Skocz do zawartości
AlMastar

Akwa AlMastara - ocena + porada

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra poczytałem, pomyślałem i postanowiłem coś napisać o tym co planuję żebyście mogli się wypowiedzieć i powprowadzać pewne zmiany :D

1) akwa – 75x30x35(wys) cm – 78l, z wysokości trochę odjąłem, bo i tak do pełna nie naleję :D

2) filtr+odpieniacz – a więc zdecydowałem się na powieszenie na bocznej ścianie BioStar Flotora. Do tak małego akwa powinien być baaardzo dobry :D nie chcę robić ani supma alni panelu to to jest chyba najlepsze rozwiązanie

3) cyrkulacja – chcę dać 2 pompki. Jedna mam ze słodkowodnego (400-800l/h) i drugą podobną. Jedna będzie tłoczyć wodę przy dnie pod żywą skałą (od strony Flotora) a druga pompka będzie pod powierzchnią z przeciwnej strony Flotora. Czy ta pompa pod skałą nie za duża – może starczy taka z 200l/h ??)

4) filtr RO – chcę kupić na allegro widziałem za 259PLN czy tam za 289PLN. Jeden z tych dwóch, do takiego akwa powinien starczyć

5) oświetlenie – na początek w moją pokrywę wkładam 2x24W T5. Chce kupić jarzeniówki SYLVANIA: AquaStar 10000K i jakąś inną (może CoralStar lub DayLightStar). A potem zmieniam na 4x24W też T5. powinno chyba być OK ?? do tego jakaś dioda nocna (ktoś pisał o jakiejś 1W niebieskiej dla dzieci :D)

6) sól – Tropic Marin Pro-Reef. Piszecie że najlepsza to ją kupię :D 10kg powinno starczyć i na późniejsze podmiany :D

7) żywa skała – jakaś dobra :D tak około 6-8kg może max 10kg, zobaczymy jak to wyjdzie przy układaniu nie chciałbym zagracić całego akwa. Skała leży na podeście i jest omywana z góry i z dołu przez wodę z pompek.

8) podłoże – chyba zdecyduję się na piasek, taki zwykły wiślany :D

9) rybki – planowałem kupić 3 szt. różnych błazenków, ale z tego co mi się wydaje takie rozwiązanie nie będzie dobre. Czy może jednak mogę trzymać 3 różne błazenki w takim akwa ??

10) czyściciele – a więc tutaj standard :D

krewetka czyszcząca – 1 szt. (możecie podać nazwę pod jaką jej szukać ??)

ślimaki turbo – 2-3 szt. (tutaj też miło by było nazwę poznać)

jakieś krabiki pustelniki czy coś – co polecicie :D

sand sifting sea star – 1 szt. tutaj mój największy dylemat. Brać czy nie :D poczekam co napiszecie, poczytam więcej na necie i poczekam jak tam u SMK się będzie czuła

11) no i teraz najgorsze :/ chciałbym jakiegoś ukwiała dla błazenków, do tego korale miękkie i może jakiś twardy bo są super. Ale w zasadzie z tym mogę poczekać bo to jeszcze długa droga :D

no i teraz niewiadome:

A) jakie musze kupić testy ?? zasolenie (urzadzonko), PH, Ca, NO ?? jeszcze coś ??

:D jakie muszę kupić uzdatniacze i preparaty ?? Ca, jod ?? jeszcze coś ??

C) czytałem o jakiś zestawach startowych z glonów, bakterii, alg czy jeszcze jakichś diabłów poganów ?? brać coś takiego ?? (od razu napiszę że mam czas i akwa chce robić dłuuuugo :D) nie zależy mi na szybkim starcie, ale musi to być start dobry i przemyślany :D

Proszę o jakieś porady i sugestię (szczególnie w tych ostatnich punktach odnośnie testów, uzdatniaczy). No i ogólne spostrzeżenia co może zmienić/dodać żeby było lepiej ;)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek broń Boże nie zwykły "wiślany"! Niestety nie nadaje sie on do akwa morskiego, moze spowodować inwazje okrzemek i wiele innych problemów z wodą. Odpowiedni bedzie niezbyt gruba(1-1,5 cm) warstwa żwiru koralowego niewielkiej grubości, lub innego piachu przeznaczonego do morskiego... Co do reszty sie nie wypowiadam, bo sam na razie raczkuje i na pewno wiem tylko to co napisałem, choć reszta wydaje mi sie mieć ręce i nogi...

Pozdrawiam!


3-city pozdrawia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt - uważaj na piach bo może zawierać kupe substancji szkodliwych jak krzemiany, fosforany, metale ciezkie itp.

Co do cyrkulacji - moim zdaniem trochę duzo jak na 70L - pamietaj ze biostar ma pompe 2000L/h i myśle ze 1 dodatkowa pompka wystarczy

Swietlowke kup druga aktyniczna np. coralstar sylvania

3 gatunki błazenków w tak małym akwa to niezbyt dobry wybór - już lepsze 3 tego samego

Testy to na poczatek NH3/4, NO2, NO3, PH (zakres 7-9)

potem dodatkowo Ca i Mg

obowiązkowo hydrometr - bez tego ani rusz

Z dodatków do wody to zalezy jaka metoda chcesz jechać - balling, kalkwasser czy kupne uzdatniacze


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po piasku z wisły jest ";)' niestety nie ma emotki :/ żartowałem oczywiście

a o uzdatniacze właśnie się pytam :D co to za metody i czym się róznią ?? albo gdzie można o nich poczytać ??

ogólnie wiem że wapno uzupełnia się poprzez kalkwasser (chyba) i własnie tak chciałem robić :D

ale jak widzicie w tej kwestii moja wiedza jest malutka i potrzebuję pomocy właśnie :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanowił bym się na jaki okres to akwarium chcę uruchomić? co będzie główną filtraciją i tak przy duzej inwestyci sprzętowej i finansowej :D ,czy nie lepiej by było założyć większe akwarium i pozbyć się problemu z wyborem i ilością zwierzaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyk: po 1 mam juz akwa i przecież go nie wyrzucę, po 2 większe znaczy jakie ?? 120l czy 150l czy może 200l - wiesz miejsce też mam ograniczone i nie chcę pakować sobie w domq kolosa jakiegoś. a 2 błazenki do tego ładne "roślinki" mi wystarczą (teraz mam kraba jednego i też jest OK :D)

i co znaczy na jaki okres ?? myślę że na długo ?? bo przecież nie na rok czy 6 miesięcy :D no chyba że zaliczy jakąś straszną padakę (w stylu wszystko padnie w 1 dzień wtedy raczej sobie odpuszczę, ale nie po to czytam i się ucze żeby takie coś miało miejsce :D)

głowna filtracja to żywa skała i BioStar Flotor

co do cyrkulacji to chyba chce tą pompkę mieć pod żywą skała i może ją mniejsza dać 200l/h ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra chyba metoda balling'a bedzie używana :D poczytałem i chyba to bedzie najlepsze

co do cyrkulacji to im więcej tym lepiej to dam te 2 pompki (drugą dukupię około 500l/h)

czy myślicie że pomysł z wsadzeniem jej pod żywą skałę jest dobry ??

i czy dobrym pomysłem jest piasek ?? może nie dawać nic tylko LR ?? bo tu mam cały czas wątpliwości


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem za czystym dnem,

pompka wydmuchująca zanieczyszczenia spod skały to dobry pomysł

3 błazenki –zły nawet jeśli dasz 3 ocerallisy (najzgodniejsze) to i tak dwa dobiorą się w parę a tego trzeciego odgonią

Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda, sprawdzone w praktyce. Miałem trzy i jeden był ciągle goniony i podgryzany. Co mu płetwy odrosły to znowu dostawał i chował się między skałki. Na szczęście miał gdzie. Trwało to przez kilka miesięcy bez zmian i w końcu go wydałem. Pozostałe dwa tworzą zgraną parę i teraz jest spokój. Podobno większa grupa minimum 7 szt. stworzyłaby coś w rodzaju haremu, kiedyś czytałem o tym artykuł, ale osobiście nie sprawdzałem.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesto jest rowniez tak,ze z 3 ocellarisow dopierze sie para i tak mocno przesladuja tego trzeciego az go zabija...a czasem moga zyc zgodnie. Kazda ryba ma inny temperament nie zaleznie od tego czy jest agresywna z natury czy tez nie. Odradzalbym jednak trzymania trzech, gdyz najczesciej konczy sie to zle:sad


akwarystyka-magiczny azyl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AlMastar walnij do mnie na gadu albo na priv to chcetnie Ci doradze cos o rybach.

Pozdrawiam:D


akwarystyka-magiczny azyl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odezwę się na 100% tylko że za jakiś czas :D

ej no na serio nic o testach i uzdatniaczach mi nie napiszecie ??

czy metoda billinga jest OK ?? bo zamierzam ją stosować ze względu na ograniczony budżet :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy ci napisałem jakie są niezbędne:

musowo na początek NH3/4, NO2, NO3, KH, PH (zakres 7-9)

potem dodatkowo Ca i Mg

obowiązkowo hydrometr

Co do firm to ja mam Sery (NO2, PH, KH), Hagena (PO4 i Ca) , Tetry (NH3/4, NO3)

Z czego nie polecam testu Sera PH bo po prostu jest zbedny z ta swoja dokłądnością (a raczej jej brakiem) - znajomy ma Hagena zakres 7-9 i jest już lepiej (ja jednak kupiłem elektroniczny kieszonkowy PH metr Hanna PHEP+ bo PH to się najczęściej mierzy)

Reszta testów jest ok poza Ca - ja mam Hagena i za cholere nie można się dopatrzeć kiedy z różowego zmienia się w fioletowy - do kitu ten test. Poszukaj na forum coś było ostatnio o testach na Ca bo z nimi chyba jest największy kłopot. Akurat moja teściowa jest kierownikiem laboratorium w wodociągach więc robi mi testy Ca.

Teraz Hagen ma promocję na swoje testy (20parę zeta średnio) i jak bym miał teraz kupować to bym Hagena kupił (poza Ca)

Mg można podobno jakoś wyliczyć z danych Ca i twardości wapiennej - nie wiem jak teściowa mi to jakoś liczy. Testy na Mg są dosyć drogie (nawet ok 70zł)

Uzdatniacze ci nie potrzebne jeśli stosować będziesz balinga (wszystko masz już zawarte w 3 odczynnikach) i podmianki wody z dobrą solą.

Jedynie co to może coś w stylu Sera Coraliquid - pokarm dla korali i organizmów filtrujących. Ale to później jak już będziesz miał ich trochę.

Chłopaki czy o czymś zapomniałem?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi testami to nie przesadzaj. Według mnie wystarczą:

NO3,PH,KH,Ca. Jak będziesz miał problem z utrzymaniem wapnia to warto sprawdzić poziom magnezu, ale to z czasem. Używam testów Saliferta i sobie chwalę.

Z dodatków to musisz dozoawać wapń: na początek Kalkwasser. Nie ma lepszej metody przy dojrzewającym akwa. Świetnie stabilizuje ph.Potem Balling.

Zakładam że akwarium docelowo nie będzie duże, nie będziesz trzymał super wymagających zwierzaków i liczysz swoją kasę. Warto zadbać o stałe dozowanie jodu, bo to bardzo nietrwały pierwiastek w wodzie morskiej. Roztwór Lugola rozrobiony w aptece na zamówienie załatwi sprawę.

Resztę załatwi regularna podmiana wody.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dłuższą metę w morszczyźnie radzę omijać firmę Sera :D

testy Ca i Mg dobre są Salifert'a i jak korzysta się z pomiaru mniej dokładnego(wystarczającego) wystarczają na długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdż te pompki cyrkulacyjne, czy przypadkiem nie mają metalowej ośki, jeżeli mają metal to ich nie wkładaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noel: na szczęście ta pompka akurat nie ma :D kiedyś miałem taką z metalową oską a ta wogóle nie ma ośki tylko wirnik jest jakby ośką od razu (jak już pisałem fachowa robota :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wirnik wraz z impelerem (tak to sie chyba nazywa?) jest osadzony (obudowany) na jakimś rdzeniu - ceramicznym, metalowym itp. Chyba o to noellowi chodziło (?)

PZDR

Piotr


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o cholera faktycznie tak może byc :/ muszę sprawdzić :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzajcie ja mam na metalowych ośkach i jakoś nie chce ich szlak trafic, nie ma sladów korozji


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoc istnieja oski z jakiegos kosmicznego metalu, co nie koroduje i moze byc uzywany w wodzie morskiej


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie korodują bo to chrom i nikiel i nie ma co korodować.;-)

Mam maszyny z takiej stali i mają stały kontakt z solanką oraz pirosiarczanem. Nic nie koroduje.

Pozdrawiam Irek-VACUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co sadzicie o tym: "AquaMedic - Reef Life Calcium - 1.5L" jeśli nie będę miał twardych na poczatek może starczy zamiast bawić w ballinga (te 1,5L starczyłoby mi na rok przy zalecanym uzyciu 35ml na 100l na tydzień). do tego mógłbym kupić jod i magnez (po 76PLN za 1,5L) i może by to było all ??

i jaki polecicie hydrometr ?? żeby był dobry i nie za drogi ??

btw: coraz bardziej zniechęcam się do ukwiału i do korali twardych (chyba do twardych bardziej) po tym jak czytam o ich wymaganiach i kłopotach z "hodowlą"


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

Na dłuższą metę w morszczyźnie radzę omijać firmę Sera ;)

testy Ca i Mg dobre są Salifert'a i jak korzysta się z pomiaru mniej dokładnego(wystarczającego) wystarczają na długo.

Nie tylko produkty firmy Sera o ktorych tez duzo wczesniej wspominalem , ale takze produkty Tetra , niektore produkty firmy TM ale to juz wiadomo ktore:D ) i szereg innych bubli niby to do celow w akwarystyce morskiej wyprodukowanych (tzw; upiekszaczy , uzdatniaczy , czy tez cudownych srodkow , ktore nie sa mile widziane w moim baniaku ..wogole * ;)

Bezmyslne sypanie proszkow typu KH - PLUS ... KH - minus . Ph plus ...Ph - minus czy tez Ca - dodac ;) nie jest to zadna metoda funkcjonujaca na dluzsza mete , dziala na zasadzie "stukniecia piescia w TV" ;)

Wlewajac bezmyslnie np; Calciumchlorid utrzymujemy poziom wapna i jest to mile widziane ;) ale zaopatrywanie wody niepotrzebnie w chlorid nie jest mile widziane .

Kalkeaktor jest naprawde dobrym rozwiazaniem do tego kalkwasser , oczywisice sam na poczatku uzywalem w moich akwariach przeroznych uzdatniaczy i to jest teraz wkur....... bo wiem ze to jest zadna metoda ... no , ale to chyba kazdy sam MUSI przez to przejsc :D

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.