jeśli nie chcesz innego droższego odpieniacza...

Też kiedyś się wahałem i wybrałem midiflotora...wielkość taka samo,no może wyższy o 2 cm,ale w podstawie mają po 15cm,wydajniejszy,no i firma która od lat zajmuje się akwarystyką morską...

jedyny mankament to:

-praca wewnątrz akwarium/sumpa

-wymiana kostek co jakiś czas jak spadnie wydajność

U mnie śmigał w 150 litrach a jakiś czas temu dołożyłem al'a sumpa 110 litrów i sprawuje się dobrze...

Ale już po przenosinach zapinam albo delteca apf600 albo ap850...

Lepiej dołożyć trochę kaski na wydajniejszy sprzęcik niż później kombinować i zmieniać...

Na forum często ktoś sprzedaje używane midiflotory więc i cena będzie porównywalna z sklepowym miniflotorem...

miniflotor

Średnica 50 mm

Długość 40 cm

Szerokość całkowita 15 cm

midiflotor

Średnica 75 mm

Długość 52 cm

Szerokość całkowita 15 cm

A światła nigdy za mało...

zastanowię się jeszcze nad tym :) midiflotorem

dziękuje za odpowiedź.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.