Skocz do zawartości
AlMastar

Akwa AlMastara - ocena + porada

Rekomendowane odpowiedzi

a jak poznać że skała żywa jest "premium" ?? i jak to skorygować przy zamówieniu przez internet ;)

ogólnie z żywymi zwierzaki online jest kiepsko i chyba trezba pytać, pytać bo na częste aktualizacje nie ma co liczyć ;) (jak choć by korale.pl gdzie LR niby nie ma :/)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś mój temat umiera, ale trochę się przestraszyłem i wydatków i obowiązków, ale z prawie_żoną bylismy w Atollu i zadecydowaliśmy że jednak bedziemy mieć to akwa

Miła Pani w Atollu zaproponowała żeby pierwsza partię LR kupić prosto z frachtu a nie z ich akwarii czy to dobry pomysł ?? mam zamiar kupić 8kg skały z Indonezji i po pewnym czasie dokupić 4kg skały z Bali/Fiji czy jeszcze skąd - czy warto tak zrobić i czy warto zapłacić 65PLN za skałę ??

do akwa wpuszczam 2 błazenki i 1 ślizga, do tego rozgwiazdę kopiącą i ekipę czyszczącą. później planowany jest ukwiał i jakiś jeden koral twardy, i pewnie kilka miękkich

ale dziś naszła mnie pewna wątpliwość, a mianowicie: jak się dba o KH ?? bo o Ca i Ph "zadba" mi kalkwasser, o pozostałe pierwiastki (Mg głównie) "zadba" dobra (mam nadzieję) sól TM Pro Reef. czy jeśli nic więcej nie będę robił a obsadę miał taką jak napisałem to czy nie będe miał problemu z KH ??

i czy Biostar Flotor nie będzie za wydajny do mojego 80L akwa ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj , skala prosto z frachtu- fajna zabawa w obieranie truposzy wachanie smrodku itd. ja postawilem na moczona juz w baniaczkach odgazowana czysta.

co do kolejnosci to twardy chyba jako ostatni,

z tym kh to sie nie mart nie taki diabel straszny poczytaj troche o metodzie ballinga , albo u Jana Fitasa o wapnie i zrozumiesz na czym to polega,

fakt na poczatku strasznie wszystko sie miesza ale po miesiacu czytania tego samego klaruje sie wiedza:)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

"czy warto zapłacić 65PLN za skałę ??"

- jeśli jest tego warta i masz tyle kasy to czemu nie

"mam zamiar kupić 8kg skały z Indonezji i po pewnym czasie dokupić 4kg skały z Bali/Fiji czy jeszcze skąd - czy warto tak zrobić"

- nie nie warto lepiej kupić jednorazowo, a nie przy każdym dołożeniu skały modlić się o nie zachwianie równowagi a przy 80 litrach bardzo łatwo

"zadba dobra (mam nadzieję) sól TM Pro Reef"

- tak Tropic Marine jest dobra , oczywiście to moje zdanie oparte na moich doświadczeniach

czy jeśli nic więcej nie będę robił a obsadę miał taką jak napisałem to czy nie będe miał problemu z KH ??

- przy morskim cały czas coś trzeba robić a raczej dbać a szczególnie o kH które powinno oscylować gdzieś na poziomie 12 stopni ale są rózne szkoły jedni jadą na 15, a na utzrymaniu takiego poziomu powinien ci pomóc reaktor wapniowy.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

optymalne KH to 7-11, ale jak bedzie wyzej to tez nic sie nie stanie

w akwariach zazwyczaj jest wyzsze niz w NSW

Co do skaly - nie ma zlotych rad. Zawsze mozna trafic na tania super skale albo droga kupę


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Almastar ja bym proponował zakupić skałę która już leży jakiś czas w akwarium z odpieniaczem i sie "wypłukuje"-( nie wiem czy to dobre stwierdzenie) ale poprzez taki zakup nie bedziesz miał problemow i akwa szybciej dojzeje. Właśnie taką skałke mozesz zakupic w korale.pl , przewaznie skalka lezakuje tam nawet do 1,5 miecha. Ja tam taka zakupilem i musze powidziec ze jestem bardzo zadowolony. Uwazam ze placic 65zł za skałe to chora sprawa, no chyba ze masz za duzo do wydania to prosze bardzo, hehe.

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

THX za odpowiedzi

pocieszyliście mnie, bo też mi się wydawało żeby kupić skałe odleżaną w akwa

co do skały za 60PLN/kg to kasy nigdy nie jest za dużo (jak by było to bym robił akwa 500L a nie 80L), chodziło mi o to że może na takiej skale jest więcej życia a jak ją włożę do zbiornika już dojżałego to więcej tego życia przeżyje (choć faktycznie Roman ma rację, bo niedawno ktos pisał jak dołożył nieoczyszczoną skałę i się biotop załamał a tego wolałbym uniknąć)

teraz KH:

reaktora wapniowego narazie nie kupię (poczytam jeszcze może można zrobić samemu ;))

na początku chciałem stosować Ballinga, trochę poczytałem (może to był błąd :)) i wyszło mi że przy mojej obsadzie (3 rybki, ukwiał + ewentualnie jakieś szczepki twardych) wystarczy zakraplanie kalkwasser i stąd moje pytanie jak przy kalkwasser dbać o poziom KH - bo dodawanie różnych buforów odradzacie

no i kolejna wątpliwość to czy PH będzie na poziomie 8,1-8,3 przy kalwasser czy też jakoś trzeba będzie kombinować :/

i wracając do reaktora: widziałem je po 400PLN więc za jakiś czas czemu nie może i kupię, ale nie sądzę żebym go kupił na samym poczatku używania (no i jeszcze czy opłaca się go kupić do akwa 80L ??)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym narazie dal sobie sianka z reaktorem. Do akwa 80L wystarczy tylko "zakraplanie" kalkwasser i to wszystko. Ja mam 144L i tez dozuje kalk.. samodzielnie bez zadnych urzadzen. Jak chcesz to wyśle ci zdjecia swojego akwa na maila.

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wysyłaj na almastar@wp.pl

ogólnie cały sprzęt kupię chyba właśnie w korale.pl, szkoda tylko że to nie zwykły sklep (choć wiem czemu takim zwykłym sklepem nie jest), muszę się tam wybrać i pooglądać sobie (btw jest co oglądać ??)

jak u Ciebie z parametrami wody (szczególnie KH i Ph)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Luki ja tez poprosze na ledbury@o2.pl


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą zastanawiam się czy 80L to nie za mało, w zasadzie sprzęt który chce kupić (Biostar Flotor, cyrkulacja 2x600m3/h, i oświetlenie T5 4x24W - no tutaj może być maławo) by pasował i do akwa 120-150L, tylko problem jest bo już akwa 80L mam na stanie :) (do tego pokrywa - do przerobienia z 2xT8 na 4xT5 i podstawka żeby akwa ni stało na szawce)

hmmm cięzki orzech do zgryzienia, choć chyba 80L będzie fajne bo takie "kameralne" :D

aaa i takie pytanie dodatkowe czy Bioflotor (do akwa do 250L) nie będzie za duży do mojego 80L (podobno też nie dobrze) ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej no nikt się nie wypowie czy flotor do akwa 80L nie będzie za duzy (flotor z pompą 2000l/h zdaje się :/)

i taki nowy pomysł:

uzupełnianie wyparowanej wody w sposób grawitacyjny

a działa to tak: nad akwa ustawiam szczelnie zamknięty (to bardzo ważne żeby woda sama nie spłyneła) zbiornik z wodą RO+kalkwasser (w odpowiednich proporcjach - tak żeby poziom wapnia uzupełnić) i z tego zbiorniczka w dół spuszczona jest rurka do akwarium (jeszcze za zbiorniczkiem jest zaworek żeby można wody dolewać i podczas podmian żeby całość nie spłynęła). Jeśli rurka jest zanurzona woda nie płynie (bo nie ma jak zassać powietrza - sprawdzane przed chwilą w wannie), jeśli poziom wody spadnie i rurka "wyjdzie" na powierze to zasysa powietrze i zaczyna się lać woda dopuki koniec rurki znowu się nie zanurzy.

myślicie że bedzie działać ?? i pytanie za 100 punktów czy wodę można dolewać o temperaturze 20*C (po troszeczku) i ile może taka woda stać w tym zbiorniczku zanim się nie "przeterminuje" (dzień, dwa czy może trzy) ??

święta są nudzicie się to trochę sobie pogadajmy :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patent ok , sprawdzieles wiec po co to pytanie czy zadziala jak dziala, ludziska pewnie tego nie robia , zeby nie ustawiac wiezy babel nad akwa, ja tez mam baniak na dolewki w sumpie bo nad akwa miejsca nie ma, woda o tem 20 st C, zademn problem to nie sa wielkie ilosci wiec spadek temp ogolnej znikomy, woda ro moze sobie w tym baniaczku spoko "lezec" tylko swiatelka jej nie dawaj, nie bardzo kumam jak to sie ma do tej kalkwaser tzn , ze bedzie osobno dolewany czy z jednego baniaka


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kalkawasser ma być w tym zbiorniku co woda z RO do dolewek (jakoś ustalę ile potrzeba kalwasser na 3 dni powiedzmy i tyle będę lał i resztę uzupełniał wodą czystą)

z tym czy zadziała to bardziej czy nie ma jakiś przeciwskazań w stylu stanie wody przez trzy dni

a działanie pod względem praktycznym sprawdzę już niedługo :)

co do wiezy babel to tragicznie nie będzie a szafkę na akwa i tak wymyśliłem 35cm ponad akwarium i tam mam zamiar trzymać zbiornik na dolewki

a może znacie inny sposób na uzupełnianie grawitacyjne wody - z jakimś pływakiem czy innym świństwem :)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem podobnie, opis w archiwum (szukaj hasła Nałęczowianka)

Jesli chcesz tak zrobic, pamietaj aby zbiornik byl maksymalnie sztywny, inaczej sie wklesnie.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałes podobnie czyli spływ grawitacyjny ?? (nie mogę znaleźć Twojego topicu)

baniak z wodą do dolewek chcę zamontować jakoś w/na szafce żeby nie obciążał akwa (po to chcę zrobić szafkę wyższą o 35cm z otwieranym "panelem" żeby był dostęp)

i jak to działało u Ciebie ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem naleczowianke do gory dnem tuz nad powierzchnia wody w sumpie.

testowalem z pojemnikiem ale mialem za miekki i sie wkląsł i potem dalem sobie spokoj

Aktualnie wkrapiam kalkwasser kroplowka


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TM PRO REEF nie jest lubiana w UK. Powoduje problemy z sps (acropora). Nie radzilbym stosowania jej. Instant Ocean, Kent Marine czy Aqua Medic sa wszystkie dobre. Swego czasu bylo glosno o Reef Cristal, bo wypuszczona zostala partia do obiego retalnego, ktore nie spelniala wymogow akwarystycznych.

Tu mozesz sobie poczytac o TM Pro Reff:

http://www.ultimatereef.net/forums/index.php?showtopic=38886&hl=pro+reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mariusz621 :

TM PRO REEF nie jest lubiana w UK. Powoduje problemy z sps (acropora). Nie radzilbym stosowania jej.

Muszę przyznać, że jestem zaskoczony takim stwierdzeniem, a zwłaszcza takimi wnioskami dotyczącymi TM Pro-Reef. Stosowałem po uprzednim dokładnym zbadaniu większość soli proponowanych przez producentów i nie przypadkowo mój wybór padł na TM.

Stosuję tę sól od 1.5 roku sukcesywnie i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony.

Acropory w moim zbiorniku rosną za szybko, co powoduje spore trudności w ich utrzymaniu a zwłaszcza wybielanie u podstawy, co jest skutkiem braku dopływu światła.

Przy większych acroporach (~ 50 cm średnicy) naprawdę niewiele można zrobić, nawet są trudności z ich przycinaniem.

Sól TM w moim przypadku jak najbardziej się sprawdza. http://akwarium.rafowe.pl/html/uwagi_1.html#sol

Problem moim zdaniem raczej leży gdzie indziej, a mianowicie, jak ustawił nam się biotop w zbiorniku przez lata naszej opieki nad jego parametrami.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek,

Nigdy nie strosowlem TM pro reef, ale czytajac duzo na jej temat na innych forum, nie sprobowalbym jej.

Tutaj sa wyniki gloswowania na sol ktora urzywaja w uk:

http://www.ultimatereef.net/forums/index.php?showtopic=7302&hl=salt+brands

Tutaj znajdziesz wyniki badan niezaleznych instytucji, ktora badala wszysktkie popularne rodzaje soli. Opublikowane one sa w najpopularniejszym rafowym magazynie:

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/show_article.php?article_id=57

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze, dobrze dyskutujcie bo sól puki nie kupiona mogę zmienić :)

ale patrząc na ten drugi link to żadna sól nie jest doskonała :) a i u nas np KM jest droższa od TM

nie wiem czym się rózni TM Pro reef od TM Sea Salt ale w tym porównaniu nie ma napisane która sól była badana

//edit//

sprawdziłem ceny i KM jest zdecydowanie najdroższa bo prawie 5PLN za kg (w tym artykule pisze że to TM jest najdroższa ze wszytkich)

no wybór ciężki, bo parametry sole mają podobne (powiedzmy te 4 na które warto się zdecydować czytając tamto porównanie, czyli: TM, KN, RC i IO)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mariusz621 :

Tutaj znajdziesz wyniki badan niezaleznych instytucji, ktora badala wszysktkie popularne rodzaje soli. Opublikowane one sa w najpopularniejszym rafowym magazynie:

Ja proponuję jednak liczyć na własne doświadczenie i nie sugerować się, wielokrotnie sponsorowanymi badaniami lub artykułami w prasie.

Przykładem może być artykuł, który ukazał się swojego czasu w czasopiśmie "Nasze Akwarium", który poczynił niejakie poruszenie na rynku akwarystycznym.

Proszę zwrócić uwagę na wiele renomowanych soli pominiętych w tym ex-rankingu.

Przedruk mamy tutaj. "Jak ocenić dobrą sól"

http://www.bulldog.neostrada.pl/

Przepraszam, ale jeśli chodzi o rynek akwarystyczny to jestem strasznym sceptykiem i od dawna przestałem wierzyć w słowo PISANE.

Wielokrotnie się "przewiozłem" i tak mi już zostało.:)


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze takie pytanie: chciałem kupić stetecznik do T5 i jest idealny 4x24W tylko że nie da się właczać lamp osobno, czy mogą być właczane wszystkie naraz i poprostu oświetlenie działać ON/OFF (bez żadnych kombinacji 2ON+2OFF ??)

do tego zrobię oswietlenie nocne z diodek


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sie nie da, do swietlowek od statecznika ida kabelki:), wiec jak ida to zawsze mozna na nich wstawic wylacznik i nawet wszystkie 4 zrobic osobno


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem elektrykiem, ale rury na schemiacie sa jakoś połączone miedzy sobą :/

napisałem do aqva-light czy da się wstawic jakiś stycznik :)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.